Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Mita in vama !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
83 replies to this topic

Poll: credeti ca se poate stopa mita la frontiera? (69 member(s) have cast votes)

credeti ca se poate stopa mita la frontiera?

  1. da (18 votes [26.47%])

    Percentage of vote: 26.47%

  2. nu (40 votes [58.82%])

    Percentage of vote: 58.82%

  3. nu stiu (3 votes [4.41%])

    Percentage of vote: 4.41%

  4. chiar se da mita la vama? (5 votes [7.35%])

    Percentage of vote: 7.35%

  5. nu ma pronunt (2 votes [2.94%])

    Percentage of vote: 2.94%

Vote Guests cannot vote

#37
Beria_nkvd

Beria_nkvd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 07.06.2005

mufă, on Aug 20 2005, 16:38, said:

și mă rog frumos cam cîți vameși ai cunoscut personal? Cam de cîte ori ai trecut printr-o vamă? De cîte ori ai intrat și ieșit din Romania?

Da, orice român cu salariu mic aflat într-o poziție din care poate fura, lua șpagă, mită, etc. o va face. Din dorința simplă și normală de a trăi mai bine. Pentru că se află într-o poziție în care poate face asta. Rezolvarea problemei vine doar din pîine și cuțit. În această ordine.

<{POST_SNAPBACK}>

Iti zic eu de cite ori o dat'  la 4 luni in ultimii 2 ani ies din tara si aceeasi poveste .Stiu ca e socant sa auzi ca atita face un vames pe zi dar mai informeaza-te .Stiu vames care intr-un an a reusit sa-si ridice doua vile intr-o zona selecta si a schimbat doua masini( un volvo x90 si un passat tdi asta ca sa nu te gindesti cumva la dacii)Plus concedii prin Egipt, toate astea dragu' meu dintr-un salariu de 4.500.000 cum zici tu . <_<

#38
bitubv

bitubv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2004
nu fiti naivi ....fac banii astia fara probleme ..si asta doar intr-o noapte .....stiu ca pare greu de crezut  :angry:

#39
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,796
  • Înscris: 13.01.2005

bitubv, on Aug 20 2005, 21:32, said:

nu fiti naivi ....fac banii astia fara probleme ..si asta doar intr-o noapte .....stiu ca pare greu de crezut  :angry:

<{POST_SNAPBACK}>

Da, da un vameș poate cîștiga 100.000 de euro fără problemă într-o noapte. Ai perfectă dreptate. Noapte bună, vise plăcute!

#40
Beria_nkvd

Beria_nkvd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 07.06.2005

mufă, on Aug 20 2005, 21:38, said:

Da, da un vameș poate cîștiga 100.000 de euro fără problemă într-o noapte. Ai perfectă dreptate. Noapte bună, vise plăcute!

<{POST_SNAPBACK}>

Da cine a zis de 100.000 E pe noapte eu am zis de 4000-5000 de E intr-o zi normla nu ma crezi asta e nu te obliga nimeni  :confuzzled:

#41
...easca

...easca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 21.06.2005
Eu am trecut de multe ori vama ca turist si nu am dat niciodata mita. Daca am avut electronice, le-am avut in geamantan, intre haine, dar niciodata nu m-au controlat in bagaje.

#42
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

...easca, on Aug 20 2005, 22:56, said:

Eu am trecut de multe ori vama ca turist si nu am dat niciodata mita. Daca am avut electronice, le-am avut in geamantan, intre haine, dar niciodata nu m-au controlat in bagaje.

<{POST_SNAPBACK}>

Exact. Nici eu nu dau mita la vama pentru ca ... NU AM DE CE!

Cred ca mita la vama este mai intai DATA si apoi PRIMITA.

Daca toti am fi in regula si/sau am plati taxele legale care sunt prevazute la importul/aportul unor produse in tara nici vamesii nu ar putea/avea de ce sa primeasca mita.

Sa nu fim ipocriti, asta este o mita pe care o initieaza CALATORUL si nu VAMESUL. Vamesului sigur ca ii convine cand gaseste pe cineva in neregula ca stie ca o sa PRIMEASCA o spaga si, ca sa fim sinceri, de cele mai multe ori nici macar nu o cere el, e oferita de noi, STIINDU-NE ... cu musca pe caciula. Cine mai zice de vamesi de rau sa zica si de ... musca, sa avem imaginea completa.

Sau poate facem precizarea urmatoare la titlul topicului: De ce nu iau vamesii o mita mai mica acolo, de 1-2 EURO, sa ne convina si noua.

pe curand ... la vama mai pe la Craciun

#43
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

mufă, on Aug 20 2005, 17:38, said:

și mă rog frumos cam cîți vameși ai cunoscut personal? Cam de cîte ori ai trecut printr-o vamă? De cîte ori ai intrat și ieșit din Romania?

Da, orice român cu salariu mic aflat într-o poziție din care poate fura, lua șpagă, mită, etc. o va face. Din dorința simplă și normală de a trăi mai bine. Pentru că se află într-o poziție în care poate face asta. Rezolvarea problemei vine doar din pîine și cuțit. În această ordine.

<{POST_SNAPBACK}>

uite mentalitate de român tipic: "e normal să furi, că ai salariul mic, și toți o făceam dacă am fi fost în locul lor". Din partea mea, cu dragoste, câteva ciocane peste mufă binemeritate! :ciocan:

ps: și eu am cunoscut destui vameși la viața mea. merită împușcați fără regrete.

#44
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

Billy, on Aug 21 2005, 00:36, said:

Exact. Nici eu nu dau mita la vama pentru ca ... NU AM DE CE!

Cred ca mita la vama este mai intai DATA si apoi PRIMITA.

Daca toti am fi in regula si/sau am plati taxele legale care sunt prevazute la importul/aportul unor produse in tara nici vamesii nu ar putea/avea de ce sa primeasca mita.

Sa nu fim ipocriti, asta este o mita pe care o initieaza CALATORUL si nu VAMESUL. Vamesului sigur ca ii convine cand gaseste pe cineva in neregula ca stie ca o sa PRIMEASCA o spaga si, ca sa fim sinceri, de cele mai multe ori nici macar nu o cere el, e oferita de noi, STIINDU-NE ... cu musca pe caciula. Cine mai zice de vamesi de rau sa zica si de ... musca, sa avem imaginea completa.
mai bateți mult câmpii unii și alții?? n-auziți că de cele mai multe ori, mita e obligatorie, chiar dacă ești în regulă?? și au ei grijă să-ți caute nod în papură ca să găsească ceva, altfel stai cu marfa săptămâni și luni pe acolo.

ați trecut și voi cu sarsanaua la cumpărături în țările vecine de câteva ori, și aveți impresia că știți cum e cu vama...

#45
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,796
  • Înscris: 13.01.2005

retele, on Aug 21 2005, 11:29, said:

uite mentalitate de român tipic: "e normal să furi, că ai salariul mic, și toți o făceam dacă am fi fost în locul lor". Din partea mea, cu dragoste, câteva ciocane peste mufă binemeritate! :ciocan:

ps: și eu am cunoscut destui vameși la viața mea. merită împușcați fără regrete.

<{POST_SNAPBACK}>

Am impresia că nu ai înțeles ce am vrut să spun. Este normal ca cineva aflat într-o poziție în care poate fura/lua șpagă/etc (vameș, polițist, doctor, profesor etc.) să o facă dacă nu este bine plătit. Dacă mîine toți vameșii ar fi schimbați cu alții, nu le-ar lua mult timp celor noi pînă să înceapă a lua mită. și dacă cei noi vor fi schimbați iar, cei care le vor lua locul vor face tot așa. Am mai spus-o, dar văd că trebuie să repet: cît timp vameșii nu vor fi plătiți corespunzător și pedepsiți corespunzător cînd greșesc, nimic nu se va schimba. Oricît de mult umbli la efectul problemei, dacă nu te atingi de cauză, nu faci nimic. Acum i-ați ciocanele înapoi că încă am monopolul lor  :naughty:

#46
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,796
  • Înscris: 13.01.2005

retele, on Aug 21 2005, 11:35, said:

mai bateți mult câmpii unii și alții?? n-auziți că de cele mai multe ori, mita e obligatorie, chiar dacă ești în regulă?? și au ei grijă să-ți caute nod în papură ca să găsească ceva, altfel stai cu marfa săptămâni și luni pe acolo.

<{POST_SNAPBACK}>

Well, în cazul ăsta poate ar trebui să schimbi firma de transport cu care lucrezi. Probabil au comisionari vamali proști.

#47
bitubv

bitubv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2004
mai dragilor ...daca ati iesi mai des din tara ati intelege despre ce vorbesc eu si inca cativa ....

nu mai vorbiti daca nu aveti habar ....de cate ori ai iesit mufa din tara ca sa iti dai cu pararea ??

hai sa vorbim sa ne aflam in treaba ...sa ne dam si noi cu parerea ...un vames prapadit face in 60 de minute 500 de euro numai la un control de rutina al unui autocar ....imagineaza-ti daca treci cu marfa ....

am un cunoscut care trece cu tirul de telefoane mobile ...te lasa nervii daca te gandesti cam cat e spaga ....

inca odata nu mai vorbiti doar asa ca sa va dati cu parerea

#48
...easca

...easca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 21.06.2005

bitubv, on Aug 21 2005, 17:00, said:

mai dragilor ...daca ati iesi mai des din tara ati intelege despre ce vorbesc eu si inca cativa ....

nu mai vorbiti daca nu aveti habar ....de cate ori ai iesit mufa din tara ca sa iti dai cu pararea ??

hai sa vorbim sa ne aflam in treaba ...sa ne dam si noi cu parerea ...un vames prapadit face in 60 de minute 500 de euro numai la un control de rutina al unui autocar ....imagineaza-ti daca treci cu marfa ....

am un cunoscut care trece cu tirul de telefoane mobile ...te lasa nervii daca te gandesti cam cat e spaga ....

inca odata nu mai vorbiti doar asa ca sa va dati cu parerea

<{POST_SNAPBACK}>



Fiecare vorbeste din proprie experienta, asa ca... de aia e forum, ca fiecare sa isi poata exprima parerea.

#49
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001

bitubv, on Aug 21 2005, 17:00, said:

am un cunoscut care trece cu tirul de telefoane mobile ...te lasa nervii daca te gandesti cam cat e spaga ....

<{POST_SNAPBACK}>


Cam cat?  :mellow:

#50
Johnnywal

Johnnywal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 20.05.2004

mufă, on Aug 21 2005, 12:55, said:

... și pedepsiți corespunzător cînd greșesc...

<{POST_SNAPBACK}>

uite, aici ai dreptate  :)

bitubv, on Aug 21 2005, 16:00, said:

...un vames prapadit face in 60 de minute 500 de euro numai la un control de rutina al unui autocar

sa iti zic o chestie interesanta: de cate ori am iesit cu autocarul (unei firme de transport mari), NU s-a dat spaga la vama romana  :w00t: . Celebra contributie s-a strans in schimb pentru vamesii unguri, care sunt la fel de hamesiti (apropo de "internationalitatea" fenomenului  B) ). Pentru vamesii din Ro cred ca s-a aranjat la nivel mai inalt toata afacerea.
Oricum, faza cu autocarele frizeaza absurdul pe alocuri: toata lumea stie ca e efectiv imposibil de controlat complet. Cred ca va dati seama ce ar insemna sa desfaci si sa verifici sarsanalele la 50 de oameni, cu impachetat-despachetat cu tot. Un control atent de pasapoarte iti poate lua mai bine de o ora.  Si nu e vorba de 1 autocar...

#51
Beria_nkvd

Beria_nkvd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 07.06.2005

bitubv, on Aug 21 2005, 16:00, said:

mai dragilor ...daca ati iesi mai des din tara ati intelege despre ce vorbesc eu si inca cativa ....

nu mai vorbiti daca nu aveti habar ....de cate ori ai iesit mufa din tara ca sa iti dai cu pararea ??

hai sa vorbim sa ne aflam in treaba ...sa ne dam si noi cu parerea ...un vames prapadit face in 60 de minute 500 de euro numai la un control de rutina al unui autocar ....imagineaza-ti daca treci cu marfa ....

am un cunoscut care trece cu tirul de telefoane mobile ...te lasa nervii daca te gandesti cam cat e spaga ....

inca odata nu mai vorbiti doar asa ca sa va dati cu parerea

<{POST_SNAPBACK}>

Asa e sunt firme care au pur si simplu vamesii pe rolurile de plata lunar,care nu intra in vama decit dupa ce au stabilit ca omu' lor va efectua controlu daca vamesii ar fi corecti 90% din economia subterana ar iesi la suprafata vad ca sunt unuii aici care ori sunt orbi si prosti ori refuza sa creada,crezi ca daca ai iesit de 2 ori pina in Ungaria si inapoi stii ce e aia coruptie la vama ,nu fiti naivi mah sunt firme care trec cu tirurile prin vama ca printr-o intersecte si toata lumea se uita dupa pasarele ,asta e realitatea nu mai fiti orbi . :death:

#52
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

mufă, on Aug 20 2005, 15:04, said:

Ar fi bine să începi a crede chestia asta. Cam astea sunt salariile vameșilor. Pe de altă parte sunt absolut sigur că tu poți trăi foarte bine cu un salariu de 4 milioane, iar dacă ai fi vameș, nu ai lua pentru nimic în lume șpagă. Nu-i așa?

<{POST_SNAPBACK}>


ce studii are un vames?

#53
Beria_nkvd

Beria_nkvd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 07.06.2005

data, on Aug 21 2005, 18:42, said:

ce studii are un vames?

<{POST_SNAPBACK}>

Nu te lua dupa asta mah ,un vames are peste 8 milioane va iau de mina pe amindoi si va duc in cel mai jalnic punct de control de vama si sa ii intrebi pe aia ce salarii au ,si ai sa ramii socat ca nu au 4 milioane cum zice nenea mufa !! :death:

#54
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

Beria_nkvd, on Aug 21 2005, 18:49, said:

Nu te lua dupa asta mah ,un vames are peste 8 milioane va iau de mina pe amindoi si va duc in cel mai jalnic punct de control de vama si sa ii intrebi pe aia ce salarii au ,si ai sa ramii socat ca nu au 4 milioane cum zice nenea mufa !! :death:

<{POST_SNAPBACK}>


un invatator are mai putin; ar trebui sa le puna 4 in catalog copiilor pana primeste 10 Euro?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate