Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

microcalcifieri la san

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
viorelgina22

viorelgina22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.02.2011
buna ma numesc VIOREL as avea o intrebare sotia mea a facut o mamografie si a primit un diagnostic grupuri de microcalcifieri in CII la sanul drept in valoare BAG poate sa ne lamureasca cineva este ceva grav ne putem astepta la ceva rau? suntem foarte debusolati

#2
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 viorelgina22, on 5th February 2011, 18:53, said:

buna ma numesc VIOREL as avea o intrebare sotia mea a facut o mamografie si a primit un diagnostic grupuri de microcalcifieri in CII la sanul drept in valoare BAG poate sa ne lamureasca cineva este ceva grav ne putem astepta la ceva rau? suntem foarte debusolati


in general microcalcifierile sunt benigne. in particular, mai multe iti poate spune persoana care a vazut mamografia. nu stiu ce ai vrut sa zici prin "valoare BAG", nu am intalnit vreodata asa ceva. eventual codul BIRAD, exprimat printr-o cifra de la 0 la 6.

#3
viorelgina22

viorelgina22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.02.2011

 charme, on 6th February 2011, 16:19, said:

in general microcalcifierile sunt benigne. in particular, mai multe iti poate spune persoana care a vazut mamografia. nu stiu ce ai vrut sa zici prin "valoare BAG", nu am intalnit vreodata asa ceva. eventual codul BIRAD, exprimat printr-o cifra de la 0 la 6.
deci asa scrie pe foaia de rezultat. Mai mult de atit sotia mea a fost indrumata sa faca o biopsie este normal sa se procedeze asa sau este grav?

#4
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
in functie de ce anume a vazut cel/cea care a interpretat mamografia, se poate intampla sa considere necesara si o biopsie. nu e nici normal, nici grav. te rog intelege ca doar cuvantul "microcalcifieri" nu inseamna nimic fara sa ai imaginea in fata, coroborata cu un examen clinic si o anamneza, asa ca mai mult nu te pot lamuri.

#5
viorelgina22

viorelgina22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.02.2011

 charme, on 7th February 2011, 22:44, said:

in functie de ce anume a vazut cel/cea care a interpretat mamografia, se poate intampla sa considere necesara si o biopsie. nu e nici normal, nici grav. te rog intelege ca doar cuvantul "microcalcifieri" nu inseamna nimic fara sa ai imaginea in fata, coroborata cu un examen clinic si o anamneza, asa ca mai mult nu te pot lamuri.
iti multumesc ptr raspuns dar crede-ma suntem debusolati iar sotia mea  se gandeste la ce e mai rau posibil am incercat sa o linistesc i-am repetat de atate ori sa fie linistita si sa asteptam rezultatul biopsiei dar ea continua sa se gandeasca la fel si fel de lucruri inca o data multumesc ptr raspuns

#6
RaulDuke

RaulDuke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 19.03.2011

 viorelgina22, on 8th February 2011, 00:37, said:

iti multumesc ptr raspuns dar crede-ma suntem debusolati iar sotia mea  se gandeste la ce e mai rau posibil am incercat sa o linistesc i-am repetat de atate ori sa fie linistita si sa asteptam rezultatul biopsiei dar ea continua sa se gandeasca la fel si fel de lucruri inca o data multumesc ptr raspuns

stati linistiti si urmati recomandarea medicului. poate ca una peste alta nu e rau ca, inainte de o biopsie asa, tam nesam, sa te vada si un clinician de genul medic de familie/internist/oncolog care sa palpeze sanii si eventualii noduli, eventual sa recomande si o ecografie mamara, dupa care eventual sa vada daca se indica o biopsie. daca nu se procedeaza asa, pot fi pierdute din vedere elemente importante care sa duca spre un rezultat rau.
tine-ne la curent si multa bafta !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate