Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Topic pentru discuţii generale. Solicit UN MIC SFAT...

- - - - -
  • Please log in to reply
315 replies to this topic

#73
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Angajat la un centru xerox sau vanzator de shaorme cred ca poate fi oricine in timpul facultatii.
Universitate de Vest si Universitatea Politehnica sunt UNIVERSITATI, adica cuprind mai multe facultati.
Care din ele? Ce domeniu te intereseaza?
Daca vrei programare mergi la Politehica, Calculatoare si fi pregatit sa inveti si singur de buna voie.

#74
StiffyMeister

StiffyMeister

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 10.03.2011
sunt interesat de domeniul IT .. mi`ar placea sa fiu web designer, dar nu prea am asa mare inspiratie, asa ca ramane programator punct

Edited by Lucian_M, 04 April 2011 - 19:56.


#75
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Si eu sunt interesat sa nu mai postezi la misto, doar ca sa acumulezi niste cifre acolo. Ai deja multe piste, impresia mea e ca esti ori foarte nehotarat, ori vrei sa faci conversatie. Te rezumi la asta pe un singur topic.
A, si invata sa scrii corect pe aceasta arie. In rest- problema ta. Dar aici este o arie cu un profil educational, nu Poiana.

#76
StiffyMeister

StiffyMeister

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 10.03.2011
ba baiatule.. cum sa iti explic ca ma *** pe numarul de posturi pe care le am.. am postat aici ca sa primesc ajutor, nu ca sa fiu corectat ca scriu in graba si nu stau jumate de ora pentru a redacta un text. sunt nehotarat.. si ce daca???? scuza`ma ca ma gandesc la viitorul meu. daca ma poti ajuta cu vreo informatie, aceasta va fi apreciata si bine primita, in rest te invit sa nu mai comentezi







Stimate user, moderatorul are o anumita varsta si a facut ceva scoala. Nu-ti permit sa-mi vorbesti in acest fel. In mod normal, umblam la un butonas, insa consider ca de data asta doar te invit sa renunti la acest tip de limbaj si sa te apuci sa apesi din cand in cand tasta Shift. Iar faptul ca observ ca esti foarte nou nu te face strain de Regulamentul acestui forum, care spune, printre altele, ca nu se deschid posturi sau se scrie de dragul de a scrie (gasesti tu forma corecta). Ma opresc aici, data asta trec cu vederea limbajul.

Edited by Lucian_M, 05 April 2011 - 14:56.
precizare


#77
szsn

szsn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.04.2011
V-as ruga, daca stiti, sa-mi spuneti, daca termin uvt pot sa plec din tara linistit? ma refer la un job in strainatate...daca imi este recunoscuta diploma dincolo... Macar in Europa. Ca in sua am auzit ca nu-i recunoscuta.

Multumesc anticipat!

#78
Alex-AR

Alex-AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 19.03.2009
Pai de ce nu intrebi si tu la faculta?mail,telefon, etc. sau daca stii ceva studenti care au terminat si au plecat inafara

#79
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Depinde de job. Daca aspiri la ceva maret o sa te angajeze la un nivel mai jos si o sa-ti ia cam 2-3 ani sa-ti echivalezi niste cursuri, dupa aia ai toata  cariera inainte. Asa merge si in America, dar cred ca nu te-ai informat tu bine.
De exemplu daca ai terminat medicina la noi, ai facut 5-6 ani de rezidentiat, in Franta vei fi infirmier 3 ani pana iti echivalezi niste cursuri, chiar daca in Romania ai fi putut profesa ca chirurg.

Edited by errai, 14 May 2011 - 13:31.


#80
szsn

szsn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.04.2011

View PostAlex-AR, on 14th May 2011, 13:54, said:

Pai de ce nu intrebi si tu la faculta?mail,telefon, etc. sau daca stii ceva studenti care au terminat si au plecat inafara

mult mai ajutat cu aceasta postare...mersi oricum.

View Posterrai, on 14th May 2011, 14:28, said:

Depinde de job. Daca aspiri la ceva maret o sa te angajeze la un nivel mai jos si o sa-ti ia cam 2-3 ani sa-ti echivalezi niste cursuri, dupa aia ai toata  cariera inainte. Asa merge si in America, dar cred ca nu te-ai informat tu bine.
De exemplu daca ai terminat medicina la noi, ai facut 5-6 ani de rezidentiat, in Franta vei fi infirmier 3 ani pana iti echivalezi niste cursuri, chiar daca in Romania ai fi putut profesa ca chirurg.

job it, in orice caz. as dori sa merg la vest la profil info. si aici daca termin faculta, dau licenta si masteru, primesc diploma de inginer? am mai auzit ca pot sa ma duc la politehnica sa dau master, si acolo primesc diploma de inginer..
doar ca nu prea pot compara vestu cu politehnica. vestu e undeva...jos, in comparatie cu poli.

#81
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Te rog sa incepi propozitiile cu litere mari (majuscule).

#82
mariangeni

mariangeni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.05.2011
...acum cativa ani m-am inscris la geografie si am abandonat facultatea in al doilea semestru, iar acum as vrea sa ma inscriu la ase. teoretic ar trebui sa-mi platesc primul an chiar daca intru la buget.
intrebarea mea este ce as putea sa patesc daca as omite in fisa de inscrere faptul ca am fost si pe la geografie si as evita astfel plata taxei pe primul an.
m-ar putea depista cineva? taxa e cam mare si nu-mi permit sa o platesc.

stiu ca multi in situatie asemanatoare au mintit in fisa de inscriere si au evitat astfel plata taxei, nu am auzit sa fie vreunul prins.
cum s-ar face un control de genul asta?

multumiri anticipate pentru orice informatie.




Majuscule la inceputul propozitiei, te rog.

Edited by Lucian_M, 16 May 2011 - 18:24.


#83
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Eu nu as face treaba asta.

#84
dergeo

dergeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.01.2009
Salutare.
Stie cineva cum se calculeaza punctajul final pentru distributia caminelor si a burselor din toamna? Sau depinde de fiecare facultate? Daca depinde, macar dati-mi un exemplu cum este la voi.  :peacefingers:

Edited by dergeo, 31 May 2011 - 17:25.


#85
westhunter

westhunter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.10.2008
Presupun ca am incalcat o regula deja cu Topicul acesta,dar din pacate nu prea mai am mult timp si doresc sa aflu cat mai multe informatii si cat mai repede.

Sunt anul 3 la Spiru Haret:Management Financiar Contabil-Management si vreau sa dau licenta in alta parte,alta universitate.
Puteti sa-mi spuneti va rog,cei care ati urmat acelasi profil si au dat licenta in Management la ce univ. ati dat licenta si ce alte lucruri mai implica?
Am inteles ca la Cantemir  o sa am nevoie de un profesor ma va indruma,trebuie sa obtin si 2 note pe parcursul anului,cate 1 in fiecare semestru.Nu stiu daca pot sa ma inscriu la ei pentru ca nu cred ca profesorul respectiv va fi de acord sa ma0ndrume, cel putin nu moca:).Licenta am de gand sa o sustin anu asta daca reusesc.sau cel tarziu la anu.

Apreciez orice informatie utila.

#86
shirona

shirona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.09.2010
Buna! M-ar intersa daca dupa terminarea "Economiei turismului intern si international" sunt ceva sanse reale pentru un job destul de bine platit. Poate careva dintre voi mi-ar putea raspunde cu un fapt real...

#87
Chavez

Chavez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 05.04.2008
De cativa ani profi au o noua jucarie, programe care cauta in baze de date enorme dedicate, baze locale si pe net surse de inspiratie ale lucrarilor/licentelor/disertatiilor studentilor. Cat de viabile si bune sunt programele astea in a descoperii plagiatul? Evident daca exista fragmente in baza de date a programului acesta va descoperi imediat sursa... intrebarea e: poate fi pacalit cumva?
De exemplu o metoda la care m-am gandit e sa fie textul pus sub forma de poza... dar o sa iasa o lucrare 100% originala si atrage suspiciuni si daca intra si verifica vede ca nu e editabil.
Voi ce stiti in "domeniul" asta. Haideti sa impartasim idei, cunostinte poate ne facem viata mai usoara la licenta :).

#88
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006
foarte bine ca au asa ceva. sa il si foloseasca !

#89
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Au pe naiba . O vrajeala de speriat studentii

#90
mora641

mora641

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.11.2008
Care stie niste reguli mai exacte la creditele in advans?Sunt la Polittehnica din Timisoara si daca as termina cu 38 de credite cum pot sa imi iau in avans numai 2??Ca am intrebat pe mai multi si uni mi-au zis ca numai 40 de credite pot si alea is 20 si ceva de milioane si nu am de unde sa dau atata

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate