Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 

Tuci fonta

- - - - -
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#109
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
@rinser

Intrebarea nevesti-mii e daca nu se râncezește uleiul ala cu care o dai dupa spalare ?

E circu' dracului sa cureti o tigaie de fonta fara detergenti ! Am luat o tigaie de fonta  lava, cica emailata si nu necesita asezonare, are peste patru kile, m-am chinuit sa o curat cu sare, am ars-o din nou vreo 10 minute dupa ce am curatat-o cat de cat ! In cartea tigaii zice ca se poate folosi si detergent pentru curatare !
Am luat-o pentru cazurile cand mi-e lene sa fac focul la gratar, sa folosesc tigaia asta pentru gratar !
Bineinteles, inca n-am apucat sa fac un gratar, a facut nevasta-mea niste peste, pestele a fost foarte bun, dar cand am gatat cu curatatul tigaii imi era din nou foame Posted Image !

#110
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
nu pune mult ulei, ca intr'adevar prinde miros. eu am cateva chestii in casa de fonta si dupa ce le spal (folosesc detergent de vase, dar pun unul mai soft, cica e ecologic), le las la uscat si pana trec 24hr le sterg cu un servetel inmuiat in ulei. pun capacul la loc, le bag la depozitare.

#111
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008

 kodiak, on 31 august 2015 - 18:48, said:

@rinser

Intrebarea nevesti-mii e daca nu se râncezește uleiul ala cu care o dai dupa spalare ?

E circu' dracului sa cureti o tigaie de fonta fara detergenti ! Am luat o tigaie de fonta  lava, cica emailata si nu necesita asezonare, are peste patru kile, m-am chinuit sa o curat cu sare, am ars-o din nou vreo 10 minute dupa ce am curatat-o cat de cat ! In cartea tigaii zice ca se poate folosi si detergent pentru curatare !
Am luat-o pentru cazurile cand mi-e lene sa fac focul la gratar, sa folosesc tigaia asta pentru gratar !
Bineinteles, inca n-am apucat sa fac un gratar, a facut nevasta-mea niste peste, pestele a fost foarte bun, dar cand am gatat cu curatatul tigaii imi era din nou foame Posted Image !

Se prea poate ..dar se spala tigaia inainte de folosire se pune pe foc sa se usuce repede, asta la fonta "curata/asezonata" .. tu ai emailata deci nu trebuie asezonata si poti sa o speli cu orice detergent Posted Image
PS fonta si alte vase se curata bine de arsura cu bicarbonat de sodiu muuult mai sanatos decat detergenti!

Edited by mihaiC1, 01 September 2015 - 14:05.


#112
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
E aiurea sa cumperi tigaie sau ceaun de fonta emailate.....secretu e ca produsele trebuie gatite direct pe fonta nu pe email....

#113
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 I2O, on 01 septembrie 2015 - 23:52, said:

E aiurea sa cumperi tigaie sau ceaun de fonta emailate.....secretu e ca produsele trebuie gatite direct pe fonta nu pe email....

nu neaparat. ce crezi ca prinde mancarea gust mai bun ca se apoiuca fonta a se dizolva? ideea e ca fonta se incalzeste mai uniform decat alte metale folosite usual (otel) pt vase de gatit si se coace mai bine. uzul fontei, cuprului sau al aluminiului pentru gatit are a face cu capacitatea de a transfera caldura in primul rand.

#114
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 I2O, on 01 septembrie 2015 - 23:52, said:

E aiurea sa cumperi tigaie sau ceaun de fonta emailate.....secretu e ca produsele trebuie gatite direct pe fonta nu pe email....
Dacă-l știe toată lumea nu mai e secret :lol:
Oricum, secretul consta în modul în care fonta Transfera căldura...Emailul nu are nici o treaba acolo

#115
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
@sov, nu ne-ai spus cum au iesit cartofii prajiti, dupa atatea sfaturi competente! Posted Image Sau ai aruncat tigaia si ai mers la McDonalds?Posted Image

#116
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
:-))Încă nu am făcut cu mult ulei, imediat cu o să fac, dau un semn si aici. Respectam toate regulile spuse pe topic, mai putin partea cu uleiul, puneam doar cat sa acopere fundul tigaii. Spunea un coleg ca sint bune uleiurile mai solide, gen ulei de palmier; oare cu untură de porc nu ar merge?

#117
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
cu untura? eu stiu... (nu's ce sa mai zic ca deja imi ploua in gura)

#118
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
La gust sigur trebe sa fie buni, mă gandeam daca se mai prind de tigaie...  :)

#119
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Merge foarte  bine si  cu untura dar untura se depune pe artere.

#120
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
In cazul ăsta trebe scoasă din meniu... :(

#121
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
gresit, mai bine dai cu degresant la urma. ai grija sa fie ecologic. de prune, de pere, mere, ce ai si tu acolo.

#122
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 Freddy12, on 02 septembrie 2015 - 19:20, said:

Merge foarte  bine si  cu untura dar untura se depune pe artere.
Care-i procesul prin care se depune pe artere? (letsbustthemith)

 sov, on 02 septembrie 2015 - 20:37, said:

In cazul ăsta trebe scoasă din meniu... :(
Folosește liniștit untura aia. E mai sănătoasă la prăjit decât majoritatea uleiurilor

#123
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 richelieu, on 03 septembrie 2015 - 10:01, said:

Care-i procesul prin care se depune pe artere? (letsbustthemith)
Asa zic medicii. Totusi untura de porc e mai putin nociva decat seul de vaca sau de oaie.
http://www.sfatulmed...limentatie_8516

#124
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Facut azi cartofi prajiti, dupa sfaturile primite aici, adica: incins tigaia bine, pus ulei mai mult (n-am pus chiar sa pluteasca cartofii in ulei, cam 1 cm de ulei), sters de apa cartofii cat de cat, si prajit fara capac. Rezultatul a fost net superior la ce-mi iesea mie, adica nu s-a mai prins de tigaie decat extrem de putin, practic la spalat nu a fost nevoie de nimic special, s-a curatat f usor cu buretele. Deci diferenta a facut-o cantitatea de ulei, puneam prea putin si se prindeau .
Ce nu prea imi place e faptul ca tot uleiul care l-am pus in tigaie s-a impregnat si imbibat  in cartofi, practic dupa ce am golit tigaia, nu mai era nici o urma de ulei in ea.
Dar e un inceput, poate o sa rezolv si chestia asta :)

#125
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 sov, on 20 august 2015 - 21:12, said:

Eu puneam ulei putin, dar il incingeam la maxim inainte de a pune cartofii, apoi după aprox 5 minute dădeam focul la mediu. Cu ulei mult, repet, nu stiu daca e asa de sanatos...

Intrebarea asta se pune inainte de a cumpara ceaunul si sau tigaile de fonta, produsele facute in aceste vase sunt extrem de gustoase, teribil de apetisante, dar nu prea sanatoase, acum daca ne gandim cat praf respiram zilnic, si fum, si alte rahaturi, ce mai conteaza un pic de colesterol

#126
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 sov, on 03 septembrie 2015 - 16:55, said:

Facut azi cartofi prajiti, dupa sfaturile primite aici, adica: incins tigaia bine, pus ulei mai mult (n-am pus chiar sa pluteasca cartofii in ulei, cam 1 cm de ulei), sters de apa cartofii cat de cat, si prajit fara capac. Rezultatul a fost net superior la ce-mi iesea mie, adica nu s-a mai prins de tigaie decat extrem de putin, practic la spalat nu a fost nevoie de nimic special, s-a curatat f usor cu buretele. Deci diferenta a facut-o cantitatea de ulei, puneam prea putin si se prindeau .
Ce nu prea imi place e faptul ca tot uleiul care l-am pus in tigaie s-a impregnat si imbibat  in cartofi, practic dupa ce am golit tigaia, nu mai era nici o urma de ulei in ea.
Dar e un inceput, poate o sa rezolv si chestia asta :)
Nu l-ai încins destul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate