Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Locuinta in Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#73
dani1977

dani1977

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 83
  • Înscris: 05.05.2010

View Postelena_es, on 18th February 2011, 17:43, said:

pt rocknroll....
acum am dat peste acest topic...
daca mai ai nevoie de informatii legate  de  subiectul dezbatut,te pot ajuta cu placere,locuiesc in spania de 5 ani,sunt camionera si am batut spania( si nu numai...)in lung si-n lat...
si noi vrem sa ne construim o casuta aici,deocamdata e doar in faza de ...."vrem"...e mult mai ieftin decat in ro (teren  si materiale..) nu se asteapta mult pt aprobari...etc,deocamdata avem un ap cumparat acum 4 ani jumate,chiar daca l-am achizitionat cand erau scumpe,merita,facand un calcul pe termen lung,merita...
eu mi-as dori o casuta undeva pe langa castellon,valencia ca sa pot sa am si o mica livada cu portocali,lamai,kaki,rodii...etc,apoi imi place iar zona lugo....multa verdeata si case ieftine am vazut o casa noua,in jur de 160 mp,cu gradina mare,garaje,curte pavata...etc la vre-o 50 km de lugo...la 59000 eu,o zona ff frumoasa, infrastructura si tot ce tine de  un loc civilizat...chiar daca era un sat de cateva mii de locuitori,adevarul ca acolo nu  pre sunt locuri de munca,in acea zona,si e ...oarecum 2 la capatul pamantului"dar e multtt mai bine decat in ro....claro
apoi am vazut case frumoase si accesibile ca pret in portugalia,mie personal imi place mult portugalia,zona de coasta.....
daca ai  intrebari o sa-ti raspund cu placere...
Cu scuzele de rigoare ,eu cand citesc adunatura asta de bazaconii INEBUNESC.Sau poate,lucrand ca camionera inca nu ti-ai dat seama de realitatile din Spania.Si cum iti ziceam la inceput ,fara nici o intentie de atac sau rautate,cred ca traind in cabina de camion o saptamana intreaga va departeaza de realitatile vietii de zi cu zi.Sa spui ca ti-ai luat apartament acum 4 ani(cand erau cele mai scumpe) si sa ai nonsalanta sa continui sa spui ca merita -asta chiar este  culmea.

Ai luat teapa ca multi altii de altfel ,teapa pe viata si mai inebunesti pe altii ca merita ?Haide sa nu mai scriem neadevaruri si sa nu inducem pe oameni in greseala.
  
Sat de cateva mii de locuitori la capatul pamantului ?Ce vorbesti?

Casa noua cu toate cele spuse de tine cu 59000? nu exista .160mp noua este minciuna.Casa in Spania cu 380 euro mp?Iti dai seama ce bazaconie spui?
Nu te supara!

Materialele de constructii sunt mai scumpe decat in Ro.Mana de lucru in constructii este mai scumpa.Actele nu se obtim mai usor decat in Romania.

Aici nu merge cu mita la arhitectul primariei.Taxele sunt mai mari.TVA il platesti , nu te joci.

Si multe altele ,pe care probabil nu  le stii din moment ce sustii ca ai facut o afacere buna cumparan un apartament acum 4 ani ,care cu siguranta valoreaza 60% din cat ai platit tu acum 4 ani ,dar pe care tu o sa platesti in 30 de ani aproximativ dublu la banca fata de cat te-a costat .

Si inca ceva si termim.Omul care a deschis topicul si-a facut o casa in Bucuresti ,are o situatie ,nu mananca din brisca .Sate parasite (nu cu cateva mii de locuitori cum spui tu)sunt si in Romania .

Sunt zone in Asturias ,in Rioja unde astfel de case le primesti aproape gratis ,dar sunt in pustietate .Da ,cu autostrada (doar nu pot intrerupe autostrada de la Bilbao la La Coru?a pt ca in nu stiu ce zona este pustiu).

Auzi domnule 380euro mp la casa noua cu gradina .Atunci tu cat ai dat pe mp de apartament acum 4 ani? 200euro?

Edited by dani1977, 07 March 2011 - 03:32.


#74
rob3r7o

rob3r7o

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 27.12.2007
Salutare! imi poate recomanda si mie cineva un site cu imobiliare, dar sa fie anunturi particulare, nu de la agentii va rog ... caut un piso, estudio sau duplex in zona Santa Cruz de Tenerife, Puerto de la Cruz, La Laguna, Taco sau Tincer ... am incercat pe segundamo.es dar nu am gasit nimic care sa ma intereseze.
Mersi anticipat

#75
iris_blue

iris_blue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.10.2008
Spun si eu ca unele preturi vehiculate pe aici nu au nici o legatura cu realitatea, fara suparare. In zonele apropiate de coasta, aproape de un oras mare si cu aeroport, o casa cu ceva teren pe langa se invarte de la 3-4 sute de mii de euro in sus, la 600 de mii chiar gasesti ceva ok.

Si eu am avut proasta inspiratie sa-mi iau un apartament acum 4 ani, stau in Reus langa Tarragona, regret miscarea, dar acuma nu pot da inapoi, adica intr-un fel sunt legata de mani si picioare, si mai am ghinionul sa am niste vecini cretini care stau deasupra care in anumite momente imi fac viata imposibila, nu prea ai cu cine discuta, ea e romanca el spaniol, unul mai cretin ca altul.

Asa imi dau seama ca blocul e rau facut in materie de izolatie si ma gandesc de multe ori ca in Ro nu am avut aceste probleme pe unde am stat la bloc, nici nu stiam cine sta deasupra.
Iar pretul ala de 59 de mii pt o casa cred ca e o gluma, sau o darapanatura care nu se poate numi casa pe unde a intarcat mutuŽiapa, vorba aia.
Eu stiu ca in Galicia preturile sunt mai mic,i dar nici chiar asa,i e o zona pitoreasca cu verdeata, dar in care nu se gaseste de lucru, multi merg spre zonele mai dezvoltate,  industrializate sa lucreze.

#76
dani1977

dani1977

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 83
  • Înscris: 05.05.2010

View Postiris_blue, on 7th March 2011, 19:56, said:

Spun si eu ca unele preturi vehiculate pe aici nu au nici o legatura cu realitatea, fara suparare. In zonele apropiate de coasta, aproape de un oras mare si cu aeroport, o casa cu ceva teren pe langa se invarte de la 3-4 sute de mii de euro in sus, la 600 de mii chiar gasesti ceva ok.

Si eu am avut proasta inspiratie sa-mi iau un apartament acum 4 ani, stau in Reus langa Tarragona, regret miscarea, dar acuma nu pot da inapoi, adica intr-un fel sunt legata de mani si picioare, si mai am ghinionul sa am niste vecini cretini care stau deasupra care in anumite momente imi fac viata imposibila, nu prea ai cu cine discuta, ea e romanca el spaniol, unul mai cretin ca altul.

Asa imi dau seama ca blocul e rau facut in materie de izolatie si ma gandesc de multe ori ca in Ro nu am avut aceste probleme pe unde am stat la bloc, nici nu stiam cine sta deasupra.
Iar pretul ala de 59 de mii pt o casa cred ca e o gluma, sau o darapanatura care nu se poate numi casa pe unde a intarcat mutuŽiapa, vorba aia.
Eu stiu ca in Galicia preturile sunt mai mic,i dar nici chiar asa,i e o zona pitoreasca cu verdeata, dar in care nu se gaseste de lucru, multi merg spre zonele mai dezvoltate,  industrializate sa lucreze.

Ft bine.Acceptarea unei erori este primul pas in solutionarea ei.Esti o persoana realista care cu siguranta va invata din erorile comise.Eu am prieten aici care dupa ce si-a luat un apartament dragut in 2002 si-a mai cumparat unul in 2008 si credema ca traieste un cosmar .Spera sa-l vanda pe primul,dar....

Lucreaza si el si nevastasa dar abia daca le ajung banii de mancare.

Sincer cred ca toti cei care avem ani buni aici avem obligatia morala sa-i avertizam pe cei care citesc aceste randuri de ce inseamna strainatatea.

  Pai noi, bieti emigranti, ne punem cu localnicii.Ei intotdeauna au unde sa mearga ,la mama,la bunica ,la frate si sora ca sa ceara ajutor pe cand noi doar la banca sa refinantam creditul si asa sa intram si mai mult in rahat.
  
  Ma bucur ca sunt si romani in Spania care recunosc ca au gresit cand au ales sa fie datori bancilor spaniole pe 30-40 de ani.Macar astia nu inebunesc pe altii .
  
  Pt un emigrant CATEGORIC CHIRIE.Motive multe .Si daca vreti haideti sa le discutam aici .Argumentat si cu cifre ,nu doar cu vorba.
  
  De altfel asta era si idea  topicului .

#77
iris_blue

iris_blue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.10.2008
Ooooh, da, imi asum eroarea, problema e ca eroarea asta se indreapta mai greu dar, da, trebuie sa fiu realista ca exact la momentul asta nu am ce sa fac. Am incercat marea cu degetul sa il vindem, dar cu o singura agentie, a venit a facut foto, a zis ca ei ii place f mult ca e f dragut apartamentul, tipa avand o experienta de 20 de ani in imobiliare, daaaaaaar ca l-am putea vinde doar cu destul de  mult sub valoarea la care l-am luat, asta stiam oricum, si diferenta ne ramane ca si credit la banca.

Acuma chiar asta nu vreau ca nu ma alunga nimeni din casa si dupa aia sa raman sa platesc o rata la banca pt fostul apartament. Eu nu il pot vinde acuma ca sa acopar creditul, preturile au cazut destul de mult din 2007, daca m-as putea apropia macar de suma care sa acopere creditul, chiar niste mii de euro minus, l-as da maine, chiar daca am mai investit in el, parchet , etc.  Nu ma intereseaza sa castig la el, nu cu ideea asta l-am luat. L-am luat pt a avea un loc unde sa ma simt bine, sa il aranjez dupa gustul meu, si ca dupa niste ani de plata te alegi cu ceva, nu ca la chirie.
Bine, acuma mi-am schimbat optica, in primul rand pt ca poate veneam cu ideea de chirie din Romania, unde e intr-adevar nasol sa stai in chirie, nu e bine reglementat aspectul sau nu se respecta, in general putini fac un contract, apartamentele sunt multe vai de ele, si cel mai rau e ca esti la cheremul proprietarului dupa cum vrea muschii lui.
Aici situatia e un pic exagarata dar pe invers, cei care sunteti aici stiti, ca un chirias care nu plateste nici macar nu poate fi dat afara decat cu ordin judecatoresc, si asta dureaza si costa timp si bani din partea proprietarului.
Si pe piata sunt multe apartamente, poti gasi unele noi si care arata tare bine pt a inchiria.

Pe prietenul tau nu-l invidiez deloc, brrr, ma ia cu fiori gandindu-ma sa ai doua ipoteci.

Dar vorba aia cu mintea romanului de pe urma e atat de adevarata. Cu mintea de acuma as alege sa stau in chirie categoric, si banii care se duc pe ipoteca i-as economisi, si peste ani depinde cum merg treburile, as decide unde ma stabilesc, si chiar daca ar trebui sa cer diferenta credit ar fi mult mai simplu, nu as plati atata dobanda, si as avea libertate de miscare.
Cam asa vad eu acuma lucrurile.

#78
f1gio

f1gio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 28.02.2011

View Postiris_blue, on 9th March 2011, 11:08, said:

Ooooh, da, imi asum eroarea, problema e ca eroarea asta se indreapta mai greu dar, da, trebuie sa fiu realista ca exact la momentul asta nu am ce sa fac. Am incercat marea cu degetul sa il vindem, dar cu o singura agentie, a venit a facut foto, a zis ca ei ii place f mult ca e f dragut apartamentul, tipa avand o experienta de 20 de ani in imobiliare, daaaaaaar ca l-am putea vinde doar cu destul de  mult sub valoarea la care l-am luat, asta stiam oricum, si diferenta ne ramane ca si credit la banca.

Acuma chiar asta nu vreau ca nu ma alunga nimeni din casa si dupa aia sa raman sa platesc o rata la banca pt fostul apartament. Eu nu il pot vinde acuma ca sa acopar creditul, preturile au cazut destul de mult din 2007, daca m-as putea apropia macar de suma care sa acopere creditul, chiar niste mii de euro minus, l-as da maine, chiar daca am mai investit in el, parchet , etc.  Nu ma intereseaza sa castig la el, nu cu ideea asta l-am luat. L-am luat pt a avea un loc unde sa ma simt bine, sa il aranjez dupa gustul meu, si ca dupa niste ani de plata te alegi cu ceva, nu ca la chirie.
Bine, acuma mi-am schimbat optica, in primul rand pt ca poate veneam cu ideea de chirie din Romania, unde e intr-adevar nasol sa stai in chirie, nu e bine reglementat aspectul sau nu se respecta, in general putini fac un contract, apartamentele sunt multe vai de ele, si cel mai rau e ca esti la cheremul proprietarului dupa cum vrea muschii lui.
Aici situatia e un pic exagarata dar pe invers, cei care sunteti aici stiti, ca un chirias care nu plateste nici macar nu poate fi dat afara decat cu ordin judecatoresc, si asta dureaza si costa timp si bani din partea proprietarului.
Si pe piata sunt multe apartamente, poti gasi unele noi si care arata tare bine pt a inchiria.

Pe prietenul tau nu-l invidiez deloc, brrr, ma ia cu fiori gandindu-ma sa ai doua ipoteci.

Dar vorba aia cu mintea romanului de pe urma e atat de adevarata. Cu mintea de acuma as alege sa stau in chirie categoric, si banii care se duc pe ipoteca i-as economisi, si peste ani depinde cum merg treburile, as decide unde ma stabilesc, si chiar daca ar trebui sa cer diferenta credit ar fi mult mai simplu, nu as plati atata dobanda, si as avea libertate de miscare.
Cam asa vad eu acuma lucrurile.

Respect parerea ta si a tuturor dar cum bine a spus mai devreme@DANI sau asa era numele,prietenul sau a cumparat in2002 cu siguranta asta il poate plati si inca bine,atunci nu erau preturile din 2008,2009,iar daca te intinzi mai mult decat poti, stim bine cum se termina povestea.Fiecare are o idee,parere,iar eu personal voi spune in proprietate,mi se pare aiurea sa dau banii si apoi sa plec,stiind ca acei banii dati de-a lungul timpului ar fi acoperit 5-10 anii din ipoteca.Acum vine partea mai putin frumoasa,cand astazi EURIBOR urca,iar cei care au cumparat in ,2007,2008,2009 , au cumparat  la preturii bine umflate,ce s-a inatmplat dupa aceea stim cu totii,normal ca acum e greu sa platesti o ipoteca de 750-800€ pe luna,dar asta a fost riscul atunci.Este parerea mea,si atunci in 2004 cand am luat eu casa,erau preturi acceptabile,si unde mai pui ca era si nou.Dupa cu siguranta nu as fi cumparat ceva, ptr ca nu era normal ca un apartament de 120m2 sa fie 300.000€,iar balonul sa spart si acum avem de-a face cu tot tipul de istorii,ale cunoscutilor,prietenilor,familiei,etc.
Asta e parerea mea,cine a cumparat o prorietate pana in 2007 sigur o poate plati si acum,mai usor mai greu dar poate face fata situatiei. :peacefingers:  :peacefingers:  :peacefingers:

#79
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,318
  • Înscris: 24.06.2006

View Postelena_es, on 18th February 2011, 14:43, said:

....multa verdeata si case ieftine am vazut o casa noua,in jur de 160 mp,cu gradina mare,garaje,curte pavata...etc la vre-o 50 km de lugo...la 59000 eu,o zona ff frumoasa, infrastructura si tot ce tine de  un loc civilizat...
leano, las-o jos ca macane, poate n-ai vazut 2 din fata

la banii astia poate era cusca lu boby, dar n-ai citit bine din fuga tir-ului

#80
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Daca vrei sa cauti, in cele din urma gasesti...
Cea de mai jos am gasit-o rapid, fara prea mare efort, e o relativa cazatura, insa are acoperisul nou, e la 20 km de mare si costa doar 16,000 euro, iar cu inca 30,000 o poti face o casuta foarte ok de locuit.
Eu o sa-mi caut un teren in viitor (cu casa pe teren, pentru "extindere" etc) pe care sa construiesc/extind/renovez in regie proprie (desigur, dupa regulile loco) si am gasit "cazaturi" (case rurale de piatra) in locatii ok pentru 50-60,000 euro. Cu 100,000 euro poti avea o casa foarte ok (nu super lux, precum cele din Marbella) in Spania, intr-o zona care sa-ti permita sa si poti trai dintr-o afacere, servici ok etc...

Casa in Sastago (Zaragoza)

Edited by Rocknroll, 09 March 2011 - 20:55.


#81
iris_blue

iris_blue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.10.2008
"Marea" aia e asa zisa  Mar de Aragon, adica un lac de acumulare pe raul Ebro. Marea cum o stim toti e la 200 de km.

#82
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,318
  • Înscris: 24.06.2006

View PostRocknroll, on 9th March 2011, 18:54, said:

Daca vrei sa cauti, in cele din urma gasesti...
Cea de mai jos am gasit-o rapid, fara prea mare efort, e o relativa cazatura, insa are acoperisul nou, e la 20 km de mare si costa doar 16,000 euro, iar cu inca 30,000 o poti face o casuta foarte ok de locuit.
Eu o sa-mi caut un teren in viitor (cu casa pe teren, pentru "extindere" etc) pe care sa construiesc/extind/renovez in regie proprie (desigur, dupa regulile loco) si am gasit "cazaturi" (case rurale de piatra) in locatii ok pentru 50-60,000 euro. Cu 100,000 euro poti avea o casa foarte ok (nu super lux, precum cele din Marbella) in Spania, intr-o zona care sa-ti permita sa si poti trai dintr-o afacere, servici ok etc...

Casa in Sastago (Zaragoza)
ba fi cuminte, ai fost acolo pe teren sau le simti din Ro?
ai vazut vreuna de aia cu 16 000 de euro de-aproape? nici pamantul de sub ea nu-i platit in banii astia
nu te baza numai ce vezi si experimentezi tu live

"Cu 100,000 euro poti avea o casa foarte ok" unde? la dracu-n praznic, in fundul lumii? daca esti cu sange albastru, multimilionar, singur, fara obligatii/compromisuri, da se merita, in schimb daca esti muritor de rand, tre sa te scoli in fiecare dimineata sa mergi la lucru, la 6 sa scoti copilul de la gradinita, sa mergi sa cumperi si papa si intre astea sa ai de alergat vreo 50 de km sa vezi cum ti se acreste de vila ieftina-n Espana

merg afacerile-n Pen Iberica acuma de le sar rotile

Edited by dan210, 09 March 2011 - 22:59.


#83
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postiris_blue, on 9th March 2011, 22:27, said:

"Marea" aia e asa zisa  Mar de Aragon, adica un lac de acumulare pe raul Ebro. Marea cum o stim toti e la 200 de km.

In fine, dar e doar 16,000 euro... ;)
Am gasit si un teren cu 24,000 euro la 750 m de ocean. Avea si o casuta mobila pe el, era absolut superb locul. Cu copaci inalti, cu o portita si un gardulet mic de lemn, ca la americani. Nu am continuat discutia cu proprietarul fiindca mi-a spus ca e non edificabil. Nu avea curent, insa avea apa. De vacanta era minunat, insa doar pentru cineva din Spania. La 1 km de oras, pe undeva prin nord, regiunea Cantabria.

View Postdan210, on 9th March 2011, 22:54, said:

ba fi cuminte, ai fost acolo pe teren sau le simti din Ro?
ai vazut vreuna de aia cu 16 000 de euro de-aproape? nici pamantul de sub ea nu-i platit in banii astia
nu te baza numai ce vezi si experimentezi tu live

"Cu 100,000 euro poti avea o casa foarte ok" unde? la dracu-n praznic, in fundul lumii? daca esti cu sange albastru, multimilionar, singur, fara obligatii/compromisuri, da se merita, in schimb daca esti muritor de rand, tre sa te scoli in fiecare dimineata sa mergi la lucru, la 6 sa scoti copilul de la gradinita, sa mergi sa cumperi si papa si intre astea sa ai de alergat vreo 50 de km sa vezi cum ti se acreste de vila ieftina-n Espana

merg afacerile-n Pen Iberica acuma de le sar rotile

Da, la dracu'n praznic, la alea ma refer.
Uite una in zona Toledo, la 73,000 euro.

Vrei in Barcelona? Scoti banu', de la 7-800,000 euro in sus...

#84
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postf1gio, on 1st March 2011, 22:03, said:

Am sa spun casa in proprietate deoarece tot ce am, e aici si nu in ro. unde nu am nici un ac de siguranta,asadar casa noua in proprietate cumparata acum 7 ani si jumate(bloc de 4 etaje si cate 2 apartamente pe palier/total 8 vecinii,lift),la 5 minute de plaja,cinema,farmacie,ba mai mult din mercadona merg cu caruciorul pana in bucatarie,deci sa zic facilitati destule, si zona super ok.Zona respectiva este COSTA BLANCA, mai exact orasul VILLAJOYOSA (la 7km de Benidorm si 25km Alicante).
Varianta a2a cu chirie aici este o tema care e mai personala,fiecare cauta ceva sau vrea sa stea un anumit timp si cum am spus e personala tema respectiva desi acum la momentul acesta,ipoteca si chiria sunt cam la fel(ma refer la pret)cu diferenta ca in ziua de maine acel ceva va fi al tau.

Dupa 11 ani si jumate aici,deci cred ca stiu cam, cum functioneaza sistemul educativ,social,politic,etc.Daca sunt doritorii despre informatii despre casa si etc, sau orice alta tema am sa va  ajut cu placere. :peacefingers:  :peacefingers:  :peacefingers: .

Daca am inteles bine ca esti de 7 ani si mai bine in Spania, am citit pe net ca mai ales in zona Almeria-Alicante bate un vant saharian uscatt ce aduce nisip /praf ?! -Cat de frecvent si cat de suparator este fenomenul ?!
2. Daca mai exista locuri de munca prin zona pt. necalificati ca mine si cum pot gasi de aici din Rom^nia ?!

Multumesc anticipat pt. raspunsuri! Numai bine va doresc!

#85
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Ca idee, cam ce-am cautat eu, nu neaparat in acest oras...
Teren de 58 mp, in Valencia (oras), la 500 m de plaja.
Costa 65,000 euro, probabil ca-l scoti la 60,000, iar cu inca 40,000 euro iti faci o casuta exact cum am spus mai sus: de 100,000 euro.
Nu mare, desigur, insa poate fi cu etaj, micuta, dar cu gust. Sa zicem, cu amprenta de 40 mp (deci 80 mp construiti), sa-ti lasi loc si de masina. Nu un Audi, un Polo...

#86
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,318
  • Înscris: 24.06.2006

View PostRocknroll, on 9th March 2011, 21:38, said:

Da, la dracu'n praznic, la alea ma refer.
Uite una in zona Toledo, la 73,000 euro.

Vrei in Barcelona? Scoti banu', de la 7-800,000 euro in sus...
recomandarea mea este sa mergi la fata locului, te asigur ca nu-i tot una cu ce vezi pe sticla, ti-o spun cu toata seriozitatea si din experienta mea in Peninsula Iberica, chiar daca mai la vest de unde bati tu

sunt diverse amanunte care fac mult, teren, vecini, mediu, chestii ascunse, aparent neansemnate, care-ti fac viata neagra dupa

daca ai un copil mic si gradinita-i la x km, locul de munca simetric in directie opusa, o sa revi cu picioarele pe pamant, da no sa ai cui vinde, ca de aia-i asa ieftin, ca nimeni nu le cumpara

View PostRocknroll, on 9th March 2011, 21:51, said:

Ca idee, cam ce-am cautat eu, nu neaparat in acest oras...
Teren de 58 mp, in Valencia (oras), la 500 m de plaja.
Costa 65,000 euro, probabil ca-l scoti la 60,000, iar cu inca 40,000 euro iti faci o casuta exact cum am spus mai sus: de 100,000 euro.
Nu mare, desigur, insa poate fi cu etaj, micuta, dar cu gust. Sa zicem, cu amprenta de 40 mp (deci 80 mp construiti), sa-ti lasi loc si de masina. Nu un Audi, un Polo...
uite si o fotografie ca sa vezi mai bine la ce te-ai orientat, zona buna, copilul are teren de joaca prin daramaturi/case parasite ... serparie, ce sa mai vorbim, dupa cum arata zona, blocurile de vis-a-vis or fi pline de africani, ce sa mai spun, companie de prima clasa

[ http://i52.tinypic.com/1zvswu1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dan210, 10 March 2011 - 00:45.


#87
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Ah, nu, nu ma orientasem la aia...
A fost doar un exemplu pentru a demonstra ca se poate gasi, insa probabil ca nu a fost cel mai bun.
Personal, cred ca se poate cumpara ceva cat de cat decent in 100-120,000 euro. Eu prefer teren (+ ulterior casa), sotia casa, direct...
Vom mai face o vizita in 2012, iar in functie de feelingul de la fata locului si de ceea ce gasim, plus alte variabile... etc.
Problema e ca eu vreau pe coasta in est (Cataluna) sau sud-est (Alicante, Valencia), iar sotia in nord (Cantabria) sau nord-vest (Galicia).



Inca una si ma duc... :D

Alicante, Torrevieja, un studio cu bucataria mobilata, la cateva minute de port/plaja, cam 30,000 euro. E mai ieftin decat in Pantelimon. Cum vi se pare asta? Ma refer la cei care locuiesc in Spania...

Edited by Rocknroll, 10 March 2011 - 01:14.


#88
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,318
  • Înscris: 24.06.2006

View PostRocknroll, on 9th March 2011, 23:13, said:

Ah, nu, nu ma orientasem la aia...
A fost doar un exemplu pentru a demonstra ca se poate gasi, insa probabil ca nu a fost cel mai bun.
Personal, cred ca se poate cumpara ceva cat de cat decent in 100-120,000 euro. Eu prefer teren (+ ulterior casa), sotia casa, direct...
iti doresc sa reusesti

#89
dani1977

dani1977

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 83
  • Înscris: 05.05.2010

View PostRocknroll, on 10th March 2011, 01:53, said:

Ah, nu, nu ma orientasem la aia... :D
A fost doar un exemplu pentru a demonstra ca se poate gasi, insa probabil ca nu a fost cel mai bun.
Personal, cred ca se poate cumpara ceva cat de cat decent in 100-120,000 euro. Eu prefer teren (+ ulterior casa), sotia casa, direct...
Vom mai face o vizita in 2012, iar in functie de feelingul de la fata locului si de ceea ce gasim, plus alte variabile... etc.
Problema e ca eu vreau pe coasta in est (Cataluna) sau sud-est (Alicante, Valencia), iar sotia in nord (Cantabria) sau nord-vest (Galicia).
Esti tare ca o nuca.Am impresia ca te documentezi mult ,dar ca in sinea ta continui sa crezi ca vei construi dupa capul tau.Daca este asa iti mai spun odata ca gresesti.
Nu vei apuca sa bagi nici o lopata in pamant fara sa iei amenda daca nu ai autorizatia de constructie.Spui ca aduci muncitori din Romania.Ca sa fie legali va trebui sa-i angajezi ,astfel iti va cadea parul.La politia Local nu face altceva decat sa dea amenzi pttrafic ,sa vegheze obrele si sa se plimbe cu masina.
Stii cat este amenda pt un muncitor fara acte ?pana 6000euro .
Stii cat este amenda pt 5 muncitori fara acte? poate fi daca nu esti la prima abatere caz penal.(cu probabilitate de expulzare )
Sau ai impresia ca protectia muncii aici este ca la noi.Doar salariul +seguridad social va trece pentru un peon de 1700-1800 euro pe luna si asta la 8 ore.Alta ar fii treaba daca ai face o reforma interioara ,dar sa construiesti fara sa fii controlat -uito
Este bine sa te documentezi dar asa cum a mai spus-o cineva pe aici cel mai bine ar fii sa fii pe teren.
Era sa uit.Licenta pt activitati comerciale ,productie ,etc nu vei primi daca zona respectiva nu o are deja .Pe scurt sa nu crezi ca schimbi geamurile cu o usa si faci magazin,bar etc.
Plaza de care se vorbea in anuntul prezentat de tine o poti vedea in poza urmatoare .Este o bucata din Ebro mai lata pe care aragonesi o cheama Mar de Aragon

Attached Files


Edited by dani1977, 10 March 2011 - 01:35.


#90
dani1977

dani1977

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 83
  • Înscris: 05.05.2010

View PostRocknroll, on 10th March 2011, 02:13, said:

Ah, nu, nu ma orientasem la aia...
A fost doar un exemplu pentru a demonstra ca se poate gasi, insa probabil ca nu a fost cel mai bun.
Personal, cred ca se poate cumpara ceva cat de cat decent in 100-120,000 euro. Eu prefer teren (+ ulterior casa), sotia casa, direct...
Vom mai face o vizita in 2012, iar in functie de feelingul de la fata locului si de ceea ce gasim, plus alte variabile... etc.
Problema e ca eu vreau pe coasta in est (Cataluna) sau sud-est (Alicante, Valencia), iar sotia in nord (Cantabria) sau nord-vest (Galicia).



Inca una si ma duc... :D

Alicante, Torrevieja, un studio cu bucataria mobilata, la cateva minute de port/plaja, cam 30,000 euro. E mai ieftin decat in Pantelimon. Cum vi se pare asta? Ma refer la cei care locuiesc in Spania...
Asta (estudio)pe romaneste este garsoniera confort 2.Baga poze mai ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate