Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Operatie iLasik

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
lazy_caat

lazy_caat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.04.2009
M-am operat pe 13 ianuarie 2011 la West Eye(ilasik). Am avut -8,6 sfera cu -1 cilindru OS si -8 sfera cu -1,25 cilindru OD. Dupa operatie am ajuns la -1 sfera OS si -0,5 sfera OD. Operatia are si avantaje si dezavantaje. Eu am facut-o pentru a scapa de dependenta de ochelari, fara ei vederea mea era extrem de proasta si mi-am dorit de la 14 ani sa fac operatia, dar stiam ca trebuie sa astept pana la 21 de ani cand se stabilizeaza miopia. Cum aveam 21 de ani si dioptriile mi se stabilizasera deja de 2 ani, am decis sa fac operatia. Dupa operatie vad foarte bine, vad bine la distanta dar si la apropiere(inainte de operatie imi era putin teama ca nu voi mai vedea la fel de bine aproape), pot sa citesc subtitrarea la filme, vad cam tot ce e de vazut(de exemplu la facultate vedeam la tabla si la proiector la fel de bine cum vedeau si colegii mei).

Desi toata lumea spune ca nu simti nimic in timpul operatiei, mie mi s-a parut destul de dureroasa(poate am fost eu un caz mai special la care nu a prins bine anestezia, nu stiu ce sa zic). Cel mai dureros a fost cand mi-au pus inelul ala de plastic de suctiune(sau cum il cheama) pe ochi si la ridicarea flapului. Cred ca in total a durat 20 de minute operatia, poate si mai putin, cu tot cu intrat in sala, aranjat pe masa, deci partea efectiv dureroasa a trecut repede si a fost suportabila zic eu. Imediat dupa operatie ma deranja orice lumina, nu suportam nici macar lumina difuza a veiozei. Cele mai puternice dureri pe care le-am avut vreodata la ochi au aparut la o ora dupa operatie, dar am luat un nurofen si m-am culcat 2-3 ore, ca mai mult nu am putut sa dorm. Cand m-am trezit durerile se diminuasera semnificativ(aveam doar senzatia de o plaja de nisip in ochi) si diferentele erau deja mari(am aruncat o privire la tv sa testez, si vedeam destul de bine). In prima saptamana, in special in primele 2-3 zile, vederea la apropiere a fost foarte proasta(nu puteam sa citesc o carte, parca se plimbau literele pe pagina si le vedeam oarecum distorsionate), dar treptat a inceput sa se imbunatateasca. In prima luna orice trecere de la intuneric la lumina mai puternica insemna o durere, dar la 2-3 luni dupa operatie am inceput sa ma obisnuiesc.
Cel mai greu in primele zile dupa operatie mi-a fost sa nu pun absolut deloc mana la ochi. Am avut si o obsesie cu flapul, toate obiectele din jur mi se pareau o amenintare pentru ochii mei  :rolleyes: , dar au trecut si astea cu bine.

Unul dintre dezavantajele operatiei, cel putin in cazul meu, este ca mi-a scazut semnificativ vederea pe timpul noptii.. farurile masinilor le vad foarte mari si imprastiate peste tot si nu mai disting bine obiectele. E posibil sa vad luminile atat de rau si din cauza ca mai am putina miopie restanta... o sa imi iau niste ochelari, pentru ca nu sunt complet multumita de vederea la ochiul stang. Un alt dezavantaj ar fi faptul ca am ochii destul de uscati si sunt cam de dependenta de lacrimile artificiale. Nu este o senzatie de durere, ci mai mult o oboseala a ochilor, ca si cum as fi stat o zi intreaga la calculator.

Eu cred ca operatia merita facuta, pentru mine si-a atins scopul.. nu mai sunt total pierduta fara o bucata de plastic  :thumbup:

Edited by lazy_caat, 27 June 2011 - 17:53.


#38
re_ionut

re_ionut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.09.2009
Salut!
Am nevoie de cateva informatii legate de West Eye Hospital.Doresc sa fac operatia la ei si am dioptriii OS -4,5(cilindru) si OD -4(cilindru). Vreau sa stiu cat de mult se poate corecta astigmatismul. Sa auzim de bine!

#39
jderjerpelit

jderjerpelit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 08.07.2006

View Postlose99, on 10th May 2011, 19:03, said:

AMA, OCULUS sau WEST EYE?
Oculus.

#40
Gafa

Gafa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 25.02.2006
mergi la oculus cu incredere
am facut operatie lasika pe 15 luna asta, dupa nici o saptamana ma descurc destul de bine pentru prima saptamana, nu am nici o problema, vad bine si noaptea, ma auzit de persoane care vad halouri in jurul luminilor sau alte probleme, sper sa fie bine incontinuare.
dioptriile se stabilizeza in timp, dupa 3 - 4 luni zic ei,
am avut  un cilidru de 3,5 D cu 4 S

#41
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,107
  • Înscris: 20.12.2007

View PostGafa, on 20th September 2011, 12:13, said:

mergi la oculus cu incredere
am facut operatie lasika pe 15 luna asta, dupa nici o saptamana ma descurc destul de bine pentru prima saptamana, nu am nici o problema, vad bine si noaptea, ma auzit de persoane care vad halouri in jurul luminilor sau alte probleme, sper sa fie bine incontinuare.
dioptriile se stabilizeza in timp, dupa 3 - 4 luni zic ei,
am avut  un cilidru de 3,5 D cu 4 S
Eu am aproape 7 ani de cand am facut LASIK la Oculus si vad foarte bine exact ca-n perioada de dupa operatie

#42
intrus

intrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 24.10.2006

View Postre_ionut, on 17th August 2011, 12:04, said:

Salut!
Am nevoie de cateva informatii legate de West Eye Hospital.Doresc sa fac operatia la ei si am dioptriii OS -4,5(cilindru) si OD -4(cilindru). Vreau sa stiu cat de mult se poate corecta astigmatismul. Sa auzim de bine!
detalii despre operatia mea eu am scris aici cam tot ce sa petrecut in timpul operatiei. pas cu pas..
eu sunt foarte multumit de operatie. multi au spus ca sunt spammer sau ca fac reclama .. cei care au zis-o s-au inselat .. multe persoane care m-au contactat de pe urma acestui post au fost la west eye si au vazut ca este totul foarte ok si ca operatia a reusit.

#43
aeyes

aeyes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.10.2011

View Postre_ionut, on 17th August 2011, 13:04, said:

Salut!
Am nevoie de cateva informatii legate de West Eye Hospital.Doresc sa fac operatia la ei si am dioptriii OS -4,5(cilindru) si OD -4(cilindru). Vreau sa stiu cat de mult se poate corecta astigmatismul. Sa auzim de bine!

Salut,

Din proprie experienta iti spun ca orice interventie isi are riscurile dar si sansele sale de reusita mai mari sau mai mici in functie de o multitudine de factori. Cel mai important lucru pe care tu trebuie sa il reti este ca inainte de operatie vei face o serie intreaga de investigatii care ii vor indica medicului exact care este starea de sanatate a ochiului (ochiilor) si bineinteles daca iti este indicata aceasta interventie sau nu, iar daca da, care ar fi sansele si parametrii de recuperare.

Au medici buni, iar in ceea ce priveste aparatura sunt cam singuri ce au acest tip de tehnologie, eu iti sugerez sa dai o cautare pe google sau ce alt motor de cautare iti place mai mult, ce inseamna dpdv al tehnologiei iLasik fata de Lasik sau orice alt tip de interventie de acest gen si trage singur concluziile.

Numai bine,

#44
Giorgianas

Giorgianas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.12.2011
Buna!as avea si eu unele intrebari....am fost diagnosticata cu strabism convergent,miopie si pe langa am si ambliopie mare as vrea sa stiu daca pot face operatia lasik si daca da la ce varsta:-<

#45
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
a se citi

#46
toran

toran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.01.2009
Salut,

Eu m-am operat zilele trecute de +2,75 OS Lasek si +3OD PRK. Exceptand durerile din prima noapte in rest totul a fost suportabil.
Singura problema pe care o am este faptul ca pentru moment am devenit miop de -4 la ambii ochi. Doctorul spune ca acest lucru este normal si ca ochiul trebuie sa se readapteze la corectie, lucru care va lua timp. I s-a mai intamplat cuiva astfel?

#47
Iradedios

Iradedios

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.03.2012

View Posttoran, on 7th February 2012, 09:35, said:

Salut,

Eu m-am operat zilele trecute de +2,75 OS Lasek si +3OD PRK. Exceptand durerile din prima noapte in rest totul a fost suportabil.
Singura problema pe care o am este faptul ca pentru moment am devenit miop de -4 la ambii ochi. Doctorul spune ca acest lucru este normal si ca ochiul trebuie sa se readapteze la corectie, lucru care va lua timp. I s-a mai intamplat cuiva astfel?

Buna!

Eu sunt pe cale sa fac aceasta operatie la West Eye Hospital (dar cu iLasik, nu cu OS Lasek si PRK, ca am inteles ca e cea mai buna tehnologie la ora asta) si m-am informat despre ea destul de bine. La tine pare o diferenta foarte mare, sa scazi atatea dioptrii, din cate am inteles de pe site-uri din afara, cu iLasik incepi sa vezi bine in cateva zile (cu mici variatii, cum ar fi ca vezi in ceata sau ca vezi halouri in jurul obiectelor). Tu unde te-ai operat? Acum esti ok? Ti-ai revenit? Sper sa nu patesc si eu asa... Te rog frumos sa imi raspunzi! mersic :)

#48
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 04.07.2007
as vrea si eu in viitorul apropiat sau indepartat sa fac aceasta operatie intrucat nu mai pot suporta durerea de ochi..Mi-ati putea spune cat a costat sa faceti operatia la ambii ochi? :)
Multumesc

#49
Iradedios

Iradedios

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.03.2012

View Postmlegs, on 8th May 2012, 13:18, said:

as vrea si eu in viitorul apropiat sau indepartat sa fac aceasta operatie intrucat nu mai pot suporta durerea de ochi..Mi-ati putea spune cat a costat sa faceti operatia la ambii ochi? :)
Multumesc

Buna!

Sora mea si-a luat zilele astea de pe fundeal oferta la operatia asta cu 50% redus si o costa numai 30 de milioane pentru ambii ochi la WestEye Hospital (unde m-am operat si eu luna trecuta  :first: ). A vazut ca o promovau si pe facebook-ul lor si vad ca au prelungit-o si ieri, si azi. Poate te ajuta si pe tine (ca dai numai jumatate, pe langa ce am dat eu) si scapi de grija in felul asta.

Edited by Iradedios, 09 May 2012 - 10:44.


#50
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 04.07.2007
felicitari :) offff de ce n-am fost si eu pe faza... Ia sa dau o fuga pana la WestEye sa vad.. poate o fi ceva mai complicat si nu o merge operatia asta la mine. Dar trebuie sa fac ceva ca ma uit prea incruntat :( se sperie lumea de mine pe strada. Nu mai gasesc pe fundeal :( sau paote nu stiu eu sa browsez site-ul...Deci ar fi vreo 60 de mil fara reducere? Eu nu am mai auzit varianta asta de pret, auzisem de 2000 E (80 mil) sau 1000 E (40 mil).. Tu ai facut operatia? Ziceai ceva mai sus :)

Edited by mlegs, 11 May 2012 - 13:24.


#51
atacs

atacs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.05.2012

View Postmlegs, on 11th May 2012, 13:23, said:

Nu mai gasesc pe fundeal :( sau paote nu stiu eu sa browsez site-ul...

Inca mai e valida oferta la fundeal. Eu nu sunt in Romania, ca tare ma bate gandul si pe mine...
http://www.fundeal.r...a-3025-ron.html

Edited by atacs, 11 May 2012 - 20:26.


#52
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 04.07.2007
cum ai dat sa gasesti?
Oricum cred ca degeaba faci operatia daca ai obiceiul de a sta 10 ore pe zi in fata calculatorului ca mine :( Cred ca trebuie sa iti schimbi toata viata dupa operatia asta

#53
daniel2012ro

daniel2012ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.07.2012

Quote

Buna ! In primul rand trebuie sa faci operatie de strabism si apoi ilasik .


View PostGiorgianas, on 3rd December 2011, 02:11, said:

Buna!as avea si eu unele intrebari....am fost diagnosticata cu strabism convergent,miopie si pe langa am si ambliopie mare as vrea sa stiu daca pot face operatia lasik si daca da la ce varsta:-<
Buna  :)
In primul rand trebuie sa faci operatie de strabism si apoi te interesezi si de operatie ilasik
Eu am facut operatia de strabism si dupa o luna am facut si ilasik

Edited by daniel2012ro, 03 July 2012 - 13:07.


#54
daniel2012ro

daniel2012ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.07.2012
Salutare ! Am vazut zilele trecute pe fundeal o oferta . operatie ilasik la ambii ochi +3 examinari post operatorii pret 3120 lei .
Am fost pana la spitalul respectiv sa vad daca e treaba serioasa , mi se parea prea tentanta oferta .
Am hotarat sa platesc si eu pt aceasta operatie , urmand ca pe data de  15 iunie 2012 sa merg pt a face investigatia pt operatie .
Nu eram asa sigur ca se poate face aceasta operatie deoarece aveam dioptriile destul de mari ( ochiul stang -5,5 si ochiul drept -11)
Investigatia pt operatie era inclusa in pretul operatiei ( sunt cazuri in care nu se poate face aceasta operatie si atunci trebuie platita aceasta investigatie) petul fiind de 500 lei
Pe data de 21 iunie am fost la spitalul de oftalmologie pt a face aceasta operatie . La mine a durat cam 40 minute in sala de operatie.
In timpul operatiei a fost ok , nu am avut probleme , doar ca trebuia sa ma uit intr-un punct rosu .La ochiul stang m-a durut un pic cand mi-a pus acel cerc ( nu stiu cum ii zice ) sa-mi tina ochiul deschis ;dar s-a rezolvat cu picaturi anestezice.
Dupa operatie vedeam ,dar in ceata . (ma descurcam sa merg ) Lumina ma deranja foarte tare deaceea mi s-a spus sa vin cu ochelari de soare.
Am ajuns la masina si mi-am inchis ochii , pana acasa nu am mai putut sa-i deschid ( eu fiind din Ploiesti si am facut operatia la Bucuresti).
A doua zi vedeam fara a mai avea nevoie de ochelari , dar cu ajutorul ochelarilor de soare .
La controlul post-operator de a 2-a zi , am vazut toate literele de pe panou, inclusiv ultimul rand ( inainte fara ochelari nu vedeam nici randul cel mai mare )
Mi s-a spus ca e totul ok , urmand ca urmatorul control post-operator sa fie pe 19 iulie 2012
Pot sa spun ca inca mai vad in ceata , cand citesc literele le vad putin sterse .Am inteles ca e normal sa vad asa ( cam intre 1 luna si 3 luni vederea revine la normal )
Am citit pe forum si cineva zicea ca dupa 3 saptamani vedea foarte clar.
Am sa revin cu informatii cand se va schimba ceva , pana atunci mai mult stau cu ochii inchisi evitand sa stau la laptop sau tv prea mult ,
Reactii adverse :
- ma doare capul cam in fiecare zi (suportabil) imi trece cu ketonal , ketorol sau nurofen
- lumina soarelui ma deranjeaza
- simt corp strain in ochi , se rezolva cu picaturi
Pentru cei care doresc sa faca aceasta operatie , personal cred ca se merita .
Dupa cate stiu se mai fac astfel de oferte , urmariti pe fundeal
SUCCES !!![/font][/color][/color][/size][/color]

Edited by daniel2012ro, 03 July 2012 - 14:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate