Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Card "extrem"

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
icss

icss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 24.05.2004
A incercat cineva card de 2G pe Canon A70? Sau pe A75 (ca sunt cam la fel)?
Ala de 1 G sunt sigur ca merge, dar ma interesa daca 'vede' unul de 2G la capacitatea lui sau daca il vede la mai putin sau daca nu-l vede deloc....

#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Nu e extrem, e doar mare. Ala extrem e de viteza. Pe manual la A75 scrie 512, acuma nu stiu eu cat vede cu carduri mai mari... da un search, poate o fi pe aici unu care a incercat.

#3
icss

icss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 24.05.2004

AlexIP, on Aug 11 2005, 03:47, said:

Nu e extrem, e doar mare. Ala extrem e de viteza. Pe manual la A75 scrie 512, acuma nu stiu eu cat vede cu carduri mai mari... da un search, poate o fi pe aici unu care a incercat.

<{POST_SNAPBACK}>

Si de ce crezi tu ca "extrem" nu poate fi si la capacitate??? Pentru ca o serie de carduri rapide de la SanDisk se cheama chiar asa: "extreme" (si se refera la viteza)???  :huh:
Si, dupa cum am zis mai sus, am gasit aici pe forum ca i-a mers cuiva un card de 1G pe un A60.

Edited by icss, 12 August 2005 - 09:09.


#4
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Esti sigur ca la viteza se refereau cei de la sandisk cand l-au botezat extreme?  :rolleyes:

#5
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Am vazut carduri Sandisk Ultra si Extreme de aceeasi capacitate (1giga).
Ce sa difere atunci? Viteza? Sau parametri de functionare (temperatura, umiditatea) care sunt mai largi la seria Extreme?
Sa ne lumineze cineva.

#6
Nemesis

Nemesis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 28.04.2004

Quote

si de ce crezi tu ca "extrem" nu poate fi si la capacitate???
Pt. ca gasesti extremuri incepand cu 256MB.

Extreme-ul e mai rezistent la socuri, temperaturi scazute, umezeala, etc. Printre altele sunt si rapide :), dar ai variante la fel de rapide fara sa fie 'extreme' :). (intitulate Ultra ][).

Uite aici descrierea.

Parerea mea e ca nu merita decat daca dai pe-afara cu banii sau daca te-ncadrezi in categoria "high-end, professional photographers who work under extreme conditions". Se simte cineva? Mai bine iti iei un card normal mai mare.

Edited by Nemesis, 12 August 2005 - 20:38.


#7
icss

icss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 24.05.2004
Merge, am verificat. Iar A70-ul cu card-ul de 2 G estimeaza 1230 de poze la calitate maxima.

Edited by icss, 09 September 2005 - 23:39.


#8
msdan

msdan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 944
  • Înscris: 03.03.2003

icss, on Sep 9 2005, 17:38, said:

Merge, am verificat. Iar A70-ul cu card-ul de 2 G estimeaza 1230 de poze la calitate maxima.

<{POST_SNAPBACK}>


sti ce problema ash avea eu cu astea de 2G... ash face 1000 de poze pe el fara sa le transfer pe PC shi cumva, s-ar strica... veselie, 1000 de poze duse pe apa sambetei :)

#9
bogdan.tody

bogdan.tody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 20.07.2005
dar presupun ca e bun pt aparatele cu rezolutie mare...si cand te duci intr-o excursie ceva si nu ai acces la calc... ca altfel nu as vedea avantajul sa stochezi pozele pe card in loc sa le stochezi pe calculator

#10
msdan

msdan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 944
  • Înscris: 03.03.2003

bogdan.tody, on Sep 12 2005, 12:27, said:

dar presupun ca e bun pt aparatele cu rezolutie mare...si cand te duci intr-o excursie ceva si nu ai acces la calc... ca altfel nu as vedea avantajul sa stochezi pozele pe card in loc sa le stochezi pe calculator

<{POST_SNAPBACK}>


intradevar sunt bune in excursie (nici eu nu folosesc cardul pentru staocarea pozelor :) )...

eu mi-am luat un hdd portabil(de 40G) la un pretz ce este sub pretzul cardului asta de 2G shi am doua carduri: una de 512 shi una de 128 (asta o folosesc cand o umplu pe aia de 512 shi pana fac transferul pe hdd)... de ce zic ca nu imi plac cardurile mari: eu am fost patzit de vreo doua ori cu cardurile, noroc ca nu am avut asha multe poze pe ele (in jur de 100) - efectiv nu a mai vrut sa mearga decat dupa ce l-am formatat (se poate sa se fi corupt vreo poza sau mai shtiu eu ce - nu-mi dadea eroare cand faceam poze)

asha de pe hard - probabil ca este mai ushor sa recuperezi fisiere in caz de defect

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate