Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Programe si probleme partitionare HDD

- - - - -
  • Please log in to reply
481 replies to this topic

#1
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,531
  • Înscris: 15.06.2004
Pentru ca in ultimul timp s-au inmultit topicurile deschise pe subiecte privind partitionarea si problemele aparute in urma folosirii diverselor softuri de partitionare, cred ca se impune crearea acestui topic dedicat.

EXTREM DE IMPORTANT:

NU mai folositi PARTITION MAGIC. Ultima versiune aparuta - 8.05 este compatibila doar cu versiunile de windows pana la XP SP2, inclusiv. Tinand cont ca din 2005 pana in prezent au aparut atat SP3 ptr XP cat si Vista si 7, precum si faptul ca hardurile aparute dupa aceasta data folosesc tehnologii noi de scriere, acest program neactualizat de 5 ani va cauza numai neplaceri celor ce doresc sa il foloseasca.


Pentru partitionarea sau modificarea partitiilor va recomand sa folositi urmatoarele programe:

- Disk Management din Windows - Nu intotdeauna este necesara folosirea unui program dedicat, iar Disk Management ofera cateva functii extrem de utile fara nici un cost suplimentar. Pentru a-l accesa - click dreapta pe Computer - Manage.
- EASEUS Partition Manager - https://www.easeus.c...tition-manager/ - versiunea Home este gratuita si ofera cam toate functiile necesare de la un astfel de program.
- Acronis Disk Director - http://www.acronis.c...rtitioning.html
- Paragon Partition Manager - http://www.partition-manager.com/
- O&O Partition Manager - http://www.oo-softwa...rtitionmanager/

O lista completa cu programe de partitionare gasiti aici - http://en.wikipedia....ioning_software
Atentie, aceasta lista contine si programe ptr alte sisteme de operare decat windows si de asemenea contine si programe neactualizate !

Detalii privind partitiile si modul de partitionare gasiti aici: http://en.wikipedia....sk_partitioning

IMPORTANT:
Inainte de a aduce modificari partitiilor existente luati in considerare urmatoarele sfaturi:

- Faceti un back-up la fisierele importante de pe hard. Uneori se mai intampla si accidente.
- Folositi un UPS - nu se stie niciodata cand cade tensiunea. La laptopuri este suficient sa aveti bateria montata si incarcata iar incarcatorul conectat la retea.
- Intotdeauna instalati ULTIMA VERSIUNE a programului de partitionare. Verificati pe site si compatibilitatea cu sistemul de operare.
- Deconectati cablul de retea.
- Opriti pe cat posibil toate programele care ruleaza, in special Antivirusul.
- Verificati cu atentie denumirea, litera, precum si hardul ( daca sunt mai multe harduri instalate ) pe care operati modificarile, inainte de a da Apply.
- Odata inceputa operatiunea, lasati-o sa se termine, chiar daca v-ati dat seama ca ati facut o greseala. Intreruperea ei duce la pagube mult mai mari.

NOTA:
Daca veti folosi un astfel de software pe un windows piratat exista o "sansa" foarte mare de a corupe sectorul de boot al acestuia, sistemul devenind inutilizabil.
O faceti pe riscul vostru !



Pentru sugestii sau intrebari folositi acest topic. Nu mai deschideti un altul.

Edited by eiffel, 04 January 2019 - 16:06.
Update


#2
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
E un topic binevenit.

As aduce o completare:

Inainte de redimensionarea unei partitii (in special micsorarea unei partitii in vederea realocarii spatiului unei alte partitii), este bine ca aceasta sa fie defragmentata in prealabil.

#3
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008
Eu am folosit O&O Partition Manager ceva timp, si sunt destul de multumit de el, dar m-am mutat pe cel din Windows si face treaba buna!

#4
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Am folosit Acronis Disk Director, Paragon Partition Manager, O&O Partition Manager. Merg ok.

#5
nemet_tt

nemet_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 06.10.2007
Doresc si eu sa maresc partitia unde se afla instalat win 7,care am lasat-o de doar 30G si eu avand un hard de 320G,dar fiecare program de partitionat are atatea setari ca nu stiu de unde sa incep,asa ca daca ar putea cineva sa faca un tutorial cu oricare din acele programe care le-ati mentionat,fiecare pas in parte cred ca ar fi de ajutor multora dintre noi.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,531
  • Înscris: 15.06.2004
In general help-ul lor e arhisuficient.
Practic instalezi softul - eu personal folosesc Easeus. Apoi pur si simplu cu mouse-ul "tragi" de capetele partitiilor. Daca pui chiar pe muchie se micsoreaza/mareste stanga /dreapta - evident daca exista spatiu liber. Daca dai mai pe centru cu mouseul si dai stanga /dreapta se muta partitia.
Ca sa maresti o partitie - micsorezi pe cea de langa ea, apoi o maresti pe cealalta tragand de margine in spatiul creat anterior.

#7
EagleTeam

EagleTeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 04.09.2008
Salut!
Cautam de mult timp un asemenea topic... sa intreb: Care dintre programele enumerate de @eiffel este mai bun? Sau... daca exista altul, care ar fi acela? (banii nu sunt o problema!)
Conditie: sa fie compatibil cu Windows XP (SP x), Vista, 7 si Linux (nu neaparat!).
Multumesc anticipat!
Mihai

#8
Alexx84

Alexx84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 24.01.2007
EASEUS Partition Master mi se pare cel mai simplu și eficient program de partiționare (ca interfață, seamănă destul de mult cu Partition Magic). Îl folosesc cam de-un an și nu mi-a creat probleme niciodată; este compatibil cu Windows Vista și 7 și în plus e freeware.  :peacefingers:

Edited by Alexx84, 01 February 2010 - 22:07.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,531
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Care dintre programele enumerate de @eiffel este mai bun
N-am avut probleme cu niciunul, respectand notele din primul post.
Eu am ales Easeus ptr ca e si free si face tot ce am nevoie. Inca nu folosesc sistem pe 64 biti ca sa folosesc altceva, iar pana acum nu am avut nici o problema cu pierdere de date sau alte chestii...

#10
AXS

AXS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 14.11.2006
Eu nu-l recomandam nici in trecut, cand multi il luau drept soft de baza - asta la cat am avut de reparat la unul si altul din cauza lui. Ce-i drept, in unele cazuri a fost loc si de un profit de urma prostiei dar totusi am avut bun simt de fiecare data, cat sa le reamintesc sa NU MAI FOLOSEASCA "Magia Partitiilor" dar nu am avut cu cine... :)

Cat despre celelalte: Easeus e bun doar pentru Windows aka (FAT,FAT32,NTFS) - mai are el ceva optiuni suplimentare, dar nici Disk Management din Windows nu e de lepadat, ba chiar mai mult decat suficient pentru necesitatile specifice.

Celelalte sunt bune si pentru setarile avansate, in special Paragon... dar ultima data cand le-am incercat nu stiau de ext4, din ce am vazut prin specificatii - nici acum nu par sa stie... Este ceva Partion Manager Free Edition - limitat la nivel de optiuni, iar celelelalte sunt comerciale dar pentru ce-mi trebuie mie, Gparted si Disk Management din Windows sunt suficiente, chiar sigure daca stii ce faci. :)

#11
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Dupa ce am stricat cateva partitii cu (nu mai apar in disk managment) am incercat sa le repar cu EASEUS Partition Master ..
Pot explora partitia cu el dar nu pot sa-i dau "Change Driver Letter", primesc eroarea "Mouting Volume Failed"

Attached File  problema.jpg   257.44K   382 downloads
Attached File  Untitled.jpg   145.08K   264 downloads

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,531
  • Înscris: 15.06.2004
Pai ai incercat cu Wizard-ul de Recovery din el ? http://www.partition...ecovery-wizard/

#13
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008

View Posteiffel, on 12th February 2010, 15:13, said:

Pai ai incercat cu Wizard-ul de Recovery din el ? http://www.partition...ecovery-wizard/
Am incercat .. Nu stiu ce s-o fi intamplat ca s-a busit windows'u .. mai mergea decat Linux .. de nervi am sters tot,am reusit sa salvez partitia cu muzica care ma interesa mai mult.. Oricum n-am mai avut un windows "fresh" de vreo 3 ani (update de la xp la vista si de la vista la windows 7)

(Si sorry pentru topicul in plus,nu l-am vazut pe acesta ..)

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,531
  • Înscris: 15.06.2004
Pai ai explicatia in Primul post de ce s-a stricat - ...

Edited by eiffel, 12 February 2010 - 17:12.


#15
Tomanec

Tomanec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.01.2007
Marea majoritate a celor care vor un program de partitionat, il vor pentru crearea unei noi partitii in spatiul liber din alta partitie mai mare (parerea mea). Eu zic ca Disk management  din Windows nu trebuia  mentionat mai ales ca la inceputul acestui topic se spune ca se doreste a fi un "topic dedicat" .Se mai zice de  Disk management ca ofera citeva functii extrem de importante :

View Posteiffel, on 25th January 2010, 11:44, said:

- Disk Management din Windows - Nu intotdeauna este necesara folosirea unui program dedicat, iar Disk Management ofera cateva functii extrem de utile fara nici un cost suplimentar. Pentru a-l accesa - click dreapta pe Computer - Manage.

Eu atit am vazut ca s-ar putea face cu Disk management :  change drive letter and paths,format,delete logical drive
Daca se poate face mai mult cu el va rog sa-mi spuneti. Eu am OS Windows XP , cu partitii C si D . Vreau sa micsorez D si sa maresc C,fafa sa sterg sau sa formatez D, pt ca am date care nu am unde sa le mut ,pot sa fac asta cu  Disk management din Windows XP ?

#16
lordsidious

lordsidious

    Se7en PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,813
  • Înscris: 02.08.2007
Daca nu are Shrink Volume,foloseste Easeus.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,531
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Eu atit am vazut ca s-ar putea face cu Disk management : change drive letter and paths,format,delete logical drive
Poti sa faci si mai multe. E adevarat tu zici ca ai XP adica prima versiune. In Windows 7 poti face si resize de exemplu.
In plus l-am pomenit ptr ca e free, inclus in sistem, iar ptr cei ce vor sa faca operatiuni simple e suficient. Nici nu stii cati cauta programe de partitionare ca sa-si creeze/ stearga partitii, si nici nu stiu ca Windows-ul are inclus asa ceva.

#18
WiloX

WiloX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.02.2009
EASEUS Partition Manager este foarte usor de folosit, recomand si eu cel putin pentru cei ce folosesc XP

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate