Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 

Biciclete

- - - - -
  • Please log in to reply
5967 replies to this topic

#4285
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
La mine se aude un zgomot pe foaia mare, ca un fel de frecare intensa, macinare. E de la faptul ca nu prea o folosesc si nu e rodata. La fel si cand trec pe pinioane foarte rar folosite. Foaia mica si pinioanele  folosite des s-au rodat si se imbina foarte bine cu lantul. Un mic joc al casetei e ok, atata timp cat nu pune probleme la schimbarea vitezelor. Un cadru e folosit pentru mai multe modele astfel incat sa accepte 8-9-10 pinioane. Daca ai un cadru care accepta 9 pinioane dar cu o caseta de 8 atunci s-a folosit un spacer (se mai intampla uneori sa uite chinezul chiar sa-l puna) care poate nu fixeaza foarte bine caseta. Nu-i bai nu trebuie sa fie toate potrivite perfect. Ridica bicicleta si uita-te la roata in timp ce invarti pedalele deci caseta se roteste si ea si in timp ce tii caseta fixa cu mana si roata se invarte liber. Daca nu se observa vre-o oscilatie si nici nu simti cu mana cand tii caseta ca ceva s-ar forta pe acolo probabil ca nu e nimic grav.

#4286
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Am nevoie de o opinie; dau mai multe. Nu stiu ce sa aleg intre 2 modele. Vreau ceva pentru plimbari cu sotia: asfalt+drumuri de pamant. Aveam bicicleta de ciclocross pentru asa ceva dar am vandut-o. Avea o geometrie prea agreasiva pentru un ritm de plimbare si ma durea pe ici pe colo mergand prea incet. Asa ca ma orintez acum spre un MTB la un buget pana in 400 de euro.

Ar fi asta:
http://www.bikester.fr/379525.html

Altus+Deore, frane v-brake Alhonga (probabil ar trebui schimbate). In rest nimic special. Ce nu-mi inspira incredere e furca aia. Nu prea ma pricep dar pare low-end nici macar nu mentioneza daca are blocare

Pe de alta parte ar mai fi aceasta:
http://www.bike-disc...60961/wg_id-801

Furca cu blocare hidraulica, pare profi. Combinatie deraioare Acera Altus, nu-i problema pentru mine. In schimb frane hidraulice la care am gasit cateva pareri bune pe net.
Insa exact franele ma pun pe ganduri. Nu stiu cat de greu si de des trebuiesc intretinute. La v-brake rezolvi totul cu un nimbus. Am cautat cateva tutoriale la franele hidraulice si e ceva mai complicat. As putea sa o fac 1-2 ori pe an dar mai des nu. In plus mi se par destul de sensibile. Citesc tot felul de povesti cu oameni carora le-au ramas franele blocate cand au scos roata sau s-a scurs lichidul cand au transportat bicicleta si o mica neatentie cu lichidul ala iti poate contamina cu totul discul/placutele. Binenteles pe net scrie in general lumea care are probleme asa ca incerc sa nu fiu prea critic. Exista cineva pe aici care ar putea sa-mi zica cat bune in timp sunt aceste sisteme? Nu ca as avea neaparat nevoie de hidraulice dar din pacate vin atasate la o bicicleta care imi place.

#4287
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

 PhaseZ, on 12 august 2015 - 12:27, said:

La mine se aude un zgomot pe foaia mare, ca un fel de frecare intensa, macinare. E de la faptul ca nu prea o folosesc si nu e rodata. La fel si cand trec pe pinioane foarte rar folosite. Foaia mica si pinioanele  folosite des s-au rodat si se imbina foarte bine cu lantul. Un mic joc al casetei e ok, atata timp cat nu pune probleme la schimbarea vitezelor. Un cadru e folosit pentru mai multe modele astfel incat sa accepte 8-9-10 pinioane. Daca ai un cadru care accepta 9 pinioane dar cu o caseta de 8 atunci s-a folosit un spacer (se mai intampla uneori sa uite chinezul chiar sa-l puna) care poate nu fixeaza foarte bine caseta. Nu-i bai nu trebuie sa fie toate potrivite perfect. Ridica bicicleta si uita-te la roata in timp ce invarti pedalele deci caseta se roteste si ea si in timp ce tii caseta fixa cu mana si roata se invarte liber. Daca nu se observa vre-o oscilatie si nici nu simti cu mana cand tii caseta ca ceva s-ar forta pe acolo probabil ca nu e nimic grav.

Multumesc.
Se gaseste separat spacer?
O sa incerc ce ai zis tu.

#4288
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
da. cauta distantier caseta. dar sunt pe diferite marimi nu stiu de care ar trebui sau daca ar trebui.

#4289
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Salut.

Am un rockrider 500 si cand dau pe foaia a 2-a, indiferent de pinion, face un zgomot continuu, gen "trrrrrrrrrrrrrr". De aia trebuie sa merg doar cu foaia 1 si 3. Cineva mi-a zis ca nu e reglat schimbatorul pe fata bine si agata lantul.

#4290
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Da, lantul atinge de deraior.

Edited by pg-soare, 13 August 2015 - 11:02.


#4291
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Mersi, ma voi duce saptamana viitoare la cineva sa o rezolve

#4292
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Iti trebuie doar o surubelnita si youtube - "how to adjust front derailleur" sau ceva de genul acesta. Iti ia maxim 30 minute sa inveti la inceput.

#4293
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Am rezolvat si cu problema aia astazi. Șaua facea joc si am luat un imbus si am strans-o, din pacate prea tare si cred ca filetul ala s-a tocit. Acum sta ok saua, dar surubul ala in caz de ceva nu mai pot sa-l scot cu imbusul. Se poate cu un patent mai subtire? De unde as putea face rost de unul identic?

#4294
atingere

atingere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 26.05.2007
Cu patentul nu poți face nimic în situația asta. Pune poză cu... produsulPosted Image

#4295
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,050
  • Înscris: 06.09.2008
daca saua sta bine si e in pozitie buna pt tine lasa-l asa.
Si eu m-am tot jucat cu pozitia seii pana a trebuit sa schimb tija...

#4296
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Acum sunt multumit de cum sta, e comod, doar ca in cazul in care as vrea sa o schimb nu prea cred ca pot sa o scot. Posted Image

Astea sunt pozele, n-am reusit sa le fac mai clare. Problema e ca daca nu strangeam atat de tare, tot se misca in fata, in spate, sus si jos. Initial am lasat-o un pic lejer, dar in mers era sa ma lovesc la zona sensibila ca s-a dus brusc in spate.

Attached File  IMG_20150820_205837.jpg   243.59K   14 downloads
Attached File  IMG_20150820_205747.jpg   118.66K   15 downloads
Attached File  IMG_20150820_205854.jpg   288.58K   15 downloads
Attached File  Screenshot_2015-08-20-21-06-56.png   545.97K   14 downloads

#4297
atingere

atingere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 26.05.2007
Deja poti incepe sa studiezi piata de tije noi si SH. Asta e, piesa de bicicleta...

#4298
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Dar ce e in neregula? Acum sta bine. Poate sa cedeze?

#4299
atingere

atingere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 26.05.2007
Nu va ceda. Doar va fi greu sau imposibil sa mai desfaci surubul.

#4300
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,050
  • Înscris: 06.09.2008
Daca stii ce marime de tija trebuie poti sa te uiti pe piata sh, mai ales ca nu te grabesti.
Poti gasi tije cu 2 suruburi si la 30lei !! (presupun ca in stare buna)

In magazin gasesti cu 2 suruburi la 60-90lei pt aproape toate marimile de tije.

#4301
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Multumesc, am pastrat o bicicleta mai veche, un First bike. Are o sa super ok si comoda. Nu stiu cum naiba la bicicleta aia n-am avut nicio problema si la rr tocmai saua face figuri.

La prima tura i s-a dus inelul ce tinea teava la sa in mers, noroc ca eram in oras si mergeam mai incet. Bine ca acum am rezolvat-o.

Dar daca ii pun o husa cu gel sau ceva de genul e ok? Am inteles ca ar afecta circulatia in zona respectiva, ducand la infertilitate :lol:.

#4302
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,050
  • Înscris: 06.09.2008
Fa-i poze de sus seii, de obicei pun sei proaste care trebuie schimbate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate