Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Grecia 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
522 replies to this topic

#19
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007

View PostPhx', on 7th November 2010, 20:30, said:

Spune-ne ceva, te rog, despre Kithyra, care e cel mai simplu si recomandat mod de a ajunge acolo, preturi, durata si frecventa ferry etc.
Tot pe acolo e si insula Elafonissos, ai ajuns si pe acolo?
Pe scurt, se merita. O sa intru in detalii cu proxima ocazie cand o sa am ceva mai mult timp.
PS Promit sa nu uit
PPS Nici nu am cum sa uit promisiunea facuta unui 'republican' de al meu  ;)

Edited by MagicTouch, 08 November 2010 - 20:30.


#20
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009
2009: 7 zile Santorini in iunie, 7 zile Zakynthos in august
2010: 7 zile Thassos Limenaria in august

in 2011 o sa incerc sa vizitez o parte din Creta, inclusiv insula Gavdos unde am auzit ca este super pentru scufundari/snorkeling.

#21
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

View PostPhx', on 29th October 2010, 17:04, said:

Dragostea noastra de Grecia dateaza de muuulttt:
- 1998 - Platamonas
apoi
-2007 - Atena si Santorini
-2008 - Skiatos in mai si apoi Peloponez+Zakinthos in septembrie
-2009 - Creta in mai si apoi Thassos in septembrie
-2010 - Lefkada+Kefalonia in mai si apoi in august-septembrie: Halkidiki (Sani)+Pelion+Corfu+Parga
Si pentru ca inca nu ne-am saturat de Grecia, pe langa altele, deja am planificat:
-2011- inceput de septembrie: revenim in Santorini si apoi mergem pe insula Milos.

Edit: am mai adaugat 4 zile de Mykonos in iunie 2011...caci traditia era DE 2 ORI PE AN in Grecia :)

#22
marius teo

marius teo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 27.06.2006
eu chiar nu pot pricepe cum oamenii merg in fiecare an sa viziteze aceeasi tara in loc sa incerce in concedii sa mai viziteze si alte tari.
sunt atatea locuri interesante in lumea asta, iar cateva persoane de pe aici merg an de an in grecia sau an de an in turcia.

no offence.

Edited by marius teo, 12 November 2010 - 09:51.


#23
zzangaboy

zzangaboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 14.02.2005
intrucat multi dintre cei ce au postat au fost in cel putin 4 locatii din grecia, cred ca ar fi mai util pentru ceilalti sa spuna fiecare si unde le`a placut cel mai mult

#24
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmarius teo, on 12th November 2010, 10:48, said:

eu chiar nu pot pricepe cum oamenii merg in fiecare an sa viziteze aceeasi tara in loc sa incerce in concedii sa mai viziteze si alte tari.
sunt atatea locuri interesante in lumea asta, iar cateva persoane de pe aici merg an de an in grecia sau an de an in turcia.

Topicul se referã la Grecia ºi doar la "Pe unde si cand am fost si unde intentionam sa mergem in vara viitoare?"
Nu rezultã de nicãieri cã nu mergem ºi-n alte pãrþi. Noi chiar mergem. Îmi place sã spun "Patria mea e întreg pãmântul !" (Prometeu dixit).
Viaþa e prea scurtã ca sã ajungi sã vezi toate locurile frumoase de pe pãmânt. Eu încerc sã vãd cât mai multe. Dacã te uiþi la postul meu de pe acest topic (mesajul #8, pag.1), fiecare excursie în Grecia a fost gânditã pentru a vedea locuri noi. ªi mai sunt încã multe de vãzut în Grecia (am în plan ºi cicladele, Creta, Kithira, Zakinthos, Kefalonia + Ithaka, Patmos etc). Sigur cã pe lângã Grecia mergem ºi-n alte locuri. Noi ne permitem sã avem multe vacanþe pe an. Alþii, nu ! Ies în singurul lor concediu ºi sunt prea obosiþi, vor doar sã-ºi încarce bateriile.
Eu nu agreez ideea de a te întoarce în acelaºi loc, oricât de mult mi-a plãcut, dacã nu vãd ºi locuri noi.

Sãnãtate ºi tcb !

#25
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

View Postmarius teo, on 12th November 2010, 09:48, said:

eu chiar nu pot pricepe cum oamenii merg in fiecare an sa viziteze aceeasi tara in loc sa incerce in concedii sa mai viziteze si alte tari.
sunt atatea locuri interesante in lumea asta, iar cateva persoane de pe aici merg an de an in grecia sau an de an in turcia.

no offence.

Asa este ,ai dreptate.Sunt atatea locuri minunate in lumea asta care merita vazute.Dar asa cum spune si OvidiuNS ori nu ni le putem permitem (din punct de vedere financiar),ori suntem prea obositi si nu vrem decat relaxare.
Strict din punctul meu de vedere,un concediu reusit inseamna neaparat mare (cu plaje cat mai salbatice si mai putin populate).Asta este principalul motiv pt. care alegem Grecia an de an.Am fost si in alte tari (ce-i drep putine),am vizitat,ne-a placut ce am vazut dar de fiecare data m-am intors acasa planuind cum sa facem sa ajungem macar 3-4 zile si in Grecia.Aici sint ca imi incarc cu adevarat bateriile.
Imi doresc sa ajung in multe locuri din Europa(mai mult nu imi permit) si poate chiar voi reusi odata,dar sigur ma voi intoarce de fiecare data macar citeva zile acolo unde ma sint cel mai bine,intr-un golfulet ascuns ,cu o plaja mica unde sa uit de tot si de toate.Asta e lucrul la care visez cu ochii deschisi un an intreg.

P.S. De fiecare data cand am fost in Grecia ,pe langa zilele de plaja,am incercat sa rupem si cateva zile pt. a vizita  si descoperii locuri noi.Astfel am reusit sa vedem aproape toata Grecia continentala si vreo 4-5 insulele mai cunoscute,dar traiesc cu senzatia ca imi trebuie multi ani de acum incolo sa vad  ce a mai rams de vazut.

Edited by danavl62, 12 November 2010 - 11:57.


#26
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

View Postmarius teo, on 12th November 2010, 10:48, said:

eu chiar nu pot pricepe cum oamenii merg in fiecare an sa viziteze aceeasi tara in loc sa incerce in concedii sa mai viziteze si alte tari.
sunt atatea locuri interesante in lumea asta, iar cateva persoane de pe aici merg an de an in grecia sau an de an in turcia.

no offence.
In general te duci acolo unde te simti cel mai bine, cum spunea si ovidiu, multi nu-si pot permite mai multe concedii pe an, pentru multi grecia este o varianta mai ieftina, iar pentru unii grecia este marea iubire. Cel mai important intr-un concediu este sa te simti bine, si sa te relaxezi. Sau sa vezi cat mai mult si mai multe, fiecare are un anumit stil.Poate ca spui ca sunt multe tari(macar Europa), asa este, dar nu mereu te simti atat de bine incat sa doresti sa mai te duci si alta data, sau unii vor in zone montane, altii orase si muzee, iar altii.........golfulete, mici si albastre.....Sa stii ca au fost ani in care am cheltuit in Grecia in concediu la fel de mult ca in Austria sau Germania, dar in cele doua am vazut, mi-a placut, am pozat si atat, pe cand in grecia nu-mi ajung anii cred sa vad tot ce mi-am propus. In acelasi timp, Grecia poate oferi pe langa plaja si mare, munti inalti, canioane, cetati si manastiri, si mai ales caldura oamenilor. De exemplu in Austria( vazuta toata, la pas pot spune) , Germania si un pic de Elvetie am avut sentimentul ca a trecut bomba atomica, in afara de orasele mari, totul gol, gol,fara oameni. Sambete si duminici in care dupa amiaza nu era nimeni pe strazi, in cofetarii, in restaurante. Si multe erau statiuni mari, unele spa chiar. Asa ca, vezi vederile, faci poze, te minunezi si iti doresti viata, iar in grecia gasesti.......Poate ca mai sunt tari in care gasesti viata, in unele am mai fost cate unii dintre noi, unele poate ca am dori (macar sa le pozam) dar poate ca nu avem atatea fonduri. Mai avem multi si copii, trebuie sa tinem cont si de ei,iar pentru copii marea este tot...Bine, poti sa zici ca mare este si in Corsica, sau Sardinia, dar se ajunge greu, iar de preturi.......multi nu-si pot permite, iar sa stabati atata drum pentru 5-6 zile pe care probabil ai putea sa ti le permiti acolo, ala nu este concediu, este fuga...

#27
marius teo

marius teo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 27.06.2006
am inteles. sunt persoane ce-si permit 3-4 concedii pe an si ca atare nu e nici o problema ca unul din ele sa fie in aceeasi tara, cum ar fi grecia. aici e simplu, normal si f clar.
insa pe cei ce-si permit doar un concediu pe an in strainatate( si nu e rusine sa-ti permiti doar unul) si merg an de an in grecia, chiar nu-i inteleg. intr-adevar iti trebuie o viata de om sa vezi o tara intreaga , insa nici chiar asa, sa mergi an de an si sa cheltui banii in grecia.
pt persoanele care nu-si permit sa ajunga pe coasta de azur sau mai stiu eu pe unde, turcia este mai ieftina si cel putin la fel de interesanta ca grecia, serviciile sunt f bune, croatia este la acelasi pret cu grecia si este inzecit mai civilizata, muntenegru este o destinatie de asemenea deosebita si nici litoralul bulgaresc nu e de lepadat.
de ce sa mergi an de an in grecia cand poti in aceeasi bani sa mergi in turcia, croatia, muntenegru si bulgaria?
pt ceva marunti in plus poti ajunge in egipt sau in tunisia sau chiar si la nord de barcelona este destul de ieftin. biletele de avion sunt derizorii acum. ce naiba !?

p.s. strigator la cer mi se pare sa mergi an de an la paralia katerini. este un topic pe tema asta si sunt multi care asta fac, merg an de an acolo. la ce naiba sa mergi pana la paralia katerini cand ai saturnul la 250 km de tine !

Edited by marius teo, 12 November 2010 - 16:19.


#28
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Dar ce zici de unii care chiar ne-am gandit sa ne cumparam o cosmelie langa o plaja pustie, in Grecia?
Deocamdata este un vis, dar cine stie :peacefingers:

Edited by April26, 12 November 2010 - 16:34.


#29
marius teo

marius teo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 27.06.2006
april,
mi se pare super initiativa. naspa ar fi ca toata viata sa nu faceti altceva decat sa mergeti la "cosmelia" aia.
si mie mi-ar surade gandul ca la pensionare(nu mai tarziu de 60 de ani), sa vindem tot ce avem aici(daca vom avea ce vinde) si sa ne mutam in alta tara sa locuim acolo, undeva pe un mal de mare. plimbat prin lume nu cred ca ne va trebui prea mult atunci, pt ca ne vom fi plimbat cu siguranta prin toata lumea pana la momentul respectiv. cam in 85 dintre tarile lumii consider ca se merita ajuns, insa daca vom ajunge in peste 50 , cu siguranta e multumitor.

Edited by marius teo, 12 November 2010 - 18:16.


#30
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008
depinde mult la ce te duci cand zici ca vrei concediu la mare. eu am fost si in spania si in franta da statiuni gen nisa sau benidorm sunt cam ca ale noastre, "industriale" cum le zic eu. o bucata de pamant cu plaja, cu hoteluri pe fiecare bucatica, aglomeratie peste tot...in fine...fiecare cu gusturile lui. eu ma simt fericita intr-un golf pustiu, neamenajat, unde sa nu ma deranjeze nimeni, sa nu aud muzici si galagie. in grecia am toate astea.

#31
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Intreaba cineva ce ne-a placut mai mult. Mie ca plaje Kefalonia, ca peisaje Kefalonia si Aegina, ca vestigii demne de vizitat Kefalonia, Aegina, Atena si Ydra. Si Meteora.

#32
vmaster

vmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 24.06.2009
e ceva la Grecia, nu stiu sa zic ce. M-a ajutat D-zeu sa vad pana acum America si aproape toata Europa si pot sa spun ca e ceva cu Grecia!!
Uite, sa va spun, Norvegia de exemplu e o tara de vis. Parca esti la National Geografic in 3D. Sau in Scotia totul pare ca e ireal, inclusiv felul cum bate lumina!!! E absolut fabulos, ce oameni ce peisaje ce orase. Zici ca esti in decor de film, Dar, poate si din cauza accesibilitatii, in Grecia ma duc obligatoriu an de an.
In Turcia, am fost si inca cu masina, nu asa la all-inclusive. E frumos acolo fara doar si poate dar in Grecia.....parca e si mai pe gustul meu.

P.S.
Croatia nu e asa civilizata si au o mare problema: nu exista plaje. Ce-am facut? Poate doar din fuga yachtului.... :naughty:

#33
ulitia

ulitia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 02.07.2008
In ultimii ani am facut mai multe concedii pe an...vara am dorit sa o petrecem in  Grecia,(avem si o fiica si marea e preferata ei)iar in rest am ales alte destinatii europene.Insa si in Grecia am mers locatii diferite,sunt atatea locuri fantastice pe continent,iar de insule nu mai spun,nu ne ajunge o viata sa batem la pas si sa vedem toata Grecia.Am fost in 2007 la bulgari,am petrecut o vacanta tare reusita la ei,insa nu poti compara litoralul bulgaresc cu cel grecesc,sub nici o forma...acum depinde de ceea ce isi doreste fiecare de la o vacanta de vara,noua ne place linistea,ne plac plajele pustii(in Lefkada eram singuri pe plaja pana in jur de ora 11 dimineata,cand apareau primii greci,ma refer in special la plaja  Egrimni ),apa Greciei de asemeni nu cred ca o poti compara cu Marea Neagra,nici pe continent,dar mai ales in insule....golfurile salbatice,stancile spectaculoase care rasar din mare,sunt doar cateva elemente care fac sa ne dorim sa revenim,este un dor care pe noi ne cuprinde mereu,dorul de Grecia care ne cheama la ea...pentru noi Grecia este vacanta la mare din fiecare an,cam asta ar fi de spus in extrem de putine cuvinte.Evident ca mi-as dori sa merg vara si in alte locuri exotice,mai indepartate si poate mult mai spectaculoase,insa Grecia ramane o destinatie relativ ieftina si accesibila multora dintre noi care isi petrec vacantele in afara tarii.
Legat de ceea ce mi-a placut mai mult din locurile vizitate in Grecia, pe primul loc ramane Lefkada cu minunatele ei plaje...de aici am mers in croaziera si am vazut si putin din Kefalonia(Fiskardo),Ithaka,alte doua taramuri de vis...Corfu urmeaza la rand,dar daca ma gandesc  bine poate este nedrept sa fac asemenea clasificari,caci si in Corfu am gasit locuri de poveste,ireal de frumoase,care ne-au chemat sa revenim si a doua oara aici.Sunt foarte multe de vazut in Grecia,cunosc persoane care merg in Grecia,fara a fi pasionati de plaja si baie in apa marii,doar viziteaza Grecia de la un cap la altul...Meteora este un alt  loc care nu trebuie ratat de nimeni care ajunge aici.Vara viitoare am dori sa incercam Croatia,insa este posibil  costurile sa fie semnificativ mai mari ,vom vedea...sa traim si sa fim sanatosi pana atunci!

#34
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008
Vad ca exista persoane care au mers in Grecia iarna!
Cum este cu soselele de la bulgari si de la greci atunci cand ninge?
Se deszapezeste prompt, risti sa ramai blocat ca pe la noi?

#35
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009
[quote name='ulitia' date='12th November 2010, 23:32' post='9049723']
In ultimii ani am facut mai multe concedii pe an...vara am dorit sa o petrecem in  Grecia,(avem si o fiica si marea e preferata ei)iar in rest am ales alte destinatii europene.Insa si in Grecia am mers locatii diferite,sunt atatea locuri fantastice pe continent,iar de insule nu mai spun,nu ne ajunge o viata sa batem la pas si sa vedem toata Grecia.Am fost in 2007 la bulgari,am petrecut o vacanta tare reusita la ei,insa nu poti compara litoralul bulgaresc cu cel grecesc,sub nici o forma...acum depinde de ceea ce isi doreste fiecare de la o vacanta de vara,noua ne place linistea,ne plac plajele pustii(in Lefkada eram singuri pe plaja pana in jur de ora 11 dimineata,cand apareau primii greci,ma refer in special la plaja  Egrimni ),apa Greciei de asemeni nu cred ca o poti compara cu Marea Neagra,nici pe continent,dar mai ales in insule....golfurile salbatice,stancile spectaculoase care rasar din mare,sunt doar cateva elemente care fac sa ne dorim sa revenim,este un dor care pe noi ne cuprinde mereu,dorul de Grecia care ne cheama la ea...pentru noi Grecia este vacanta la mare din fiecare an,cam asta ar fi de spus in extrem de putine cuvinte.Evident ca mi-as dori sa merg vara si in alte locuri exotice,mai indepartate si poate mult mai spectaculoase,insa Grecia ramane o destinatie relativ ieftina si accesibila multora dintre noi care isi petrec vacantele in afara tarii.
Legat de ceea ce mi-a placut mai mult din locurile vizitate in Grecia, pe primul loc ramane Lefkada cu minunatele ei plaje...de aici am mers in croaziera si am vazut si putin din Kefalonia(Fiskardo),Ithaka,alte doua taramuri de vis...Corfu urmeaza la rand,dar daca ma gandesc  bine poate este nedrept sa fac asemenea clasificari,caci si in Corfu am gasit locuri de poveste,ireal de frumoase,care ne-au chemat sa revenim si a doua oara aici.Sunt foarte multe de vazut in Grecia,cunosc persoane care merg in Grecia,fara a fi pasionati de plaja si baie in apa marii,doar viziteaza Grecia de la un cap la altul...Meteora este un alt  loc care nu trebuie ratat de nimeni care ajunge aici.Vara viitoare am dori sa incercam Croatia,insa este posibil  costurile sa fie semnificativ mai mari ,vom vedea...sa traim si sa fim sanatosi pana atunci!



Am o rugaminte la tine si la toti colegii,sa mi recomandati o locatie,hotel,pensiune in Lefkada.CU MULTUMIRI

Edited by Jidanu, 13 November 2010 - 16:45.


#36
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008

View PostBlueKing-69, on 13th November 2010, 14:58, said:

Vad ca exista persoane care au mers in Grecia iarna!
Cum este cu soselele de la bulgari si de la greci atunci cand ninge?
Se deszapezeste prompt, risti sa ramai blocat ca pe la noi?
la bulgari...ca la noi
la greci...ninge doar in nord si nu am vazut sa fie probleme niciodata cand am fost

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate