Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

preapobare financiara sau antecontract

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
dana789

dana789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.01.2010
Nu stiu cum sa procedez mai intai. Sa-mi caut apartamentul dorit, sa semnez antecontractul si apoi sa depun actele la banca sau sa obtin o preaprobare financiara de la banca mai intai iar ulterior sa caut apartament? Mi-e ca daca obtin preaprobare intai apoi nu reusesc sa-mi gasesc apartament, imi expira termenul dat de banca pentru gasirea apartamentului. Stie cineva care este acest termen? Am inteles ca la reiffeisen ar fi vreo 45 de zile , iar la BCR 90? Imi poate confirma careva?

#2
mowglifor

mowglifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.06.2010

View Postdana789, on 31st October 2010, 14:58, said:

Nu stiu cum sa procedez mai intai. Sa-mi caut apartamentul dorit, sa semnez antecontractul si apoi sa depun actele la banca sau sa obtin o preaprobare financiara de la banca mai intai iar ulterior sa caut apartament? Mi-e ca daca obtin preaprobare intai apoi nu reusesc sa-mi gasesc apartament, imi expira termenul dat de banca pentru gasirea apartamentului. Stie cineva care este acest termen? Am inteles ca la reiffeisen ar fi vreo 45 de zile , iar la BCR 90? Imi poate confirma careva?

Trebuie sa faci preaprobarea financiara intai, asa te asiguri ca poti sa iei creditul. Stiu ca la Banca Romaneasca ai 90 zile sa semnezi contractul, din momentul preaprobarii financiare; daca nu rezolvi in perioada asta, nu se intampla nimic, nu platesti nimic, poti sa incerci la alta banca (sau chiar la aia, din nou).

#3
danny

danny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 27.03.2002
Poti sa te apuci sa cauti apartamentul de acum, dar as recomanda sa obtii preaprobarea financiara inainte de a semna orice antecontract (eu as merge mai departe si ti-as spune sa faci si evaluarea apartamentului inainte de a semna antecontractul, ca sa nu ai suprize nici in privinta subevaluarii).
Termenul e de 120 de zile la BCR.

#4
grumette40

grumette40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 24.07.2006
Oau ce termen lung are BCR-ul fata de raiffeisen 45 de zile.

Edited by grumette40, 03 November 2010 - 23:57.


#5
sphere9

sphere9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 17.05.2010
raiffeisen sunt printre cei mai rigurosi, din toate punctele de vedere.

#6
schumy80

schumy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.05.2009

View Postgrumette40, on 4th November 2010, 00:56, said:

Oau ce termen lung are BCR-ul fata de raiffeisen 45 de zile.

Confirm cele 120 de zila la BCR. Eu zic ca, cele 45 de zile sunt suficiente... In cazul meu, am avut nevoie cam de 30 de zile sa aduc actele de proprietate (COMPLETE, dupa ce mi-au mai cerut completari la dosarul initial)

Totusi, e foarte ok sa nu ai stresul acelui termen limita nenorocit (45 de zile)... Chiar nu e nevoie de inca un stres suplimentar... Vor fi alte stresuri, si inca multe...

#7
dana789

dana789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.01.2010

View Postschumy80, on 4th November 2010, 13:37, said:

Confirm cele 120 de zila la BCR. Eu zic ca, cele 45 de zile sunt suficiente... In cazul meu, am avut nevoie cam de 30 de zile sa aduc actele de proprietate (COMPLETE, dupa ce mi-au mai cerut completari la dosarul initial)

Totusi, e foarte ok sa nu ai stresul acelui termen limita nenorocit (45 de zile)... Chiar nu e nevoie de inca un stres suplimentar... Vor fi alte stresuri, si inca multe...

Da, decizia este destul de dificila pentru ca daca socotesti diferenta de 30 de euro pe 30 de ani la raiffeisen fata de alte banci iese o suma destul de frumusica: 30x12x30 = 10800 euro.
Poate o sa incerc sa inchei antecontractul pe o perioada de 90 de zile ca sa stiu sigur ca nu pierd avansul. Ramane de vazut totusi daca pot convinge proprietarul sa accepte un termen atat de lung.

Edited by dana789, 04 November 2010 - 16:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate