Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Dell XPS L501x

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
ionutznic

ionutznic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 28.08.2006
salutare,
in viitorul apropiat intentionez sa-mi cumpar un xps L501/502 si ma intereseaza daca boxele JBL si subwooferul isi fac treaba,nu am pretentii foarte mari dar daca ma uit la un film sa nu fie nevoie sa conectez laptopul la un sistem home cinema, sa se auda decent.
multumesc

#20
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
Nu prea gasesti laptop care sa sune mai bine decat noile XPS-uri. Intregul sistem este creat de JBL si are 20W (2 x 4W sateliti si 12W subwoofer). In cele mai multe din cazuri nici nu-ti mai trebuie un sistem extern.

#21
S3by

S3by

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 28.04.2007
Buna ziua , am o nelamurire privind acest laptop Dell XPS 15 L502x Full HD i7-2630QM 4GB 500GB nVIDIA GT 540M 2GB

Din cate am citit eu pe wikipedia procesoarele sandy bridge sunt dotate cu o placa video incorporata pe procesor , asta ar insemna ca acest laptop are practic 2 placi video , cea dedicata si intel HD , cea incorporata pe procesor , astfel se poate comuta intre cele 2 placi video , e adevarat ?
Multumesc anticipat .

#22
dgxshpe

dgxshpe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.10.2006
Da e adevarat.
Se poate comuta manual dar exista si o tehnologie  Nvidia care comuta automat Nvidia Optimus depinzand de incarcarea placii video .

#23
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011

View PostHobbyfilmer, on 25th December 2010, 17:36, said:

Felicitari pentru achizitie!
Instalat am tot cu ce a venit, W7 Home Premium 64.
RAM-ul l-am extins pentru 40 euro la la 8gb (4x 2gb), am mai bagat un al 2-lea HDD(al meu a venit doar cu 1x500gb), urmeaza un SSD!
Attachment XPS2.jpg

Se poate baga inca un hdd in laptop? Curios. Eu primesc zilele astea Xps L702X cu 750 gb si am hdd extern de 1TB. M-a mirat ceea ce ai spus! Ca ai mai bagat un hdd.

Laptopul meu:
Display : 17.3in Full HD WLED AG (1920x1080) with 2.0 Mega Pixel Integrated Camera
Memory : 8192MB (2x4096) 1333MHz DDR3 Dual Channel
Disco duro: Serial ATA de 750 GB (7.200 rpm)
Graphics : 3GB NVIDIA GeForce GT 555M Graphics Card

Nu am vrut cu 3D deoarece mi se pare foarte bun la ecran chiar si laptopul care e acum, asa ca pot trai fara sa bag bani in 3D(diferenta de pret intre CU 3D si FARA 3D fiind destul de mare). Imi pare rau putin ca am uitat sa pun Bluetooth(Laptop personalizat pe site-ul Dell Spania). In rest... sper sa sar de 2 ani cu el!

#24
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 17.09.2005
Dispune de 2 sloturi pentru hdd.
Attached File  d40c8e254d.jpg   96.69K   74 downloads

#25
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 29.01.2004
Salut. Unde este situat acest compartiment pentru al 2-lea HDD? Detin si eu un Dell XPS 15 L501X si as fi interesat sa ii atasez un al 2-la HDD.

Multumesc

#26
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Salutare.
Am un Dell XPS 15, L501X si m-a lasat bateria. Nu gasesc nicaieri in Ro baterie pentru el.
Stie cineva ce as putea face? Un link ceva de la cei care s-au confruntat cu aceeasi problema?

Nu merg elementii, acumulatorii schimbati in interior?

#27
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Trebuie cumparat altul, pe langa acumulatorii efectivi (elementii) schimbati conteaza si partea electronica. Pe ebay gasesti la vreo 80-90$ unul nou (+24% TVA pe care il vei plati aproape sigur la vama oficiului postal cand o sa ajunga).

Am dat acuma o cautare si mi-a aparut si site-ul asta, vezi care e modelul de care ai nevoie, poate au ei: http://www.doctor-la...or-laptop-Dell/

#28
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Da, asa am procedat. Am cumparat altul dar nu acumulator ci laptop.
Am vandut 501x si am cumparat nu L502X nou... cu tot cu baterie noua.

Ca fapt divers. Am un TOshiba Qosmio de vreo 4 ani si acumulatorul tine si in ziua de azi vreo 40 de minute in conditiile in care nou nu tinea mai mult de o ora.
Asadar, Dell sucks la capitolul baterii.

#29
Tib3riw

Tib3riw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.05.2006
Salut, la un xps L501x am observat ca sta prost la capitolul unitate dvd si usb. A mai avut cineva astfel de probleme ? Mi se pare ca citeste greu cd-urile chiar si pe cele noi de abia scrise, iar in legatura cu usb-ul, mi se mai blocheaza mouse-ul, nu merge imprimanta o data la cateva zile. Daca a mai avut cineva astfel de probleme as vrea sa stiu ce rezolvari s-au gasit. Multumesc.

#30
Radu_TGW

Radu_TGW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 26.01.2008
Știți unde pot găsesc display pentru Dell XPS L502x în România?
Nu am pățit nimic cu cel pe care îl am acum, dar când l-am cumpărat am zis ca rezoluția de 1366x768 nu o sa fie o problemă, dar este. Pe lângă asta mai e si glossy.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate