Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

TETRA

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
kappa

kappa

    Banned

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 28.08.2002
Se pare, ca in curand, un nou serviciu de telecomunicatii mobile pare sa se lanseze in Romania, in prima parte a anului viitor.
ROTEL SA are o licenta de a opera in banda de frecventa 400 MHz (Din 18 Decembrie 2000) si este singura companie din Romania care va folosi standardul TETRA.
Investia pare a fi de cca 100 mil. USD, iar la lansarea serviciului MobiPLUS, 6 orase principale vor fi acoperite (Bucuresti, Brasov, Cluj, Constanta, Iasi si Timisoara)
Tin sa va anunt si ca serviciul nu este oferit in public (doar institutiilor etc.) dar conducerea MobiPLUS spune ca ei nu concureaza cu GSM.
Totodata, ei mai precizeaza ca standardul TETRA este superior GSM-ului si ca este comparabil cu 3G. Deja exista 10.000 de potentiali clienti (!)

Dupa ce am obtinut aceste informatii, normal ca i-am contactat intrebandu-i ce terminale au de gand sa introduca.
Mi-au spus ca vor lansa ultimul model TETRA (Nokia THR880)
Aparatul este mare, intr-adevar, dar are un design cool si ecran mare color.
In plus, terminalul este un instrument extrem de util de comunicare cu foarte multe functii.
(Din cate stiu, sistemul permite accesarea unor anumite servicii chiar si in afara ariei de acoperire prin niste unde radio)

Se pare ca MobiPLUS inca nu are un website, dar totul despre aparatul NOKIA THR880 puteti gasi urmand linkul acesta :
http://www.nokia.com/phones/thr880

Astept si parerile voastre,
Mihai

#2
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Licenta o are pentru 10 ani si intentioneaza sa acopere si drumurile Europene din RO.

Cu siguranta are segmentul lui de piata, Transportatori, Politie, Pompieri, Sisteme de Salvare, nu prea avem ce comenta la target-ul asta.

Succes!

Greets,
Speedo

#3
kappa

kappa

    Banned

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 28.08.2002
Are Romania nevoie de asa ceva? Crezi ca acest serviciu poate fi considerat un operator de telefonie mobila?

#4
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Probabil ca unii tin foarte mult la serviciile care se ofera in plus.

[g]TETRA.jpg[/g]

Cred ca-si au rostul pe piata, spre exemplu la Volvo Camioane sistemul pentru Fleet Management are nevoie de un sitem de comunicatie general acceptat in lume, si GSM nu-i reliable, TETRA este in schimb perfect.

Greets,
Speedo

#5
kappa

kappa

    Banned

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 28.08.2002
Hmm.. cred ca vor sa faca regatul telecomunicatilor mobile in romania cu atati operatori - desi nu strica deloc..
Oare vor avea un prefix (07xx) sau vor fi doar o retea privata?
Si nu cred ca orice persoana fizica va putea folosi serviciul MobiPlus ca si pe orice alt operator GSM/CDMA

#6
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Nici intr-un caz nu se va adresa persoanelor fizice, ci EXACT cum ai spus si tu companiilor mari si servicilor cu caracter public.

Numerotarea va fi una cu caracter intern, in functie de grup, de tara, de locatie, etc, in interiorul retelei TETRA si una externa pentru interfatarea cu reteaua comutata.

Greets,
Speedo

#7
klaszlo

klaszlo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.07.2003
Iata niste "publicitate" post-mortem, poate ne explicati si asta...

http://www.starweave.com/tetradeath/

Sistemul TETRA blamat in acest articol e tot GSM ?

#8
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
nu , este un tip de comunicatie analogica de tip trunking , tot prin 800-900, selectia se face prin dtmf .. este folosit de serviciile de urgenta in general.(asta din cate mai tin minte).
nu are nici o legatura una cu alta.
cu radiatiile , eu simt o mica durere de cap dupa ce fac teste 5-10 min cu 25-30 W in uhf (la reglari de antene).dar sunt f expus asa ca incerc sa o fac cat mai rar.

#9
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
alt model:
[ http://www.nokia.com/press/photo/tetra/jpeg/tmr880_lores_02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
sau asta:
Imi cer scuze pt marimea pozelor
[ http://www.nokia.com/press/photo/tetra/jpeg/thr850_4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
Stegal

Stegal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 13.05.2004
sa-i spunem ca-s destul de frumushele dar sunt km mari, PACAT!

#12
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
@Stegal:
Avantajul aici e de partea retelei. telefoanele, in acest caz sunt doar instrumente de comunicatii.
Nimeni nu s-a gandit sa le faca clamshelluri cu 262.000 culori, cu o camera de 1.3Mp CCD cu PM3 player cu CardReader Cu jafa MMS & stuff...
Telefoanele tetra se adreseaza unui public care are nevoie de comunicatii sigure nu de jucarii.... n-ai vrea sa fii in mijlocul unui incendiu si sa staisa cauti clamshelul in buzunar sa suni la el, dupa ce in prealabil asculti un MP3 primit pe MMS ... sau ii faci o poza focului?

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,695
  • Înscris: 07.02.2003
TETRA asta e un upgrade la radiocomunicatiile clasice cu Motorola...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate