Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 

Intrebari - Raspunsuri

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Daca aveti intrebari (relativ) scurte, postati aici pentru a nu mai creea un nou topic de 2 randuri.
Un fel de Tips & Tricks, dar cu intrebari.

Eu am trei intrebari la care inca nu le-am gasit raspunsul.

1.Cum opresc "auto complet-ul" ? Adica, daca scriu ceva in bara de search care incepe cu "a", daca viitoare cand apas pe "a" imi va aparea tot ce am cautat pana atunci si incepe cu "a". Nu vreau sa imi apara nimic. (stiu ca se pot sterge cu delete, dar ideea e sa nu se salveze).

2. Daca fac doua conturi (UAC) de "Administrator", pot sterge unul ?

3. De cand am pus Windows 7, aproape de fiecare data cand dau shut down imi apare o eroare de la mouse (A4Tech X7) care nu lasa calculatorul sa se stinga pana la apasarea lui "ok". Am pus si un screen mai jos. Driver-ele le-am instalat de mai multe ori, dar nimic. (Iar in cazul programelelor de genul "auto'shutdown" e destul de nasol, ca nu pot trece peste eroare)

Attached Files



#2
al3x_al3x_tm

al3x_al3x_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 12.10.2008
OscarEditor,este de la "ce ai instalat tu de la X7"...dar sincer eu am un X6,si nu am nevoie de drivere...asa ca poti dezinstala acea aplicatie care iti face "hangup" la shutdown...
pt autocomplete : - click
2 conturi UAC??
uac - user acount control...
eventual ai 2 conturi cu UAC activat,si cel de administrator il poti "ascunde" utilizand tuneup utilities sau alt program asemenea acestuia...

#3
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Multumesc pentru raspuns.
OscarEditor e driver-ul care mi-a venit cu Mouse-ul, deci l-am instalat. Pot folosi toate butoanele lui si fara driver(inclusiv cel de schimbat dps-ul)? Sigur exista si o solutie care sa includa driver-ul.

Cat despre partea cu Accountu, am fost la un prieten care cand si-a instalat windows-ul (pe un laptzop) avea un cont Administrator pe care il folosea, dar nu ii mergea Task Manager (pe motiv de "Disabled by Administrator" sau asa ceva + alte restrictii). I-am creat eu un alt cont, tot Administrator in speranta ca o sa-l pot sterge pe cel vechi. Din pacate, nu ma lasa (sau eu n-am gasit optiunea de "delete account") asa ca acum sunt 2 conturi Administrator, iar datele de pe unul nu sunt vizibile pe celalalt.

Cat despre partea cu AutoComplet, ghid-ul dat de tine este pentru IE, dar din avatar cred ca e clar ca folosesc Firefox. (in firefox nu am gasit optiunea, sau are alt nume)

Edited by [ady], 27 November 2010 - 11:58.


#4
al3x_al3x_tm

al3x_al3x_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 12.10.2008

View Post[ady], on 27th November 2010, 11:56, said:

Multumesc pentru raspuns.
OscarEditor e driver-ul care mi-a venit cu Mouse-ul, deci l-am instalat. Pot folosi toate butoanele lui si fara driver(inclusiv cel de schimbat dps-ul)? Sigur exista si o solutie care sa includa driver-ul.

Cat despre partea cu Accountu, am fost la un prieten care cand si-a instalat windows-ul (pe un laptzop) avea un cont Administrator pe care il folosea, dar nu ii mergea Task Manager (pe motiv de "Disabled by Administrator" sau asa ceva + alte restrictii). I-am creat eu un alt cont, tot Administrator in speranta ca o sa-l pot sterge pe cel vechi. Din pacate, nu ma lasa (sau eu n-am gasit optiunea de "delete account") asa ca acum sunt 2 conturi Administrator, iar datele de pe unul nu sunt vizibile pe celalalt.

Cat despre partea cu AutoComplet, ghid-ul dat de tine este pentru IE, dar din avatar cred ca e clar ca folosesc Firefox. (in firefox nu am gasit optiunea, sau are alt nume)
autocomplete pt firefox - http://antivirus.abo.../ac_firefox.htm
scuze dar nu am bagat deseama avatarul ^^
acel cu acount,se pare ca este infectat cu un virus,descarca Malwarebytes AntiMalware..si scaneaza,apoi stergi ce gaseste...restart si ar trebui sa fie ok
si cat despre driver,incearca sa il dezinstalezi,apoi restart si reinstalare in compatibilitate cu xp sp3...
si daca ai putea specifica modelul mouse-ului,mai exact X7 cat? incearca ultimul driver,defapt e aplicatie dar in fine, de aici http://www.x7.cn/en/download.asp

Edited by al3x_al3x_tm, 27 November 2010 - 18:56.


#5
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
OK, am sa incerc maine cand ajung acasa.

In legatura cu UAC, nu m-am gandit la virusi. Avira este la zi up'date'at, banuiam ca ar fi anuntat ceva.
Dar totusi, avand in vedere ca acum am 2 Administratoiri , cum scap de unul?

Care este diferenta intre aplicatie si driver? Adica, tinand cont ca a venit cu mouse-ul, m-am gandit ca sunt drivere-le lui, astfel incat fiecare buton sa mearga asa cum tre (inclusiv cel de schimbat viteza etc)

Edited by [ady], 28 November 2010 - 14:08.


#6
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 24.03.2002
ce ai facut tu acolo sunt 2 conturi cu drepturi de administrator. Ce ai zis tu e altceva, si e imposibil. Adica 2 conturi "Administrator". De sters se sterge simplu, ca orice alt cont.

#7
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Ai dreptate, oarecum.
Intr-adevar, unul este "Administrator", iar cel creat de mine este "Gigi" cu drepturi de administrator.
Vreau sa-l pastrez pe Gigi si sa scap de Administrator. Intrebarea ramane aceasi din primul post: cum il sterg (nu am optiunea "delete account".
(preferabil, alta varianta decat sa reinstalez W.)

#8
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Contul Administrator creat default de windows nu se poate sterge.

Poti in schimb sa il dezactivezi (cum e si recomandat pentru "oameni mari").

Edited by ear1976, 28 November 2010 - 16:13.


#9
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
De ce se creeaza (sau cum) unul "default" ? Pe compu' meu nu s-a creeat niciodata.

Ok, il dezactivez. Cum ?!

@al3x_al3x_tm Multumesc pentru ghid-ul cu autocomplet, dar ori am eu o problema cu firefoxu, ori ceva nu-i ok. Dupa partea cu "privacy" ma pierd (adica, n-am nimic de genul "saved forms", deci nici optiunile care urmeaza...

#10
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Asa fac windowsurile de la nt incoace, creaza automat un cont numit Administrator cu drepturi depline.
Daca nu l-ai vazut tu pana acum asta nu inseamna ca nu a fost acolo.

Se dezactiveaza din Computer Management  (click dreapta pe Computer - Manage) - Users and groups - Users, click dreapta pe contul respectiv - properties si debifezi "use this account".

Operatiunea asta o faci din celalat cont cu drepturi de administrare.

Edited by ear1976, 28 November 2010 - 18:37.


#11
creative_techie

creative_techie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 21.11.2010
E binevenit acest topic. :)

#12
al3x_al3x_tm

al3x_al3x_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 12.10.2008

View Post[ady], on 28th November 2010, 16:24, said:

@al3x_al3x_tm Multumesc pentru ghid-ul cu autocomplet, dar ori am eu o problema cu firefoxu, ori ceva nu-i ok. Dupa partea cu "privacy" ma pierd (adica, n-am nimic de genul "saved forms", deci nici optiunile care urmeaza...
uite acuma instalez Firefox,sa fac poze,si ti le atasez :)
desi uite aici un "help" http://kb.mozillazin...plete_-_Firefox

sau uite aici poza :P
sa speram ca aia e...

Attached Files



#13
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Despre care autocomplete e vorba?

Despre cel din dreapta - search bar sau din bara de adrese?

In primul caz nu tine de ff ci de motorul de cautare - eg dezactivezi din optiunile google - use search sugestions.

In cazul doi e cum ti s-a indicat mai sus.

#14
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Multam'.
Ma duc acum acasa si incerc.

#15
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View Postal3x_al3x_tm, on 28th November 2010, 20:01, said:

sau uite aici poza :P
sa speram ca aia e...
Multumesc mult pentru rabdare si sugestii.

Ai fost foarte aproape, insa nu e suficient sa bifezi acolo "nothing". Firefox v-a retine ultima cautare, iar in momentul in care apesi pe prima litera, auto'complet-ul isi va face simtita prezenta. Pe langa debifat "Location Bar" mai trebuie si debifat "Remeber search and form history" din "costum settings for history". Am rezolvat in cele din urma (si am atasat si o poza).


@ear1976 Multumesc. Am mai rezolvat o problema .


Intrebarea 4 : Se poate parola un folder? Adica, in momentul in care incerci sa-l accesezi, sa apara un dialog box sau ceva care sa-ti ceara o parola.

Attached Files

  • Attached File  fif.jpg   77.14K   33 downloads


#16
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Poti sa il criptezi. De exemplu cu TrueCrypt.

#17
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View Postear1976, on 29th November 2010, 20:00, said:

Poti sa il criptezi. De exemplu cu TrueCrypt.
Este o varianta. Este un programel gratuit si dragut. Doar ca ai nevoie de de el pentru a le decrypta.
Ma gandeam ca poate este posibil sa faci asta din windows. Eh, bine si asa rau ! Multam'

#18
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Se pot cripta fisiere si direct din windows..dar nu stiu exact cum se face, nu am folosit niciodata.

Problema e ca daca folosesti aceasta metoda si formatezi ulterior partitia cu windows-ul, sau aceasta devine inaccesibila din diverse motive, odata cu windowsul se pierde si cheia de criptare, deci fisierele criptate devin inaccesibile.

Deci, daca optezi pentru aceasta metoda, fa-ti o copie de siguranta a cheii de criptare.

Edited by ear1976, 30 November 2010 - 00:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate