Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

CULTURA TUTUNULUI intre hobby si necesitate

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
poetu2007

poetu2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 09.01.2009
Nu dezinformati lumea cu articole din 2009 si 2010 pt ca e prosteala pe fata. Pe anul 2010 a fost ultimul an cind tutunul a fost o cultura rentabila cind s-a alocat o subventie de 2650 euro\ha, pa care cultivatorii nici in ziua de azi nu au incasat-o!
Pe anul 2012 de vehiculeaza o subventie de 500 euro!

Edited by poetu2007, 21 February 2012 - 13:35.


#20
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 poetu2007, on 21st February 2012, 13:34, said:

Pe anul 2012 de vehiculeaza o subventie de 500 euro!

Este 1260 euro/ha.

#21
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007

 danutz_2009, on 21st February 2012, 22:14, said:

Este 1260 euro/ha.
Si se plateste, sau e asa cum zicea colegul de mai sus?

#22
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 mafiott92, on 19th March 2012, 16:01, said:

Si se plateste, sau e asa cum zicea colegul de mai sus?

Fac o mica introducere!
In fiecare primavara prim-procesatorii cauta cultivatori de tutun.....
In fiecare primavara cultivatorii cauta prim-procesatori....
Uneori se mai intalnesc....alteori nu...
Cand se intalnesc, cultivatorii cer garantii, garantii si garantii.....

Cei trei "parteneri" au motive serioase ca treaba sa mearga "snur"!
Cultivatorul vrea productie mare si bani.
Procesatorul vrea acelasi lucru. Sa stiti ca procesatorul castiga cel putin cat cultivatorul!
Statul si-a facut treaba f bine pana acum: in 2011 (pentru "prostiile" facute in 2010) doi
prim-procesatori au primit cartonas rosu de la guvern; in 2012 (pentru "prostiile" facute in 2011)
un alt prim-procesator merita "rosu" direct (inca nu a vazut cartonasul rosu). Statul plateste
subventia, ulterior recupereaza banii de la uniune (statul nu are nici un interes sa nu uziteze de banii UE).

Revin la intrebare: da, se plateste!
Sunt doua motive pentru care nu s-au facut platile: dosare incomplete (cazuri rare) si neridicarea marfii
de catre procesator (cum a facut procesatorul italian anul trecut prin sudul tarii).
Subventia se primeste dupa ce se face dovada ca marfa a fost predata catre procesatorul care a contractat-o si
care a oferit semintele/rasadurile. Daca nu se poate face dovada predarii, se considera ca productia a fost nula si
subventia nu se plateste.

Atentie, este "ultima suta de metri" pentru contracte!
Firmele unguresti au "maturat" deja satele din sudul tarii.

Numai bine!

#23
Funw

Funw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.03.2006
in cateva luni ma apuc de plantat cateva seminte de tutun .

Voi reveni cu poze , A sunt un infocat fumator si nu ma pot lasa ..... poate daca fumez tutun crescut si tratat de mine , poate voi trai mai mult /

Multumesc.

#24
poetu2007

poetu2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 09.01.2009
Stie cineva cit e subventia la tutun pe anul 2012?
M-am mai amagit inca un an si am cultivat 0.6 ha, iar pretul dat de prim procesator (care pe linga faptul ca a redus pretul de achizitie de la 1.2 euro/kg calitatea 1 la 0.80 euro calitatea 1 imi face un bonus ca mai trebuie sa-i  platesc si semintele care in anul 2011 era gratis, deci superoferta de neratat e anul 2012 pentru tutun) colaborat cu seceta din anul trecut ma face optimist ca voi face un profit de citeva sute de roni.

#25
picasso333

picasso333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 02.08.2008
Semintele de tutun sunt foarte ieftine, am gasit un site unde gasesc mai multe soiuri si chiar diferite rosii negre, albe si albastre. De anul acesta ma voi ocupa si eu de asa ceva ca am 4 ha in Moldova. As vrea sa stiu daca dintre Virginia Gold Leaf, Cowboy Lite si Lite Burley exista vreo preferinta. Multumesc anticipat.

#26
mosu456

mosu456

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.05.2012
stie cineva un prim procesator de tutun

#27
poetu2007

poetu2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 09.01.2009
Daca vrei sa iei o teapa, cum am luat si eu iti recomand ULT Ungaria. Pe 600 kg tutun am luat de la ei aproximativ 1200 ron, fa un calcul si vezi daca renteaza.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate