Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Lentile de contact

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Tmad

Tmad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 16.06.2009
Salutari. Momentan sunt nevoit sa por ochelari, si sunt destul de curios  in legatura cu lentilele de contact. Am auzit tot felu de chestii destul naspa despre ele - cum ca s-ar fi depus un firicel de praf, persoana respectiva si-a pus lentila de contact, si pe urma a orbit, tot felu de chestii de-astea. Sunt adevarate zvonurile astea  ? Poarta careva dintre voi lentile de contact zilnic ? Daca da, ce-mi puteti spune despre intretinerea lor ( apropo, exista " modele " diferite ? si aici nu ma refer la culoare - ci la lentile mai bune sau mai proaste ), sunt greu de pus ? Astept pareri

#2
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010
Nu am purtat lentile (nici ochelari) dar din marturisirile altora pot sa zic ca daca igiena e perfecta sunt mai estetice decat ochelarii si poate mai practice.
Dar trebuie date jos inainte de culcare (sunt niste modele mai scumpe care cica pot fi purtate mult fara a fi date jos), curatate in fiecare zi cel putin in solutie, curatati ochii.
Refuzul de a te conforma duce la conjuctivita sau alte probleme cu ochii...

#3
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Lentilele sunt ok dupa o perioada de acomodare (cam 2 saptamani). La inceput o sa-ti ia mai mult dimineata sa le pui si seara sa le scoti dar in timp in 2-3 secunde e gata.

Atata timp cat te speli pe maini si folosesti solutie pt sterilizare nu ar trebui sa ai probleme cu infectiile.

Pentru lentilele moi (cele mai comune la ora actuala) sunt mai multe tipuri:
- de o zi (cele mai comode, nu-ti trebuie cutiute si solutii, seara le scoti si le arunci, dar sunt si ceva mai scumpe)
- pt 1-2 saptamani (seara le scoti si le pui in cutiuta cu solutie, dimineata le pui la ochi, sunt dupa parerea mea cele mai bune dpdv a raportului pret/depuneri de proteine)
- pt 1 luna (optiunea cea mai ieftina si nu neaparat proasta)

Exista si niste lentile care se poarta noaptea (in timp ce dormi) si iti deformeaza cornea astfel incat dupa ce le scoti dimineata vezi perfect fara nici un alt ajutor. Eu nu le-am incercat pe astea dar... cred ca o voi face in curand :).

Despre lentilele dure nu stiu prea multe. La alea am inteles ca perioada de acomodare e mai lunga. Plus ca sunt mai vizibile de catre altii pe ochi.

#4
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

View PostDev, on 14th November 2010, 17:52, said:

Exista si niste lentile care se poarta noaptea (in timp ce dormi) si iti deformeaza cornea astfel incat dupa ce le scoti dimineata vezi perfect fara nici un alt ajutor. Eu nu le-am incercat pe astea dar... cred ca o voi face in curand :).

in fiecare noapte?

Edited by Cortex187, 14 November 2010 - 18:03.


#5
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostCortex187, on 14th November 2010, 17:03, said:

in fiecare noapte?

Da. Cornea isi revine dupa 25-30 ore.

Google "night contact lenses".

articol 1
articol 2

Edited by Dev, 14 November 2010 - 18:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate