Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Cum sa ocolesti o agentie imobiliara

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
363 răspunsuri în acest subiect

#55
steeefan2008

steeefan2008

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 275
  • Înscris: 22.04.2010

 denky, on 31st January 2011, 15:23, said:

Te rog sa te controlezi, daca e cineva doctor in controverse cu rechinul eu sunt ala, dar niciodata nu mi-a trecut prin cap sa-l jignesc. Daca tu esti un agent altfel decat majoritatea (jalnica), demonstreaz-o si prin atitudinea de pe forum. Unde, intre noi fie vorba, esti inca la inceput.


Nu e prima oara cand vorbeste doar ca sa se afle in treaba! Si nici primul topic!
Nu asta e ideea.... nu vreau sa jignesc pe nimeni. Dar sunt unele limite care in mod normal nu ar trebui depasite! Recunosc ca prin ceea ce am scris... da, am depasit-o. Nu m-am putut abtine! Imi cer scuze fata de tine si fata de toti ceilalalti pentru lipsa de respect, dar nu si fata de Sylverix!

#56
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.297
  • Înscris: 30.10.2005
Ștefan. Sylverix este genul de user cu care mereu vei avea un conflict...pt. că așa este el...felul lui de-a fi și orice ai face, nimic nu va schimba asta.

Dacă totuși orgoliul nu-ți permite să-l ignori, din câte știu, forumul permite printr-o funcție setabilă, să nu poți vizualiza posturile anumitor useri. La my controls, există opțiunea Manage Ignored Users, unde poți introduce numele acestuia (oricare ar fi userul care nu-ți dă pace) astfel încât, nu-i mai poți vizualiza posturile.

Îți garantez totuși că nu vei mai fericit și nici prețurile apartamentelor nu vor crește.  -_-

#57
steeefan2008

steeefan2008

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 275
  • Înscris: 22.04.2010

 paradigmatic, on 31st January 2011, 15:54, said:

Ștefan. Sylverix este genul de user cu care mereu vei avea un conflict...pt. că așa este el...felul lui de-a fi și orice ai face, nimic nu va schimba asta.

Dacă totuși orgoliul nu-ți permite să-l ignori, din câte știu, forumul permite printr-o funcție setabilă, să nu poți vizualiza posturile anumitor useri. La my controls, există opțiunea Manage Ignored Users, unde poți introduce numele acestuia (oricare ar fi userul care nu-ți dă pace) astfel încât, nu-i mai poți vizualiza posturile.

Îți garantez totuși că nu vei mai fericit și nici prețurile apartamentelor nu vor crește.  -_-

:coolspeak: tare replica cu preturile apartamentelor.

Nu, nu stiam de partea de setari. Si acum, chiar daca stiu, nu o voi folosi! Ideea nu era sa i-o intorc. Ci oarecum sa-l "corectez" din anumite puncte de vedere. Ce mi se pare ciudat... bai nene... n-ai nici o treaba... dar te bagi!

#58
Silva123

Silva123

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 22.02.2011
Ati inceput sa divagati putin. Sunt interesat sa-mi cumpar un apartament si vreau sa stiu cum fac sa iau ceea ce vreau fara sa platesc o agentie imobiliara. Metoda cu trimisul unui prieten in locul meu sa afle adresa pare buna. Altceva?
AM si eu o intrebare? Nu exista agenti care sa lucreze pe cont propriu? Parca mi-ar place sa fie unul caruia sai dau 2,3 sute de euro si sa faca toata treaba decat sa dau 2 mii la o agentie...

#59
adrian_2011

adrian_2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.655
  • Înscris: 20.11.2010
@Silva123 stai tata linistit si mai asteapta pana la toamna ca 10.000 de euro cred ca iti sad bine in portofel ...iti iei o masina noua:)

#60
georginho

georginho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 13.05.2006

 Silva123, on 22nd February 2011, 16:22, said:

Ati inceput sa divagati putin. Sunt interesat sa-mi cumpar un apartament si vreau sa stiu cum fac sa iau ceea ce vreau fara sa platesc o agentie imobiliara. Metoda cu trimisul unui prieten in locul meu sa afle adresa pare buna. Altceva?
AM si eu o intrebare? Nu exista agenti care sa lucreze pe cont propriu? Parca mi-ar place sa fie unul caruia sai dau 2,3 sute de euro si sa faca toata treaba decat sa dau 2 mii la o agentie...
Dar te poti duce chiar tu cu agentul, ce te impiedica sa dai date false daca cumva iti spune sa faceti contract de vizionare? Spui ca n-ai buletinul la tine, schimbi 3 cifre in CNP si ceva prin adresa si aia este.
Dupa vizionarea cu respectivul agent, revii la apartament si discuti direct cu proprietarul, daca nu locuieste acolo, intrebi printre vecini de un numar de telefon, eu zic ca este un minim de efort pentru economisirea a 2-3000 euro.
Eu asa am facut si pot spune ca am avut succes.
Cred ca agenti pe cont propriu sunt dar nu cred ca au succes, nu au in spate o agentie imobiliara cunoscuta, la care apeleaza de obicei vanzatorii, vanzatori care de obicei sunt pe la 40-50 ani si nu cunosc modalitatea de a pune anuntul pe internet sau alte optiuni in afara de agentia din cartier.
Nu te lua dupa adrian, fa ce crezi si simti tu cu apartamentul, ce ai tu nevoie, pana la urma banuiesc ca iei apartamentul sa stai in el nu ca investitie sa-l inchiriezi.
Nici Adrian nu-ti garanteaza ca daca faci ca el si astepti pana la toamna si din contra, preturile cresc, diferenta ti-o va da el.
Este noroc pana la urma :)

#61
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.844
  • Înscris: 26.02.2008
Se bagă argumentul cum că trăim în România și totuși tot soluții tipic românești găsiți. Poți alege cu cine vrei să lucrezi, ce agenție suni, dacă îți convine comisionul sau nu, poți ȘTI adresele la care ai fost să i le spui agentului, ca el să-ți poată spune dacă este vorba de același apartament sau nu. E bine că sunteți inventivi, îmi place când vă văd atât de înverșunați, dar totuși lucrați cu agențiile, în ciuda faptului că vă "jecmănesc" de bani. Trimiteți prieteni, strecurați cărți de vizită proprietarului să vă contacteze, bla bla. Un agent care își cunoaște meseria știe să-și facă și relația cu dezvoltatorii astfel încât să fiți făcuți de râs când încercați astfel de tehnici mârșave demne de oameni crescuți în camp care-au dat nas cu civilizația. Și da, știu ce vorbesc.
În momentul în care alegi să lucrezi cu o agenție accepți faptul că trebuie să plătești un comision, pentru că nu-i nimic gratis. Nu îți convine? Poți alege să bântui toate străzile, să găsești direct de la dezvoltator. Și apoi să vii la mine să-mi spui dacă ieși mai scump sau mai ieftin. Dacă te duci să-ți cumperi apartamente vechi, atunci nu poți avea aceleași pretenții de la vânzător.
Înverșunare tipică, modelul balcanic de a băga pe toți în aceeași oală pentru că ai avut tangențe cu unii neprofesioniști.

Din comisionul agenției să fie plătite și actele notariale? Sugera cineva de mai sus asta. Cum să se facă așa ceva? La un apartament de 2 camere la 60.000 Euro cu ipotecă taxa notarială e aproape de 1000 Euro. Dar la un apartament de 100.000? Dar la unul de 300.000?

P.S. Sari tu peste agenție, caută-ți singur, pentru că sunt destui clienți. Apartamente care merită promovate de-ar fi destule... :)

 georginho, on 23rd February 2011, 09:46, said:

Dar te poti duce chiar tu cu agentul, ce te impiedica sa dai date false daca cumva iti spune sa faceti contract de vizionare? Spui ca n-ai buletinul la tine, schimbi 3 cifre in CNP si ceva prin adresa si aia este.
Dupa vizionarea cu respectivul agent, revii la apartament si discuti direct cu proprietarul, daca nu locuieste acolo, intrebi printre vecini de un numar de telefon, eu zic ca este un minim de efort pentru economisirea a 2-3000 euro.
Eu asa am facut si pot spune ca am avut succes.
Cred ca agenti pe cont propriu sunt dar nu cred ca au succes, nu au in spate o agentie imobiliara cunoscuta, la care apeleaza de obicei vanzatorii, vanzatori care de obicei sunt pe la 40-50 ani si nu cunosc modalitatea de a pune anuntul pe internet sau alte optiuni in afara de agentia din cartier.
Nu te lua dupa adrian, fa ce crezi si simti tu cu apartamentul, ce ai tu nevoie, pana la urma banuiesc ca iei apartamentul sa stai in el nu ca investitie sa-l inchiriezi.
Nici Adrian nu-ti garanteaza ca daca faci ca el si astepti pana la toamna si din contra, preturile cresc, diferenta ti-o va da el.
Este noroc pana la urma :)
Și ești mândru, nu? Ești de o corectitudine "falică" aș putea spune, precum agentul mult blamat, nu? Fraier a fost el că nu ți-a cerut buletinul. Tu ai fost doar prost-crescut la coada vacii.

#62
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 805
  • Înscris: 17.03.2009
Atata timp cat agentul se baga in seama neintrebat, ba chiar te agaseaza chiar daca incerci sa-l ocolesti (inundand site-urile cu anunturi false/copiate de la proprietar), moral vorbind, nu e nici o problema sa-i dai teapa.
Chiar ma intreb daca e de datoria morala a cumparatorului sa-i dea teapa. Poate asa, mor toti amatorii de foame si poate-poate raman doar oameni seriosi. E cam ca la cersetorii profesionisti (ca cei descrisi in Filantropica). Daca le dai ceva, le incurajezi activitatea, care tot pe tine te deranjeaza. Asa ca mai bine nu le dai nimic si poate se apuca de munca la un moment dat.

Editat de Sylverix, 02 martie 2011 - 04:06.


#63
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.844
  • Înscris: 26.02.2008
Că sunt și agenții de genul sunt foarte sigur, probabil pentru apartamentele vechi. Din ce anunțuri vizualizez eu, prețurile sunt cele reale, mai ales că mă interesează doar cele pe care le știu. Dar de la asta până la a spune că orice agenție trebuie ocolita prin mișmașuri de genul este distanța mare. Și un om care se vrea cizilizat nu ar parcurge-o.

#64
dragosul

dragosul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 647
  • Înscris: 28.03.2002

 m0rpheus, on 2nd March 2011, 00:39, said:

Se bagă argumentul cum că trăim în România și totuși tot soluții tipic românești găsiți. Poți alege cu cine vrei să lucrezi, ce agenție suni, dacă îți convine comisionul sau nu, poți ȘTI adresele la care ai fost să i le spui agentului, ca el să-ți poată spune dacă este vorba de același apartament sau nu. E bine că sunteți inventivi, îmi place când vă văd atât de înverșunați, dar totuși lucrați cu agențiile, în ciuda faptului că vă "jecmănesc" de bani. Trimiteți prieteni, strecurați cărți de vizită proprietarului să vă contacteze, bla bla. Un agent care își cunoaște meseria știe să-și facă și relația cu dezvoltatorii astfel încât să fiți făcuți de râs când încercați astfel de tehnici mârșave demne de oameni crescuți în camp care-au dat nas cu civilizația. Și da, știu ce vorbesc.
În momentul în care alegi să lucrezi cu o agenție accepți faptul că trebuie să plătești un comision, pentru că nu-i nimic gratis. Nu îți convine? Poți alege să bântui toate străzile, să găsești direct de la dezvoltator. Și apoi să vii la mine să-mi spui dacă ieși mai scump sau mai ieftin. Dacă te duci să-ți cumperi apartamente vechi, atunci nu poți avea aceleași pretenții de la vânzător.
Înverșunare tipică, modelul balcanic de a băga pe toți în aceeași oală pentru că ai avut tangențe cu unii neprofesioniști.

Din comisionul agenției să fie plătite și actele notariale? Sugera cineva de mai sus asta. Cum să se facă așa ceva? La un apartament de 2 camere la 60.000 Euro cu ipotecă taxa notarială e aproape de 1000 Euro. Dar la un apartament de 100.000? Dar la unul de 300.000?

P.S. Sari tu peste agenție, caută-ți singur, pentru că sunt destui clienți. Apartamente care merită promovate de-ar fi destule... :)


Și ești mândru, nu? Ești de o corectitudine "falică" aș putea spune, precum agentul mult blamat, nu? Fraier a fost el că nu ți-a cerut buletinul. Tu ai fost doar prost-crescut la coada vacii.
METODE sa scapi de agentie

1. Iti iei liber de la serviciu faci o serie de anunturi gen Caut apartament in aceasta zona cu caracteristicile care te intereseaza si numarul de telefon si incepi sa le lipesti in zonele care te intereseaza ( ai grija sa ai un adeziv bun sa nu se desfaca singure ;) ). In timp ce lipesti anunturile vorbeste cu oameni mai in varsta ce ii gasesti in zona de obicei ei stiu daca se vinde/inchiriaza ceva sau cu oameni ce se tot uita la tine de pe fereastra ;)

2. Metoda cea mai simpla trimiti un prieten la o agentie si intri apoi singur in contact cu proprietarul, mai nesigura decat prima pentru ca exista proprietati cu contract de exclusivitate sau proprietari ce li se pare incorect ce faci ...

3. Cauti pe internet oferte de la dezvoltatori

4. Daca totusi ai vazut prin agentie poti sa incerci sa iei legatura cu proprietarul fara ca agentia sa stie si chiar daca ai semnat un contract .. sistemul judiciar din Romania va lucra de data asta pentru tine :))

Editat de dragosul, 02 martie 2011 - 09:54.


#65
Alexame

Alexame

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 30
  • Înscris: 01.11.2006
In tara e mult mai usor sa gasesti anunturi direct de la particulari, in Bucuresti este foarte greu sa faci o tranzactie buna fara sa cauti prin agentie (cu exceptia blocurilor noi). Asta pentru ca oamenii nu au timp sa se ocupe sa isi vanda proprietatile si rareori pun anunturi la mica publicitate, si daca pun nu persevereaza pentru mai multe saptamani sau luni.

Acum parerea mea despre agenti, nu ma deranjeaza neaparat ca dau un ban dar majoritatea sunt extrem de slab pregatiti. Nu e normal sa preiei niste date de la proprietar fara sa le verifici, si majoritatea asa fac. Mi s-a spus ca e bloc din 1978-1979, si a trebuit sa pierd o gramada de timp si negocieri ca sa aflu ca defapt e din 1976. Eu ii aratam actele el si proprietarul imi spuneau sa il intreb pe Giorgica din bloc sa confirme ca au dreptate.
Legat de suprafata utila toti mint la blocurile vechi (voit sau nu), pana nu vezi schita cadastrala nu poti avea incredere in ce spune pe gura. Unii nu sunt convins ca au nici 12 clase si nu inteleg notiuni de baza cum ar fi suprafata utila/suprafata totala, precontract, cadastru, intabulare, etc.
Dincolo de asta am gasit si un agent care chiar e dispus sa faca treaba si e bine pregatit, si te poate ajuta cu date concrete despre pretul real din anumite zone, date reale despre apartamentele pe care le arata, etc. Deci mai sunt si exceptii.

#66
nic_name

nic_name

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 18.02.2007
Am pus un anunt cu vanzare apartament pret xxxxx euro, m-au sunat 5 persoane si 500 de agentii, am gasit apartamentul meu cu aceleasi foto pe site-ul unei agentii cu xxxxx euro+2500 euro, am sunat si am intrebat:de ce? ala raspunde: domne asa mai negociezi si dumneata si ne lasi un comision mai mare de 1%.
Sunt morti de foame, accepta si 1% daca te dai la ei si spui ca nu vrei sa lucrezi cu ei altfel, deci bafta, sa falimentati cat mai rpd.
Oare unul dintre voi a citit un ziar sau site de anunturi din Germania, sau Austria, stiu ce este aia o prezentare a unui apartament si foto profi?agent imobiliar nu este doar copy/paste din anuntul meu si voi sa luati 1500 de la mine si 1500 de la cumparator.
Bafta.

#67
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.844
  • Înscris: 26.02.2008

 dragosul, on 2nd March 2011, 09:53, said:

METODE sa scapi de agentie

1. Iti iei liber de la serviciu faci o serie de anunturi gen Caut apartament in aceasta zona cu caracteristicile care te intereseaza si numarul de telefon si incepi sa le lipesti in zonele care te intereseaza ( ai grija sa ai un adeziv bun sa nu se desfaca singure ;) ). In timp ce lipesti anunturile vorbeste cu oameni mai in varsta ce ii gasesti in zona de obicei ei stiu daca se vinde/inchiriaza ceva sau cu oameni ce se tot uita la tine de pe fereastra ;)

2. Metoda cea mai simpla trimiti un prieten la o agentie si intri apoi singur in contact cu proprietarul, mai nesigura decat prima pentru ca exista proprietati cu contract de exclusivitate sau proprietari ce li se pare incorect ce faci ...

3. Cauti pe internet oferte de la dezvoltatori

4. Daca totusi ai vazut prin agentie poti sa incerci sa iei legatura cu proprietarul fara ca agentia sa stie si chiar daca ai semnat un contract .. sistemul judiciar din Romania va lucra de data asta pentru tine :))
E dreptul tău să îți cauți singur prin metodele pe care le-am bolduit. Dar îți urez să dai peste o agenție care știe ce face și are un contract făcut în așa fel încât să nu scapi și să te văd atunci cum plătești de îți va părea rău că ai sărit peste agenție. Bașcă faptul că agentul își ia banii și doar pentru că te-a dus la o vizionare, în rest ai făcut tu totul.

#68
costin00000

costin00000

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 27.10.2009
parerea mea ca atat nic_name cat si m0rpheus au dreptate si vbesc amandoi despre acelasi lucru. Nu este corect, moral etc sa tragi teapa unei agentii, unii dintre agenti muncesc cu profesionalism si investesc f multi bani in afacere. Dar este de inteles si frustrarea clientilor atunci cand dau 1500 de euro pe o tranzactie unde munca agentului nu se observa absolut deloc. Calitatea in medie a agentilor imobiliari este foarte slaba in Romania, la fel ca in orice industrie ce presupune servicii de intermediere si acest lucru nu face decat sa impiedice dezvoltarea societatii in ansamblu. Chiar daca pare a fi de ras, dar o industrie corecta si bine structurata a intermedierii chiar poate ajuta foarte mult dezvoltarea economica. Pacat ca suntem balcanici, prost crescuti si mai ales nu pretuim deloc valoarea propriei munci. Nu traim decat pentru a prinde pestele cel mare, iar pana sa-l pescuim tragem tepe in stanga si-n dreapta.

Si cu ce este mai bun corporatistul client cu MBA-ul terminat decat agentul cu 12 clase? Amandoi incearca sa se fraiereasca unul pe celalalt. Chiar ne meritam unii pe altii, clienti si agenti. Sa traim!

#69
Alexame

Alexame

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 30
  • Înscris: 01.11.2006

Quote

Că sunt și agenții de genul sunt foarte sigur, probabil pentru apartamentele vechi. Din ce anunțuri vizualizez eu, prețurile sunt cele reale, mai ales că mă interesează doar cele pe care le știu. Dar de la asta până la a spune că orice agenție trebuie ocolita prin mișmașuri de genul este distanța mare. Și un om care se vrea cizilizat nu ar parcurge-o.

Subscriu si eu. Din moment ce apelezi la serviciile unor oameni care te ajuta sa gasesti ceva util, nu vad de ce le-ai crea probleme si ai refuza sa platesti.
Daca vezi ca e slab pregatit sau retardat, renunti la ofertele lui si mergi mai departe la altul care dispus sa munceasca si sa te ajute cu adevarat, chiar si la negocierea pretului final cu proprietarul poate sa aiba o influenta serioasa daca a facut un curs de specialitate si e bine pregatit. Interesul unui agent cu capul pe umeri e sa se intilneasca cererea cu oferta nu numai sa se gandeascaa la comision.

Si apropo chiar daca semnati cu acel procent de 3%, se poate renegocia ulterior pana pe la un 1%-1.5% deci nu e nimic batut in cuie. Sume de 1500 euro cum s-au vehiculat aici mi se par aberante pentru anul 2011 si e vina voastra daca nu stiti sa negociati.

Editat de Alexame, 02 martie 2011 - 23:27.


#70
georginho

georginho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 13.05.2006

 m0rpheus, on 2nd March 2011, 00:39, said:

Se bagă argumentul cum că trăim în România și totuși tot soluții tipic românești găsiți. Poți alege cu cine vrei să lucrezi, ce agenție suni, dacă îți convine comisionul sau nu, poți ȘTI adresele la care ai fost să i le spui agentului, ca el să-ți poată spune dacă este vorba de același apartament sau nu. E bine că sunteți inventivi, îmi place când vă văd atât de înverșunați, dar totuși lucrați cu agențiile, în ciuda faptului că vă "jecmănesc" de bani. Trimiteți prieteni, strecurați cărți de vizită proprietarului să vă contacteze, bla bla. Un agent care își cunoaște meseria știe să-și facă și relația cu dezvoltatorii astfel încât să fiți făcuți de râs când încercați astfel de tehnici mârșave demne de oameni crescuți în camp care-au dat nas cu civilizația. Și da, știu ce vorbesc.
În momentul în care alegi să lucrezi cu o agenție accepți faptul că trebuie să plătești un comision, pentru că nu-i nimic gratis. Nu îți convine? Poți alege să bântui toate străzile, să găsești direct de la dezvoltator. Și apoi să vii la mine să-mi spui dacă ieși mai scump sau mai ieftin. Dacă te duci să-ți cumperi apartamente vechi, atunci nu poți avea aceleași pretenții de la vânzător.
Înverșunare tipică, modelul balcanic de a băga pe toți în aceeași oală pentru că ai avut tangențe cu unii neprofesioniști.

Din comisionul agenției să fie plătite și actele notariale? Sugera cineva de mai sus asta. Cum să se facă așa ceva? La un apartament de 2 camere la 60.000 Euro cu ipotecă taxa notarială e aproape de 1000 Euro. Dar la un apartament de 100.000? Dar la unul de 300.000?

P.S. Sari tu peste agenție, caută-ți singur, pentru că sunt destui clienți. Apartamente care merită promovate de-ar fi destule... :)


Și ești mândru, nu? Ești de o corectitudine "falică" aș putea spune, precum agentul mult blamat, nu? Fraier a fost el că nu ți-a cerut buletinul. Tu ai fost doar prost-crescut la coada vacii.
Morpheus, eu zic sa te calmezi cu calomniile, asa usor pot si eu presupune despre tine ca esti un agent imobiliar nenorocit ce a avut de pierdut de pe urma crizei imobiliare, o persoana doar cu liceul industrial facut si care n-are altceva de facut. Dar nu presupun asta, pentru ca nu te judec pe tine dupa 2 vorbe, cum judeci tu.
Nu stiu daca si cand ai facut vreo tranzactie imobiliara si nici nu ma intereseaza, nu stiu daca si cati bani ai, nu stiu daca si ce salariu ai, si nu ma intereseaza nici unul din aspectele astea.
Eu am cautat 7 luni de zile apartament, in care cred ca am vazut vreo 30+ apartamente, cu aproape tot atatia agenti, sa zicem 20 de agenti ca s-au nimerit sa merg cu acelasi agent la 2-3 apartamente, am explicat pe alta thread faptul ca am dat de toti nespalati si agramatii posibili de pe lumea asta, tanti si domni care n-aveau nici o treaba cu serviciul pe care cica mi-l prestau.
- unii nu stiau unde este apartamentul
- multi se cunosteau asa de bine cu proprietarul incat fix in momentele alea ma gandeam cat de impartial este agentul cand se va zbate pentru mine sa negocieze pretul apartamentului astfel incat sa am de castigat
- total neinformati, nu stiau nimic de apartament, de marime, etaj sau cadastru/intabulare
- nu asigurau nici un fel de consiliere sau supervizare, nu stiu cum sa-i zic, in privinta actelor precursoare tranzactiei
- unul m-a plimbat cu metroul desi venise la intalnire cu masina, dar mi-a spus, sa nu consume benzina :)
- am sunat o data la un anunt si pe fundalul convorbirii, in spatele agentului, mama lui tipa sa spele vasele :)
- multi dintre vanzatori nu cunosteau nici agentul si nici agentia cu care am fost la acel apartament
Mai sunt si altele dar imi scapa, nu sunt din nu stiu ce clasa sociala, dar in toate aceste vizionari am stat de vorba vrand-nevrand cu fiecare agent in parte si unii uitasera gramatica demult, altii imi povesteau cum si-au facut ei vila de 1500 mp locuibili si in acelasi timp avea leasing la nu stiu ce rahat de masina si bineinteles ca am fost cu tramvaiul la vizionarea unui apartament.
Intr-adevar printre cei sa zicem 20 de agenti cu care am avut de-a face daca am intalnit 2-3 persoane cumsecade si care m-au ajutat destul de mult si cu informatii, si cu sfaturi, dar si totul pus la punct cu vizionarea, stiau totul despre apartament, vorbeau frumos si politicos, tot respectul.
Este asa usor sa arunci cu rahat in oameni Morpheus, cand nu te-ai confruntat cu situatia asta, sau daca te-ai confruntat si nu ai cunoscut oameni asa ai avut noroc, eu am cautat apartament vechi deci nu aveam cum sa vorbesc cu dezvoltatorii, nu vreau sa le dau 1500-2000 euro acelor agenti care nu fac nimic pentru mine decat ca: raspund la telefon, se deplaseaza pana la punctul de intalnire si imi arata apartamentul.
Cineva spune mai sus ca 1500 este o suma mare si ca nu cer agentii asa ceva, afla ca 1500 este fix 1,5% din 60.000 si cam pe acolo mi-am luat eu apartament, mai jos de 1,5 nu scade nici un agent, ptr ca deja a redus de la 3%.
Zici sa schimb agentia daca nu-mi convine agentul, bun, o schimb dar daca vreau un anumit apartament pe care numai agentia aia il are? O sa ma opreasca etipa si morala de a cumpara acel apartament pentru ca nu pot face asa ceva, si anume a evita agentia, haide sa nu fim ipocriti, de obicei cei care condamna sunt ei insisi asa.
Cate rahaturi fac agentiile, am vazut destule, am vorbit si cu vanzatori, agentii pun ei insisi anuntul cu apartamentul respectiv fara acordul proprietarului, o vanzatoare mi-a spus ca un agent s-a dat drept persoana fizica si sub pretextul ca vrea sa arate si sotiei lui apartamentul, a facut cateva poze si a doua zi apartamentul era la vanzare pe imopedia cu tot cu acele poze, FARA ACORDUL PROPRIETARULUI.
Tu-mi spui mie ca ar trebui ca eu sa fiu ala care intoarce obrazul, ala care sa fiu la nivel superior si sa las de la mine, si sa nu mai ocolesc agentia si sa le las lor 1500 euro pentru nimic aproape, niste bani care eu ii muncesc in 2 luni, nu stiu ce faci tu pentru atatia bani, dar eu pentru asa servicii nu platesc atat.
Nu vreau sa mai aud ca am avut ghinion si ca am dat peste nu stiu ce agentii, ca n-am cautat eu cum trebuie, etc, iti spun eu, am cautat in anuntul.ro pentru ca e singurul site unde se pun si se actualizeaza cel mai repede anunturile si cel mai dinamic dintre toate site-urile, nu vreau sa ma uit la anunturi din 2008-2009 uitate pe nu stiu ce site. Eu personal am cautat in Berceni, dupa aia in Brancoveanu, tineretului, vitan mall, mosilor, stefan cel mare si iancului.
Am sunat la sute de anunturi, in multe dintre ele nici nu era specificat ca este agentie, am auzit pe undeva ca daca este agentie ar trebui sa specifice in corpul anuntului, nu? nu stiu cum este, dar toate sunt la agentii, indiferent ce scrie in anunt.
In afara de asta, alte marlanii ale agentiilor, schimba datele aceluiasi apartament, le schimba usor atat cat sa suni si sa te interesezi de ele, 3 apartamente le-am vazut de 2 ori tocmai din aceasta cauza. Prima oara mi-am spus ca na, se mai intampla, e o greseala de tiparire, in loc de etajul 7 a scris 3, in loc de 1976, a scris 1986, dar cand am vazut ca se repeta greseala asta alarmant de des, deja m-am lamurit. Si nu inteleg de ce, decat daca ar avea contract cu vreo companie de telefonie mobila si ar avea si ei parte din impulsuri, sa stau sa sun ca prostul degeaba, noroc ca unele apartamente le invatasem.
Asa ca "amice" Morpheus, pe asa ceva eu nu dau bani, nu ma dau banii afara din casa, am un imprumut pentru acel apartament si nu-mi permit sa arunc banii in buzunarul unui agent care nu ma ajuta cu nimic, sa fac asta doar ca sa fii tu mandru de mine. De ce? Am innebunit?
Eu sunt sigur ca sunt agenti care merita tot respectul pentru ce fac, si na, sa o zic si pe asta ca sfat tuturor, daca dati peste un agent care merita, da-ti-i omului comisionul pe care-l merita. Este mai bine asa?
Experienta mea cu agentii este una predominant negativa, si nu este din vina mea, cum ai presupune. Eu inteleg cred ca mai bine ca tine principiul circulatiei banului si ca daca eu nu platesc serviciile, acei oameni care nu sunt platiti la randul lor nu platesc servicii ca n-au bani si cercul se inchide cand mie imi scade venitul sau nu sunt platit la randul meu.
Si sunt de acord ca nu este o abordare sanatoasa si etica evitarea agentiei, dar nici eu nu pot lasa de la mine 1500 euro doar ca sa ma simt european, sa ma simt ca cercul balcanic s-a intrerupt la mine, si eu am lasat de la mine, si sunt si etic si moral.
In primul rand ca agentii sa fie profesionisti, sa-mi inspire incredere si sa ma duca acolo unde vreau, nu la etajul 8 desi eu am zis clar pana in etajul 4, sau la semidecomandat cand eu am zis decomandat, sa ma ajute cu actele sa fie bine informat, sa puna un anunt pe internet cum trebuie, cu poze, cu detalii, etc, nu sa sun si sa descopar ca este la parter sau 9, sau semidecomandat, sau ca este confort 2 sau ca de fapt nu este la brancoveanu este la naiba in praznic, ce sa fac? sa-i educ eu, sa le platesc scoala?
Eu unul stiu ca pentru munca ce o prestez  sunt raspunzator, negativ sau pozitiv, imi fac treaba cu rigurozitate si sper eu cu cat mai mult profesionalism si nu accept sa platesc cu o gramada de bani pe cineva care nu se ridica nici macar la jumatatea nivelului meu.

#71
kiphtea69

kiphtea69

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 609
  • Înscris: 03.08.2006
Ma bag si eu in seama deoarece ma regasesc momentan in ambele posturi : si de cumparator si de vanzator.
Acum am la vanzare o garsoniera si ma indrept spre un apartament de 3 camere.
Deoarece nici nu am timpul si nici rabdarea si nici resursele sa promovez garsoniera, am apelat la o agentie. De fapt, la o recomandare a unei prietene de-a sotiei mele ce ne-a prezentat-o pe domnisoara agent imobiliar ca fiind de incredere.
Am discutat cu dansa, ne-a prezentat aspectele ce o intereseaza pe ea, ne-a sfatuit cum sa evaluam garsoniera, ne-a prezentat diferite scenarii a potentialilor clienti si cum sa abordam respectivii indivizi si cred ca in total am petrecut 2 sau 3 ore. La sfarsit am discutat de comision, care, prin ignoranta mea nici macar nu l-am negociat. A ramas la 3%. Am discutat de partea de contract si ea doar ne-a rugat ca in cazul in care suntem abordati de clienti in mod separat, sa incercat sa ii descurajam in a "sari" agentia.
Prezint si al doilea caz, cazul in care eu am fost in postura de cumparator si apoi trag o concluzie.
Am fost la niste vizionari prin zona Bucurestii Noi impreuna cu niste agenti .....sa zicem ca au prins zile bune la mare. Nu sunt din fire rasist dar experienta ma lasa sa fiu usor precaut de la inceput.
Am vazut cu ei vreo 5 apartamente dintre care 2 chiar mi-au placut. Am discutat si mi-au spus ca pot negocia pt mine. Unul imi era oferit la 115000 Eur si altul la 109000 Eur. Primul mi-au spus ca il putem obtine fara finisaje la 105k si la doilea pe la 103k.
AM zis ok, am semnat contractul de vizionare si a ramas sa ne mai auzim pentru viitoare discutii.
La o banala cautare pe net am gasit primul apartament postat , ca pret de lista la 104k cu finisari cu tot. Normal ca nu mi-a picat bine. Am discutat cu respectiva si mi-a spus ca isi cere scuze si ca a fost sigur o neintelegere. Personal, eu m-am lecuit nu numai de agentul imobiliar ci si de apartamentul respectiv.
Ca si concluzie, orice agent imobiliar este in fond un om. Daca analizam structura fiecarui om, vom gasi lucruri diferite. Eu am avut parte de ambele aspecte : profesionalism si o colaborare buna dar si o incercare mai mult sau mai putin subtila de japca ce m-a dezgustat total si de agentie si de apartament.
In primul caz, daca as avea un cumparator care mi-ar propune sa ocolim agentia, as incerca sa respect pe cat posibil termenii contractului iar daca asta nu se poate, cu siguranta as incerca sa obtin un pret ce mi-ar permite sa dau si un procent agentului / agentiei.
Cat despre partea in care eu cumparam, ma veti intreba probabil : "bine domne, dar daca mie totusi imi place apartamentul chiar daca ma dezgusta agentul imobiliar?"
In cazul asta dati dovada de coloana vertebrala, spuneti-i ca prezentarea lui nu s-a ridicat la niste standarde in concordanta cu comisionul .
Din ce citesc, majoritatea din voi au impresia ca vor scadea pretul pietei imobiliare prin eliminarea agentiilor imobiliare. Complet gresit si chiar stupid. In momentul in care ai debandada in piata (orice piata), acea piata lasa mare loc speculei  .
Sunt curios cati de aici va faceti singuri schimbul de ulei la masina ?! Sau cati dintre voi vin cu sticla de Cola in geanta la restaurant ca "astia ai dracu iti iau 8 lei pe o cola si la Carrefour e 2 lei" ?!
Cam prin registrul asta va situati. Mie mi se pare un aspect de civilizatie. Ti se ofera un serviciu, e nu numai moral, dar si obligatoriu legal sa il platesti. A, nu iti place serviciul, spune-i in fata si tratezi de acolo. Dar lasitatea asta romaneasca combinata cu vorba "romanu s-a nascut poet" prin care ne justificam creatia asta de "scurtaturi" ne va tine mult timp in lumea a 3-a.
Nu vreau sa calc pe nimeni pe bataturi, dar mie nu mi-ar placea ca cineva sa se foloseasca de munca si timpul meu si apoi sa incerce sa se fofileze de la plata acelor foloase.
Numai bine !

#72
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 805
  • Înscris: 17.03.2009

 kiphtea69, on 7th March 2011, 02:16, said:

Am discutat de partea de contract si ea doar ne-a rugat ca in cazul in care suntem abordati de clienti in mod separat, sa incercat sa ii descurajam in a "sari" agentia.
Pai ti se pare normal?
Daca cumparatorul si-a facut temele singur si stie sa vina sa-ti vada marfa si fara ajutorul agentului, ti se pare normal sa platesti agentul?
De celalat agent, care incerca sa te tepuiasca gros nici nu mai vorbesc  :nonobad:

In concluzie, pana si agentul mai rasarit e o lepra.

Repet: ma intreb daca e de datoria morala a cumparatorilor si a vanzatorilor sa infometeze agentii. Poate asa se de-leprizeaza :worthy:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate