Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Realitatea pe care omul o traieste e un fenomen strict informational?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
Totul pleaca de la felul de la faptul ca nu intelegi exact ce insemna constiinta si modul cum aceasta a aparut. Definitia o gasesti foarte usor si nu e cazul sa o reproduc. Dar modul in care aceasta a aparut e in contradictie cu teoria realitatii pur informationale care incerci sa ti-o lamuresti. Constiinta a aparut ca urmarea a interactiunilor dintre fiinte. Eu am intuit asta inca din adolescenta inainte sa citesc despre subiect in carti de specialitate deoarece e logic ca un sistem cibernetic sa nu isi defineasca "marginile" pana ce nu se atinge marginile si semnificativ pentru el. Iar interactiune cu un alt sistem iti da o masura de etalon, un sistem de repere care e esential in procesul de definire in orice domeniu. De aceea fiintele cu cel mai mare grad de constientizare sunt animalele care traiesc in grupuri. Avand desigur si un potential cerebral corespunzator ...
Avand in vedere cele scris mai sus, la care mai adaugam faptul ca marea majoritatea a informatiilor sunt primite de la alte fiinte umane, tu nu poti "defini" in mod izolat realitatea fara a te raporta la ceilalte fiinte umane.
Sigur ca e o interpretare personalizata, dar asta se petrece doar in capul tau. Pana sa ajungi la aceast stadiul al evolutie constiente lumea exista la fel ca si acum, numai ca nu te influenta la fel de pregnant. Incertitudinea privind fidelitatea receptiei informationale e fireasca din moment ce nu poti sa iti depasesti limitele corpului si ai o perceptie senzoriala destul de limitata. Daca ai avea receptori pentru intreg spectrul electromagnetic, particule barionice, pentru fermioni, etc, ai avea o mai mare siguranta in privinta corectitudinii si acuitatii perceptie tale.

#38
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postarchaeus5, on 5th December 2010, 14:07, said:

Totul pleaca de la felul de la faptul ca nu intelegi exact ce insemna constiinta si modul cum aceasta a aparut. Definitia o gasesti foarte usor si nu e cazul sa o reproduc.
Dupa cum am specificat si in postarea precedenta nu am introdus in discutii deloc constiinta deoarece m/as fi abatut de la subiectul in discutia.
Constiinta este un concept pe care unii l/au dezvoltat din punct de vedere psihologic, alti religios, altii spiritual, altii pe intelesul lor, ori eu tocmai ce vorbesc de certitudini si nu de concepte (si am tot scris despre certitudini, anume certitudinea de "a fi" si certitudinea de "a constata" ca "eu sunt", si am parte de un ultracomplex semnal informational, existentialitatea sub toate formele ei, fizica, psihica, spirituala si cum mai vrei.

Quote

Dar modul in care aceasta a aparut e in contradictie cu teoria realitatii pur informationale care incerci sa ti-o lamuresti.
Exista asa ceva, sau asa numesti tu ce fac eu?

Quote

Constiinta a aparut ca urmarea a interactiunilor dintre fiinte. Eu am intuit asta inca din adolescenta inainte sa citesc despre subiect in carti de specialitate deoarece e logic ca un sistem cibernetic sa nu isi defineasca "marginile" pana ce nu se atinge marginile si semnificativ pentru el. Iar interactiune cu un alt sistem iti da o masura de etalon, un sistem de repere care e esential in procesul de definire in orice domeniu. De aceea fiintele cu cel mai mare grad de constientizare sunt animalele care traiesc in grupuri. Avand desigur si un potential cerebral corespunzator ...
Avand in vedere cele scris mai sus, la care mai adaugam faptul ca marea majoritatea a informatiilor sunt primite de la alte fiinte umane, tu nu poti "defini" in mod izolat realitatea fara a te raporta la ceilalte fiinte umane.
Sigur ca e o interpretare personalizata, dar asta se petrece doar in capul tau. Pana sa ajungi la aceast stadiul al evolutie constiente lumea exista la fel ca si acum, numai ca nu te influenta la fel de pregnant. Incertitudinea privind fidelitatea receptiei informationale e fireasca din moment ce nu poti sa iti depasesti limitele corpului si ai o perceptie senzoriala destul de limitata. Daca ai avea receptori pentru intreg spectrul electromagnetic, particule barionice, pentru fermioni, etc, ai avea o mai mare siguranta in privinta corectitudinii si acuitatii perceptie tale.
Sunt de acord cu ce spui tu, numai ca nu ai inteles deloc tema acestui topic, mea culpa :confuzzled:
, daca as avea un nivel mai inalt as reusi sa te fac sa intelegi. :hug:

#39
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008

View Postarchaeus5, on 5th December 2010, 14:07, said:

Constiinta a aparut ca urmarea a interactiunilor dintre fiinte.
fiintele cu cel mai mare grad de constientizare sunt animalele care traiesc in grupuri.
Ei, asta-i mbuna, vrei sa spui ca animalele si fiintele care traiesc izolate nu mai au constiinta ?  :huh:

View Postarchaeus5, on 5th December 2010, 14:07, said:

Avand in vedere cele scris mai sus, la care mai adaugam faptul ca marea majoritatea a informatiilor sunt primite de la alte fiinte umane, tu nu poti "defini" in mod izolat realitatea fara a te raporta la ceilalte fiinte umane.
Cum asa ? adica cum nu poti defini in mod izolat realitatea fara sa te raportezi la celelalte fiinte umane ? adica daca te lovesti sau te arzi la degete nu mai simti nimic, ci simti si percepi realitatea numa daca vezi si auzi ca altii reactioneaza la asta si te obisnuiesti cu comportamentu asta de-o viata ? nu inteleg. :naughty:

#40
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postlaserdance, on 7th December 2010, 08:54, said:

Ei, asta-i mbuna, vrei sa spui ca animalele si fiintele care traiesc izolate nu mai au constiinta ? :huh:


Cum asa ? adica cum nu poti defini in mod izolat realitatea fara sa te raportezi la celelalte fiinte umane ? adica daca te lovesti sau te arzi la degete nu mai simti nimic, ci simti si percepi realitatea numa daca vezi si auzi ca altii reactioneaza la asta si te obisnuiesti cu comportamentu asta de-o viata ? nu inteleg. :naughty:


Cred ca avrut sa spuna (ref. constiinta) ca e indeosebi (ca nivel, grad de dezvoltare, nu ca aptitudine, ca potenta) opera socializarii, comunicarii cu mediul social si natural inconjurator (ceea ce impreuna cu interrelationarea cu fiinta mea, mai putin "starea a fi", eu am numit "informationalul")

View Postlaserdance, on 25th November 2010, 19:10, said:

Nu exista decit un singur participant=universul. Al doilea participant e doar ego-ul, iluzia, separarea. Attachment 21.gif

In interpretarea pe care eu o dau celor spuse de tine aici, rezulta si sunt de acord ca, Universul (sau putem sa/l numim universurile ca un complex indescriptibil, ori constiinta cum zic cei influentati de buddhismul via America, ori mintea cum spune dogma crestin ortodoxa) e singurul participant, a ajuns ce e (inclusiv oameni), se traieste pe sine sub toate formele de manifestare posibile si poate inca neaccesate de mine (inclusiv ca "sine", "sunt", "a fi" care ma constat eu, si ca ultraexistentialitatea asta pe care eu o numesc informationala).

Edited by altnume, 07 December 2010 - 10:27.


#41
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

Quote

iar astea nu prea au legatura cu ratiunea sau logica.
Doar pentru că ceea ce generează "sentimente" este prea complex pentru ca noi să le putem explica încă, nu înseamnă că nu sunt (și vor fi) explicabile științific.

http://www.ted.com/t...tian_seung.html

11:30+ : există evidențe că activitatea neuronală codifică gândurile și sentimentele.



Deci renunțați la old school theories din '70, ființa umană este deja decompusă de oamenii de știință, bucată cu bucată, la nivel pur fizic, și înțeleasă.
Pentru că nu este nimic altceva decât o mașinărie: complexă, ce-i drept, atât de complexă încât încearcă să se înțeleagă pe sine, dar TOT o mașinărie.

Încă una: http://www.ted.com/t...iesenboeck.html

Edited by OriginalCopy, 08 December 2010 - 11:46.


#42
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postarchaeus5, on 30th November 2010, 12:26, said:

Daca tu esti cel care creaza lumea , pe tine cine te-a creat?
Dracu'.

De-ar fi asa de simplu.

#43
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008

View Postcaroline_hi, on 8th December 2010, 12:41, said:

Dracu'.
Vezi sa nu devina o obsesie glumita asta si sa devii exact ceea ce ''crezi''.

View Postcaroline_hi, on 8th December 2010, 12:41, said:

De-ar fi asa de simplu.
Chiar ca nu-i simplu deloc, pentru ca nu dracu a lui Ivan Turbinca i-a creat pe oameni ci o entitate cu muuult mai inteligenta. Nu-i deloc simplu.

#44
Dominator_rlz

Dominator_rlz

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 282
  • Înscris: 13.10.2010
cine a spus ca omul gandeste? tot ce vedem in jur arata contrariul mai mult. in cel mai bun caz putem numi gandire meteoritica(din intamplare).

#45
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postlaserdance, on 8th December 2010, 18:48, said:

Vezi sa nu devina o obsesie glumita asta si sa devii exact ceea ce ''crezi''.
Si tu nu mai poti de grija mea, nu?

View PostDominator_rlz, on 8th December 2010, 20:49, said:

cine a spus ca omul gandeste? tot ce vedem in jur arata contrariul mai mult. in cel mai bun caz putem numi gandire meteoritica(din intamplare).
:lol: Good point.

#46
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postlaserdance, on 7th December 2010, 08:54, said:

Ei, asta-i mbuna, vrei sa spui ca animalele si fiintele care traiesc izolate nu mai au constiinta ?  :huh:


Cum asa ? adica cum nu poti defini in mod izolat realitatea fara sa te raportezi la celelalte fiinte umane ? adica daca te lovesti sau te arzi la degete nu mai simti nimic, ci simti si percepi realitatea numa daca vezi si auzi ca altii reactioneaza la asta si te obisnuiesti cu comportamentu asta de-o viata ? nu inteleg. :naughty:

Tu vorbesti de senzatii ...
Si da. Nu poate exista constiinta, adica acea capacitate a specimenului de a isi da seama de modificarile ce au loc asupra sa si in jur sau in planul continuitatii temporale. Unei gaste daca ii tai penel de la aripi, astfel ca nu se mai poate inalta deloc, nu va da semne ca isi da seama de lipsa penelor. Pe cand daca razi parul de pe o maimuta intr-o anumita zona a corpului eu zic ca isi va da seama de diferenta. Tu nu?  :)
Cu cat ai o capacitate cerebrala de procesare a informatie si cu cat petreci mai mult timp in preajma altora ca tine cu atat sunt mai multe sanse sa ajungi la asta.


View PostOriginalCopy, on 8th December 2010, 11:45, said:

Doar pentru că ceea ce generează "sentimente" este prea complex pentru ca noi să le putem explica încă, nu înseamnă că nu sunt (și vor fi) explicabile științific.

http://www.ted.com/t...tian_seung.html

11:30+ : există evidențe că activitatea neuronală codifică gândurile și sentimentele.



Deci renunțați la old school theories din '70, ființa umană este deja decompusă de oamenii de știință, bucată cu bucată, la nivel pur fizic, și înțeleasă.
Pentru că nu este nimic altceva decât o mașinărie: complexă, ce-i drept, atât de complexă încât încearcă să se înțeleagă pe sine, dar TOT o mașinărie.

Încă una: http://www.ted.com/t...iesenboeck.html

Exact. E doar o chestiune de dezvoltare tehnologica. :)

Edited by archaeus5, 08 December 2010 - 22:28.


#47
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostOriginalCopy, on 8th December 2010, 11:45, said:

Doar pentru că ceea ce generează "sentimente" este prea complex pentru ca noi să le putem explica încă, nu înseamnă că nu sunt (și vor fi) explicabile științific.

http://www.ted.com/t...tian_seung.html

11:30+ : există evidențe că activitatea neuronală codifică gândurile și sentimentele.



Deci renunțați la old school theories din '70, ființa umană este deja decompusă de oamenii de știință, bucată cu bucată, la nivel pur fizic, și înțeleasă.
Pentru că nu este nimic altceva decât o mașinărie: complexă, ce-i drept, atât de complexă încât încearcă să se înțeleagă pe sine, dar TOT o mașinărie.

Încă una: http://www.ted.com/t...iesenboeck.html

Ceea ce genereaza informatie, inclusiv de natura afectiva, va fi tot mai mult explicat stiintific, bineanteles.
Stiinta a dovedit si o face in continuare, ca activitatea neuronala e cam totul. Ce te faci insa, cand constientizezi ca ai aflat acestea (datele stiintifice) pe cale informationala? Dar cand iti dai seama ca tot ce ai aflat vreodata (inclusiv ca ai corp, creier si simti si traiesti sentimental) a parvenit la tine (cel ce te constati a fi constient de tine) tot pe cale informationala, oare nu iti pui intrebarile din deschiderea topicului?

View Postcaroline_hi, on 8th December 2010, 12:41, said:

Dracu'.

De-ar fi asa de simplu.

Cele din care provenim pot fi definite si numite oricum, de ce nu si Dracu'.
Sau nu putem deoarece unii au conceptualizat pe dracu ca fiind sursa raului, asta e treaba lor.

View Postlaserdance, on 8th December 2010, 18:48, said:

Vezi sa nu devina o obsesie glumita asta si sa devii exact ceea ce ''crezi''.

Chiar ca nu-i simplu deloc, pentru ca nu dracu a lui Ivan Turbinca i-a creat pe oameni ci o entitate cu muuult mai inteligenta. Nu-i deloc simplu.

Poftim, "o entitate cu mult mai inteligenta" ca dracul de la coltul strazii, alte concepte si astea, mai inalte dar tot pareri, teorii, dogme etc.

View Postarchaeus5, on 8th December 2010, 22:15, said:

Tu vorbesti de senzatii ...
Si da. Nu poate exista constiinta, adica acea capacitate a specimenului de a isi da seama de modificarile ce au loc asupra sa si in jur sau in planul continuitatii temporale. Unei gaste daca ii tai penel de la aripi, astfel ca nu se mai poate inalta deloc, nu va da semne ca isi da seama de lipsa penelor. Pe cand daca razi parul de pe o maimuta intr-o anumita zona a corpului eu zic ca isi va da seama de diferenta. Tu nu? :)
Cu cat ai o capacitate cerebrala de procesare a informatie si cu cat petreci mai mult timp in preajma altora ca tine cu atat sunt mai multe sanse sa ajungi la asta.


Exact. E doar o chestiune de dezvoltare tehnologica. :)

Treaba e ca stiinta a dovedit ca poti bine mersi in viitorul apropiat sa fii un "creier la borcan" ca sa citez din cineva, si sa beneficiezi de toata realitatea informationala a softului pe care ti/o va livra un computer, dar tu omul, nici acum si nici atunci nu vei avea tangenta cu absolut nimic. inclusiv cu un creier dintr/un cap al tau, decat informational (adica prin senzatii si perceptii vizuale, auditive, cutanate (inclusiv tactile), olfactive, gustative, proprioceptive, chinestezice, organice si altele, prin reprezentari, imaginatie, amintiri, trairi de toate felurile inclusiv sentimentale (si spirituale cum le numesc unii), gandirea in extraordinara sa capacitate, intelegerea pe care am detasat/o de gandire deoarece poti intelege la un nivel superior notiunii clasice de gandire etc).

#48
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postaltnume, on 9th December 2010, 08:30, said:

Treaba e ca stiinta a dovedit ca poti bine mersi in viitorul apropiat sa fii un "creier la borcan" ca sa citez din cineva, si sa beneficiezi de toata realitatea informationala a softului pe care ti/o va livra un computer, dar tu omul, nici acum si nici atunci nu vei avea tangenta cu absolut nimic. inclusiv cu un creier dintr/un cap al tau, decat informational (adica prin senzatii si perceptii vizuale, auditive, cutanate (inclusiv tactile), olfactive, gustative, proprioceptive, chinestezice, organice si altele, prin reprezentari, imaginatie, amintiri, trairi de toate felurile inclusiv sentimentale (si spirituale cum le numesc unii), gandirea in extraordinara sa capacitate, intelegerea pe care am detasat/o de gandire deoarece poti intelege la un nivel superior notiunii clasice de gandire etc).

Alta modalitate de a scrunta in realitate nu este. Noi avem cam toti senzori de tip pasivi cum s-ar spune. Adica receptionam doar semnalele pe care mediul ni le ofera. Singura exceptie ar fi auzul, dar nu suntem dotati la nivel cerebral cu formatiuni nervoase specializate sa interpreteze interferentele sonore produse de vocea noastra.
Dar avem masini careau senzori activi sau ceva asemanatori, adica senzori ce folosesc energia propri pentru cerceta mediul.  Microscopul electronic e unul din exemple. Crezi ca daca ai avea senzori activi ar fi altfel? Eu zic ca ne descurcam destul de bine cu "echipamentul" din dotare.

#49
itika

itika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 07.04.2010
Tinand cont ca ai repetat in nenumarate randuri ca nu ai reusit sa te faci inteles, inainte de a emite orice parere, ma voi asigura ca am procesat corect ceea ce ai incercat tu sa ne explici:

1. Te intrebi daca obiectele si fenomenele care ne inconjoara sunt in relatie directa de dependenta cu simturile noastre, sau daca ele exista exact in aceiasi forma, indiferent daca sunt percepute sau nu de un receptor (uman).

2. Relativizezi existenta lumii exterioare asa cum este ea in general perceputa si acceptata.Realitatea pe care noi o traim, este ceea ce noi reusim sa decodificam cu
“senzorii” din dotare.  Simplist spus realitate existenta ≠ informatie receptionata.

#50
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postitika, on 9th December 2010, 11:18, said:

Tinand cont ca ai repetat in nenumarate randuri ca nu ai reusit sa te faci inteles, inainte de a emite orice parere, ma voi asigura ca am procesat corect ceea ce ai incercat tu sa ne explici:

1. Te intrebi daca obiectele si fenomenele care ne inconjoara sunt in relatie directa de dependenta cu simturile noastre, sau daca ele exista exact in aceiasi forma, indiferent daca sunt percepute sau nu de un receptor (uman).

2. Relativizezi existenta lumii exterioare asa cum este ea in general perceputa si acceptata.Realitatea pe care noi o traim, este ceea ce noi reusim sa decodificam cu
“senzorii” din dotare.  Simplist spus realitate existenta ≠ informatie receptionata.

Si eu asa am considerat ca isi formuleaza el problema. Eu zic ca toata aceasta angoasa pleaca de la complexitatea emotionala a omului. Eu totusi ma gandesc ca avand in vedere faptul ca toti percepem mediul in linii mari cam la fel, variatiile nefacand decat sa intareasca siguranta, iar masinile ne arata ca nu suntem departe de adevar, atunci e logic sa presupunem ca imaginea interioara a realitatii este aproximativ aceeasi cu ce realitatea exterioara in limitele impuse de adaptarea noastra la mediu. Daca organismul nostru ar fi considerat ca e nevoie de mai multa informatie ar fi facut modificarile de rigoare. Si face asta. Vezi amplificarea altor simturi cand unul din ele e dificitar. Dar curand vei putea sa te portezi pe un calculator si te vei "editat" cum doresti eliminand ce te deranjeaza si augmentand ce iti doresti. :P

#51
itika

itika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 07.04.2010

View Postarchaeus5, on 9th December 2010, 11:40, said:

Si eu asa am considerat ca isi formuleaza el problema. Eu zic ca toata aceasta angoasa pleaca de la complexitatea emotionala a omului. Eu totusi ma gandesc ca avand in vedere faptul ca toti percepem mediul in linii mari cam la fel, variatiile nefacand decat sa intareasca siguranta, iar masinile ne arata ca nu suntem departe de adevar, atunci e logic sa presupunem ca imaginea interioara a realitatii este aproximativ aceeasi cu ce realitatea exterioara in limitele impuse de adaptarea noastra la mediu. Daca organismul nostru ar fi considerat ca e nevoie de mai multa informatie ar fi facut modificarile de rigoare. Si face asta. Vezi amplificarea altor simturi cand unul din ele e dificitar. Dar curand vei putea sa te portezi pe un calculator si te vei "editat" cum doresti eliminand ce te deranjeaza si augmentand ce iti doresti. :P

El intreaba daca realitatea pe care o traim este PUR INFORMATIONALA. Din aceasta apreciere cuvantul “pur” ma deranjeaza cel mai mult. Sunt de acord ca putem relativiza modul in care creierul uman percepe culorile, frigul, caldura gustul, s.a.m.d - care sunt resimtite diferit la alte specii de animale. Dar atata vreme cat admitem ca exista relatii de cauzalitate si continuitate intre fenomene, ne vedem nevoiti sa respingem ideea unei realitati pur informationale.

Imi amintesc de o ora de filosofie in liceu, in care ne-a fost prezentat exemplul clasic cu fosnitul frunzelor. Multi copaci, bate vantul, fosnesc frunzele. Exista sau nu zgomotul produs de vant si frunze in lipsa unui receptor?  :naughty:

#52
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008

View Postitika, on 9th December 2010, 12:17, said:

Din aceasta apreciere cuvantul “pur” ma deranjeaza cel mai mult.
Nu ar trebui sa te deranjeze lucrurile pure. :D

View Postitika, on 9th December 2010, 12:17, said:

Imi amintesc de o ora de filosofie in liceu, in care ne-a fost prezentat exemplul clasic cu fosnitul frunzelor. Multi copaci, bate vantul, fosnesc frunzele. Exista sau nu zgomotul produs de vant si frunze in lipsa unui receptor?  :naughty:
Exista sau nu ? hai sa dezvoltam. :)

#53
itika

itika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 07.04.2010

View Postlaserdance, on 9th December 2010, 15:01, said:

Nu ar trebui sa te deranjeze lucrurile pure. :D

Exista sau nu ? hai sa dezvoltam. :)

Poate sunetul (fosnetul frunzelor) nu exista ca principiu universal, chiar in forma in care ne-o reprezentam noi oamenii, dar se manifesta ca energie in diverse alte moduri si produce efecte in natura. Tu ce parere ai?  B)

#54
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postitika, on 9th December 2010, 11:18, said:

Tinand cont ca ai repetat in nenumarate randuri ca nu ai reusit sa te faci inteles, inainte de a emite orice parere, ma voi asigura ca am procesat corect ceea ce ai incercat tu sa ne explici:

1. Te intrebi daca obiectele si fenomenele care ne inconjoara sunt in relatie directa de dependenta cu simturile noastre, sau daca ele exista exact in aceiasi forma, indiferent daca sunt percepute sau nu de un receptor (uman).
Nu.

Quote

2. Relativizezi existenta lumii exterioare asa cum este ea in general perceputa si acceptata.Realitatea pe care noi o traim, este ceea ce noi reusim sa decodificam cu
“senzorii” din dotare. Simplist spus realitate existenta ≠ informatie receptionata.

Nu.

Problema e cu mult mai simplu de trait decat de explicat.
Tu iti dai seama de tine ca esti? (nu in sensul de existi, adica fara sa te raportezi la ceea ce ai invatat si trait, pur si simplu sa iti dai seama cine esti atunci cand la modul constient taci si de ganduri si de trairi, si de imaginatie sau de orice activitate constienta care nu e vitala)
Cand omul reuseste sa faca abstractie de senzatii, perceptii, trairi.....nu mai le insir iar, ramane singur cu sine si isi da seama ca tot ce stie, pur si simplu a aflat, adica a receptionat informatii (inclusiv trairile sunt informatii).
Altfel zis daca putem accepta ca totul e in mintea noastra (in cap, creier), de ce nu putem accepta ca si cunoasterea de orice tip referitoare la creier sau orice altceva fizic, a ajuns la tine (mine) tot ca informatii ....nu mai continui ca nu o sa ma fac inteles nicicum.... :confuzzled:

Mi/a venit o idee, am revenit si constat ca mai pot modifica postarea.
Daca vrei sa ma ajuti "itika", sau oricine, da exemple de ceva ce stiu eu (sau tu) care sa nu fi ajuns la mine (tine) pe cale informationala?

Edited by altnume, 09 December 2010 - 17:20.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate