Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Ateii sunt oameni credincioºi, la fel ca teiºtii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
331 replies to this topic

#55
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010
unul care sa nu sfideze logica si legile naturii

uite de exemplu asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7ImvlS8PLIo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#56
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010

View PostAlexutsa, on 1st February 2011, 21:19, said:

unul care sa nu sfideze logica si legile naturii

uite de exemplu asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7ImvlS8PLIo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


draga...eu observ un lucru la tine. cand e vorba sa jignesti voalat interlocutorul nu duci lipsa nici de expresii sugestive nici de alte metode lingvistice. asa incat sunt putin surprins ca atunci cand esti rugata sa te exprimi cu cuvintele tale asupra unui subiect devii dintr-o data ...fara cuvinte...

#57
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010
filmul o face mult mai bine decat as putea eu sa explic.

in mare ideea e ca suma totala a energiei din univers  este 0, iar intr-un astlfel de univers tot timpul se va produce ceva datorita fluctuatilor probabilistice, care nu au nevoie de cauza...

#58
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View PostAlexutsa, on 1st February 2011, 16:07, said:

mda, tu se pare ca habar nu ai ce inseamna ateismul.
ateii resping ideea de zeitati nascocite de religii (stii tu, mosuletii aceia din cer, sfantul duh 3 in 1 etc), nu posibilitatea existentei unui creator al universului
Big surprise! Alexutsa are un creator nenumit, nedefinit, la care probabil se roaga din cand in cand. Scuza-ma ca intervin dar in mod sigur din acest moment ai devenit foarte simpatica forte multor teisti. Nici n-or sa se mai supere cand o sa-i repezi din cand in cand.
Eu ziceam ca sunt agnostic dar acum chiar nu mai stiu ce sunt.

#59
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010
care parte n-ai inteles-o din definitia mea?

Quote

ateii resping ideea de zeitati nascocite de religii (stii tu, mosuletii aceia din cer, sfantul duh 3 in 1 etc), nu posibilitatea existentei unui creator al universului

de unde ai dedus tu ca eu ma rog la vreun creator, sau ca stiu sigur ca acel creator exista?

#60
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010

View PostAlexutsa, on 1st February 2011, 21:38, said:

in mare ideea e ca suma totala a energiei din univers  este 0, iar intr-un astlfel de univers tot timpul se va produce ceva datorita fluctuatilor probabilistice, care nu au nevoie de cauza...

in afara de faptul ca ma cracanez de ras numai imaginandu-mi vocea grava a gandului tau atunci cand imbratiseaza entuziast astfel de teorii ca facand parte indubitabil din realitate... poti sa-mi precizezi unde, in fraza de mai sus, e creatorul?

#61
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010
asta cu indubitabilul de unde ai scos-o? e cea mai probabila explicatie pana acum, nu am zis nici unde ca sunt 100% sigura ca asa s-a intamplat.
creatorul in acest caz sunt acele fluctuatii.

"creeatia" e rezultatul lor

#62
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010

View PostAlexutsa, on 1st February 2011, 22:02, said:

asta cu indubitabilul de unde ai scos-o? e cea mai probabila explicatie pana acum, nu am zis nici unde ca sunt 100% sigura ca asa s-a intamplat.
creatorul in acest caz sunt acele fluctuatii.

"creeatia" e rezultatul lor

totusi...eu inteleg ca aceasta teorie e en vogue. dar e penibil sa spui ca ti se pare tie ...asa...dupa bunul tau simt si  orice logica...ca e cel mai probabil ca tot ce exista sa fie creatia unor fluctuatii care n-au cauza...

Edited by timpuri_noi, 01 February 2011 - 21:07.


#63
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010
sa sustii ca tot ce exista este creatia unu mos cu barba de care ti-a povestit mamicuta si care n-are cauza nu e penibil deloc, nu?

Edited by Alexutsa, 01 February 2011 - 21:10.


#64
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Timpuri noi te sfatuiesc sa te opresti pana nu te faci de tot de ras

#65
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postm3th0dman, on 31st January 2011, 16:32, said:

Later edit: credincios = [...] statornic faþã de o idee [...] - din DEX

Later edit 2: Nu înþeleg de ce o afirmaþie e privitã cu absurditate, iar negarea valorii de adevãr a acelei propoziþii nu e privitã cu absurditate din moment ce e imposibil de determinat pe cale empiricã valoarea de adevãr a acelei propoziþii.
La fel cum oamenii de ºtiinþã au nevoie de conceptul de numere din anumite motive, teiºtii au nevoie de conceptul de dumnezeu datoritã altor motive. Cã ateii nu vãd acele motive, sau nu sunt de acord cu ele, este treaba lor, dar nu trebuie sã-i desconsidere pe teiºti pentru asta, atât timp cât acceptã libertatea de gândire.

CRÉDE, cred, vb. III. 1. Tranz. A fi încredințat sau convins de un fapt, de existența sau de adevãrul unui lucru.

Problema e ca atat eu cat si tu aplicam conceptele abstracte (numere, operatii logice, etc.) asupra realitatii observam amandoi aceleasi rezultate. Dar daca folosim conceptele abstracte (suflet, rugaciuni, etc.) in care tu crezi, atunci numai tu vei observa rezultate de la realitate. In cazul asta nu putem trage decat doua concluzii: fie conceptele tale nu au legatura cu realitatea, fie mintea ta a pierdut contactul cu realitate. :)

#66
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postm3th0dman, on 1st February 2011, 19:19, said:

Mã refeream ce e interpretabil (prin asta vroiam sã spun neclar); am înþeles acum.
Sunt de acord cu asta.
Atunci sper ca putem trece peste penibilul situatiei de a acuza ateii ca nu pot demonstra validitatea rationamentului logic.

View Postm3th0dman, on 1st February 2011, 19:19, said:

Se dã afirmaþia ?Dumnezeu existã?; acceptãm ideea cã pe cale empiricã nu putem verifica dacã propoziþia este adevãratã sau falsã. Ateii cred cã este falsã, teiºtii cred cã este adevãratã; fiecare au motivele lor pentru ce cred.
Este strict vorba despre credinþa în valoarea de adevãr a acestei propoziþii, fãrã a avea legãturã cu credinþa în vreo altã idee.
Ca moderator pe aria stiinta, banuiesc ca stii cum metoda stiintifica genereaza cunoastere si certitudine. Esti de acord ca aceasta metoda de cunoastere, prin construirea de ipoteze si acumulare de dovezi, e valida si ca e singura ce apropie modelul teoretic de realitate?
Avand modelul metodei stiintifice in minte, de asemenea, esti de acord ca nici o metoda nu poate genera certitudinea absoluta? Ca un om rational nu poate avea decat un sistem de credinte mai mult sau mai putin veridice? Dar ca, totusi, de la un anumit grad de certitudine (generat prin metode logice, rationale), avand un anumit nivel subiectiv, poti sa declari linistit ca esti sigur de ceva?

Edited by TOPCATBV, 01 February 2011 - 21:29.


#67
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Posttimpuri_noi, on 1st February 2011, 21:06, said:

...ca e cel mai probabil ca tot ce exista sa fie creatia unor fluctuatii care n-au cauza...
Tehnic vorbind, colega are dreptate. Poti vorbi de probabilitate in cazul unui fenomen stiintific, pentru care ai o baza (mai mult sau mai putin corecta) de calcul. Insa pentru "fenomene mistice" ce dracu utilizezi pentru calculul "probabilitatii"?
Nu poti cuantifca ezotero-misti-transcedentalul!

Edited by ain, 01 February 2011 - 21:31.


#68
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010

View PostAlexutsa, on 1st February 2011, 21:10, said:

sa sustii ca tot ce exista este creatia unu mos cu barba de care ti-a povestit mamicuta si care n-are cauza nu e penibil deloc, nu?

pai asta e ca nu mi-a povestit mamicuta. ajungem astfel intr-un punct important. omenirea, in cvasitotalitatea ei, din toate timpurile si pana in prezent, a crezut ...si e perfect rational sa fie asa...intr-un Creator al universului. dincolo de formele atat de diverse ale credintelor, ideea principala a fost aceeasi: exista o Cauza.

chestia asta cu fluctuatiile probabilstico-necauzate dar creatoare e ceva recent si...in perspectiva...banuiesc ca si efemera.

#69
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Posttimpuri_noi, on 1st February 2011, 21:06, said:

totusi...eu inteleg ca aceasta teorie e en vogue. dar e penibil sa spui ca ti se pare tie ...asa...dupa bunul tau simt si  orice logica...ca e cel mai probabil ca tot ce exista sa fie creatia unor fluctuatii care n-au cauza...
Povestea cu fluctuatiile poti sa o iei ca un raspuns la afirmatia teista cum ca universul nostru nu poate avea vreo explicatie naturala.

#70
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010

View Postain, on 1st February 2011, 21:28, said:

Tehnic vorbind, colega are dreptate. Poti vorbi de probabilitate in cazul unui fenomen stiintific, pentru care ai o baza (mai mult sau mai putin corecta) de calcul. Insa pentru "fenomene mistice" ce dracu utilizezi pentru calculul "probabilitatii"?
Nu poti cuantifca ezotero-misti-transcedentalul!

corect! dar cine merge pe probabilitati in domeniul mistic? eu in nici un caz.

View PostTOPCATBV, on 1st February 2011, 21:31, said:

Povestea cu fluctuatiile poti sa o iei ca un raspuns la afirmatia teista cum ca universul nostru nu poate avea vreo explicatie naturala.

pai prietene...aia nu e explicatie naturala intrucat deocamdata lipseste factorul observational. ca asa, pe hartie s-au tot construit universuri extrem de coerente si probabile dar care n-au nici o legatura cu realitatea.

Edited by timpuri_noi, 01 February 2011 - 21:35.


#71
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Posttimpuri_noi, on 1st February 2011, 21:32, said:

corect! dar cine merge pe probabilitati in domeniul mistic? eu in nici un caz.
Atunci afirmatia colegei,
...e cea mai probabila explicatie pana acum, nu am zis nici unde ca sunt 100% sigura ca asa s-a intamplat.
este cat se poate de corecta.

#72
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postm3th0dman, on 31st January 2011, 16:32, said:

Plecãm de la ipoteza cã......
Ma gandeam la ce a enuntat Methodman si am ajuns la concluzia ca ateii pentru a se putea defini apeleaza la logica negativa: Noi nu credem ca exista un creator al universului, nu credem in zei. Este o credinta de sens opus aceleia a teistilor. Si ma mai gandeam ca ateii se pot defini doar raportadu-se la teisti. de unde se pare ca religia este o carja necesara in ideologia atee, care altfel ar fi foarte diluata. Este un fel de a vedea lucrurile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate