Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Operatie iLasik

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
doumy132004

doumy132004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.07.2007
Salut tuturor,

    Sunt Andrei din Bucuresti,am 25 de ani si am facut operatia cu laser excimer iLasik acum 48 de ore, joi, pe 26 iulie, la West Eye Hospital, cu dr. Stefaniu. Aveam miopie la ochiul stang -2.5 cu cilindru de 0.5 si -3 ochiul drept, si am decis sa fac aceasta operatie 20% din motive medicale, 80%, recunosc, dintr-un moft - port ochelari de la 6 ani si dintotdeauna mi-am dorit sa scap de ei. Am sa incerc sa rezum felul in care a decurs operatia mea.

    Totul a inceput cu cumpararea voucherului de pe fundeal, pe 20 iulie apoi cu programarea telefonica facuta la ei la spital. Luni, 23 iulie, am fost sa fac controlul pre-operator - o discutie cu domnul doctor, care raspunde cu multa rabdare la toate intrebarile, si o serie de investigatii la aparatele de ultima generatie pe care le au la spital. Printre investigatii se enumera si cicloplegia (iti pun niste picaturi in ochi, din cauza carora pe mine 2 zile m-a deranjat lumina de afara, dar a fost suportabil).

    Joi la ora 14 m-am prezentat la operatie, care a durat o ora cu tot cu semnat acte, picaturile anestezice administrate in prealabil (din cate am inteles efectul lor trece dupa 3-4 minute asa ca mi-au pus de 2-3 ori inainte de operatie, cat si in timpul acesteia) si cu perioada de 5-10 min pe care o petreci pe scaun de dupa operatie, ca sa iti revii cat de cat. Operatia in sine a durat maxim 15 min si a fost mult mai usoara decat imi inchipuisem eu ca o sa fie. In sala de operatie domnul doctor a vorbit in continuu cu mine, dandu-mi indicatii si explicatii. Singura jena pe care am avut-o, durere nu o pot numi pt ca este un termen exagerat, a fost la ochiul stang de la inelul care mi-a fost fixat pe ochi, laserul in sine sau alte interventii ale medicilor nici nu le-am simtit. Dupa operatie asistenta mi-a dat reteta pentru cele 2 picaturi pe care le-am luat si pe care le folosesc (TobraDex - antibiotic, 15 lei si lacrimi artificiale - 60 lei), si cand am incercat sa citesc de pe ea deja vedeam mai bine. Am stat 5 min, am luat un ketonal preventiv pentru dureri apoi mi-am pus ochelarii de soare si am plecat acasa cu masina. Din momentul in care am terminat operatia, aproximativ 2 ore, am stat doar cu ochii inchisi deoarece cand ii deschideam, mai ales la lumina, ma usturau (suportabil) si nu ii puteam tine deschisi mai mult de 3 secunde. Am ajuns acasa, am stat linistit pe spate la intuneric, timp in care ochii lacrimau abundent si ma usturau f putin. Dupa 2 ore usturimea a incetat, mi-am pus picaturi si am inceput usor-usor sa deschid ochii. Seara, la ora 6-7 deja puteam sa stau cu ochii deschisi si sa vad la distanta fara probleme. Nu imi venea si inca nu imi vine sa cred ca nu trebuie sa imi pun ochelari cand stau la tv la un film sau la calculator.

    A doua zi dimineata am fost la control si am putut citi toate literele de pe panou, iar domnul doctor a spus ca totul este ok. Am putina hemoragie sub-conjuctivala (ochi rosii), dar este de la inelul de sustinere din timpul operatiei - este absolut normal, o sa dispara in timp. Seara lumina becurilor o vad putin imprastiata, dar am inteles ca ochiul trebuie sa se obisnuiasca si o sa se remedieze si acest aspect. Singurele dezavantaje, pana acum, ar fi ca noaptea nu pot dormi decat cu fata in sus (pentru a nu atinge ochii de perna) si nu ma pot spala pe fata decat foarte usor si decat cu apa plata sau fiarta si racita. O sa rezist insa 1-2 saptamani doar cu aceste probleme, nu ma pot plange. Imi pun picaturi o data la 6 ore, si foarte rar imi simt ochii uscati (mai ales dupa ce stau la calculator). Ieri am stat pe afara, m-am plimbat prin oras cu ochelarii de soare, am stat la tv la deschiderea olimpiadei 3-4 ore, mai pe scurt mi-am reluat activitatile obisnuite. Urmatoarea investigatie va fi peste 2 sapt, apoi la o luna,3 si 6 luni. Sper sa nu apara complicatii si sa ma refac cat mai repede.

Pana acum, dupa 2 zile, pot spune ca operatia a fost indiscutabil un succes pentru mine. Inainte sa ma hotarasc sa o fac, am citit foarte mult pe internet si am cerut sfatul si altor medici. Sunt si cazuri in care au aparut reactii adverse, care sunt documentate, insa am observat ca cei care si-au postat problemele nu au mai revenit pe forumuri sa povesteasca despre ele, ceea ce inseamna ca s-au remediat. Ca orice interventie chirurgicala, are riscurile ei, iar cel care o face trebuie sa faca un compromis intre cat de mari sunt dorintele si puterea de asumare a riscurilor. Sper ca am fost de folos cu acest post, in general nu obisnuiesc sa postez pe forumuri de orice fel, insa mie mi-au fost de mare folos povestirile pacientilor asa ca m-am hotarat sa imi spun si eu povestea la randul meu. Cine are orice fel de intrebare, ma poate contacta pe [email protected].

Multa sanatate si succes tuturor!!

#56
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
Am facut si eu operatia cu iLASIK, acum 3 luni.
Am promis cuiva ca o sa povestesc, in scris, de toate cele intamplate...
Eu, inainte de operatie, nu prea am gasit informatii despre ce se simte in timpul operatiei,...drept urmare, am scris despre aceasta experienta, POVESTIND IN SCHIMB, CE SE SIMTE SI CE SE VEDE IN TIMPUL OPERATIEI...
Deci, daca cineva (mai) este interesat de inca o experienta, poate sa citeasca despre ea... AICI.
Sanatate maxima va doresc...

Edited by Gabryel, 13 September 2012 - 23:37.


#57
GeoAnny

GeoAnny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.11.2012
Buna tuturor,

Multumesc celor care au impartasit experientele lor in legatura cu operatia Ilasik , sunt foarte utile.
Intre timp s-a mai operat cineva? Daca da, puteti va rog sa postati cum a decurs?

Sunt pe cale sa ma operez si eu si am nevoie de informatii de la fata locului ( eventual incurajatoarePosted Image   ).
Eu am dioptrii de -4,25 si -4,75 si pupilele mai mari din cate am inteles(7,5mm).

Intre West Eye Hospital la Dr Ioan Stefaniu si Eye Europe care e mai OK? Eu as inclina catre West Eye, nu am auzit pe cineva sa fi avut o experienta neplacuta acolo, deci sper sa fie bine.

Pentru cei care s-au operat si erau miopi inainte : cum e vederea de aproape? Ati avut probleme cu vederea dubla sau vedere in ceata dupa operatie?

Mersi

Edited by GeoAnny, 25 November 2012 - 00:01.


#58
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
Pai, avand in vedere ca eu sunt super multumit de treaba facuta la West Eye, cu domnul doctor Stefaniu,....e normal sa-ti recomand locatia.
Tehnic vorbind, daca suferi de miopie,...o sa ai o revelatie dupa operatie. Posted Image Miopii sunt avantajati...
La mine e invers, am o pupila atat de mica, de s-a mirat asistenta cand mi-a facut niste masuratori... Vreo 3 mm pe acolo,...pe lumina. :)
In final, alege unde te trage inima, ca sa ma fereasca Dumnezeu daca nu-ti convine ceva dupa, nu ?
De regula, complicatiile survin din cauza altor afectiuni. Chiar si posibilitatea nativa a organismului de a se reface, conteaza mult. Sa nu mai spun de diabet sau alte chestii super nasoale...
Succes...

Edited by Gabryel, 25 November 2012 - 20:24.


#59
ioana_livia

ioana_livia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.02.2013
Eu m-am operat in August 2012 la West Eye hospital si a fost ff ok.  M-a operat doamna doctor Simion, un medic extraordinar..mi-a explicat pas cu pas tot ce se intampla. A fost un caz mai neobisnuit deoarece am pupilele mari chiar si la lumina si operatia a fost putin altfel decat una clasica.  Operatia a durat 5 minute pe un ochi (maxim Posted Image) , per total cred ca am stat 1 ora cel mult in clinica (cu hartii semnate, anestezie si restul). Prima ora dupa operatie m-au usturat ochii destul de rau insa pana am ajuns acasa, dupa 2 ketonale am adormit ca un bebelus.  Posted Image  A doua zi am venit singura la control si am citit  aproape si ultimul rand de litere. Posted Image  Trebuie doar sa ai rabdare in prima luna sa iti pui toate picaturile si sa respecti tratamentul insa avand in vedere ca iti schimba complet viata...eu zic ca merita. Posted Image Nu am avut voie sa ma machiez o luna in plina vara insa am supravietuit Posted Image))
Am cumparat voucherul de pe Fun Deal iar in cateva zile mi-am programat operatia. Nu stiam mare lucru, doar ce am citit intr-o zi pe net. Insa a fost cea mai buna investitie facuta pana acum, se merita !!
Cine vrea sa stie mai multe detalii... cu mare placere va raspund la mesaje! Posted Image

Edited by ioana_livia, 12 February 2013 - 15:29.


#60
cristina_gvrl

cristina_gvrl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.07.2008
Buna ioana_livia. Sunt Cristina si vreau sa ma operez la West Eye prin metoda ilasik. Am fasit pe Fun Deal voucher de reducere pentru aceasta oparatie si imi parea prea tentant ca sa fie adevarat. Tu cum ai procedat cu voucherul? Ai achitat doar la Fun Deal si la clinica nimic? Stii cumva care este costul operatiei fara reducere?Multumesc.

#61
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
Operația a ajuns sa coste acum aproape 8000 lei. Cu Fundeal sau alte variante, undeva pe la jumătatea.
Cumperi voucherul și poți sa-l folosești în următoarele 4 luni. Cel puțin așa a fost la mine. Îți recomand, după achiziționarea voucherului, sa te duci în prima săptămână la spital, sa vezi dacă primești OK-ul pt. operație.
Dacă nu, poți solicita banii înapoi, de la FunDeal.
Programarea pt operație o faci cu cei de la spital. La mine a depășit un pic 4 luni, din cauza examenelor.
În ziua operației, o sa mai faci niște investigații, mai ales dacă a trecut mai mult timp de la cea care a dat OK-ul.
La spital nu plătești nimic. În preț intra consultația de dinaintea operației, operația propriu-zisă, consultația de a doua zi și cea de la o lună. Oricum sa te mai cheme la 3 luni, 6 luni,  un an,... astea o sa coste,  cam 200 lei.
Nu-ți fie frică de tranzacție, toată lumea e serioasă.
Succes.

Edited by Gabryel, 24 March 2013 - 16:15.


#62
cristina_gvrl

cristina_gvrl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.07.2008
Multumesc mult Gabryel pentru raspuns. Voi achizitiona voucherul cand va fi disponibil si sper sa ma operez cat mai repede desi imi va fi dor de ochelarii mei dragi pe care ii port din copilarie. O sapatamana usoara va doresc.

#63
mioararotaru

mioararotaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.07.2013
Buna tuturor!

Eu mi-am operat  miopia cu ilasik la inceputul anului, la West Eye si recomand cu mare incredere tuturor interventia aceasta pentru ca isi merita toti banii.
Interventia in sine a durat vreo 20 minute la mine, nu am simtit mai nimic si am plecat acasa in aceiasi zi fara alte probleme.  A doua zi am mai fost la un control si timp de vreo luna a trebuit sa urmez tratamentul prescris. Personal pot sa spun ca nu m-au deranjat restrictiile de dupa interventie (nu m-am machiat si am dormit cu fata in sus o perioada), dar sa fim seriosi, toti de aici am purtat mai toata viata ochelari sau lentile; asa ca nu e nimic deranjant, avand in vedere ca nu mai esti nevoit sa porti ochelarii sau lentilele dupa!!Posted Image

Medicii sunt foarte buni si mi-au explicat in detaliu toti pasii  interventiei. Despre spital pot sa spun ca este foarte curat si au aparatura de ultima generatie si de asemenea e singurul loc din  Romania unde se poate face interventia ILASIK.

Am laudat interventia asta care m-a scapat de ochelari atat de mult, incat acum si o prietena urmeaza sa isi faca operatia. Ea a cumparat zilele trecute de pe fundeal un voucher  si are reducere 40% la ilasik.

#64
Chioretele

Chioretele

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.12.2013
Buna ziua

Ma (m-a) tenteaza o corectare a miopie mele (2.5....2.75) cu iLasik, dar am citit despre efectele secundare nedorite asupra vederii de noapte.

Imi place sa conduc si o fac foarte des mai ales noaptea, cand plec in concedii.

Am o vedere foarte buna noaptea in comparatie cu majoritatea cunoscutilor mei.

Poate cineva va rog sa-mi detalieze despre vederea pe timp de noapte dupa convalescenta (6luni), dintre cei cu vechime in ale lasrului.

Multumesc

O zi frumoasa si multa sanatate.

#65
svens

svens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.02.2007
Stiti daca se poate face operatia si la o dioptrie de -0.75 -1?

Edited by svens, 20 January 2014 - 17:02.


#66
raluca29

raluca29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.05.2014
Am facut operatia laser la ochi (ilasik) in noiembrie 2013 la West Eye Hospital (Dr. Simion Mihaela) si regret enorm. Aveam -4.50 (OS) si -5 (OD). Acum am 6 luni de la operatie si este un cosmar din care sper sa reusesc sa ies.

Tot cosmarul a inceput la 2 luni dupa operatie, pana atunci fiind sub corticosteroizi (antialergic, antiinflamator etc) nu am avut nimic.

A inceput cu o conjunctivita alergica care mi-a facut ochii mai uscati. Dupa tratamentul acesteia am ramas cu ochii si mai uscati. Mentionez ca foloseam lacrimi artificiale Optive destul de des la fiecare 20 minute.

Mi s-a declansat un astigmatism si astfel problemele de acomodare si convergenta au inceput. Adica dureri de cap de nedescris, vertij, senzatii de voma, stare de rau generala ( m-a tinut cam o saptamana).

Apoi in fata calculatorului (la serviciu) am avut puternice spasme musculare la ochi, o senzatie prin care simteam ca un ochi tragea intr-o parte si unul in cealalta parte, dureri puternice ale muschilor ochilor (m-a tinut pana cand mi-au administrat atropina si mi s-au relaxat muschii).

La 4 luni aveam 5mm / 5 secunde cu anestezie la Testul Schirmer ( de masurare a lacrimilor), adica ochi sever uscati.

La 4 luni jumatate am facut conjunctivita virala care s-a transformat in keratita virala care a dat in keratita punctiforma
.
1 luna jumate am stat in concediu medical pana acum si inca nu mi-a trecut definitiv.

Dupa aceasta conjunctivita sunt sigura ca aveam 0mm, adica nicio lacrima pentru ca nu va pot descrie durerile prin care am trecut.

De 2 saptamani am dopuri dizolvabile din colagen in canalele lacrimale de jos ( + lacrimi artificiale la 30 minute). Incepe sa fie mai suportabil, dar tot nu pot sta in fata calculatorului, nu pot sta afara in soare, vant, de fapt nu prea pot sa fac nimic.

In plus am halouri, fotofobie, vedere slaba noaptea, flocoane in ochiul stang, regres a miopiei ( -1 in ambii ochi).

Deci, din experienta mea ar trebui sa va ganditi de doua ori atunci cand va faceti o operatie la ochi. Inainte de operatie, nu am gasit nicio informatie negativa despre operatiile la ochi in Romania desi eu cred ca sunt destule.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate