Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Scopul suprem

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
283 replies to this topic

#73
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostOvidiu93, on 24th January 2011, 14:39, said:

Suferinta pentru ce ? A nega recompensa e ca si cum ai spune pentru nimic. Uite diferente, teistii o fac pentru ca le-o spune o entitate infinit superioara iar ateii pentru ca ei personal considera ca e mai bine. Nu inseamna ca teistii sunt inferiori, din contra, multi fac lucruri bune fara a le pasa despre ce spune divinitatea despre asta. De fapt, divinitatea o induce ca si o conditie. Suferinta e necesara doar pentru a afla ce este la fiecare capat. Un om care nu sufera nu poate spune ca stie ce este dar asta nu inseamna ca e nevoie de divinitati care sa ne spuna asta. Din contra, nu e nevoie deloc de ele.

Cand am spus egoism nu m-am referit la asta. Tu practic ai spus ca inteligenta este rea din cauza ca se poate folosi in scopuri rele. Vezi de ce am scris mai sus si pune-o in ipoteza asta.
Progresul spiritual nu se realizeaza prin forte superioare sau divinitati etc., se poate realiza doar de catre om, pentru om, prin om. Totul depinde de ceea ce noi invatam si deciziile pe care le luam. Progresul spiritual nu inseamna atingerea raiului sau a altor "dimensiuni", e doar drumul catre o persoana mai buna, persoana care tot va muri intr-un final.

Fiecare dintre noi lasa o mostenire, mostenire data de catre deciziile luate de noi in timpul vietii noastre, noi cai si persoane murim, dar ceea ce am lasat in urma ramane.
Teistii o fac intrucat li se spune ca trebuie ca suferinta sa fie acceptata si nu din masochism. Suferinta exista oricum. Insa nu vad deloc conceptia ateista car e ar propavadui suferinta ca fiind ceva bun ci din contra. Citeste forumul asta si te vei lamuri... Nu vad deloc o conceptie filozofica atee care sa accepte suferinta inschimbul a nimic intrucat considera ca moartea este etapa finala.

Inteligenta in sine este buna. Asta am spus si o repet. Insa omul o foloseste in scopuri rele de cele mai multe ori.

Progresul spiritual in conceptia atee este iluzoriu intrucat nu are nici o referinta la care sa se raporteze. In comparatie, conceptia teista are referinte clare si precise.

Cat priveste mostenirea, da-mi voie sa cred ca ceea ce afirmi este o idee teista/deista si nu una ateista.

#74
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View Postmario_bril, on 24th January 2011, 14:46, said:

Teistii o fac intrucat li se spune ca trebuie ca suferinta sa fie acceptata si nu din masochism. Suferinta exista oricum. Insa nu vad deloc conceptia ateista car e ar propavadui suferinta ca fiind ceva bun ci din contra. Citeste forumul asta si te vei lamuri... Nu vad deloc o conceptie filozofica atee care sa accepte suferinta inschimbul a nimic intrucat considera ca moartea este etapa finala.

Inteligenta in sine este buna. Asta am spus si o repet. Insa omul o foloseste in scopuri rele de cele mai multe ori.

Progresul spiritual in conceptia atee este iluzoriu intrucat nu are nici o referinta la care sa se raporteze. In comparatie, conceptia teista are referinte clare si precise.

Cat priveste mostenirea, da-mi voie sa cred ca ceea ce afirmi este o idee teista/deista si nu una ateista.

Suferinta este buna intr-un fel... Dar doar ca si o faza temporara, nicidecum tot timpul. Destul cat sa se invete din ea, e nevoie de putin timp. Ca si zicala care ne spune sa invatam din istorie, nu sa o repetam.

Asta e gresit, teistii se raporteaza la Dumnezeu, la un ideal care nu poate fi niciodata atins. Creeaza invidie, pentru ca noi nu am putea fi niciodata egali lui Dumnezeu, nu am putea atinge niciodata acel nivel suprem spiritual. Exista deja ceva la care sa te raportezi, noi.

Acea mostenire ? Crede-ma, nimic spiritual sau teist. Ai putea spune ca sunt inavataturile date de bunici, cam asa ceva... Mostenirea tehnologica si morala care continua sa traiasca in urmasii nostrii. Mult mai simplu zis, educatia. Nu exista un scop care trebuie atins, nu e nici un capat de drum, cum ne invata Dumnezeu, din contra, acel ideal creste tot mai mult si creste tot mai mult. Idealurile pe care ni le cream sunt doar temporare, relative, le atingem pentru a le inlocui cu altele.

Vreau sa te intreb ceva, de ce trebuie sa existe un scop suprem ?

#75
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007
Eu cred ca educatia nu face doua parale daca omu e ticalos. Remember, nu am zis ca educatia e rea.

#76
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

Quote

Scopul suprem, Pentru ce traieste de fapt omul ?

Pentru a isi extinde teritoriul si a evolua din toate punctele de vedere.

#77
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View Postarchaeus5, on 24th January 2011, 15:12, said:

Pentru a isi extinde teritoriul si a evolua din toate punctele de vedere.

:first: Tu ai spus-o intr-o propozitie.

#78
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,788
  • Înscris: 07.02.2003

View Postarchaeus5, on 24th January 2011, 15:12, said:

Pentru a isi extinde teritoriul si a evolua din toate punctele de vedere.
Eu as zice mai simplu, pentru placere, asta cauta orice creier :)

#79
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postandreic, on 24th January 2011, 15:18, said:

Eu as zice mai simplu, pentru placere, asta cauta orice creier :)

Sigur. Eu vorbeam la modul general. Ma refeream si la acele creaturi care nu au. :P

#80
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postandreic, on 24th January 2011, 15:18, said:

Eu as zice mai simplu, pentru placere, asta cauta orice creier :)


La modul asta simplu cauta si creierul de porc, asadar, halal scop... suprem(!!!!!!). :lol:

#81
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Nu-i rau...

Ori nu cumva numai nu corespund acelui model pe care tu il crezi a fi de perfectiune?... console.gif

Dar de unde stii tu ca-i o nevoie si ca nu-i doar o voie, aka o manifestare a generozitatii?...
Orisicum, ideea generala e ca aplici divinitatii tot felul de simplificari, care nu sunt compatibile cu starea de pemanenta potentialitate pe care o presupune prin definitie...

A, ai dovezi ca nu-i pasa... Pai, s-ar putea ca lui Dumnezeu sa nu-i pese chiar de toti milogii care doresc sa il ispiteasca.

Asa, si care-i problema, ca nu se intelege, ca oricum pana la urma toti oamenii mor. De aceea ce ramane mai important este modul in care iti cheltuiesti timpul care ti s-a acordat pe pamant, asa incat, la sfarsit de tot, sa nu ai regrete.

Bine, dar in felul asta nu iti creezi decat o imagine de pusti imatur. console.gif

Cum nu, daca pentru tine un gandac n-are nicio importanta?... console.gif Imagineaza-ti ca "treaba" lui Dumnezeu este ca tocmai sa ii pese si de acela, ceea ce tu nu reusesti. cool.gif


Quote

La modul asta simplu cauta si creierul de porc, asadar, halal scop... suprem(!!!!!!). laugh.gif
Nu stiu de tine da mie mi se pare destul de misto.Asta inseamna ca porcii nu e chiar asa de prosti(se stieeee)

Si am parerea asta pentru ca o creatura perfecta isi e siesi suficienta.Ea nu se plictiseste,nu se intristeaza etc.Uite,am gasit asta :
Perfection Seeks Even More Perfection
    What did God do during that eternity before he created everything? If God was all that existed back then, what disturbed the eternal equilibrium and compelled him to create? Was he bored? Was he lonely? God is supposed to be perfect. If something is perfect, it is complete--it needs nothing else. We humans engage in activities because we are pursuing that elusive perfection, because there is disequilibrium caused by a difference between what we are and what we want to be. If God is perfect, there can be no disequilibrium. There is nothing he needs, nothing he desires, and nothing he must or will do. A God who is perfect does nothing except exist. A perfect creator God is impossible.

E parte dintr-un articol mai lung.Daca vrei iti dau si linkul.Sti traducerea ?(scuze da nu stiu cati si care membru stie engleza)
Ce a facut D inainte de a crea ceva ?Daca doar Dumnezeu exista atunci,ce a stricat acel echilibru si l-a facut sa creeze ?Era plictisit ?Era singuratic ?D parca era perfect.Daca ceva e perfect atunci D e complet--nu are nevoie de altceva.Noi,oamenii,participam la activitati pentru ca e un dezechilibru intre ce suntem si ce vrem sa fim.Daca D e perfect,atunci nu poate fi dezechilibru.Nu e nimic ce vrea,ce isi doreste si D nu trebuie sa faca nmic.Un zeu perfect nu face nimic decat sa existe.Un D creator perfect nu e posibil :)
Inca ceva,faptul ca suntem multi care vrem o dovada ca sa nu credem ca tampitii(scuze de expresie) riscand sa fim manipulati nu e vreo ispita.E CEVA FIRESC.Si partea cu pustiu imatur : ma bucur.Faza e ca mai bine pusti imatur decat serios si comic  :P .Defapt ambele suna bine :D.

#82
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,788
  • Înscris: 07.02.2003

View Postkaruna, on 24th January 2011, 17:54, said:

La modul asta simplu cauta si creierul de porc, asadar, halal scop... suprem(!!!!!!). :lol:
Bineinteles ca putem si asa, nu trebuie sa ne fie rusine de realitate, supremul este un atribut inventat :) Cam orice actiune in general este facuta de un om daca ofera un soi de placere si aici sunt evident multe tipuri de placeri, un pleasure feedback constant este necesar pentru ca o actiune sa fie dusa la bun sfarsit. Pana si voluntarii sau credinciosii care ajuta pe altii o fac pentru o placere personala. E ceva natural si face parte din natura umana.

Edited by andreic, 24 January 2011 - 18:26.


#83
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postandreic, on 24th January 2011, 18:19, said:

Bineinteles ca putem si asa, nu trebuie sa ne fie rusine de realitate, supremul este un atribut inventat :)

Cam orice actiune in general este facuta de un om daca ofera un soi de placere si aici sunt evident multe tipuri de placeri, un pleasure feedback constant este necesar pentru ca o actiune sa fie dusa la bun sfarsit. Pana si voluntarii sau credinciosii care ajuta pe altii o fac pentru o placere personala. E ceva natural si face parte din natura umana.

Parerea ta, proasta ca de obicei, si doar atat. Atributele exista, nu se inventeaza. Doar mortii nu le pot percepe.

Altfel, ai sa il deziluzionezi pe cel care a deschis topicul. In fapt el este un ateu, coleg cu tine, deci, care gandeste in termeni absoluti, ceea ce mie mi se pare foarte cool, fiindca, drept sa iti spun, ma plictisisem de reducerile pana la absurd pe care le faci tu si altii pe aici.  :deadtongue:

#84
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,788
  • Înscris: 07.02.2003

View Postkaruna, on 24th January 2011, 18:32, said:

Parerea ta, proasta ca de obicei, si doar atat.
Nasul pe sus ca de obicei la tine si evident cu abureli :peacefingers: Nu vezi decat prin filtrul tau viciat, totul e iluzie numai ce crezi tu este adevar suprem inventat fireste :P Topicul evident, este o ironie prea fina ca sa o intelegi.

Edited by andreic, 24 January 2011 - 18:48.


#85
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postandreic, on 24th January 2011, 18:19, said:

Bineinteles ca putem si asa, nu trebuie sa ne fie rusine de realitate, supremul este un atribut inventat :) Cam orice actiune in general este facuta de un om daca ofera un soi de placere si aici sunt evident multe tipuri de placeri, un pleasure feedback constant este necesar pentru ca o actiune sa fie dusa la bun sfarsit. Pana si voluntarii sau credinciosii care ajuta pe altii o fac pentru o placere personala. E ceva natural si face parte din natura umana.
Daca placerea este scopul suprem al ateilor atunci nu ma mira de ce societatea este in continua involutie...

#86
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,788
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmario_bril, on 24th January 2011, 19:30, said:

Daca placerea este scopul suprem al ateilor atunci nu ma mira de ce societatea este in continua involutie...
Nu are importanta, biologia este peste ceea ce crede fiecare ca ar avea ca scop. Orice actiune poate fi despicata pana la placere (pana si reproducerea speciei), numeste tu una care sa nu fie asa daca poti. Pana atunci, ia niste lectii:

http://www.simpletor...ls-of-pleasure/ (si nu ma lua cu iudaismul & stuff, e o lectie generala acolo, teista chiar).

Edited by andreic, 24 January 2011 - 19:42.


#87
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postandreic, on 24th January 2011, 19:37, said:

Nu are importanta, biologia este peste ce crede fiecare ca are ca scop.
Spre deosebire de animale, oamenii chiar au si alte scopuri... Nu insa toti dupa cum observ.  :console:

#88
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,788
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmario_bril, on 24th January 2011, 19:38, said:

Spre deosebire de animale, oamenii chiar au si alte scopuri... Nu insa toti dupa cum observ.  :console:
Pana la urma oricare din celalalte scopuri de reduce tot la placere, vezi acolo in documentatie nivelurile (n-ai spirit de observatie). De ce faci sa zicem, o facultate, de ce conduci o masina, de ce ajuti un vecin ? :)

Edited by andreic, 24 January 2011 - 19:52.


#89
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postandreic, on 24th January 2011, 19:50, said:

Pana la urma oricare din celalalte scopuri de reduce tot la placere, vezi acolo in documentatie nivelurile. De ce faci sa zicem, o facultate, de ce conduci o masina, de ce ajuti un vecin ? :)
Raspuns gresit... Iti vine sa crezi ca poti gresi?  :naughty:

Altruismul nu este o placere.  :nonobad: Poti crede asta?  :naughty:

#90
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,788
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmario_bril, on 24th January 2011, 19:53, said:

Altruismul nu este o placere.  :nonobad: Poti crede asta?  :naughty:
Gresesti. Am vorbit deja de pomeni si altele, rezultatul este o placere de a face un bine altora. In dispozitia morala creata de altruism urmaresti sa te simti implinit iar aceasta iti da o placere, back to the club Mario :)

Edited by andreic, 24 January 2011 - 19:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate