Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Este românul stresat?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37 replies to this topic

#19
logout

logout

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 05.08.2005
stresati? mai mult stresanti as zice

#20
bogro

bogro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 28.04.2004
romanii sufera in continuare de aberatie de libertate... nu stiu ce sa faca cu ea asa ca aleg sa-si exprime sentimentele/trairile intr-un mod zgomotos si vulgar pentru ca nimeni nu i-a invatat sa o faca altfel, mai degraba reactineaza instinctiv ca si omul cavernelor in fata unui pericol iminent: VIATA!! Termeni ca feed-back isi fac loc in limbajul lor cu greu si nu in forma asta. Au greutati majore in exprimarea lucrurilor pe care le simt sau unii sunt pur si simplu animale  :death:


BTW: si eu m-am saturat de cartarescu. what's next? adidasi cartarescu, cartarescu action figure, 100 de bucate alese cu cartarescu, cum isi iubeste femeia cartarescu, etc. sunt convins ca lista poate continua.

#21
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
cine e mah cartarescu ? ce a facut el asa de bun la viata lui ? se pare ca toate personajele care STRESEAZA romanii se termina in ESCU
cartarescu, basescu, iliescu, florin calinescu, storcescu, ceausescu, eminescu, popescu, ionescu de la 5...lista continua.

Deci uite de ce e romanul stresat. Il apasa ESCU asta greu pe umeri...

No acu serios, romanul are lipsuri grave de cultura, educatie etc...
E vorba despre piramida nevoilor a lui Maslow aici. Se consuma sa ajunga in varful ei si mereu il impinge boul care sta pe varf... :death:

#22
Ragnarokr

Ragnarokr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 16.06.2005
Romanul are talentul fantastic de a injura in orice moment al vietii, cu senintate si gingasie. Adica poti sa spui si ca o exclamatie de mirare/amuzament/indiferenta una din clasicele noastre binecuvantari din popor: P**a mea, insotita de: "!" "..." si alte semne ilustrative. Concluzia ar fi: romanul nu e stresat prea tare, dimpotriva, da dovada de un calm nesimtit (mai ales in ceea ce priveste soarta lui, a se vedea indiferenta fata de varza de clasa politica din Romania). Daca injura, nu o face neaparat din rautate :D.

[offtopic]

Nu-l suport pe Cartarescu. Prietenei mele ii place, si, ca sa-i fac hatarul, am citit si eu ceva d'al lui (Nostalgia si De ce bla bla). "De ce bla bla" am citit-o intr-un microbuz, in drum de la Bucuresti la Bacau, si a functionat foarte bine ca somnifer. Concluzia mea: Cartarescu e o femeie captiva intr=un corp de barbat. Daca ar canta in loc sa scrie, ar canta numai sentimentalisme ieftine. A, si ca sa nu uit, editorialele lui din Jurnalul National sunt o varza penala.

[/offtopic]

peace

#23
BONO

BONO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 10.06.2005
Cred ca limbajul vulgar la anumiti romani se trage in primul rand de la lipsa educatiei, bagaj lingvistic limitat (poti injura fara a folosi organe sexuale mult mai rau pe cineva) o doza de imitare -- mai ales din (unele) filme americane unde tocmai ptr. a se sublinia partea negativa a personajelor din film abunda injuraturile, si apoi bineteles temperamentul nostru latin. Combini aceste caracteristici si iti iese acel baiat de baiat tipic nu numai in Romania ci din orice suburbie din lume. Acu' binenteles ca intr-o societate sanatoasa proportia acestor baieti de baieti este mica pana la infima si este subjugat de societatea civilizata care prin educatie sau prin forta politiei si a justitiei reuseste sa controleze ca de eradicat nu poate fi vorba.

In ce priveste cazul particular al Romaniei intrebarea se pune cam asa: Este in Romania societatea sanatoasa ? Moralitatea este considerata o valoare in Romania sau mai valoros este sa ai un Maybach, lanturi de aur la gat si sa ajungi fotbalist ?Ei? :naughty:

#24
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

Bitch_in_Red, on Aug 11 2005, 20:23, said:

Am ghinionul ca de aproape 6 ani traiesc prin strainatati.
eu nu văd ce legătură au înjurăturile cu stresul, ca să nu mai punem la socoteală faptul că în 6 ani auzi și tu o singură dată niște invective emise de români, și gata cu eticheta pe bietul nostru popor?:) ai făcut sociologia la fără frecvență?

eu ce să mai spun, că mă uit la filme americane, și la fiecare 10 minute câte un fuck, shit, și tot așa..
și americanii sunt stresați?
am cunoscut pe cineva (româncă) plecată de vreo 5 ani în state, să-și dea doctoratul, și care se învârtește numai în medii academice, și în discuție din când în cand tot mai scăpa câte un "shit", dar nu cred că era stresată defel!

se zâmbește și se mulțumește și în românia, stai liniștită, că doar nu e o țară de handicapați, care să nu cunoască bunele maniere. Care e procentajul, asta e altă mâncare de pește...

în concluzie, ți se pare!

#25
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

angel, on Aug 12 2005, 07:34, said:

cine e mah cartarescu ? ce a facut el asa de bun la viata lui ? se pare ca toate personajele care STRESEAZA romanii se termina in ESCU
cartarescu, basescu, iliescu, florin calinescu, storcescu, ceausescu, eminescu, popescu, ionescu de la 5...lista continua.

Deci uite de ce e romanul stresat. Il apasa ESCU asta greu pe umeri...

No acu serios, romanul are lipsuri grave de cultura, educatie etc...
E vorba despre piramida nevoilor a lui Maslow aici. Se consuma sa ajunga in varful ei si mereu il impinge boul care sta pe varf... :death:

<{POST_SNAPBACK}>

Eu zic ca pe romani ii preocupa prea mult nevoile de la baza piramidei si ca un Sisif nu mai reuseste sa treaca dincolo de nevoile de adapost, hrana, sex, securitate etc. Adapostu' trebuie neaparat sa fie viloi, hrana, la cel mai bun restaurant si cat mai multa, sexul cu cele/cei mai sexy femele/masculi, securitatea sa fie maxima, serviciu pe viata si guvernul sa ne dea cat mai multe ajutoare, etc etc.

Stiati ca intr-un sondaj international in legatura cu senzatia de fericire a natiilor, in timp ce AMARATII de nigerieni se simt cei mai fericiti de pe pamant, noi romanii suntem printre cei mai nefericiti. Avem oare pretentii prea mari de la viata?! Probabil ca da.

#26
gica_contra

gica_contra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 29.06.2005
Eu cred că sursa psihologică se află în faptul că fiecare român se crede buricul pământului. Când e pieton trebuie ca toate mașinile să oprească brusc când el ajunge la trecerea de pietoni, când e în mașină trebuie ca ăia după banda 2 să se dea la o parte că el e grăbit, nu înțelege cum alții pot avea sau câștiga mai mulți bani decât el, de ce ar fi el, buricul pământului, supus rigorilor legii, etc. etc.

În România este foarte actuală zicala conform căriea "Mitocanii câștigă mulți bani și devin supermitocani!"...

Evident că suntem stresați... Așa, înconjurați numai de personalități de gradul zero, de la Ilie de la Sculărie pâna la Traian de la Președinție, CUM SÃ NU FII STRESAT, ÎN #%€& MEA!!!

#27
philo

philo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2004
O parte dintre români chiar or fi stresați. Sunt convins că și o parte dintre americani - de exemplu - sunt stresați; nu neapărat (în) aceeași parte.

Mai problematic e faptul că la noi, mârlănia a devenit o modă. și mai problematic e ca asta se grefează pe lipsa noastră patologică de simț comercial. Nu știm să ne vindem marfa nici măcar atunci când e de calitate.

Vă las, că am oră la psiholog...!  :angry:

#28
rakoczy

rakoczy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 11.03.2005

ragnarok, on Aug 12 2005, 09:17, said:

Romanul are talentul fantastic de a injura in orice moment al vietii, cu senintate si gingasie. Adica poti sa spui si ca o exclamatie de mirare/amuzament/indiferenta una din clasicele noastre binecuvantari din popor: P**a mea, insotita de: "!" "..." si alte semne ilustrative. Concluzia ar fi: romanul nu e stresat prea tare, dimpotriva, da dovada de un calm nesimtit (mai ales in ceea ce priveste soarta lui, a se vedea indiferenta fata de varza de clasa politica din Romania). Daca injura, nu o face neaparat din rautate :D.

[offtopic]

Nu-l suport pe Cartarescu. Prietenei mele ii place, si, ca sa-i fac hatarul, am citit si eu ceva d'al lui (Nostalgia si De ce bla bla). "De ce bla bla" am citit-o intr-un microbuz, in drum de la Bucuresti la Bacau, si a functionat foarte bine ca somnifer. Concluzia mea: Cartarescu e o femeie captiva intr=un corp de barbat. Daca ar canta in loc sa scrie, ar canta numai sentimentalisme ieftine. A, si ca sa nu uit, editorialele lui din Jurnalul National sunt o varza penala.

[/offtopic]

peace

<{POST_SNAPBACK}>



he-he-he!
mitocania e un fapt, la romani, trebuie sa recunosti.... oricum, daca spune asta Cartarascu.... :w00t:
domnule, a spus-o si a satirizat asta ci Caragiale! si ala e ... ciudat?! de ce? numai pentru ca unii " nationalisti" de aici nu vor sa recunoasca acest  " pacat romanesc" ?

#29
jijiel2002

jijiel2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 04.06.2005

rakoczy, on Aug 15 2005, 19:00, said:

he-he-he!
mitocania e un fapt, la romani, trebuie sa recunosti.... oricum, daca spune asta Cartarascu.... :w00t:
domnule, a spus-o si a satirizat asta ci Caragiale! si ala e ... ciudat?! de ce? numai pentru ca unii " nationalisti" de aici nu vor sa recunoasca acest  " pacat romanesc" ?

<{POST_SNAPBACK}>



papi foss  :w00t:

asta nu am auzit-o de la romani, vizavi de cine e stresat si cine nu  :naughty:

#30
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

rakoczy, on Aug 15 2005, 20:00, said:

he-he-he!
mitocania e un fapt, la romani, trebuie sa recunosti.... oricum, daca spune asta Cartarascu.... :w00t:
domnule, a spus-o si a satirizat asta ci Caragiale! si ala e ... ciudat?! de ce? numai pentru ca unii " nationalisti" de aici nu vor sa recunoasca acest  " pacat romanesc" ?

<{POST_SNAPBACK}>


Motto: "daca n-ai vazut ungur injurind, n-ai vazut nimic"

rakoczy, stii prea bine ca numa o limba in galaxia asta e mai colorata la injuraturi decit  romana. hmmm, acuma despre ce limba o fi oare vorba? :smoke:

#31
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

rakoczy, on Aug 15 2005, 19:00, said:

he-he-he!
mitocania e un fapt, la romani, trebuie sa recunosti.... oricum, daca spune asta Cartarascu.... :w00t:
domnule, a spus-o si a satirizat asta ci Caragiale! si ala e ... ciudat?! de ce? numai pentru ca unii " nationalisti" de aici nu vor sa recunoasca acest  " pacat romanesc" ?

<{POST_SNAPBACK}>


avand in vedere ca tu nu te consideri roman, asta nu este o critica eleganta.

adica una este sa zici, mama ce tampit sunt!

si alta este sa spui altcuiva:   esti tampit! :angry:

#32
Memo

Memo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 08.02.2005
măi data, ești stresat ?  :smoke:

#33
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

Memo, on Aug 15 2005, 20:57, said:

măi data, ești stresat ?  :smoke:

<{POST_SNAPBACK}>


cam cat toti romanii ... cred

#34
rakoczy

rakoczy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 11.03.2005

data, on Aug 15 2005, 20:46, said:

avand in vedere ca tu nu te consideri roman, asta nu este o critica eleganta.

adica una este sa zici, mama ce tampit sunt!

si alta este sa spui altcuiva:   esti tampit! :angry:

<{POST_SNAPBACK}>



deci esti #####..
scuze. :D :console:

Edited by rakoczy, 20 August 2005 - 14:14.


#35
Beria_nkvd

Beria_nkvd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 07.06.2005

BONO, on Aug 12 2005, 09:49, said:

Cred ca limbajul vulgar la anumiti romani se trage in primul rand de la lipsa educatiei, bagaj lingvistic limitat (poti injura fara a folosi organe sexuale mult mai rau pe cineva) o doza de imitare -- mai ales din (unele) filme americane unde tocmai ptr. a se sublinia partea negativa a personajelor din film abunda injuraturile, si apoi bineteles temperamentul nostru latin. Combini aceste caracteristici si iti iese acel baiat de baiat tipic nu numai in Romania ci din orice suburbie din lume. Acu' binenteles ca intr-o societate sanatoasa proportia acestor baieti de baieti este mica pana la infima si este subjugat de societatea civilizata care prin educatie sau prin forta politiei si a justitiei reuseste sa controleze ca de eradicat nu poate fi vorba.

In ce priveste cazul particular al Romaniei intrebarea se pune cam asa: Este in Romania societatea sanatoasa ? Moralitatea este considerata o valoare in Romania sau mai valoros este sa ai un Maybach, lanturi de aur la gat si sa ajungi fotbalist ?Ei? :naughty:

<{POST_SNAPBACK}>

Pai pe ce dracu sa cladesti o societate ,cind profesorii sunt platiti cum sunt si isi fac treaba dupa cum sunt platiti ,cind ai un salariu de kkt si muncesti de dimineata pina seara te doare in 14 pe unde iti umbla odrasla toata ziua ,cind ei salariu primu' lucru pe care il faci te duci si te scufunzi in prima crisma, cind nimeni nu da 2 bani pe tine  cind esti bun doar de dat la lopata .
Aveau Parazitii o vorba :Cind omu nu are ce sa puna in farfruie cu siguranta il doare fix in p**a unde arunca o hirtie .Asta e realitatea cu saracia vine si incultura . <_<

Edited by Beria_nkvd, 20 August 2005 - 15:50.


#36
sosok

sosok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 02.06.2005

Beria_nkvd, on Aug 20 2005, 15:45, said:

Pai pe ce dracu sa cladesti o societate ,cind profesorii sunt platiti cum sunt si isi fac treaba dupa cum sunt platiti ,cind ai un salariu de kkt si muncesti de dimineata pina seara te doare in 14 pe unde iti umbla odrasla toata ziua ,cind ei salariu primu' lucru pe care il faci te duci si te scufunzi in prima crisma, cind nimeni nu da 2 bani pe tine  cind esti bun doar de dat la lopata .
Aveau Parazitii o vorba :Cind omu nu are ce sa puna in farfruie cu siguranta il doare fix in p**a unde arunca o hirtie .Asta e realitatea cu saracia vine si incultura . <_<

<{POST_SNAPBACK}>


asta e....
si daca romanul e stresat de greutati si saracie, devenind vulgar, marlan, violent... rromii cum sa fie?! nu sunt ei caricatura exagerata a mentalitatii romanului de rand? robi ai romanilor timp de 600 ani, discriminati si in ultimul secol, cum sa fie ei mai buni ca noi? mai rai, aia da, avand in vedere circumstantele specifice descrise mai sus.
deci?
nici o terapie, dupa mine.
sunt sceptic.

http://forum.softped...ndpost&p=833140

Edited by sosok, 20 August 2005 - 20:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate