Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Operatie iLasik

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
pwr42

pwr42

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.11.2010
Salut,

Ma gandesc si eu sa fac iLASIK la WestEye.  Am fost astazi la un consult la ei, si par seriosi.
Cum a mers operatia la tine?  Complicatii?   Ce ti-a mai zis doctorul dupa operatie?

Cheers,
-pwr

#20
valentin85

valentin85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.12.2010
Salut

   M-am decis in cele din urma sa apelez la acest tip de operatie, si as dori mai multe detalii de la cei care s-au operat sau urmeaza sa se opereze utilizant ILasik la West Eye.
   Doresc sa aflu ce riscuri implica si ce restrictii ai dupa operatie, perioada de recuperare, disconfort creat.
   Cum iti afecteaza operatia stilul de viata? ma adresez celor ce au un stil de viata activ(sala, inot, fotbal, alergare).
   Mi-as dori sa ma operez chiar la inceputul anului viitor, daca tot sunt in concediu. Asa ca astept raspunsurile voastre cu mare interes.

#21
vreauilasik

vreauilasik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.12.2010

 intrus, on 27th October 2010, 18:10, said:

tocmai am fost sunat de cei de la spital si am programarea pe 11 noiembrie ora 13 :)
ideea ca nici eu nu am stiut de spital pana sa ma mut prin dristor in chirie si am vazut vara asta ca se face inaugurarea.
Am inteels ca doctorul ar fi bun si fiind si aproape de mine (la vreo 2 blocuri) am zis ca e de incercat, sincer mie mi-au inspirat incredere.
noutati voi da pe parcurs.

si uitati o operatie live cu toate comentariile doctorului.
http://www.eyemoviep.../2396657302/121


Buna intru, cum te mai simti?
Poate ne spui si noua cum a decurs operatia cand ai putin timp... Recuperarea cum a fost?
Se pare ca acest spital, si mai ales oferta de pret pe care o au ei in mom de fata a starnit interesul mai multor persoane.
Si pe langa faptul ca pare "too good to be true" chiar ne-ar prinde bine impresiile cuiva care chiar a trecut prin asta.

#22
lazy_caat

lazy_caat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.04.2009
A mai facut cineva ilasik la west eye? Cat dureaza recuperarea si ce restrictii apar dupa operatie? Pacat ca oferta se incheie pe 14..

#23
l3ogdan

l3ogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.02.2008
Salut,

Astazi am sunat si eu la West Eye si am reusit sa obtin o programare pentru consultatie maine dimineata.. Tot nu a mai aparut nimeni care sa fi trecut deja prin asta si sa ne poata impartasi si noua parerile ? Tare bine ar prinde ..

@lazy_caat Poti da te rog mai multe detalii referitoare la oferta despre care ai scris mai sus ca expira pe 14 ?

Merci.

#24
lazy_caat

lazy_caat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.04.2009
@l3ogdan: pe site scria ca pana pe data de 14 ianuarie operatia pentru ambii ochi ar costa 3000 ron in loc de 6000. Am fost si eu la ei la consultatie si au spus ca pe 13 e ultima zi de operatie cu pret redus, iar doctorul care face operatiile isi reia activitatea pe 12. Cam atat despre oferta. Miercuri ma duc din nou la ei la consultatie si daca vor iesi analizele bine, cred ca voi face operatia.

#25
l3ogdan

l3ogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.02.2008
Multumesc pentru detalii.. Intre timp am fost si eu la ei la consultatie. In urma unor serii de analize, am fost diagnosticat cu astigmatism hipermetropic, cu dioptrii destul de mari (asa cum ma asteptam): OS - 7D, OD - 3D. In cazul meu, operatia cu laser este ineficienta pentru ochiul stang .. defectul fiind corectat doar partial. Pentru ochiul drept se poate face, dar nu mi se garanteaza suta la suta ca in cativa ani nu ar putea apare din nou (din cate am inteles,  in functie de dioptrie se "slefuieste" mai mult sau mai putin suprafata corneei, dar aceasta in timp tinde sa revina la forma ei initiala). Prin urmare .. nu o sa fac operatia nici la ochiul drept. Solutia pentru care am optat eu este implantul toric personalizat, pentru fiecare ochi in parte . Costa mai mult .. dar imi corecteaza defectul pana la dioptrie aproape de 0, riscurile sunt minime si se garanteaza si stabilitatea in timp.

Iti urez sa ai parte de operatie usoara, daca te decizi sa o faci pana la urma ! :)

 lazy_caat, on 9th January 2011, 03:04, said:

@l3ogdan: pe site scria ca pana pe data de 14 ianuarie operatia pentru ambii ochi ar costa 3000 ron in loc de 6000. Am fost si eu la ei la consultatie si au spus ca pe 13 e ultima zi de operatie cu pret redus, iar doctorul care face operatiile isi reia activitatea pe 12. Cam atat despre oferta. Miercuri ma duc din nou la ei la consultatie si daca vor iesi analizele bine, cred ca voi face operatia.


#26
jderjerpelit

jderjerpelit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 08.07.2006
M-am operat in februarie 2011 pt astigmatism miopic ( dioptrii -5, respectiv, -6)prin tehnica Lasek-PRK. Eram complet chior fara ochelari, mereu trebuia sa am o pereche de schimb la mine. La un ochi din cauza subtirimii corneei, la celalalt desi corneea avea o grosime ce permitea efectuarea Lasik, am optat ptr Lasek PRK (m-a obsedat mereu problema flapului), desi mi s-a adus la cunostinta ca recuperarea va fi mai lenta si durerile semnificative. Intr-adevar, in prima noapte postoperator, durerile au fost ptr mine de intesitate foarte mare(comparabile cu durerile de cap dintr-o meningita), dar s-au atenuat in urmatoarele zile. La 7-8 zile, conduceam fara probleme, la fix 3 saptamani acuitate foarte buna. Acum, acuitate vizuala mai buna decat cea obtinuta dupa corectia cu ochelari! Se mai intampla sa mai am senzatie de corp strain ( odata cam la 2 zile), dar o rezolv prin clatire foarte usoara cu apa curata.
In concluzie, sunt extrem de fericit pentru alegerea facuta. Mi se pare extraordinar ca dupa 25 ani de purtat ochelari, sa vad atat de clar si sarmele de pe blocuri.

#27
lose99

lose99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.01.2010
AMA, OCULUS sau WEST EYE?

#28
cristidum

cristidum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.01.2011
si pe mine ma intereseaza mai multe
vreau sa fac operatie laser la ochi pentru miopie si as vrea recomandare de la cei care s-au operat.
Imi doresc sa fac operatia la un medic bun, de la o clinica dotata cu echipament performant. M-am tot uitat pe forumuri in ultimele luni insa nu gasesc informatii actualizate, parerile sunt destul de vechi, disparate si partinitoare.

Am gasit destule clinici (in Bucuresti): Oculus, (dr Cristian Moraru), Oftalux -Dr Burcin, Visionclinic (Prof. Dr. Mihai Pop), Ama Optimex (Conf. Dr. Mircea FILIP), WEST EYE, Optaprof Iasi (dr. Chiselita), si ar mai fi si altele (Turcia, Budapesta) - sper ca moderatorii sa nu stearga numele, nu fac reclama, doar caut (si sunt sigur ca multi mai cauta ca si mine)

Am fost si la Dna Dr Liliana Voinea care mi-a spus ca m-ar putea opera (banuiesc ca la spital unde lucreaza), inca as vrea si parerea celor care au fost operati - ce doctori, ce clinici?

#29
viseaza

viseaza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.10.2007

 cristidum, on 30th May 2011, 20:00, said:

si pe mine ma intereseaza mai multe
vreau sa fac operatie laser la ochi pentru miopie si as vrea recomandare de la cei care s-au operat.
Imi doresc sa fac operatia la un medic bun, de la o clinica dotata cu echipament performant. M-am tot uitat pe forumuri in ultimele luni insa nu gasesc informatii actualizate, parerile sunt destul de vechi, disparate si partinitoare.

Am gasit destule clinici (in Bucuresti): Oculus, (dr Cristian Moraru), Oftalux -Dr Burcin, Visionclinic (Prof. Dr. Mihai Pop), Ama Optimex (Conf. Dr. Mircea FILIP), WEST EYE, Optaprof Iasi (dr. Chiselita), si ar mai fi si altele (Turcia, Budapesta) - sper ca moderatorii sa nu stearga numele, nu fac reclama, doar caut (si sunt sigur ca multi mai cauta ca si mine)

Am fost si la Dna Dr Liliana Voinea care mi-a spus ca m-ar putea opera (banuiesc ca la spital unde lucreaza), inca as vrea si parerea celor care au fost operati - ce doctori, ce clinici?

Din punct de vedere al profesionalismului intalnit (vizitand atat clinica dr. filip cat si cea a dr. moraru) ti-o recomand cu incredere pe cea a dr. moraru desi cel mai bun lucru pe care l-ai putea face este sa iti faci cate o programare la fiecare clinica si sa vezi unde te simti tu mai confortabil. Marele dezavantaj pe care il gasesc la clinicile particulare (incluzand west eye) este lipsa programului in weekend si a unei solutii pentru consultul de urgenta.

Din auzite turcii ar fi pe locul I mondial la operatii de corectare a viciilor de refractie folosind metode genul lasik/prk sau similare.

#30
leviss9my

leviss9my

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.06.2011
salut... am 21 ani.. si din octombrie am aflat k am miopie... -0.5 la un ochi si -0.75 la celalalt.. pan` aku ii purtam doar in casa.. la tv, computer.. d cateva zile am inceput sa`i port si afara ...
In orice caz.. as putea sa fac operatie sa scap sa nu mai pot ochelari ? ast rasp. ms mult !

#31
viseaza

viseaza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.10.2007
Nu stiu daca se opereaza dioptrii atat de mici, in general dupa o operatie sunt sanse sa ramai cu o dioptrie de 0.5
Sfatul meu este sa accepti ideea de ochelar sau de lentila de contact, si sa te feresti pe cat posibil de operatii, mai ales la dioptria ta.

#32
robert_11

robert_11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 08.11.2006
La aceasta operatie, se pot opera ambii ochi in aceeasi zi, sau in zile diferite? Ma bate si pe mine un gand sa scap de miopie, insa daca ma opereaza astazi la un opchi si la celalalt peste o saptamana, nu prea imi convine. Consider ca sunt de ajuns emotiile intr-o zi, nu e nevoie de doua. :P

#33
DJ-Picture

DJ-Picture

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 07.07.2010

 robert_11, on 7th June 2011, 11:45, said:

La aceasta operatie, se pot opera ambii ochi in aceeasi zi, sau in zile diferite? Ma bate si pe mine un gand sa scap de miopie, insa daca ma opereaza astazi la un opchi si la celalalt peste o saptamana, nu prea imi convine. Consider ca sunt de ajuns emotiile intr-o zi, nu e nevoie de doua. :P
daca ai o activitate care necesita vedere (gen contabil) operatiile se fac in zile diferite, ca sa nu stai "orb" complet acele zile pana se vinde ochiul de la operatie

#34
robert_11

robert_11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 08.11.2006
Lucrez in domeniu, in sensul ca stau in fata calculatorului la munca, insa nu se pune problema sa nu pot sa-mi iau concediu. Adica, daca vad in ziua respectiva, incat sa pot merge pe strada, nu este nicio problema. Nu am pretentia sa vad la calculator.

#35
DJ-Picture

DJ-Picture

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 07.07.2010
ma refeream ca daca iti faci operatie la ambii ochi nu prea poti merge nici pe strada...

#36
robert_11

robert_11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 08.11.2006
Se pot opera ambii ochi in aceeasi zi. Am intrebat la spital.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate