Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...
 

Soiuri de cires si prun

- - - - -
  • Please log in to reply
1153 replies to this topic

#811
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Eu am un altoi Germersdorf (l-am altoit foarte tarziu anul trecut pe un cires no-name), Stela si Kordia. Germersdorf-ul mi-a murit anul trecut din cauza ploilor. L-am mutat mai sus, dar nu am reusit sa-l salvez. La mutare am recoltat mai multi altoi, dar doar unul s-a prins. Oricum nu pot spune ca anul trecut am avut cirese/visine. Nu au fost polenizate. Cred ca a fost prea frig cand erau in floare. Fructele s-au format si apoi toate au cazut fara sa apuce sa creasca. Sunt la 450 m altitudine, dar sunt zona submontana. Se simte uneori.

Edited by adip1962, 06 March 2022 - 16:12.


#812
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
Nu iti merge altceva in afara de prun? caisi, pere. williams ar trebui sa se coaca la timp.
Nu zic ca nu-i buna palinca de pruna, dar nu e ca aia de pere, caise, gutui, piersici..

#813
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am de toate...
Cand am cumparat acum vreo 6 ani aveam peste 120 de pomi. Pana acum, am reusit sa scot/plantez altii, doar pe jumatate din livada. Sunt mai putini, dar cand vor creste va arata mai bine. Este posibil sa am probleme cu soiurile de cais/piersic din cauza vremii la inflorire,
M-am gandit la pruni din cauza lenei... pe alea le arunci direct in butoaie. Nu le zdrobesti, nu le pui zahar... Backup-ul la prune este reprezentat de vreo 7-10 peri de vara/toamna si vreo 6 meri. Am destule soiuri. O sa incep sa rivalizez cu Padre... :) Glumesc. Exceptand soiurile vechi, din restul am fix cate un soi. Dar au inceput sa se stranga. Chiar azi sa-mi fac un excel ca le-am pierdut sirul.

#814
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Later edit. Mi-am terminat recensamantul. Situatia pomilor mei:
Meri: 8 buc., 7 soiuri
Peri: 15 buc.,10 soiuri
Caisi: 3 buc., 3 soiuri
Piersic: 5 buc.,3 soiuri
Gutui: 1buc, 1 soi
Cires: 4 buc. 4 soiuri
Visin: 5 buc. 3 soiuri
Pruni: nu stiu cate bucati sunt salbatici, vreo 30, 4 soiuri deocamdata
Nuci 2
Acum mai trebuie sa si intre pe rod..., dar nu arata rau pana in prezent. Este o bucurie sa-i stropesc, ca-s intercalati.

#815
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
La stropit ce e complicat? ai personalizat pentru fiecare? Eu iarna dau la fel pe toti, dupa aia am trei grupe: samburoase, semintoase si aia care nu-i mai stropesc. Cu ingrasamant foliar dau lafel pe toti. Si cu produse bio lafel.

Deci practic, diferit dau doar inainte si dupa inflorit si pe jonathan cu sulf vara.

#816
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Tratamentele de primavara/toamna sunt identice la toti. Apoi fac unul la inflorit, Dupa care ma linistesc si fac la avertizare.
SI aici incepe bucuria. Anul trecut mi-a dat rapanul in meri in iunie (am stropit iunie-iulie - dar nu am avut caise sau cirese/visine), iar nu stiu ce paianjen rosu in pruni in iulie (am stropit iulie-august). Acum nu mor niciunul daca primesc ceva ce nu au nevoie. Chestia este cand dau cu substante care au perioade mari de repaus, pe langa pomi care se vor coace in perioada respectiva. Anul trecut am dat cu Vertimec in august pe langa peri (care se coc dupa 15). Aici sunt problemele.

#817
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
Eu vara dau doar cu bio. Si primavara dau cu ne-bio selectiv. Pomii care nu se descurca cu regimu asta i tai.

Nu prea am boli. Basicare la piersic, moniloza la un visin, foc bacterian la un gutui si un par, fainare la jonathan si cativa agrisi. In rest, nesemnificativ. Asta daca nu as stropi deloc. Cea mai mare paguba o fac afidele daca nu stropesc si viermii la mar.

#818
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Pana acum nu am stropit niciodata piersicul de vie. Nu a patit nimic in ultimii 6 ani. Este singurul pom nestropit (doar Cropmax ca-i batran saracul).
De regula nu stropesc prunii salbatici. Dar anul trecut erau plini de fructe si a intrat paianjenul ala. Tare greu am scapat de el.
Merii imi fac doar rapan si cam la 2 ani primesc paduchele roz (scap de el cu mospilan).
Perii no-name au avut doar Psylla. Am scapat de ea. Au mai avut si rugina, dar am taiat ienuparul si am scapat de ea.
Am mai vazut prin toamna niste monilioza la un visin si un prun salbatic care stau la umbra unor salcami de la vecini.
Asta-s cam toate bolile la mine pe deal. Incerc pe cat posibil sa tin tratamentele sub 3-4 si sa ma axez pe cele de toamna (toamna cupru si la 2-3 ani polisulfura) si primavara (cupru/ulei/insecticid sistemic). Nu prea imi iese... Posted Image
Nu am folosit nimic bio pana acum. A... ba da. Pe niste afide. Sapun cu alcool.. ceva de genul asta. Frectie...

Edited by adip1962, 07 March 2022 - 09:35.


#819
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010

 adip1962, on 05 martie 2022 - 17:23, said:

Pun si eu o intrebare care probabil s-a mai tot repetat, primind diferite raspunsuri: Care-s cele mai bune soiuri de prun pentru tuica?
In prezent, cred ca mai am vreo 30-40 de pruni salbatici.
...............................................................
Am vorbit cu un meserias: mi-a recomandat Andreea si Cardinal. Mi-a spus sa ma feresc de Tuleu Gras si Anna Spath.
Voi ce parere aveti?

O sa imi permit sa-ti raspund si eu la intrebarea initiala Adi.
As fi curios de ce "meseriasul" ti-a recomandat Centenar si nu Anna Spath, dar probabil ca nu o sa aflu prea curand.
Eu am cam toate soiurile de pruni recomandati pentru tuica din ultimii 10 ani discutati pe forumul asta, si sincer, nu as putea sa-ti fac o recomandare asa ca "meseriasul" respectiv.
Dar vreau sa te intreb: tu stii ce inseamna 30 de pruni pe rod pentru tuica?
Adica, faci tuica de obicei si te ocupi si cu asa ceva, sau crezi ca ar fi o alegere optima pentru terenul tau?
Ca fapt divers, intr-un an bun din 5 pruni scoti cam 400kg fruct copt si perfect ok (lasand la o parte ce da jos viespea, ce mai raresti tu, etc).
Adica stii la ce sa te astepti cand zici 30-40 de pruni pe acolo?
Si Centenar si Lepotica strang suficient zahar, desi sunt soiuri timpurii, Centenar mai sensibil la monilioza decat Lepotica, dar mai putin sensibil decat un Stanley (depinde evident de zona, de precipitatii, an, resurse etc).
Asta nu inseamna ca iti recomand neaparat cele 2-3 soiuri de mai sus pentru ca nu stiu cum vor merge in zona ta.
Un prieten la 120km de mine nu are productie pe soiurile timpurii de iulie-august desi le-a incercat cam pe toate (infloresc dar nu leaga).
Deci cumpara, planteaza pe rand (mai lasa si salbaticiuni ca nu se stie) si testeaza.

Stima.

#820
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ana Spath avea o problema, mi-a explicat, dar sincer am uitat. Cred ca era vulnerabila la ceva... ori nu rodea constant. Mie nu-mi place soiul oricum, asa ca nu am dat atentie.
Tu spui ca din 5 pruni scoti 400 kg borhot, eu nu am scos atata din 40 de salbatici. Am avut pomi din care nu am scos o galeata macar. De abia am ajuns la 300 kg... din care am scos 50 l tuica la 37 grade. Care se vor transforma in habar nu am cata palinca, probabil la 50-51 grade. Cu care, iar, habar nu am ce voi face, ca vad ca eu si cu familia, inclusiv musafirii/prietenii nu suntem in stare sa bem nici 10 l pe an.
Ideea este ca mai am de scos prunii salbatici din jumatate de livada. Ma gandeam sa plantez pruni pentru tuica pentru ca e mai putin de munca. SIncer. Tuica / palinca nu se strica. Daca ar fi meri sau peri sau orice altceva, muncesti mai mult. Si am destui... Nucile mi le mananca veveritele (anul trecut am reusit sa mananc 7), deci nu-s o varianta si atunci ce plantez in locul prunilor salbatici? Ca de tinut nu-i mai tin. M-am saturat de intepaturi, zgarieturi etc. Trebuie plantat ceva ca o ia pamantul la vale.
Repet, nu ma incurc sa comercializez, nu-mi place si sper sa nu fiu nevoit sa o fac vreodata.

#821
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Pune staley si anna spath. Esti aproape in aceeasi situatia ca a mea.

Ai nevoie de soiuri care infloresc tarziu, care sa nu necesite polenizatori incrucisati ,altfel risti serios brumele tarzii.

Ana spath este f bun daca este cules tarziu, dupa 1 ocrombrie in zona mea.
Stanley rodeste f bine si chiar daca e mai sensibil la monilioza o tii din frau cu zeama bordeleza sau score .

Taierile de formare si intretinere sunt usoare la ambele soiuri.

Ar mai fi soiul agent. Are un continut mare de zaharuri  ti se innoada buricul la cat de dulci sunt.
Centenarul uneori un bun, daca  prea ploioasa vremea este doar zemos si atat, fara aroma.

Insa alege ca tuica sa fie ultima utilizare a acestor fructe.

Cum spunea sebybastian , productia pe 5 pomi ajunge sa faci de toate si sa dai la toate neamurile.

#822
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Pana la prune, pomii trebuie îngrijiți. Tăiați, tratați.
Zicea cineva despre renglot... Da, prunele bune, dar pomul sa dea dracii în el cu creșterea lui. Și sa nu omitem faptul ca e compatibil cu corcodusul... mai mult nu.
Poate fi făcut? Da, dar nu suporta comparație cu alte soiuri și sa recomanzi asa ceva cuiva ca adi(începător, cu posibilități limitate de a-si rupe oasfle și capul pt... Ce? Pt țuică?) e o gluma... Nesărat.
Tuleul... Tot incompatibil teoretic. Pruna... Tot foarte bună. Asa și asa la munci... Solicitant, oricum.
Centenar... Toată lumea vorbește de centenar, deși soiul din ce spun mulți care se pricep a cam degenerat... În fine, eu as spune ca poate ar fi interesant sa va uitați mai atent la fratele mai mic(dpdv al taliei), dar care păstrează aproape integral calitățile... Carpatin.
E un pom prietenos tare, faci ce vrei din el cât de prostovan ai fi...produce ca măgarul și constant, e ok în rest...
Anna e de evitat? Doar dacă ești bou cu acte în regula. Da, nu e soiul absolut dar 3 un soi care are niște citați incontestabile și nu degeaba în România, în afara de grase, vinete și alte salbaticiuni, e unul din cele 2-3 soiuri cele mai cultivate... De prost ce e...
Pom la fel, greu găsești prun care sa te ajute mai mult sa îl întreții la o forma optima.
Stanley... Deși nu ma omor după pruna și are păcatele lui, iarăși trebuie sa fii cam tâmpitel sa spui ca e de evitat...
Nu, nu e deloc de evitat, poate spine asta cel mult unul care știe pomicultura și stăpânește cultura asta a prunului și are variante "mai bune" pe care el e în stare sa le facă... Dar asemenea om greu va porci Stanley-ul, în general omul care știe deși poate nu pune el ceva pt ca știe "mai bine" înțelege și admite calitățile unui soi precum Stanley.
Nu sunt fan Stanley și nici nu cred ca am, dar știu bine soiul și nici vorba sa fie "de evitat".
Mai ales pt un amator sau începător as zicd invers, ca e musai sa ai și Stanley.

Si tot asa, multe vorbe și teorii vanturate de tot felul de lume ca îți vine să stai liniștit în a te apuca sa comentezi... Un nebun da cu pietre și sa stai tu sa le scoți?
Nu prea are sens...

Varianta cu a încerca vreo 10-15 soiuri în cazul lui Adi e cea mai buna.
E mai simplu și sănătos sa vadă singur și poate clar vedea și punctual cd 3e ok la el în curte decât sa asculte tot felul de aiureli...


#823
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Completez:
Si da, dintre toate soiurile de prun, cam 2 minute in medie dureaza sa cureti ceva la Stanley, asta daca ai ce curata...deci da, e de evitat acest soi
Pfff

Stima.

Edited by sebybastian, 07 March 2022 - 17:48.


#824
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 sebybastian, on 07 martie 2022 - 12:36, said:

.........As fi curios de ce "meseriasul" ti-a recomandat Centenar si nu Anna Spath........
Mi-am adus aminte. Greu, dar...
Din cauza intrarii tarzii pe rod. Parca rodeste dupa mai multi ani de la plantare, nu mai stiu cati a spus, 5 ani? Acelasi lucru si cu Tuleul Gras.
In discutia pe care am avut-o - ca m-am tot gandit la ea - mi-a propus cu certitudine soiurile: Centenar/Carpatin, D'Agen, Andreea (cred ca cel romanesc). A mai fost inca unul, dar l-am uitat.  In opinia lui, trebuie sa aleg din soiurile care intra pe rod mai repede si nu sa stau 7 ani dupa-o pruna.
Ma mai gandesc. am timp. Deja am pomi destui. Poate scot prunii si plantez copaci. Dar oricum o sa mai plantez niste pruni. Macar vreo 3. Sigur D'Agen si Carpatin.

#825
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
Eu as mai recomada Top taste, soi foarte productiv rezistent la boli, fruct supramijlociu, mai rotund comparativ cu Stanley se coace dupa 15 August in zona Salajului, fruct cu buna capacitate de acumulare a zaharului, la magiun nu trebuie adaugat zahar, palinca de 50 grade la 17-18 l la 100 kg fructe. Aromat asemanator cu Tuleul gras, se mentine bine pe ramura la coacere, rezista 7-10 zile pastrat in spatii racoroase. Exceptional pentru prune deshidrate.

#826
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Caut Top Taste de 2 ani. Are si un gust foarte bun. Nu l-am gasit nicaieri.

#827
nanpeter

nanpeter

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 28.11.2020
TopHit este bun ? Am luat anul trecut  de la 4garden ,cred ca mai au si acum.

#828
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,756
  • Înscris: 11.03.2007

 adip1962, on 07 martie 2022 - 19:56, said:

Caut Top Taste de 2 ani. Are si un gust foarte bun. Nu l-am gasit nicaieri.
Am luat eu în toamnă de la Pomicola Borș, acum însă văd că nu mai este în stoc. Ai putea încerca un mesaj, sau aștepți iar până în toamnă.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate