Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Intrebari - Raspunsuri

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View Postear1976, on 30th November 2010, 00:00, said:

Deci, daca optezi pentru aceasta metoda, fa-ti o copie de siguranta a cheii de criptare.
Mai exact? Cum fac asta?

#20
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Habar n-am.

Uite aici, probabil in decursul operatiunii te intreaba daca vrei sa faci o copie a certificatului:

http://windows.micro...-folder-or-file

#21
ak47apache

ak47apache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.11.2007
Salutare tuturor!

intrebarea mea este: pe un PC care are Windows7 vreau sa instalez XP (nu dual boot, doar XP). daca formatez partitia pe care este W7 si instalez XP-ul risc sa pierd celelalte partitii?

#22
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Daca esti atent ce partitie alegi sa formatezi nu risti nimic.

#23
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
@ear1976 Mi-am facut o cryptare cu TrueCrypt, dar nu m-am gandit sa salvez cheia (adevaru-i ca nu credeam ca o sa am nevoie). Mi-am pus acolo tot ce aveam nevoie si am parolat. Daca se intampla sa reinstalez windowsu, pierd cheia chiar si din Truecrypt? Adica, n-o sa mai pot accesa acea "partitie" ?
Legat de cryptarea din Windows, merge (si isi salveaza singur back'up) dar nu o poti parola asa ca nu imi dau seama ce castigi. Fisierele sunt la fel de usor de accesat, doar culoarea difera  :bigwhitegrin:

Edited by [ady], 01 December 2010 - 15:36.


#24
florinionescu10

florinionescu10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.12.2010
Intr-un Windows 7 Ultimate, cu Ofiice-ul lui, pot instala peste el, Office 10  ?    (Vreau sa pot lucra uneori, cu Office-ul care are bara de meniuri - File; Edit; Format; Tools, ...)          Va multumesc.

#25
al3x_al3x_tm

al3x_al3x_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 12.10.2008

View Postflorinionescu10, on 2nd December 2010, 10:06, said:

Intr-un Windows 7 Ultimate, cu Ofiice-ul lui, pot instala peste el, Office 10 ? (Vreau sa pot lucra uneori, cu Office-ul care are bara de meniuri - File; Edit; Format; Tools, ...) Va multumesc.


da,se poate
windows 7 ultimate vine in "pachet" cu OpenOffice dar nu e in programs&features
nu are microsoft office treaba cu el,poti avea 3-4 tipuri de vieweri de acelasi tip de document,ca ei nu au legatura unul cu celalalt,doar daca sunt de ex office 2003 si vrei sa pui 2007-le..

#26
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Windows 7 ultimate sau oricare altul nu vine "in pachet" cu nici un office. Pe laptopuri producatorul lor pune la dispozitie niste variante trial pe care le poti folosi sau nu.
In plus office 10 nu exista, poate 2010... In acest caz, da, poti instala si 2010 dar iti recomand dezinstalarea celeilalte versiuni inainte.

Bafta!

#27
andrusk

andrusk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.01.2007
Mi-am cumparat un laptop pe care este deja instalat Windows7 si am o singura partitie,C...cum as putea sa fac mai multe partitii,cele de genul D,E etc si sa pastrez C numai pt stocarea programelor pe care le instalez? Am uitat sa mentionez ca nu as vrea sa sterg datele deja stocate in C :D

Edited by andrusk, 02 December 2010 - 17:13.


#28
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Citeste acest topic: http://forum.softped...howtopic=632202
Ai acolo mai multe posturi care dezbat aceeasi problema precumsi solutiile lor. In plus ai si o lista cu softuri disponibile/recomandate.

Bafta!

#29
andrusk

andrusk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.01.2007
Am citit tot ce scrie acolo.dar tot am o nelamurire...nu as vrea sa folosesc vreun program,as vrea sa utilizez Disk Management. Risc sa pierd datele din C daca nu fac backup?...nu se pune problema de cadere de curent etc
Multumesc!

Edited by Ravy, 03 December 2010 - 09:10.


#30
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Eu nu as face acest lucru cu Disk Management si da, risti sa pierzi datele de pe el daca te joci cu ce nu trebuie...
Te rog continua discutia in ACEL topic care este dedicat acestor tipuri de sfaturi daca mai este ceva ce nu ti-e clar.

Bafta!

#31
florinionescu10

florinionescu10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.12.2010
In acest caz, da, poti instala si 2010 dar iti recomand dezinstalarea celeilalte versiuni inainte.

     Pentru ravy : multumesc.
     Noroc !

#32
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Nu stiu sigur daca se incadreaza la W7 sau mai bine la BIOS, but here we go :

Calculatorul meu face ca aspiratorul. Nu cooleru (de 25) de pe latura carcasei ma deranjaza, si nici cooleru GPU, ci cel de pe CPU.  Se invarte cu 1926 rpm si face (aproape) ca aspiratorul.
Vreau sa-l fac cumva sa nu depasasca 1000.
De ex. acum mi-am pus SpeedFan, de unde l-am limitat la 60% (nu stiu cum, dar daca 100% = 1926 rpm, 60% = 980 rpm), dar problema e ca modificarea nu se salveaza. Cum as putea face ca , coolerul sa nu mai depasasca 1000 rpm? (macar acum, pe iarna).

Legat de temperaturi, SpeedFan arata Temp1: 54 de grade. Core0: 45, Core1 51, GPU 69)

#33
master-of-puppets

master-of-puppets

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2010
Incep sa am dubii...
Este normal sa stea Startup Repair o noapte intreaga si sa nu termine fixarea problemelor? :huh:

#34
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 28.12.2008
Am si eu o intrebare/curiozitate:de ce este atat de scumpa placa asta video?Adica vad ca are specificatii ridicate,dar la banii aia imi fac 3 calculatoare numai bune pentru gaming :)

#35
al3x_al3x_tm

al3x_al3x_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 12.10.2008
foloseste google...dar sa te ajut putin iti atasez un "raport" facut de NVIDIA ,diferenta intre quadro si geforce...
LE : un video sa iti explice diferenta...  click

Attached Files


Edited by al3x_al3x_tm, 04 December 2010 - 19:27.


#36
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Ce programele sunt necesare pentru a-ti mentine Windows-ul mereu curat si optimizat?
Eu pana acum am folosit :
CCleaner (freeware)
Malwarebytes' Anti-Malware
Un defragmentar : JFK defrag (e freeware)
(antivirus + firewell)
Ce alte programele mai recomandati? (care chiar fac ceva util)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate