Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Egreat S1A Media Player HD (chipset Sigma 8655AD, 500Mhz CPU)

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
gxg_s

gxg_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.11.2005
Multumesc frumos de informatii, am sa incerc ce mi-ai spus tu mai sus, cat priveste hdd-ul atasat routerului cred ca mai bile il atasezi direct la mp asa il detecteaza direct si cred ca se va rezolva problema,  am mai gasit ceva pe site-ul lor oficial la descriere s1a citez: "DVBT receiving:   Receiving DVBT signal and watch program(need the other receiver)"

Edited by CristianAdrian, 14 December 2010 - 10:18.
scos citat inutil


#20
gxg_s

gxg_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.11.2005
hai ca am aflat...
Meniul DTV se refera la faptul ca acest model S1A şi S7A vor avea în ianuarie un adaptor DVB-T pe USB, ce se achiziţionează separat, de aici si informatia de pe site-ul lor oficial: DVBT receiving: Receiving DVBT signal and watch program(need the other receiver)"

Edited by gxg_s, 11 December 2010 - 14:20.


#21
Catzus

Catzus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 15.02.2009

View Postgxg_s, on 11th December 2010, 13:30, said:

Multumesc frumos de informatii, am sa incerc ce mi-ai spus tu mai sus, cat priveste hdd-ul atasat routerului cred ca mai bile il atasezi direct la mp asa il detecteaza direct si cred ca se va rezolva problema,  am mai gasit ceva pe site-ul lor oficial la descriere s1a citez: "DVBT receiving:   Receiving DVBT signal and watch program(need the other receiver)"

Nu am luat HDD-ul cu ethernet special pt. MP, asa ca nu are rost sa-l atasez direct lui. Oricum de detectat in retea MP-ul il vede si de vazut filmele pe care le are pe el, le vede MP-ul, deci nu asta e problema. Pana la urma raman la solutia de a face download pe laptop si sa copiez apoi pe HDD, daca altfel nu se poate.
HDD-ul are rol de server in reteaua din casa si vreau sa-l pot accesa de oriunde din casa, folosind fie LAN-ul fie WiFi-ul.
Trebuie sa fie o solutie pana la urma, sa-l fac sa poata scrie pe el clientul de download al MP-ului... Dar mai trebuie sa investighez la setari, pe undeva...

Va tin la curent.

#22
gxg_s

gxg_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.11.2005
salut, cum fac si eu sa "vad" hdd-ul atasat la mp(s1a) prin retea?, mp-ul il am atasat la un router prin cablu, pe pc am win xp...! (poate un tutorial ceva...!)

#23
Catzus

Catzus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 15.02.2009
Pai in primul rand sa faci setarile corecte de retea pentru MP. Exista in manualul lui ce si cum si nu este complicat
In al doilea rand, depinde de cum ai HDD-ul in retea. Eu am un WD MyBook Ethernet care la instalare a creat singur o noua locatie, gen "Y:\" care este vazuta de retea.
Daca nu ai un installer special al HDD-ului, trebuie sa-l share-uiesti a.i. sa fie vizibil in retea si sa-i dai drepturi de acces pe el.
Atata timp cat setarile MP-ului sunt facute corect si vede reteaua, ar trebui sa-ti vada si HDD-ul atasat la retea...

Edited by CristianAdrian, 14 December 2010 - 10:19.
scos citat inutil


#24
misulica70

misulica70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 24.07.2007
Sau mai bine bagi ceva Same-ta ucrainean la 40 de focuri si totul e ok ,SARBATORI FERICITE SI LA MULTI ANI ,pytr toti posesorii de aS1a
+Stefan Hrusca ca altfel num merge,cine vrea sa vina in Bucovina,sa vada sarbatori adevarate \\\\\\\\\\\\\\\\......\

Edited by misulica70, 13 December 2010 - 22:33.


#25
gxg_s

gxg_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.11.2005
da, setarile sunt ok, hdd-ul este conectat direct la mp nu la router, e conectat pe sata aici e buba...

#26
Catzus

Catzus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 15.02.2009

View Postgxg_s, on 14th December 2010, 00:56, said:

da, setarile sunt ok, hdd-ul este conectat direct la mp nu la router, e conectat pe sata aici e buba...

Hmm... ciudat, pentru ca fiind conectat pe SATA, ar fi trebuit sa-ti vada din prima HDD-ul...
La fel cum iti vede imediat un memory stick pe USB cand il conectezi...

Cum e formatat HDD-ul: NTFS sau FAT32? Si asta conteaza din cate am inteles... Mi se pare ca trebuie sa fie formatat NTFS ca sa-l vada, dar nu bag mana in foc ca asa este...

#27
gxg_s

gxg_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.11.2005
hdd-ul este formatat in NTFS, s1a il vede, dar nu pot sa-i dau share in retea, sa pot copia de pe pc pe el!

Edited by gxg_s, 14 December 2010 - 22:24.


#28
gxg_s

gxg_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.11.2005
Intr-un final am reusit... nu e chiar asa de complicat...il vad in retea, pot sa copiez samd... jucaria asta e chiar deosebita!

#29
Catzus

Catzus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 15.02.2009

View Postgxg_s, on 15th December 2010, 00:01, said:

Intr-un final am reusit... nu e chiar asa de complicat...il vad in retea, pot sa copiez samd... jucaria asta e chiar deosebita!

Si care era buba? Ce avea de nu vedea HDD-ul?

Cand spui "jucaria" te referi la S1A, cred...

Pe mine ma enerveaza ca nu pot sa-i setez clientul de torrent, deorece imi cere tot timpul o locatie pe USB. Eu as vrea sa-i dau locatia pe HDD-ul atasat la retea (prin router), dar nu vrea si pace.

Poate @valentine1 ne ajuta cu cererea asta la cei de la Egreat, ca intr-un nou firmare sa se remedieze chestia asta si sa te lase la setarea clientului de torrent sa selectezi o locatie pt. fisiere nu numai pe USB, ci si pe orice alta locatie din retea share-uita, pe care o vede S1A-ul.

Ce zici, @valentine1?  :)

#30
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008
trimis chiar acum.

#31
Catzus

Catzus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 15.02.2009

View Postvalentine1, on 15th December 2010, 12:21, said:

trimis chiar acum.
Multumim, multumim!  :coolspeak:

#32
gxg_s

gxg_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.11.2005

View PostCatzus, on 15th December 2010, 11:47, said:

Si care era buba? Ce avea de nu vedea HDD-ul?

Cand spui "jucaria" te referi la S1A, cred...

...da, jucaria e s1a, iar buba erau setarile pt share care le gasesti la meniul de download (ca naiba) ideea e ca trebuie sa te prinzi ce si cum stau pe acolo ca sa-ti iasa ceva, partea proasta e ca nu e explicat pe nicaieri acest aspect, pentru viitor poate fac si ei o alta organizare in meniu, iar un alt aspect si dupa parerea mea cel mai enervant este telecomanda care are un unghi foarte mic de "functionare" poate reuseste careva sa o faca sa functioneze macar normal, in rest numai de bine, vad acum si hdd-ul atasat mp-ului prin retea, nu am avut nici o problmema cu rularea filmelor, dar se tot repeta faza cu mutarea fisierului ca sa poata rula normal altfel imi spune ca nu poate sa-l ruleze (sper sa repare si bug-ul asta), in rest numai bine si cuvinte de lauda...!

#33
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008
a apărut pe egreat.ro cel mai nou FW pentru S1A/S7A

#34
Catzus

Catzus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 15.02.2009

View Postvalentine1, on 17th December 2010, 14:47, said:

a apărut pe egreat.ro cel mai nou FW pentru S1A/S7A

Salut,

Am intrat pe egreat.ro si acolo la "Download Firmware EG-S1A" nu scrie decat ".18 a aparut". Atat! Nu link, nu nimic...
Nici pe egreatworld.com nu apare aceasta versiune 1.09.018 nicaieri...

Ne poti lamuri de unde sa descarcam aceasa versiune noua, te rugam?

Merci!

#35
misulica70

misulica70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 24.07.2007
Este, dar da pe forum eGREAT si gasesti acolo.Am pus eu azi dimineata 18 pe fuga si am probat doar un iso care nu mergea cu 16,nu merge nici cu asta.Normal ar trebui sa scrie ce imbunatatiri aduce versiunea noua eu unul in viteza nu am vazut modificari.

#36
gxg_s

gxg_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.11.2005
m-am tot uitat despre acest 1.09.018... NIMIC...!!!, nimeni nu vorbeste despre el, poate l-a updatat cineva si poate sa ne spuna si noua ce s-a schimbat...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate