Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

DRUJBA, MOTOFERASTRAU - Partea a II-a

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10482 replies to this topic

#5077
2muschi

2muschi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.12.2013
Atunci  zi-ne ,te rog, ce fel de ulei ai folosit, ambalaj,etc ,ca sa stim de ce sa ne ferim !

#5078
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Daca foloseai asta, nimic nu se intimpla...
[ http://www.stihl.com/p/images/header_content_230x142/pt_5_hp-ultra_header_230x142_rdax_90.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Totusi, despre ce motoferastrau vorbim?

#5079
eugolan

eugolan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.12.2011

View Postmihalexmihalex, on 16 iulie 2015 - 21:13, said:

Daca foloseai asta, nimic nu se intimpla...
[ http://www.stihl.com/p/images/header_content_230x142/pt_5_hp-ultra_header_230x142_rdax_90.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Totusi, despre ce motoferastrau vorbim?
bici vorba.... tot ulei verde de la husqvarna la 29 lei ca si paraitoare vb de husqvarna 562 xp maine revin cu poza ca nu gasesc cablul de date la ora asta

#5080
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Cred ca gresesti...
[ http://drujbe-stihl.ro/image/cache/data/HP%20ultra%20mic-500x500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
1l
100ml

Nu stiu de unde ai scos-o si pe asta cu "paraitoare"... Daca si Husqvarna 562XP este "paraitoare" atunci ce parere ai de ruris, dac, zimbru, bivol,  diavol tasmanian, ciunlihan, ciumbaoamba, sau cum dracu s-or numi alte balarii...

#5081
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012
Acum daca ai folosit ulei 30 sau 35 ml ulei la litrul de benzina si s-a gripat motorul eu as fac putin circ.
Sunat la husqvarna Romania vezi ce iti spun apoi mail-uri la husqvarna Suedia si vezi ce se rezolva.
Nu cumva e 562 cu autotune ca acolo se poate verifica foarte simplu pe calculator temperatura motor, turatii atinse si altele.
Daca problema e din reglajul carburatorului electronic se vede si trebuie refacuta pe garantie.

#5082
eugolan

eugolan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.12.2011
paraitoare am scris in spirit de gluma... uleiul nu este cel din poze cred ca este "imbuteliat "de cei de la magazin
da este 562 xp autotune dar daca acum am desfacut-o eu nu stiu daca mai face obiectul garantiei.... si pozele

Attached Files


Edited by eugolan, 17 July 2015 - 07:06.


#5083
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Asambleaz-o frumusel, fara sa lasi urme, ii dai cu putin praf de rumegus prin toate "ungherele" (in special pe la capetele suruburilor)  si te duci ca o tornada f4 peste ei, amenintand cu opc ( fara amenintari la siguranta vietii ca te poti alege cu dosar penal).
e clar ca e de la autotune( din pacate) sau vrun defect de fabricatie. Doar ca vor incerca sa anuleze garantia pe motiv ca ai desfacut-o ( si cam au acest drept)

Edited by RazvanGL1, 17 July 2015 - 08:01.


#5084
mallibu

mallibu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.06.2011
sa ne ti la curent cu cauzele care au dus la acest rezultat. nu de alta, dar sa am fost si sunt interesat de un astfel de utilaj.  treaba asta ce ai patit tu ma pune serios pe ganduri.   pana la toamna cand or aparea ofertele sper sa ma hotarasc(pana astazi eram  hotarat, dar vazand patania ta, nu mai sunt asa sigur).    
am 2 variante: -  cu autotune- 562 xp, 560 xp, 576 xp
                        - fara   - 365 xp sau 372 xp
  sper, ca dupa intamplarea ta sa nu renunt la cele cu autotune.

#5085
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View PostRazvanGL1, on 17 iulie 2015 - 07:59, said:

Asambleaz-o frumusel, fara sa lasi urme, ii dai cu putin praf de rumegus prin toate "ungherele" (in special pe la capetele suruburilor)  si te duci ca o tornada f4 peste ei, amenintand cu opc ( fara amenintari la siguranta vietii ca te poti alege cu dosar penal).
e clar ca e de la autotune( din pacate) sau vrun defect de fabricatie. Doar ca vor incerca sa anuleze garantia pe motiv ca ai desfacut-o ( si cam au acest drept)

Din pacate pentru el, a pierdut garantia atunci cind a desfacut-o. Mai ales ca a si rupt segmentul. Piesele alea aftermarket, daca ar fi facute prin India, sunt destul de bune. Ciudat totusi, ca o Husqvarna noua sa pice dupa citeva taieturi. Posted Image Asta este scula pe viata...

#5086
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
Da-i comanda de piston nou la husqvarna ca nu costa o avere. Vine cu tot ce trebuie la el. Pana iei de pe ebay iti albeste parul in cap. Bine ca este bun cilindrul. Foloseste ulei de cea mai buna calitate. Eu inclin sa cred ca cei de la service au dreptate. Pacat de asa drujba. Eu pentru ale mele iau cate o sticluta de 100 ml de ultra hp de la stihl si o amestec intr-un bidon de 5L in care iau de la peco 4.5L de benzina si nu am avut probleme pana acum. Acelasi amestec il folosesc si pentru motocoasa.
Referitor la auto-tune am avut ocazia sa iau saptamana trecuta o husqvarna 560xp aproape noua la un pret destul de bun dar am zis sa mai astept o perioada. Imi place cum sunt facute.

View Postmallibu, on 17 iulie 2015 - 10:00, said:

sa ne ti la curent cu cauzele care au dus la acest rezultat. nu de alta, dar sa am fost si sunt interesat de un astfel de utilaj.  treaba asta ce ai patit tu ma pune serios pe ganduri.   pana la toamna cand or aparea ofertele sper sa ma hotarasc(pana astazi eram  hotarat, dar vazand patania ta, nu mai sunt asa sigur).    
am 2 variante: -  cu autotune- 562 xp, 560 xp, 576 xp
                        - fara   - 365 xp sau 372 xp
  sper, ca dupa intamplarea ta sa nu renunt la cele cu autotune.
372 xp a fost, este si va fi una dintre cele mai bune drujbe. Pe viitor o sa iau una din nou garantat.

Edited by Jexy, 17 July 2015 - 10:54.


#5087
mallibu

mallibu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.06.2011
am taiat pana acum decat cu o 365 xp din alea fara x-torq mergea binisor avand in vedere ca nu era tocmai noua si am vazut in lucru o 576 xp.  ma hotarasem la o 562 xp, iau in calcul si pe 372 xp ca este decat cu vr-o 3-4 sute lei ma scumpa. le-am vazut intr-un magazin pe amandoua, 562 xp iti "ia" ochi, dar degeaba daca risti sa ti se intample ce i s-a intamplat colegului de mai sus. 372 xp cel putin a comfirmat si para comfirmat in timp.   ma gandeam si la 576 xp e foarte buna si ea , dar e  cam scumpa 3500-3700 Ron si mare pentru ce vreau eu si 372 xp e prea mult la cat tai eu cu ea, ca de aia ma hotarasem la 562 xp. dar acum nu imi mai vine sa iau.

#5088
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
Cred ca la orice drujba daca nu ii dai ulei de calitate si cat trebuie se duce naiba indiferent de model. 365 xp nu exista. 362xp exista.

Edited by Jexy, 17 July 2015 - 11:26.


#5089
mallibu

mallibu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.06.2011

View PostJexy, on 17 iulie 2015 - 11:24, said:

Cred ca la orice drujba daca nu ii dai ulei de calitate si cat trebuie se duce naiba indiferent de model. 365 xp nu exista. 362xp exista.
- scuze, vroiam sa fic 365 cea fara x-torq, ca de ceva timp, ceva ani, a aparut si si varianta cu x-torq.
- am intrebat de curiozitate la o reprezentanta husqvarna daca au ulei XP si nu aveau, mi-au zis ca nu au adus  niciodata, si ca toti drujbisti , indiferent de drujba baga LS sau LS+.  Cei de la Stihl aveau mai multe game de ulei de amestec care le recomandau in functie de drulba.  acum intrebarea este ,daca, de exemplu, poti sa bagi ulei de amestec de stihl la husqvarna, intreb pentru ca la ei casesti "varful" de gama la ulei de amestec, nu mai retin cum ii zice.

Edited by mallibu, 17 July 2015 - 13:39.


#5090
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Daca a pus ulei in cantitate corecta, putea sa puna si ulei din bazar ca tot nu se gripa. Eu cred ca e o eroare de la AT.

#5091
mallibu

mallibu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.06.2011

View PostRazvanGL1, on 17 iulie 2015 - 13:35, said:

Daca a pus ulei in cantitate corecta, putea sa puna si ulei din bazar ca tot nu se gripa. Eu cred ca e o eroare de la AT.
sa nu fi pus cum a spus prima data 3ml/litru :))  si mie mi se pare ciudat dupa 3 rezervoare sa se gripeze. nici la chinezariile alea nu patesti asa ceva daca faci amestecul cum trebuie. si ma gandesc cat de dereglat sa fie autotune-ul sa faca asa ceva(pentru ca a mers, a taiat ceva cu ia) si daca era busit asa de tare nu putea sa taie cu ia. asta ca idee

#5092
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010

https://m.youtube.co...h?v=TSWGYuXJ4Js hm?

#5093
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Pe tipul de mai sus cine la pus sa  treaca de la stihl la husqvarna?? :))) :P
ar fii o lovitura urata de imagine daca AT  e de vina.
@mallibu, trebuie doar sa duca motorul 15000rpm si, fiind si nou se va gripa. Totusi, exista un senzor de temperatura care are fi trebuit sa-i spuna computerului ca e timpul sa bage mai multa benzina. In orice caz, trebuie pusa pe "calculator" si vazuti parametrii de functionare. Degeaba ii schimba pistonul, daca nu e descoperita cauza.

#5094
eugolan

eugolan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.12.2011
nu de la ulei a fost buba ci de la o siguranta care tine boltul la piston pur si simplu nuu mai era la loc ...ca azi am asamblato la loc pus secment afterm tras la sfoara si nimic.... am fost cu ea la rep service 25 de lei o noua constatare a facut-o bucati si mi-au zis  ca si cilindrul e dus(cu toate ca prezinta doar o zgarietura mai vdravana pe partea de admisie) nu numai pistonul ideea e ca prima data mi-au dat doar toba jos sau uitat la piston si gata e vina mea ... acum vezi draga doamne iar nu mai face obiectul garantiei ca poate am "luat" eu acea siguranta ca miam bagat nasul eu in ea.... pe original ma costa acum 1150 lei fara manopera ....deci invatatura de minte la orce constatare la rep service punetii fratilor sa o faca bucati chiar daca sustin ca e din vina voastra

de banii cat am dat pe ea luam 16 paraitori de la chinezi si tot taiam mai mult dar na cand e sa ai ghinion gasesti un cui ruginit si in pizd@ sa auzim de bine ca de rau m-am saturat

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate