Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Tuci fonta

- - - - -
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#127
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
La ce te referi richelieu?

#128
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
La ulei. Daca s-a absorbit in cartofi, nu a avut temperatura suficient de mare .....

#129
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Nu stiu ce sa zic, am lasat tigaia la încins pînă uleiul sarea din tigaie. Cred că altceva trebuie sa fie la mijloc.

#130
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Dupa parerea mea, e posibil sa fi pus prea multi cartofi, fata de cit ulei aveai in tigaie/tuci. Chiar mentionezi ca aveai cam 1 cm ulei - nu ajunge.
Daca ai acoperit pe urma tigaia cu cartofi, uleiul s-a racit de la cartofi si de-aia s-au imbibat.

Ori pui mai mult ulei, ori mai putini cartofi la fiecare sarja.

#131
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Of, cat de greu poti face niste cartofi prajiti in tigaia de fonta ... Posted Image
Una din teflon nu pune atatea probleme..
LE: laptele se poate fierbe in ceaunul de fonta? Sau bulionul? Citisem undeva, dar nu mai gasesc, ca sint cam acide cele doua alimente de mai sus, si nu e indicat.

Edited by sov, 04 September 2015 - 15:37.


#132
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
laptele trebe shiert in ceaunu de fonta, numa dupa ce s'a rasturnat mamaliga pe masa.

cine stie, cunoaste.

#133
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,286
  • Înscris: 13.03.2015
Sapoi pui măliga în lapte și mânci cu lingura... Măliga poate fi și veche...

#134
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

View Postargentum, on 04 septembrie 2015 - 15:49, said:

laptele trebe shiert in ceaunu de fonta, numa dupa ce s'a rasturnat mamaliga pe masa.

cine stie, cunoaste.
Oooo yeah.

#135
Parpanghel

Parpanghel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 11.02.2005
Multe mituri p-aci...
Să le luăm în ordine.

1. Cum se „formează” corect un vas de fontă.
- se degresează temeinic pe toate părțile, se șterge bine și se pune pe foc să se încingă un pic, pînă se deschid toți porii și iese apa din ei; nu contează dacă apare un pic de rugină acum.
- în vasul încins se pune ulei (preferabil de in, dar merge și de „floare”) - nu mult, doar cît să poată fi întins pe întreaga suprafață interioară. Se lasă un pic pe foc mic, cît să pătrundă uleiul în pori.
- se ia de pe foc și lasă un pic să se mai răcească, după care se pune pe o tavă cu gura în jos și se aplică ulei și pe exterior (din nou, nu mult!).
- se dă cu tot cu tavă la cuptor, la foc mediu spre mic, aproximativ o oră, după care se oprește focul și se lasă vasul în cuptor - fără să deschideți ușa - încă altă cel puțin o oră.

Așa obțineți o peliculă de ulei polimerizat care bate și teflonul ca antiaderență. Procesul poate fi repetat (minus pasul 1) pentru o peliculă mai groasă, sau de cîte ori este nevoie.

2. Colesterolul alimentar e insignifiant pentru nivelul colesterolul seric (din sînge). Colesteroul seric e produs exclusiv de ficat, în funcție de nevoile organismului. Creierul e 90% colesterol. Colesterolul e benefic, nu vă mai luați după tîmpeniile perpetuate de vreo 60 de ani inclusiv de medici (nu de toți, dar de mulți). Colesterolul ajunge să formeze ateroame (depuneri pe pereții arteriali) în urma unui proces natural de vindecare a arterelor, care-s iritate/vătămate de alți factori: hiperaciditate generală, dezechilibre hormonale, radicali liberi, toxine etc. Nu e o cauză, e un efect. Cauza e de cele mai multe ori alimentară (alimentație proastă, cu nutriție spre zero; da, sînt lucruri diferite), psihosomatică (stres) sau o combinație între cele două. Uitați de colesterol și preocupați-vă de rest. Și vă zic toate astea după un infarct, OK? M-am răsdocumentat, nu bat cîmpii.

3. Uleiul nu e nașpa pentru că ar conține colesterol, cum gîndesc mulți, ci din cauza radicalilor liberi pe care îi conține crud (dacă e procesat/rafinat industrial) sau îi generează prin prăjire (în combinație cu indiferent ce, de la legume la carne). De-aia-s recomandate uleiurile produse tradițional, prin presare la rece. Și alea în cantități moderate. Uleiul polimerizat de pe vasul de fontă e neutru, deci nu dăunează. La fel e și untura, neutră la prăjit, în sine, dar nu uitați că prăjeala generează radicali liberi (în alimentele prăjite). Untura e de preferat oricărui ulei de floarea-soarelui, urmată de unt. Feriți-vă de margarine.

Și cam atît, c-am obosit. Posted Image

Edited by Parpanghel, 04 September 2015 - 21:33.


#136
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Da ma, da' si cand trebuie sa-l speli, te cocoseaza.

#137
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Te contrazic. Nu speli mai mult decit la altele.

Pina la urma chestia e ca, daca nu obisnuiesti sa gatesti acasa, nu prea are rost sa-ti cumperi tot felul de scule de gatit - asta incluzind si tigaia sau tuciul de fonta.
Lucrurile astea nu sint pentru bucatarul amator care vrea oua Benedict la minut - sint pentru oameni care bucataresc. Daca te-apuca pe tine cheful de gatit duminica, mai bine ia-ti de teflon.

Cine gateste des nu are problemele pe care le ridicati voi.

#138
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View PostLaberta, on 04 septembrie 2015 - 21:51, said:

Da ma, da' si cand trebuie sa-l speli, te cocoseaza.
Tocmai ca ce e mult strica . Batranii nu aveau materialele chimice de curatat de astazi si nici nu era interes.
Aluminiul este extrem de daunator si nu mai vrb de teflon.
Fonta ( tuci=fonta de calitate inferioara ) este mult mai sanatoasa pt vase de gatit , iar cei care spun ca e tehnica inapoiata sa stie ca nu tot ce e nou e si viabil.
Eu am vrut sa curat un ceaun a nu stiu carei bunici la peria de sarma pe motor sa il fac bec.Cand a auzit zice--Doamne fereste vrei sa mi-l strici?

Stratul de negreata superficial dar nu curati la sange ajuta la izolare sa nu prinda , sa nu arda  , sa nu intre in contact ci fonta , sa nu rugineasca.Este mult mai bio decat alte porcarii de teflon si AL.Teflonul este din tehnica spatiala pt piese care tre sa reziste la frecare fara lubrifianti in imponderabilitate.Compozitia chimica nu e pt a gati in el.
AL este preferat de producatori pt ca are tehnologie mai simpla si de utilizatori pt ca e mai usor . Cine a urmarit sanatatea in toate astea ? Nimeni.

Casele regale folosesc la bucatarit CU ( arama ). In conditii de intretinere controlata este materialul ideal . Folosit cu incompetenta poate fi toxic.
Cu alte cuvine sapa e buna daca tai cu ea in pamant daca nu stii iti tai dejtele.tractorul este dovedit ca nu este pt o agricultura sustenabila.

#139
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View Postjafo, on 13 septembrie 2015 - 22:04, said:

Te contrazic. Nu speli mai mult decit la altele.


View Postunucelalalt, on 15 septembrie 2015 - 15:31, said:

Tocmai ca ce e mult strica . Batranii nu aveau materialele chimice de curatat de astazi si nici nu era interes.

Nu-nţeleserăţi nimic. Eu nu m-am referit că trebuie să-l freci până îl albeşti, ci că e greu de manevrat la spălat. Am vrut să cumpăr unul, dar când am văzut că de-abia îl ţin în mâini, m-am gândit că dacă gol e greu, dar să mai aibă şi mâncare, îl scap naibii pe jos.

#140
Jacinth

Jacinth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 16.09.2015
Are cineva tuciul asta de la emag? http://www.emag.ro/c...9/pd/DZGVZBBBM/
E bun de ceva?

#141
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
rau nu are cum sa fie, dar eu as recomanda unul cu forma mai apropiata de cratita si cu capac. asta in cazul in care gatesti la aragaz/cuptor.
o friptura bagata la ceaun, acoperita cu capac... se face repede si buna. pui si ceva legume sub ea.

revenind la spalatul fontelor. da, e un pic bataie de cap. iarasi, in a mea opinie: pentru cand renovati bucataria sau faceti ceva schimbari. sunt la moda chiuvetele duble. au avut sens intr'o vreme, mai ales unde nu era apa curenta, la spalatul vaselor. nu ma indoiesc ca si in prezent anumite persoane le gasesc utile si au ei socotelile lor. ce va recomand eu? scoteti'le daca aveti asa ceva. eu unul nu le vad rostul. si decat o chiuveta dubla, mai bine una simpla mai mare.  nu va trebuie nici ditamai copaia, dar ceva mai mare decat o chiuveta obisnuita. am facut asta si nu regret. mai pui si o baterie cu cu cap extensibil si nu mai ai probleme de spatiu in chiveta sau cum manevrezi,. va va veni mai usor cu spalatul fontelor.

#142
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005

View PostLaberta, on 16 septembrie 2015 - 18:56, said:

e greu de manevrat la spălat.
Aici nu te mai contrazic. De greu, e greu...

#143
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

View PostJacinth, on 18 septembrie 2015 - 16:33, said:

Are cineva tuciul asta de la emag? http://www.emag.ro/c...9/pd/DZGVZBBBM/
E bun de ceva?

Am eu. Depinde la ce vrei sa l folosesti .... al meu cam lipeste .... il folosesc ptr mamaliga si jumari si e cat de cat oki.
Ptr mancaruri gen tocane, fasole, etc folosesc un tuci neemailat cu capac

Edited by Tarzy, 19 September 2015 - 06:32.


#144
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Am o oala primita cadou si nu stiu din ce a facuta. Are 3 kg greutate, capacitate 15 litri,culoare albicioasa si e cumparata din piață. O fi din aluminiu,  tuci, aveti idee? Multumesc.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate