Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Teismul produsul vointei slabe si/sau ignorantei?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
490 replies to this topic

#55
itika

itika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 07.04.2010

View Postsearcher-star, on 10th December 2010, 10:27, said:

Iar natura, deh, fiecare celula e mai complexa si mai eficienta decat toata industria umana la un loc. Doar atat.

Are you being sarcastic?   :naughty:

#56
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010

View PostMount_Yermom, on 10th December 2010, 09:16, said:

Parerea mea: data fiind raspandirea sentimentelor religioase la toate popoarele, la toate culturile si-n toate epocile istorice, nu poti trage, dpdv evolutionist, decat o singura concluzie: ca ateismul este o aberatie.

Pentru a "salva" ateismul, un intelect onest ar trebui sa refuteze evolutionismul.

Tu pe ce limba canti?

Adica din cauza ca 90% din populatia planetei e de-a dreptul cretina, asta inseamna ca restul de 10% care nu sunt de acord cu 90% e aberanta? Bravo frate, hai ca ai spus-o si pe asta. Nu vreau sa zic ca persoanele religioase sunt cretine, parintii mei care mi-au dat viata si pe care ii iubesc sunt credinciosi si eu n-as fi iesit fiinta umana perfecta care sunt fara genele lor :lol:

Intr-o nota un pic mai serioasa, nu pot sa zic acelasi lucru despre cei care gandesc ca tine.

Edited by SnowBlack, 10 December 2010 - 10:50.


#57
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postbalama, on 9th December 2010, 23:22, said:

Stiti cum este cu credinciosii si cu ateii?
La fel cum este relatia barbat-femeie vis-a-vis de relatiile gay.

Daca unul caruia ii plac femeile (si aici ma refer la barbati), sta cuminte in banca lui, mai freaca cate o junica, alea, alea, cu gay-ii este altceva.
Homalaul nu numai ca vrea sa frece in anale alt batbat (sau vrea sa fie frecat de un barbat, depinde), mai iese si pe strada sa-si strige orientarea sexuala.

"Suntem discriminati, vrem sa fim liberi sa ne iubim (citeste frecat), vream sa infiem copii, vrem sa fim parinti" . Oh My God.
Du-te nene si te freaca in bulan pana cazi pe jos, dar nu mai iesi in strada, nu incerca sa ma convingi ca (si ) ca tine e bine.

Asa fac domnii atei. Nu cred in divinitati, dar vor sa ma convinga pe mine ca Dumnezeu nu exista. Ei si, ce ma intereseaza ce crezi tu si ce-ti pasa tie ce cred eu?
De parca eu (un credincios nascut si crescut in spitirul credintei) as incerca sa-l conving pe el (un ateu) ca Dumnezeu exista. La naiba !

L.E.
Ateii se autosorteaza din copii care n-au comunicat prea mult cu parintii.....ori parintii au avut probleme (la mansarda, sau pur si simplu probleme economico-sociale), ori copiii pur si simplu au crescut fara sa-si "cunoasca" parintii.

Crezi ca are vreo relevanta constatarea empirica a faptului ca printre homosexuali procentul de atei este drastic superior celui din populatia generala?


View PostSnowBlack, on 10th December 2010, 10:40, said:

Adica din cauza ca 90% din populatia planetei e de-a dreptul cretina, asta inseamna ca restul de 10% care nu sunt de acord cu 90% e aberanta? Bravo frate, hai ca ai spus-o si pe asta.

Ce vrei sa spui, ca 90% din populatia planetei este cretina pentru ca este religioasa?

Si mai ai tupeul sa vorbesti de cretinatate?

Secondly, tu n-ai inteles nimic din evolutie, mi-e teama...

Hai sa iti iecsplic:

Avand in vedere ca 99% din populatia umana a planetei prezinta patru membre si 20 de degete, inseamna ca cei 1% care prezinta mai multe/mai putine membre/degete din nastere sunt exemplare aberanta.

La fel este si cu religiozitatea. Greu?

#58
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

View PostMount_Yermom, on 10th December 2010, 10:48, said:

Crezi ca are vreo relevanta constatarea empirica a faptului ca printre homosexuali procentul de atei este drastic superior celui din populatia generala?
Declarati :D
Cred ca pentru nedeclarati te-ar depasi proportiile.
Oricum nu vad ce relevanta ar avea orientarea sexuala in discutie?

#59
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postarchaeus5, on 9th December 2010, 14:51, said:

Teisti au tendinta de a fi mai docili, mai ales cand e vorba de amenintarea linistii lor sufletesti si a vietii lor linistite. Pe cand atei sunt mai greu de supus.

Astept parerile voastre.
Este adevarat, sfintii inaintea mortii sunt foarte linistiti (mai ales ca cei mai multi si-au anuntat dinainte data si ceasul mortii), asta in contrast cu Irod cel Mare de exemplu (cel care a omorat de Craciun 20000 de copii) care inaintea mortii urla tot timpul (fiind lepros), adica avea in "jurul" lui un singur servitor, asta venea ii punea mancarea pe masa si dupa aia o lua la fuga.

#60
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010

View PostMount_Yermom, on 10th December 2010, 09:48, said:

Crezi ca are vreo relevanta constatarea empirica a faptului ca printre homosexuali procentul de atei este drastic superior celui din populatia generala?




Ce vrei sa spui, ca 90% din populatia planetei este cretina pentru ca este religioasa?

Si mai ai tupeul sa vorbesti de cretinatate?

Secondly, tu n-ai inteles nimic din evolutie, mi-e teama...

Hai sa iti iecsplic:

Avand in vedere ca 99% din populatia umana a planetei prezinta patru membre si 20 de degete, inseamna ca cei 1% care prezinta mai multe/mai putine membre/degete din nastere sunt exemplare aberanta.

La fel este si cu religiozitatea. Greu?

Mai citeste o data ce am scris :) Am zis clar ca nu cred ca persoanele religioase sunt cretine (dat fiind ca 2 dintre persoanele care le iubesc cel mai mult sunt religioase). Desi nu pot spune acelasi lucru despre indoctrinatii astia ca el.

A fost mai mult un fel de alegorie, ca sa explic un punct de vedere printr-un procedeu mai abstract. As fi putut la fel de bine sa zic ca anormalitate nu inseamna neaparat aberanta.. totul este relativ.

Intelegi unde bat?

Ia-o in felul urmator, cat la suta din populatia planetei au IQ peste 150? Foarte putini. Asta inseamna ca sunt neaparat aberanti cand vorbesc de superpozitii cuantice sau teoria stringurilor fara ca ceilalti sa-i inteleaga?

Gandire ilogica ce mai aveti....

Edited by SnowBlack, 10 December 2010 - 11:06.


#61
itika

itika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 07.04.2010

View PostSnowBlack, on 10th December 2010, 10:37, said:

1.Pentru ca n-am chef sa-ti explic cum s-a format universul (m-ar apuca ziua de maine si tot n-as fi terminat de scris), uita-te la un documentar sau cumpara-ti o carte daca vrei asta. Doar pentru ca tu nu stii cum, nu inseamna ca altii nu stiu.

Nici nu ma asteptam sa-mi explici, stai linisit. Dar ma bucur ca ai ajuns la asemenea certitudini. Felicitari!

View PostSnowBlack, on 10th December 2010, 10:37, said:

2. Iar cu prostiile voastre - "daca nu putem explica aceasta forta, trebuie sa fie neaparat dumnezeu"... sincer, nu va plictisiti sa ma tot intrebati chestia asta? Cred ca am raspuns de vreo 10 ori la aceasta intrebare dar formulata un pic diferit.

Nu te intreaba pe tine nimeni in mod special, si departe de noi intentia de a te hartui  :lol: Noi doar discutam linistiti, despre una, despre alta...

Edited by itika, 10 December 2010 - 11:03.


#62
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View PostSnowBlack, on 10th December 2010, 10:40, said:

Nu vreau sa zic ca persoanele religioase sunt cretine, parintii mei sunt credinciosi si eu n-as fi iesit fiinta umana perfecta care sunt fara genele lor :lol:

Totusi, nu pot sa zic acelasi lucru despre cei care gandesc ca tine.

Incercarea ta de-a drege busuiocul cu prima afirmatie a fost, din pacate, anulata de a doua: un atac ad hominem de toata frumusetea. Halal argumet ateist!


View PostSnowBlack, on 10th December 2010, 10:52, said:

Desi nu pot spune acelasi lucru despre indoctrinatii astia ca el.

Hai c-ai rupt-o-n alegorie! Care indocrinat? El? care el? Eu?

Concentreaza-te!

+++

Sper ca nu sugerezi ca IQ-ul este in vreun fel legat cauzal de ateism, nu?

#63
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010

View PostEdy_S, on 10th December 2010, 09:50, said:

Declarati :D
Cred ca pentru nedeclarati te-ar depasi proportiile.
Oricum nu vad ce relevanta ar avea orientarea sexuala in discutie?

E un rasist si-un homofob :lol:

#64
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View PostEdy_S, on 10th December 2010, 10:50, said:

Oricum nu vad ce relevanta ar avea orientarea sexuala in discutie?

Nici eu. Deocamdata.

#65
itika

itika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 07.04.2010

View PostMount_Yermom, on 10th December 2010, 11:06, said:

Sper ca nu sugerezi ca IQ-ul este in vreun fel legat cauzal de ateism, nu?

:coolspeak:

#66
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View PostSnowBlack, on 10th December 2010, 11:07, said:

E un rasist si-un homofob :lol:

Cum ai stabilit? Banuiesc ca tot despre mine este vorba in continuare desi subiectul topicului este altul...

#67
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010

View PostMount_Yermom, on 10th December 2010, 10:06, said:

Incercarea ta de-a drege busuiocul cu prima afirmatie a fost, din pacate, anulata de a doua: un atac ad hominem de toata frumusetea. Halal argumet ateist!




Hai c-ai rupt-o-n alegorie! Care indocrinat? El? care el? Eu?

Concentreaza-te!

+++

Sper ca nu sugerezi ca IQ-ul este in vreun fel legat cauzal de ateism, nu?

Eu stiu daca tu esti indoctrinat?

Si nu, nu sugerez ca IQ-ul este intr-un fel cauzat de ateism, era doar un exemplu care ti l-am dat ca sa intelegi mai bine urmatoare afirmatie:

TOT CE AM VRUT SA ZIC, RETINE, TOT: este ca nu poti spune ca cineva este aberant doar daca nu e in conformitate cu majoritatea.


DOAR ATAT. NIMIC MAI MULT.

View PostMount_Yermom, on 10th December 2010, 10:09, said:

Cum ai stabilit? Banuiesc ca tot despre mine este vorba in continuare desi subiectul topicului este altul...

Oh lol, scuze. N-am inteles bine. Credeam ca ai intrebat de ce majoritatea ateilor sunt homosexuali ca si cum ar fi trebuit sa demonstrezi ceva :D

N-am fost atent.

Edited by SnowBlack, 10 December 2010 - 11:15.


#68
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

View PostMount_Yermom, on 10th December 2010, 10:48, said:

Ce vrei sa spui, ca 90% din populatia planetei este cretina pentru ca este religioasa?

Greu, greu dar te prinzi.

#69
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View PostSnowBlack, on 10th December 2010, 11:10, said:

Eu stiu daca tu esti indoctrinat?

Si nu, nu sugerez ca IQ-ul este intr-un fel cauzat de ateism, era doar un exemplu care ti l-am dat ca sa intelegi mai bine urmatoare afirmatie:

TOT CE AM VRUT SA ZIC, RETINE, TOT: este ca nu poti spune ca cineva este aberant doar daca nu e in conformitate cu majoritatea.


DOAR ATAT. NIMIC MAI MULT.

Ce te ambalezi asa?

Dupa ce ai incadrat majoritatea religioasa a planetei la categoria cretini [desi cu candoare ti-ai exclus progenitorii] acum te impiedici in propriile-ti afirmatii, le renegi, le reevaluezi, te delimitezi...

Hai sa ne intelegem - tu poti defini aberatia la nivel biologic sau sociologic? Ca vad ca te superi ca te-am incadrat din punct de vedere evolutionist in categoria organismelor aberante...

#70
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010

View PostMount_Yermom, on 10th December 2010, 10:15, said:

Ce te ambalezi asa?

1. Dupa ce ai incadrat majoritatea religioasa a planetei la categoria cretini [desi cu candoare ti-ai exclus progenitorii] acum te impiedici in propriile-ti afirmatii, le renegi, le reevaluezi, te delimitezi...

2. Hai sa ne intelegem - tu poti defini aberatia la nivel biologic sau sociologic? Ca vad ca te superi ca te-am incadrat din punct de vedere evolutionist in categoria organismelor aberante...

1. Hmm, poate ca am fost un pic ambiguu cu chestia de 90%, nu trebuia sa le zic cretini. Daca le ziceam doar "diferiti" in loc de "cretini" era un pic mai clar.

2. El nu s-a referit la aberatie cu sensul de abatere de la normal.. s-a referit la aberatie cu sensul de cretinitate, ineptie, prostie.

Si ce vrei sa zici cand spui ca m-ai incadrat dpdv evolutionist in categoria organismelor aberante ? Poate ca sunt eu prost sau nu intelegem acelasi lucru prin evolutionism :)

Edited by SnowBlack, 10 December 2010 - 11:26.


#71
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View PostSnowBlack, on 10th December 2010, 11:21, said:

1. Hmm, poate ca am fost un pic ambiguu cu chestia de 90%, nu trebuia sa le zic cretini. Daca le ziceam doar "diferiti" era mai bine.

2. la nivel sociologic, clar.

Si ce vrei sa zici cand spui ca m-ai incadrat dpdv evolutionist in categoria organismelor aberante ? Poate ca sunt eu prost sau nu intelegem acelasi lucru prin evolutionism :)

Nu mai raspunde cu intrebari la intrebari. Aduna-te, concentreaza-te si ia-o de la capat.

Ai habar de evolutionism? Stii ce inseamna aberant dpdv evolutionist?

Edited by Mount_Yermom, 10 December 2010 - 11:25.


#72
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
Vezi ca am editat mesajul de mai sus.

Ce vrei sa insinuezi, ca religia este un produs direct al evolutionismului? Nu prea vad religia ca o imbunatatire.. mai degraba ca un regres, o involutie d.p.d.v. sociologic.

Atatea razboaie, crime, rahat din cauza religiei, si tu vrei sa-mi spui ca reprezinta o evolutie a umanitatii? Uita-te la evul mediu, daca nu exista religia probabil am fi fost mai avansati tehnologic cu ~100-200 de ani. Desigur ca asta nu reprezinta esenta religiei, stiu ca oamenii aia au inteles total gresit - dar faptele sunt fapte si nu le poti schimba, si din punctul asta de vedere este in mod clar, o involutie.

Uita-te acum la musulmani si jihadul lor.. halal religie.

Edited by SnowBlack, 10 December 2010 - 11:38.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate