Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Scopul suprem

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
283 replies to this topic

#37
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

Nu e deloc pe langa subiect, scopul omului este chiar atingerea perfectiunii.
Pe mine nu ma intereseaza sa ating perfectiunea si nici nu consider ca asta e scopul meu.Eu nu sunt om ?Si perfectiunea e subiectiva,e un ideal si nu exista daca privesti lucrurile obiectiv

#38
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View Posttamtamtam, on 23rd January 2011, 20:34, said:

Pe mine nu ma intereseaza sa ating perfectiunea si nici nu consider ca asta e scopul meu.Eu nu sunt om ?Si perfectiunea e subiectiva,e un ideal si nu exista daca privesti lucrurile obiectiv

Ma refeream la scopul si directia spre care se indreapta omenirea ca un intreg. Cu idealurile pe care cauta omenirea sa le atinga, perfectiunea la care visam nu o vom atinge, dar idealurile vor fi si vor exista tot timpul. Cand vom ajunge la unele vor fi pur si simplu inlocuite de altele si mai mari.

PS Ori mi se pare ori parca posteaza tot mai putini oameni pe aria asta...

Edited by Ovidiu93, 23 January 2011 - 20:41.


#39
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostOvidiu93, on 23rd January 2011, 20:38, said:

Ma refeream la scopul si directia spre care se indreapta omenirea ca un intreg. Cu idealurile pe care cauta omenirea sa le atinga, perfectiunea la care visam nu o vom atinge, dar idealurile vor fi si vor exista tot timpul. Cand vom ajunge la unele vor fi pur si simplu inlocuite de altele si mai mari.

PS Ori mi se pare ori parca posteaza tot mai putini oameni pe aria asta...
De unde ai tras tu concluzia ca scopul omenirii ar fi perfectiunea? Si de cand consideri ca ar avea omenirea un scop in sine?

#40
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Subscriu la ce a zis mario

#41
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Daca nu am avea un scop, atunci pentru ce progres ?

#42
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostOvidiu93, on 23rd January 2011, 21:16, said:

Daca nu am avea un scop, atunci pentru ce progres ?
Fiecare are un scop personal... Nu cred in scopuri colective decat in cazul manipularilor. Cat priveste progresul, acesta este o lege a vietii si atat.

#43
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
progresam de dragul de a progresa,pentru ca nu avem ce face,se gasesc multe motive dar asta nu e un scop in sine.

#44
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Posttamtamtam, on 23rd January 2011, 21:33, said:

progresam de dragul de a progresa,pentru ca nu avem ce face,se gasesc multe motive dar asta nu e un scop in sine.

Adica, pentru aflare in treaba... Asta-i scopul omenirii fara Dumnezeu, aflarea in treaba.

#45
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Ideea mea este ca universul a fost conceput perfect, dar fiind perfect, in el si cu el nu se intampla nimic. Totul devenise foarte plictisitor si atunci singura solutie a fost introducerea unui factor perturbator. Pentru asta a fost creat omul. Si din acel moment totul a devenit foarte interesant. Prin insasi aparitia lui Universul a inceput sa fie viu, si sa se modifice. Problema este : cat de mult avem permisiunea de a-l modifica, si daca asta este conditia noastra.

#46
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

Adica, pentru aflare in treaba... Asta-i scopul omenirii fara Dumnezeu, aflarea in treaba.
Cam asta+perpetuarea speciei.Stiu ca nu e nimic maret da asta avem,cu asta ne mandrim.Care e scopul vietii noastre cu Dumnezeu ?Sa ii multumim forever and ever.Sincer nu are sens.O creatura perfecta nu are nevoie de slava unor ''insecte''.Defapt,daca era asa perfect nici nu ne crea.O creatura perfecta nu simte nevoia sa creeze intrucat propria companie e suficienta.Lasand asta la o parte tot ce pot sa zic e ca stiu ca suna naspa da macar suntem liberi sa ne alegem un scop noi insine.
Tu care crezi ca e scopul vietii tele ?

Edited by tamtamtam, 23 January 2011 - 22:07.


#47
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Posttamtamtam, on 23rd January 2011, 22:07, said:

Cam asta+perpetuarea speciei.Stiu ca nu e nimic maret da asta avem,cu asta ne mandrim.

Care e scopul vietii noastre cu Dumnezeu ?Sa ii multumim forever and ever.Sincer nu are sens.O creatura perfecta nu are nevoie de slava unor ''insecte''.

Defapt,daca era asa perfect nici nu ne crea.O creatura perfecta nu simte nevoia sa creeze intrucat propria companie e suficienta.Lasand asta la o parte tot ce pot sa zic e ca stiu ca suna naspa da macar suntem liberi sa ne alegem un scop noi insine.
Tu care crezi ca e scopul vietii tele ?

Aham... Nu-i vorba de a te mandri, ci de a gasi un sens. Iata ca fara Dumnezeu Lumea e fara sens. Dar daca il introduci pe Dumnezeu in ecuatie, abia atunci se gasesc sensuri.  Cu Dumnezeu la cap de linie iata ca poti sa gasesti si sensul evolutiei; ai raspuns la intrebarea la ce bun atata complexitate, cand lucrurile puteau ramane foarte bine simple.... Cat despre multumire&co, asta se intampla fiindca omul are nevoie si de o serie de sentimente frumoase pentru a putea supravietui, iar recunostinta este unul dintre ele. Daca nu le manifesta, sau nu incearca sa le manifeste fiindca considera ca n-are motive, sufletul i se usuca si la un moment dat nu mai simte bucuria ca traieste.

Consider ca nici pe tine nu te crezi a fi perfect, asadar, in aceste conditii este posibil sa te inseli in rationamentul tau... ;)

#48
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Tot nu ai zis care e scopul vietii tale.Si ai dreptate,chiar daca imi place sa ma infoi in pene ca fazanu nu ma consider perfect.Totusi,pana nu mi se demonstreaza unde e gresita gandirea mea(si asta folosind logica) imi mentin ideile.Sincer naivitatea cu care privesti lumea pare oarecum comica.Totusi,referitor la divinitate,tu te-ai intrebat vreodata de ce sunt atatea boli pe lume,de ce animalele simt durerea daca sunt condamnate sa se manance intre ele ?Lumea asta e plina de durere,oameni si animale zdrobiti,vise neimplinite,durere monstruoasa,asta e in fiecare secunda pe planeta noastra.Acum fi sincera cu tine si spune : poate cineva atotputernic si atotiubitor sa lase atata suferinta ?
Si referitor la Dumnezeu si scopul vietii....ce il intereseaza pe el daca i te rogi sau nu ?E atat de mare,tu un gandac,ce il intereseaza de tine ?Da,viata nu are sens,dar asta nu inseamna ca nu ii putem da unul.Nu ai nevoie de zei care sa te loveasca in scafarlie daca gresesti.Poti fi fericita si fara ei

#49
timpuri_noi

timpuri_noi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 18.12.2010

View Posttamtamtam, on 23rd January 2011, 23:44, said:

Tot nu ai zis care e scopul vietii tale.Si ai dreptate,chiar daca imi place sa ma infoi in pene ca fazanu nu ma consider perfect.Totusi,pana nu mi se demonstreaza unde e gresita gandirea mea(si asta folosind logica) imi mentin ideile.Sincer naivitatea cu care privesti lumea pare oarecum comica.Totusi,referitor la divinitate,tu te-ai intrebat vreodata de ce sunt atatea boli pe lume,de ce animalele simt durerea daca sunt condamnate sa se manance intre ele ?Lumea asta e plina de durere,oameni si animale zdrobiti,vise neimplinite,durere monstruoasa,asta e in fiecare secunda pe planeta noastra.Acum fi sincera cu tine si spune : poate cineva atotputernic si atotiubitor sa lase atata suferinta ?
Si referitor la Dumnezeu si scopul vietii....ce il intereseaza pe el daca i te rogi sau nu ?E atat de mare,tu un gandac,ce il intereseaza de tine ?Da,viata nu are sens,dar asta nu inseamna ca nu ii putem da unul.Nu ai nevoie de zei care sa te loveasca in scafarlie daca gresesti.Poti fi fericita si fara ei

asta cu durerea...in teologie se numeste teodicee. ia pune mana si mai si citeste ca asa...doar sa te intrebi ca sa pari filozof...

treaba cu gandacii nu e chiar asa...nu stiai ca suntem facuti dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu? pai ce, Dumnezeu are fata de gandac?

cu rugaciunea...iar te afli in treaba. ai citit si tu macar cateva chestii legate de rugaciune de la cei care au practicat-o indelung....aka Sfintii Parinti? doar asa...ca sa-ti faci o idee despre ce e aia rugaciune...

Edited by timpuri_noi, 23 January 2011 - 22:57.


#50
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Eu cred ca binele si raul sunt 2 notiuni care au fost si sunt instrumente puternice in orice religie si in orice sistem de reprezentare a lumii.
Ele au si vor avea relevanta in etapa planetara a existentei noastre, dar daca vom putea trece la etapa urmatoare(cand vom putea calatori in alte sisteme planetare, galaxii,s.a.m.d.!!!, indiferent prin ce mijloace), si numai daca vom putea, atunci in mod sigur "binele" si "raul" vor trebui reevaluate. De fapt aceste notiuni nu cred ca au vreo relevanta pentru divinitate. Noi avem sigur ceva de facut numai ca deocamdata nu stim. Cand vom sti vom fi ca divinitatea insasi.

#51
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

asta cu durerea...in teologie se numeste teodicee. ia pune mana si mai si citeste ca asa...doar sa te intrebi ca sa pari filozof...
Cred ca judeci cam mult pentru un crestin.Faza e culmea ca citesc.Vrei sa vezi ce ?Uite :http://www.evilbible.com/Impossible.htm
Cum ziceam,nu sunt ateu de mult timp si inca exersez diverse argumente.Cam asta citesc in ultima vreme.

cu rugaciunea...iar te afli in treaba. ai citit si tu macar cateva chestie legate de rugaciune de la cei care au practicat-o indelung....aka Sfintii Parinti? doar asa...ca sa-ti faci o idee despre ce e aia rugaciune...
In biblie spune clar ca atunci cand te rogi o sa ti se indeplineasca dorinta.Adica daca eu vreau sa imi creasca la loc piciorul amputat o sa creasca.Daca vrei dau si citatul :)

#52
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Wow, punandu-l pe Dumnezeu in ecuatie nu simplifici nimic, doar complici totul si mai mult. De acord cu mario, dar si putin dezaprob. Cel mai important lucru este persoana de sine, totul va merge mult mai bine atunci cand tu ca si persoana o duci bine, se aplica la toti si functioneaza cand toti "o duc bine" atat material cat si din punct de vedere al gandirii. DAR, progresul colectiv nu inseamna manipulare, este o manipulare... Este un progres datorat indivizilor, de multe ori grupurilor de cercetatori de exemplu, un progres datorat oamenilor idealisti, nicidecum manipulare... Progres nu inseamna doar dezvoltare tehnologica si este pentru binele tuturor, chiar daca nu creat neaparat in mod constient colectiv. Abia dupa renastere au aparut si au fost lasati liberi idealistii cu adevarat, nefiind restransi deloc abia in zilele de azi.

Orice om, fie ca e un ideal personal sau colectiv, cat de mare sau mic idealul, in orice forma, va exista. De la renovarea locuintei si o masina noua pana la progresul tehnoogic al speciei. Oamenii pur si simplu viseaza la lucruri diferite, unii interes personal, altii idealuri marete. Niciunul nu e gresit dar ce s-ar intampla daca nu ar exista acei idealisti cu idealuri pentru numere nu neaparat indivizi ?

Daca nu ar fi constanta cautare a unor idealuri ar fi anarhie practic, e conditie umana de a evolua acum devenita o necesitate nu doar o optiune. Am trecut de mult timp de evul mediu, am trecut de mult de pragul in care ne permiteam sa oprim progresul, o stagnare ar insemna doar un regres intr-un final. A se vedea progresul creat de civilizatiile antice si distrus de destramarea acestora, Imperiul Roman si cel grec si ce a urmat dupa, evul mediu intunecat. A fost nevoie de inca 1000 de ani pentru a reveni la acel nivel de societate.

Scopul final nu exista, nu e, sunt doar idealuri care devin tot mai mari si mai mari. Odata ajunsi la un obiectiv pur si simplu ne creem unul si mai mare si mai greu. Nu e ceva ce facem in mod constiient, e ca evolutia de la 2+2 la ecuatii de gradul 2. Daca ai inteles 2+2, e doar o problema de timp pana vei intelege si vei trece la nivelul urmator, in care vei vedea tot ce rezulta din prima faza.

Acum 1000 de ani doar visam la zborul pasarilor, acum 100 de ani am reusit, acum deja visam la zboruri intergalactice si civilizatii spatiale. E un proces care accelereaza tot mai mult, tot mai rapid.

Progres infinit, calea pe care am urmat-o tot timpul si o vom urma in continuare.

Care e scopul lui Dumnezeu daca tot aveti curajul sa spuneti ca omul nu poate fara Dumnezeu ?

Edited by Ovidiu93, 23 January 2011 - 23:22.


#53
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostOvidiu93, on 23rd January 2011, 23:21, said:

Wow, punandu-l pe Dumnezeu in ecuatie nu simplifici nimic, doar complici totul si mai mult.
Evident, doar karuna crede exact pe dos :D Mi-a placut faza aia a ei cu sensurile, pui pe dzeu ai sens, nu-l pui n-ai sens... cat de stupid suna, e ca la furnici, pui regina totul are sens, planul maret, fara, totul nu mai are sens :D Evident asta arata ca gandirea asta cu sensurile nu se deosebeste de cea a furnicilor... adica mai clar nu prea e gandire, e abureala.

View Posttamtamtam, on 23rd January 2011, 22:07, said:

Care e scopul vietii noastre cu Dumnezeu ?Sa ii multumim forever and ever.Sincer nu are sens.
Corect.

Edited by andreic, 24 January 2011 - 00:20.


#54
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postjohnnickelby, on 23rd January 2011, 23:08, said:

Eu cred ca binele si raul sunt 2 notiuni care au fost si sunt instrumente puternice in orice religie si in orice sistem de reprezentare a lumii.
Ele au si vor avea relevanta in etapa planetara a existentei noastre, dar daca vom putea trece la etapa urmatoare(cand vom putea calatori in alte sisteme planetare, galaxii,s.a.m.d.!!!, indiferent prin ce mijloace), si numai daca vom putea, atunci in mod sigur "binele" si "raul" vor trebui reevaluate. De fapt aceste notiuni nu cred ca au vreo relevanta pentru divinitate. Noi avem sigur ceva de facut numai ca deocamdata nu stim. Cand vom sti vom fi ca divinitatea insasi.
Nu sunt numai doua notiuni abstracte cata vreme dualitatea se manifesta absolut peste tot. Practic nimic nu exista fara dualitate. Nici macar computerul de la care scrii.

View Posttamtamtam, on 23rd January 2011, 23:09, said:

cu rugaciunea...iar te afli in treaba. ai citit si tu macar cateva chestie legate de rugaciune de la cei care au practicat-o indelung....aka Sfintii Parinti? doar asa...ca sa-ti faci o idee despre ce e aia rugaciune...
In biblie spune clar ca atunci cand te rogi o sa ti se indeplineasca dorinta.Adica daca eu vreau sa imi creasca la loc piciorul amputat o sa creasca.Daca vrei dau si citatul :)
Cred ca te refereai la credinta si nu la rugaciune... Sunt lucruri diferite sa stii. :nonobad:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate