Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

viata din anii '90-2000

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
14699 replies to this topic

#5959
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IywSUFsrQcE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5960
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,836
  • Înscris: 15.08.2014
Urita muzica asta de la sf anilor 90-inceputul anilor 2000, cu exceptia celei hip-hop.
La vremea aia nu mi se pare proasta, dar nici buna. Aia era. Eu meloman nu am fost si nu sunt, dar prefer calitatea in detrimentul cantitatii.


#5961
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Chestie de gusturi. Îmi place mai mult cea de dinainte de 1997-1998, dar sunt şi ceva piese din perioada aia care-mi plac.

La Pădurea Băneasa era centru de refugiaţi?   :huh:  Că o dată când am fost la pădure (cu maşinile) am vrut să beau apă că văzusem o ţâşnitoare şi nu am fost lăsat "pentru că acolo stau unii bolnavi de S.I.D.A.". Ăia care au nenrocit mii de oameni din cauza serigilor (vorbesc după 1989) încă nu au fost pedepsiţi...

O problemă care nu s-a rezolvat, deşi se ştia de ea din anii '90: cea a clădirilor cu risc de prăbuşire la un cutremur mai mare. Iar altele sunt lăsate să se degradeze, aşa că unele zone sunt mai... decât în anii '90.

#5962
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,836
  • Înscris: 15.08.2014
Gusturile nu se discuta, dar daca unora le plac manelele, nu inseamna ca sunt si de calitate. In ultima vreme mai ascult pe youtube marile succese muzicale din Franta.
Alt nivel fata de multe tari. Originalitate, versuri mestesugite, teme care mai de care mai diverse. Ca e usor sa faci o melodie de succes cind vorbesti de dragoste neimpartasita, dar mai greu cind abordezi subiecte triviale. Si totusi reusesc.
O melodie de la inceputul anilor 90 care mi a ramas in minte. Era difuzata la radio, vara, eram la bunici materni in vacanta cu toate neamurile adunate. Bag seama ca a fost o vacanta placuta pentru mine.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7IiLZ0dvDWU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5963
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Pe aia nu o mai ţin minte.
Dar mă uitam la asta. Cred că am o casetă cu "Helene"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uAZ8S8Y3614?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Nu mai am amintiri cu muzicile pe care le ascultam în verile anilor '90 (doar ceva din Prahova 1998)... nah, nici eu nu le mai ţin minte pe toate, dar datorită unui anume context, mai ţin minte că am ascultat-o pe asta în vara lui 1996? (încă erau vremurile trenurilor lungi) pe Plaja Modern din Constanţa (pe atunci nu existau doar trenurile lungi ci încă mai era acel pavilion cu staţie de amplificare - şi acum mai e staţie de amplificare pe acolo, dar pavilionul adios de ani; nici să-ţi speli picioarele de nisip nu mai poţi, f.r.s.l.f. - pe urmă se miră că nu mai au turişti).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d5XJ2GiR6Bo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5964
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,836
  • Înscris: 15.08.2014
Si melodie asta imi place, desi nu e chiar genul muzical preferat
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qOGSqC7xds8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tu mi ai promis si eu  te am crezut


#5965
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Manele am ascultat prin 2000-2001 că mă săturasem de mizeria din muzica Dance Românească.
In-Grid e de fapt Italiancă. O consideram sexy. Am şi văzut-o live la M.Tv. Music Award Romania... ce fierbea sângele în mine că se învârtea Florin Piersic Junior pe lângă ea. Acum maxim 5 ani a fost invitată la TV.R. şi mi-a lăsat impresia că are fiţe.

#5966
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,836
  • Înscris: 15.08.2014
Helene si baieti am urmarit si eu. Joanna care era canadianca (din Quebec) venita in Franta la studii, era tot farmecul filmului. Cred ca si actrita e nativa din Quebec, cel putin dupa accent asa pare..

#5967
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă e ea, e din Texas: http://www.rochelle-...d.com/index.php

Cum e cu filmări vechi cu trenuri (oare pe podul ăla de la final o mai circula trenuri sau mai există podul?   :(   ) mi-a plăcut asta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m4tJSn0QtME?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5968
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
Ba da, Jordy era ascultat de fratele meu pe caseta, ca si Patricia Kass, ca si Michael Jackson si altele. Nu-mi placea Jordy pentru ca avea dreptate cu dur d'etre bebe, mie nu mi-a placut copilaria.

Am alte amintiri muzicale, prin 1995-1996, Cassablanca a lui Jessica Jay, Backstreet Boys-Get Down; Fugees-Fugee La sau cum s-o scrie; Bryan Addams-Have you ever really loved a woman. Astea dar si altele le punea fratele in curte pe casetofon la tara, pe ceea ce se numea slaiul salii, cu prelungitor monopriza scos din bucatarie.

Am fost surprins cand am vazut prima oara clipul de la Fugee La ca era si Lauryn Hill pe acolo, eu o vazusem prima data in 1999 cu o melodie ceva cu Everything in al carei clip orasul era un urias disc de vinil. Tot negresa Lauryn Hill era si cu Killing Me Softly.

Si mai ales ce bass avea in fundal Fugee La, imposibil de auzit pe sculele praf audio de dinainte de 2000, Thomson a ajuns la mine in 2000, avea bass dar difuzoarele erau praf, foam rot, pana in 2006 TV-ul Thomson si casetofonul cu CD Panasonic RX DS-18 (1996 dar in 2001 a ajuns la mine) erau unicele aparate cu bass din tot ce aveam.

#5969
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
"Killing me softly" cover după Roberta Flack (piesă dedicată lui Don McLean - cel cu "American pie").
Se duce cineva Vineri 13 la concertul cu muzică din anii '90?

#5970
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
Iarasi sunt surprins ca era cover. Killing Me Softly parca era in aceeasi perioada cu Misterious Girl-Peter Andre? Pe asta am vazut-o direct cu clip cu tot de prima data, eram la Caciulata si se uitau altii, cunostinte de-ale noastre, pe MTV.

Caciulata avea televizoare in camerele de hotel chiar si in 1994, Mamaia sau Eforiile abia din 2001 am vazut TV in camera. Acum pretentia este sa fie Wi-Fi in camera, TV si frigider sunt by default la orice hotel.

Tie ti-a placut Ingrid, mie in 2001 imi placea Alizeea, aia cu Moi Lolita. Posted Image

Au dat-o pe PRO FM, MTV, Atomic, ca eu doar muzica comerciala am ascultat mereu.

La pubertate, prin videoclipuri, pe langa consacratele Andrele romanesti, mi se mai pareau sexy straineze precum Britney Spears (doar cand era pustoaica), Aguilera mai putin, dar mai erau unele precum Lolly-Big Boys Don't Cry sau ceva de genul, mai era una Vitamin C. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 11 July 2018 - 16:59.


#5971
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Andrelele au apărut în tanga la televizor (era acoperit cu ceva transparent zona). Fireşte că mi-a plăcut.
"Moi Lolita" credeam că înseamnă "Lolita mea" (nu am făcut deloc Franceza). De fapt înseamnă "Eu Lolita".
Pe Christina Unghiera /(adică Aguilera) nu o suportam după videoclipul ăla de la piesa "Dirty".
Mie îmi plăcea Iulia Frăţilă (dar nu e cântăreaţă). Şi In-Grid. Şi tipa aia de la Moloko (Roisin Murphy).
Christina Aguirela, Alizee, Britney Spears sunt scunde.
Chrisitina Aguilera a fost şi la un "Cerbul de aur"
"Mysteriour girl" e înregistrat în 1995, dar lansat abia în 1996 iar "Killing me softly with his song" varianta Fugees e scos tot în 1996. Da, Neaceaşcă are dreptate, sunt apropiate. "Killing me soflty", varianta originală, am auzit-o la "Contact Gold" (emisiune cu muzică veche ce se difuza la Radio Contact)
De la Lolly îmi plăcea "Viva la radio". Pe aia cu "Big boys don't cry" nici nu o ştiam.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Fl3Xj27GbCY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 11 July 2018 - 17:15.


#5972
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,836
  • Înscris: 15.08.2014
Pune clip cu Andrele.

#5973
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Nu l-am găsit. Era un concert de la Mamaia, cam 1997-1998.

#5974
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,498
  • Înscris: 12.07.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GEELYliolBI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mie mi-a plăcut melodia asta a Andrelelor.

Edited by Sidorin, 11 July 2018 - 19:51.


#5975
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Bruntea a pozat goală.
La un moment dat a studiat la mine în cartier, la Colegiul Naţional "Iulia Haşdeu". Când a fost un meci pe acolo (m-am dus şi eu) s-au lăudat unii de la mine din clasă că au tras-o de păr.

#5976
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
De la Andre imi plac Libera la Mare (suna destul de fresh si acum) si Noapte de Vis (mosule ce tanar esti).

Cand dadeam eu Capacitatea (muream de frica la Matematica), Andre aveau Prima Iubire; Melanie C era cu Things Will Never Be The Same Again (asa era fie ca luam fie ca nu luam Capacitatea, pubertate, liceu etc., am auzit-o in Dacie in drum spre proba de Romana); Bomfunk MC's rupeau cu Freestyler; Miki Marinache avea o voce de ma dadea pe spate cu K-Pital Nu Poti sa Stai Deoparte (radeam la faza cu daca esti fan metal si o arzi intr-un canal) Voltaj aveau Albinuta lor, acum inteleg de ce Calin Goia voia sa-i dea muscata lui iubitei ce isi tinea crinul la mezanin. Posted Image Plus Directia 5-Dac-ai Sti, aici pricepeam, era indragosteala pe fatza.

Sphetnik sau Empire-mentiuni ce apareau la finalul clipurilor romanesti de pe Atomic pe atunci. Oricum intre aprilie si octombrie 2000 nu am avut cablu TV datorita mutarii la casa, PRO FM era unicul in FM-ul de aici si unica mea sursa de muzica comerciala de care devenisem deja dependent in 1999 la bloc.

FM insemna PRO FM, nu puteai spune vreunul din astea 2 cuvinte separat, AM insemna Romania Actualitati, nu stiu daca a mai avut vreun oras situatia asta.

Mai in spate, prin 1998, Voltaj aveau Ora de Germana. Fratele meu mai mare cu 6 ani intelegea perfect despre ce era vorba si radea, eu nu pricepeam de ce "Stai pe spate si las-o doar pe ea". Posted Image

Edited by Neaceasca85, 12 July 2018 - 01:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate