Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Scopul suprem

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
283 replies to this topic

#19
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostOvidiu93, on 23rd January 2011, 19:09, said:

Perfectiunea - bine+rau
Binele si raul exista, sunt doar relative in mintea noastra din cauza ca nu putem comite bine absolut sau raul absolut, nici nu vom putea. Scopul va fi sa ne apropiem cat mai mult de a comite binele absolut, dar e o cursa care va dura la infinit.

Iata, in sfarsit o chestie cu care eu sunt foarte de acord si pe care nu ma asteptam sa o zici chiar tu. Dar sa stii ca asa, in termeni absoluti, gandesc doar teistii!  :OK:

#20
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostOvidiu93, on 23rd January 2011, 19:18, said:

Vei ca am raspuns, dar raspund din nou... Potentialul ne defineste ca importanta, iar potentialul nostru este infinit. Acum, cum spuneam, suntem doar vulnerabili, dar e doar o faza temporara daca trecem cu bine. Daca ne loveste o piatra imensa, adio lume... Evaluezi omenirea mult prea simplu si o compari cu o piatra plutitoare prin spatiu...

Totusi, nu pot intelege cum poti citi un text imens in 5 secunde...


Ai vazut? Adio lume... Si deocamdata pentru omenire nu ai alt termen de comparatie. Iar daca esti distrus, adio si potential. Cine din univers sta sa te pazeasca de cataclisme ca sa isi pastreze omenirea potentialul, ca impresia generala este ca ar fi o imensa nepasare... Nu cred ca ar plange stelele dupa noi sau ca ne-ar pastra importanta in amintire, sau stii tu ceva ce eu nu stiu?...

#21
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View Postkaruna, on 23rd January 2011, 19:22, said:

Iata, in sfarsit o chestie cu care eu sunt foarte de acord si pe care nu ma asteptam sa o zici chiar tu. Dar sa stii ca asa, in termeni absoluti, gandesc doar teistii!  :OK:

Tu chiar esti imposbibila, daca ai fi subinteles mai mult din posturile mele ti-ai fi dat seama de mult cum gandesc. Nu fa generalizari si spune ca doar teistii gandesc asa, e o prostie, vorbim de mintea umana nu de teisti sau atei in particular. Fiecare om are un mod unic de a gandi, fie ca e teist sau ateu, tu nu, tu faci generalizari fara sens...

On-topic, tot nu mi-ai spus parerea ta despre cat de importanti suntem noi in univers.

Fii sigura ca noi am plange odata ce ne apropiem de sfarsit, incearca sa vezi in partea cealalta, in care nu suntem distrusi... Pana vine asteroidul ala mare care ne va distruge, vom avea tehnologia pentru a-l pulveriza din fata noastra... Trebuie doar niste nucleare bine infipte in el si face poc... Nu e atat de greu pe cat crezi... Viata este cel mai important lucru care s-a intamplat in universul asta, tu o compari cu o piatra.

Edited by Ovidiu93, 23 January 2011 - 19:32.


#22
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostOvidiu93, on 23rd January 2011, 19:29, said:

Tu chiar esti imposbibila, daca ai fi subinteles mai mult din posturile mele ti-ai fi dat seama de mult cum gandesc. Nu fa generalizari si spune ca doar teistii gandesc asa, e o prostie, vorbim de mintea umana nu de teisti sau atei in particular. Fiecare om are un mod unic de a gandi, fie ca e teist sau ateu, tu nu, tu faci generalizari fara sens...

On-topic, tot nu mi-ai spus parerea ta despre cat de importanti suntem noi in univers.

Ce problema ai tu, mey? Te-ai suparat ca te-am comparat cu un teist?...  :console:  Ce pot sa iti fac daca asta e adevarul?

View PostOvidiu93, on 23rd January 2011, 19:29, said:

Viata este cel mai important lucru care s-a intamplat in universul asta, tu o compari cu o piatra.

Aici te inseli amarnic. Nu eu o compar cu o piatra ci prietenii mei ateisti. De aceea nu tie iti cant in struna, ci lor. Din punctul meu de vedere viata in univers este foarte importanta, si pana la tine nu am mai intalnit niciun ateu sa spuna asta. :thumbup:

Edited by karuna, 23 January 2011 - 19:37.


#23
ix_

ix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.06.2010

View PostOvidiu93, on 23rd January 2011, 19:09, said:

Perfectiunea - bine+rau
Binele si raul exista, sunt doar relative in mintea noastra din cauza ca nu putem comite bine absolut sau raul absolut, nici nu vom putea. Scopul va fi sa ne apropiem cat mai mult de a comite binele absolut, dar e o cursa care va dura la infinit.
Te-as ruga sa lasi demagogiile cu mine dar ai putea considera o cariera in politica.
Defineste binele, raul si perfectiunea. Daca vrei sa "comiti" binele absolut, trebuie intai sa stii ce inseamna binele absolut.

#24
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Karuna, un singur lucru te rog, nu fa in asa fel incat sa se inchida topicul, subiectul este foarte larg si merita dezbatut, tu nu faci asta. Vezi ca ti-a scris Gabi un mesaj foooarte lung in care cam are dreptate.

@ix - Asa vorbesc, nu sunt demagogii...
        Acum scriu, imi trebuie exemple clare, inca ma gandesc, voi edita, dar cred ca am spus ceva gresit...
        
        Sa punem problema asa, poate fi binele sau raul comis de altceva in afara de om sau o alta fiinta rationala ? Gandeste-te altcumva, sus, jos, alb, negru, trebuie inteles doar daca o fapta buna poate fi mai putin buna decat alta si raspunsul ar fi da... Compromisuri si decizii, noi putem lua decizii mai bune sau mai rele doar pana la un anumit nivel, ce este dincolo de posbilitatile noastre deja reprezinta absolutul, dar nu e niciodata fix. Da, ma contrazic singur, ma refeream la binele care era peste cel pe care il putem face momentan, dar care il vom putea face candva in viitor. Sper ca e bine acum, pana si binele absolut e relativ. Depinde de putem si ceea ce stim ca am putea face, corect ? Acel bine absolut nu mai e absolut cand este relativ, dar poate fi superior.

Edited by Ovidiu93, 23 January 2011 - 19:50.


#25
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

Mi se pare un scop cat se poate de onest.

Dar de importanta lui la scara universului ce parere ai?

Nu am idee.Parerea mea e ca noi nu avem absolut nici o importanta ca specie.Noi ne dam singuri o importanta cat mai mare dar sincer nu cred ca ii pasa altcuiva de noi.Si legat de moralitate : nu cred ca exista bine si rau absolut.In vremea cand eram teist consideram ca originea raului e mandria,iubirea de sine da asta e alta poveste.PS consider ca in privinta binelui si raului absolut Karuna are dreptate.

#26
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostOvidiu93, on 23rd January 2011, 19:38, said:

Karuna, un singur lucru te rog, nu fa in asa fel incat sa se inchida topicul, subiectul este foarte larg si merita dezbatut, tu nu faci asta. Vezi ca ti-a scris Gabi un mesaj foooarte lung in care cam are dreptate.

Adevarul poate in opinia ta... Comparatia nu e gresita, dar tu atribui defecte si calitati unor anumite grupuri de oameni. Generalizezi mult prea mult ceva ce nu ar trebui generalizat si ajungi la concluzii stupide...

Rog un moderator sa faca ceva, deja se intrec limitele, nu ar trebui sa va dau sfaturi dar nu cred ca sunt singurul care crede asta...

Cati ani ai Karuna, si de unde esti ? Conteaza mult, crede-ma...

Nu te speria degeaba ca nu  o sa il inchida nimeni fiindca ideea este foarte interesanta. A, si nu te mai supara pe mine, fiindca am atacat direct cu argumentele unor atei de pe aici,  pe care le cunosc de multa vreme, si care afirma ca omenirea la scara universului este de o importanta insignifianta.... Asta este adevarul gol golut. De aceea, tu fiind ateu, ar trebui sa imi aduci argumente chiar la problemele puse de colegii tai atei, chiar daca ti le-am facut eu, care sunt teista, cunoscute. Intelegi?

View Posttamtamtam, on 23rd January 2011, 19:42, said:

Nu am idee.Parerea mea e ca noi nu avem absolut nici o importanta ca specie.Noi ne dam singuri o importanta cat mai mare dar sincer nu cred ca ii pasa altcuiva de noi.Si legat de moralitate : nu cred ca exista bine si rau absolut.In vremea cand eram teist consideram ca originea raului e mandria,iubirea de sine da asta e alta poveste.PS consider ca in privinta binelui si raului absolut Karuna are dreptate.

Multumesc frumos pentru raspunsul tau onest.

#27
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Cum am spus karuna, totul depinde din ce punct de vedere vorbesti. Daca e sa ne uitam pe scara universului, suntem minusculi, dar nu poti spune ca suntem insignificanti doar privind asta. S-ar ignora potentialul, capabilitatile noastre, tot ceea ce inseamna omenirea, lucrurile care ne definesc cu adevarat, nu marimea noastra pe o planeta minuscula in universul infinit. Chiar daca undeva acolo sunt altii ca noi, in esenta tot vor fi diferiti, nu ne va scadea deloc din importanta. Din contra, universul ar putea fi privit ca o mini-terra, din punct de vedere al diversivitatii si al culturilor. Dar aici intram pe teren ostil si probabilitati...

#28
ix_

ix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.06.2010

View PostOvidiu93, on 23rd January 2011, 19:38, said:

Sa punem problema asa, poate fi binele sau raul comis de altceva in afara de om sau o alta fiinta rationala ? Gandeste-te altcumva, sus, jos, alb, negru, trebuie inteles doar daca o fapta buna poate fi mai putin buna decat alta si raspunsul ar fi da... Compromisuri si decizii, noi putem lua decizii mai bune sau mai rele doar pana la un anumit nivel, ce este dincolo de posbilitatile noastre deja reprezinta absolutul, dar nu e niciodata fix. Da, ma contrazic singur, ma refeream la binele care era peste cel pe care il putem face momentan, dar care il vom putea face candva in viitor. Sper ca e bine acum, pana si binele absolut e relativ. Depinde de putem si ceea ce stim ca am putea face, corect ? Acel bine absolut nu mai e absolut cand este relativ, dar poate fi superior.
[ http://arthropoda.southernfriedscience.com/wp-content/uploads/2009/11/facepalm.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am observat de la inceput ca scrii mult fara sa zici mare lucru. Ti-am zis, poate te va ajuta demagogia in viata. Totusi, eu am alte cerinte, cerinte pe care nu le poti indeplini. Eu ti-am cerut definitia, scurt, concis si la obiect.

Sa-ti dau un exemplu:
Binele e un act prin care ameliorezi (direct sau indirect) starea altei/altor fiinte vii.
Raul e un act prin care deteriorezi (direct sau indirect) starea altei/altor fiinte vii.
Perfectiunea e o stare asupra careia nu se mai pot aduce imbunatatiri.

Ce zici, merge?  :rolleyes:

Edited by ix_, 23 January 2011 - 20:01.


#29
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View Postix_, on 23rd January 2011, 20:01, said:

Am observat de la inceput ca scrii mult fara sa zici mare lucru. Ti-am zis, poate te va ajuta demagogia in viata. Totusi, eu am alte cerinte, cerinte pe care nu le poti indeplini. Eu ti-am cerut definitia, scurt, concis si la obiect.

Sa-ti dau un exemplu:
Binele e un act prin care ameliorezi (direct sau indirect) starea altei/altor fiinte vii.
Raul e un act prin care deteriorezi (direct sau indirect) starea altei/altor fiinte vii.
Perfectiunea e o stare asupra careia nu se mai pot aduce imbunatatiri.

Ce zici, merge?  :rolleyes:

De acord cu primele doua. Perfectiunea nu e o stare asupra careia nu se mai pot aduce imbunatatiri. Perfectiunea e o stare care se imbunatateste incontinuu. Nu este nimic perfect in sensul ca nu mai poate fi imbunatatit, nici macar universul. Totul se afla intr-o continua miscare, intr-o continua stare de shimbare, aceea este perfectiunea dupa mine.

Combina primele 2 lucruri care le-ai spus si obtii perfectiunea, starea continua de ameliorare.

Doar Dumnezeu poate reprezenta binele sau raul absolut dar este un concept abstract, asa ca mai bine nu...

Textele lungi sunt doar pentru ca incerc sa explic cat mai multe si iese ce iese. Nu e chiar demagogie, e doar vorbit mult. Demagogia e cu totul altceva... Ce scriu eu mult acolo se intampla in capul meu si trebuie sa trag concluzii din asa ceva... Pot sa spun ceva la obiect si concis, dar trebuie sa tragi tare de mine sa scoti ceva din mine, la fel faceau si profesorii, imi amintesti de ei...

Edited by Ovidiu93, 23 January 2011 - 20:18.


#30
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Perfectiunea e un idea si,consider eu, o stare in care nu se mai pot aduce imbunatatiri.(dar,intai de toate,e un ideal,rar gasesti ceva perfect(asta presupunand ca gasesti asa ceva)+ ca e probabil  subiectiva  )

#31
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Da-mi un exemplu de ceva care este perfect (acea perfectiune care se poate imbunatati), excluzandu-l pe abstractul Dumnezeu... Orice exemplu si explica-mi de ce. Perfectiunea care nu poate fi imbunatatita e din nou, relativa.

Edited by Ovidiu93, 23 January 2011 - 20:23.


#32
ix_

ix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.06.2010

View PostOvidiu93, on 23rd January 2011, 20:11, said:

Perfectiunea e o stare care se imbunatateste incontinuu.
Daca imbunatatesti ceva perfect, va fi mai mult ca perfect, nu? :)

#33
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View Postix_, on 23rd January 2011, 20:23, said:

Daca imbunatatesti ceva perfect, va fi mai mult ca perfect, nu? :)

Depinde ce intelegi prin perfect... Va fi doar mai bun, deja perfect. Stiu, e ciudat de inteles.

Pana si in cel mai perfect aliniament de atomi, nu este perfect aliniat... Eroarea este mica, dar e acolo, nu e perfect. Doar mintea omului poate concepe 4 puncte intr-o linie perfect dreapta, o linie care in natura nu poate exista. Intrebarea e, poate crea omul o astfel de linie intr-un univers imperfect ?

Edited by Ovidiu93, 23 January 2011 - 20:26.


#34
ix_

ix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.06.2010

View PostOvidiu93, on 23rd January 2011, 20:22, said:

Da-mi un exemplu de ceva care este perfect, excluzandu-l pe abstractul Dumnezeu... Orice exemplu si explica-mi de ce.
Nu exista perfectiunea in realitate. Perfectiunea e un concept. Nu vei putea trasa vreodata un cerc perfect, dar stii cum ar trebui sa fie ca sa fie perfect.

#35
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

Perfectiunea care nu poate fi imbunatatita e din nou, relativa.
Deraiam raaaaau de la topic asa ca eu zic sa incheiem.In concluzie,deoarece,si pentru ca pefectiunea e relativa,ea nu exista,e doar un idea si noi vorbim pe langa subiect

#36
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Nu e deloc pe langa subiect, scopul omului este chiar atingerea perfectiunii.

Atunci ix, ce este totusi perfectiunea ? Exista in realitate sau nu ? Eu as spune ca e echilibrul de mai devreme, o cantitate de "bine" si "rau" intr-un echilibru, oricare ar fi el. Nu conteaza ca 1% alb, 99% negru sau viceversa, conteaza ca perfectiunea este prezenta amandurora si este imposibil ca una sa existe fara cealalta. Aplica viziunea asta a perfectiunii la omenire si vei vedea de ce suntem perfecti acum, la fel de perfecti cum vom fi peste 5000 de ani. Daca vom fi mai buni e altceva, e alt subiect, tot on-topic de fapt...

Edited by Ovidiu93, 23 January 2011 - 20:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate