Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Care credeti ca este cea mai frumoasa tara din Lume?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
mitimarius

mitimarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.07.2009
Topul meu este:
1.Noua Zeelanda
2.Australia
3.Canada
4.USA
5.Norvegia
6.Japonia
7.Kenya
8.Argentina
9.Franta
10.Germania
Desigur si Romania este o tara superba dar nu este promovata in Lume.
Parerea vostra despre o tara unde va-ti dori sa locuiti sau sa o vizitati.

Edited by mitimarius, 06 November 2010 - 10:57.


#2
ValaMaldoran

ValaMaldoran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 02.11.2010
Pe ce trebuie sa se bazeze opiniile sau verdictele ? Topul se alcatuieste din tarile pe care le-am vizitat fiecare dintre noi sau din ce am vazut prin poze sau la televizor ?  :bigwhitegrin:
Oricum nici ca turist nu poate omul aprecia o intreaga tara daca nu a vizitat-o in lung si'n lat, dapoi sa "o stie" doar din auzite si imagini. Deci cum sa ne dam oare cu parerea ? Elaboreaza...

Dar na, de dragul topicului fac si eu un top cu unele din tarile prin care am fost. Din cat am vazut si format pareri topul ar fi cam asa:

1. Canada
2. USA
3. Italia
4. Romania
5. Elvetia
6. Siria
7. Turcia

Restul pe care le-am vizitat, nu prea m-au impresionat in mod deosebit. Topul este temporar bineinteles, ca mai am de umblat prin lume.

Edited by ValaMaldoran, 06 November 2010 - 10:59.


#3
ilie.

ilie.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 05.07.2007
greu de zis. fiecare e cu specificul ei.
uite, de ex, cineva spunea ca , Croatia e foarte frumoasa; lui i-a placut acolo .

Edited by ilie., 06 November 2010 - 10:48.


#4
mitimarius

mitimarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.07.2009

View PostValaMaldoran, on 6th November 2010, 10:44, said:

Pe ce trebuie sa se bazeze opiniile sau verdictele ? Topul se alcatuieste din tarile pe care le-am vizitat fiecare dintre noi sau din ce am vazut prin poze sau la televizor ?  :bigwhitegrin:


Pai pe ce am vizitat si pe ce am vazut prin poze. Opiniile sau verdictele se bazeaza pe: peisaje,clima,parcurile nationale etc...

Edited by mitimarius, 06 November 2010 - 11:00.


#5
ValaMaldoran

ValaMaldoran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 02.11.2010

View Postilie., on 6th November 2010, 18:46, said:

greu de zis. fiecare e cu specificul ei.
uite, de ex, cineva spunea ca , Croatia e foarte frumoasa; lui i-a placut acolo .
Da, asta am auzit si eu despre Croatia, ca e superba.

#6
ilie.

ilie.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 05.07.2007
eu am umblat doar prin balcani. mie de ex mi-a placut grecia insulara .

#7
ValaMaldoran

ValaMaldoran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 02.11.2010

View Postmitimarius, on 6th November 2010, 18:48, said:

Pai pe ce am vizitat si pe ce am vazut prin poze. Opiniile sau verdictele se bazeaza pe: peisaje,clima,cat de sigura este tara,dezvoltarea infrastructurii,parcurile nationale etc...
Ce are deaface siguranta cu frumusetea ? Nu are. De exemplu Iranul este o tara frumoasa dpdv al naturii, al arhitecturii numai ca infrastructura si siguranta lasa de dorit. Asta inseamna ca nu e frumoasa ? Normal ca nu.

#8
mitimarius

mitimarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.07.2009

View PostValaMaldoran, on 6th November 2010, 10:44, said:

Pe ce trebuie sa se bazeze opiniile sau verdictele ? Topul se alcatuieste din tarile pe care le-am vizitat fiecare dintre noi sau din ce am vazut prin poze sau la televizor ?  :bigwhitegrin:
Oricum nici ca turist nu poate omul aprecia o intreaga tara daca nu a vizitat-o in lung si'n lat, dapoi sa "o stie" doar din auzite si imagini. Deci cum sa ne dam oare cu parerea ? Elaboreaza...

Dar na, de dragul topicului fac si eu un top cu unele din tarile prin care am fost. Din cat am vazut si format pareri topul ar fi cam asa:

1. Canada
2. USA
3. Italia
4. Romania
5. Elvetia
6. Siria

Restul pe care le-am vizitat, nu prea m-au impresionat in mod deosebit. Topul este temporar bineinteles, ca mai am de umblat prin lume.


Poti sa imi spui si mie cum e in Canada mai exact unde ai fost?

#9
ValaMaldoran

ValaMaldoran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 02.11.2010

View Postmitimarius, on 6th November 2010, 18:59, said:

Poti sa imi spui si mie cum e in Canada mai exact unde ai fost?
In Canada am fost mai peste tot pe unde poate merge omul daca are timp si bani. Locuiesc aici de 14 ani. E super frumos in British Columbia, Nova Scotia, PEI (Prince Eduard Island),Quebec, Alberta,Ontario (nordul provinciei ca in sud spre Toronto e cam boring)

Edited by ValaMaldoran, 06 November 2010 - 11:03.


#10
mitimarius

mitimarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.07.2009

View PostValaMaldoran, on 6th November 2010, 11:02, said:

In Canada am fost mai peste tot pe unde poate merge omul daca are timp si bani. Locuiesc aici de 14 ani. E super frumos in British Columbia, Nova Scotia, PEI (Prince Eduard Island),Quebec, Alberta,Ontario (nordul provinciei ca in sud spre Toronto e cam boring)

Aha iti urez succes acolo in Canada!  :thumbup:

#11
ValaMaldoran

ValaMaldoran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 02.11.2010

View Postmitimarius, on 6th November 2010, 19:05, said:

Aha iti urez succes acolo in Canada!  :thumbup:
Mersi. :OK:

As dori sa vizitez Noua Zeelanda,Australia si sa fac un tur prin Asia : Japonia,China,Vietnam,India,Tailanda,Filipine si Indonezia.

Edited by ValaMaldoran, 06 November 2010 - 11:11.


#12
daddybest

daddybest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.02.2009
e Romania frate!

#13
ValaMaldoran

ValaMaldoran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 02.11.2010
Apropo de tara noastra, Romania are un potential turistic fantastic. Pacat ca nu avem infrastructura. Am fost anul asta in vizita si am cutreierat prin nordul Bucovinei si pe la Bicaz. O natura de-ti sta inima in loc. Superb.

#14
caiusette94

caiusette94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 06.09.2009
Tarile nordice mi se par a fi cele mai superbe locuri de pe Pamant. (indeosebi Norvegia)

Edited by caiusette94, 06 November 2010 - 11:31.


#15
DoubleV

DoubleV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.09.2009
Elvetia

#16
yo_cristi

yo_cristi

    Quad Core™

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 14.04.2008
Romania  :peacefingers:

#17
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Nu stiu care sa zic ca s-ar califica drept cea mai frumoasa...e un termen foarte subiectiv. Sunt tari foarte frumoase "fizic" precum Uganda dar unde nu ai vrea sa mergi in vizita :nonobad:.

Ca diversitate, tarile mari precum Australia, Statele Unite, Canada, China, India, Brazilia, Africa de Sud s-ar califica printre cele mai frumoase.
Sunt tari mici precum Georgia, Elvetia, Croatia, Nepal etc. care in ciuda marimii ofera peisaje spectaculoase.
In ceea ce priveste frumusetea nealterata, zone neatinse de om sunt multe tari in America de Sud, cateva in Asia/Africa, Noua Zeelanda, Canada care ar fi destinatia ideala.
Apoi sunt tari precum Japonia care se remarca prin cultura , arhitectura, peisaje unice...
E foarte greu de decis. Daca ar fi sa aleg personal o destinatie as zice Thailanda sau Australia, astea ar fi primele alegeri.

Si Romania e frumoasa, are 1/3 munte, 1/3 campie, 1/3 zona de deal...are si istorie, cultura, natura, putin tarm...Dar din pacate nu e nimic foarte spectaculos, mai ales pentru un turist care se uita dupa reperele din guide-book-uri..iar infrastructura, amabilitatea, ospitalitatea (desi aparent multi romani considera ca Romania e foarte ospitaliera :huh:) lasa de dorit.

Edited by lawrence38, 06 November 2010 - 12:35.


#18
AihaoAvaloh9

AihaoAvaloh9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 16.08.2008
Pentru mine cele mai frumoase tari sunt USA,Australia,Franta,Germania,Elvetia.

Dar pana la urma orice tara are locurile ei foarte frumoase si de admirat.Nici Romania nu e o tara de trecut cu vederea din punctul de vedere al calatoriilor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate