Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Topic pentru discuţii generale. Solicit UN MIC SFAT...

- - - - -
  • Please log in to reply
315 replies to this topic

#37
pebles

pebles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.11.2010
Pe de o parte da,e o prostie.Daca pica vineri macar stiam o treaba :)) ,dar e bine si asa,numai vacanta sa fie.

#38
yozmo

yozmo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 04.11.2010
Eh, eu nu imi permit sa spun asta. Sunt clasa a 12a si as vrea ca timpul sa treaca mai greu...

#39
ralukuttza

ralukuttza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.12.2010
Buna seara..sunt in anul I la medicina generala in Timisoara..sunt foarte dezamagita de ceea ce am ales..mi se pare foarte greu si nu cred ca fac fata...
As vrea sa ma transfer la radiologie si imagistica sau la asistenta de medicina generala..mama ma sustine insa multa lume ma judeca si spun ca fac o mare greseala..
Voi ce parere aveti?Multumesc anticipat.

#40
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
Inca nici nu a inceput sesiunea si zici ca nu faci fata? Stai macar un an sa vezi cum e.

#41
avlad18

avlad18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 26.07.2010

View Postralukuttza, on 5th December 2010, 19:06, said:

Buna seara..sunt in anul I la medicina generala in Timisoara..sunt foarte dezamagita de ceea ce am ales..mi se pare foarte greu si nu cred ca fac fata...
As vrea sa ma transfer la radiologie si imagistica sau la asistenta de medicina generala..mama ma sustine insa multa lume ma judeca si spun ca fac o mare greseala..
Voi ce parere aveti?Multumesc anticipat.
Mie mi-a zis profesorul de mate o chestie:" Eu nu scad nivelul ca sunteti  voi fraeri, voi trebuie sa va ridicati la nivelul meu", asa si tu; incearca sa te ridici la pretentile facultatii, nu exista nu pot.

#42
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Primii doi ani sunt imputiti si in mare parte inutili, apoi urmeaza in 4 si inca 304 de rezidentiat :)

Prin urmare, nu e prea tarziu s afaci o schimbare de cariera, da rnu am auzit sa exista facultate de radiologie, alea sunt specialziari de rezidentiat.

#43
most_wanted_racer_alive

most_wanted_racer_alive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.04.2009
Daca ai sa faci radiologie iti cam distrugi viata. Te vezi stand in radiatii care au cele mai urate efecte asupra organismului? In Romanica se fac radiografii ca pe poze asa ca vei avea si mult de munca si mai multa expunere. Macar du pana la capat anul si dupa aia vezi ce faci.

#44
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
tu crezi ca o sa fie expusa la doze de radiatii letale?
cei care lucreaza in domeniu primesc ingrijiri speciale si au un program bine gandit,ai. expunerea sa nu depaseasca anumite norme

#45
ralukuttza

ralukuttza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.12.2010

View PostCourage, on 5th December 2010, 18:50, said:

Primii doi ani sunt imputiti si in mare parte inutili, apoi urmeaza in 4 si inca 304 de rezidentiat :)

Prin urmare, nu e prea tarziu s afaci o schimbare de cariera, da rnu am auzit sa exista facultate de radiologie, alea sunt specialziari de rezidentiat.

Radiologia si imagistica e 3 ani in cadrul universitatii

View Postdani.user, on 5th December 2010, 18:12, said:

Inca nici nu a inceput sesiunea si zici ca nu faci fata? Stai macar un an sa vezi cum e.

Am intrat cu 10..insa nu a meritat efortul...ma omoara anatomia..pur si simplu nu retin nimic..si daca retin le incurc si le fac varza..de'asta zic ca nu fac fata..mi se pare inuman sa tii minte atatea chestii intr'un timp atat de scurt...

#46
most_wanted_racer_alive

most_wanted_racer_alive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.04.2009

View Postdoctorwho, on 5th December 2010, 20:22, said:

tu crezi ca o sa fie expusa la doze de radiatii letale?
cei care lucreaza in domeniu primesc ingrijiri speciale si au un program bine gandit,ai. expunerea sa nu depaseasca anumite norme

  Normal ca nu are de-a face cu doze letale. Dar vorba romanului: oleaca azi, oleaca maine... se aduna. Mai ales cand vorbim de chestii din astea ce implica radiatiile. Sunt destul de multe riscuri, parerea mea. Daca nimereste sa lucreze la un tomograf si numai acolo, bafta ei. Dar avand in vedere ca asemenea aparatura nu prea este la noi sau sta pe post de bibelou in camionul cu care a venit... tot la radiografii se ajunge.

  ralukuttza: zici ca ai intrat cu 10? Admiterea cum se da la voi? Se da cartea de grile inainte? Ai invatat grilele pe de rost? Altfel nu vad dificultatea. Facultatea e o treapta superioara scolii unde fiecare primea mura in gura. Trebuie de invatat pe bune. Macar ai incercat sa inveti cu atlas in fata? Incearca sa iti faci scheme! De ce sa renunti la facultatea asta din cauza unui singur obiect? Macar la restul te descurci?

Edited by most_wanted_racer_alive, 05 December 2010 - 20:35.


#47
ralukuttza

ralukuttza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.12.2010

View Postmost_wanted_racer_alive, on 5th December 2010, 18:32, said:

Normal ca nu are de-a face cu doze letale. Dar vorba romanului: oleaca azi, oleaca maine... se aduna. Mai ales cand vorbim de chestii din astea ce implica radiatiile. Sunt destul de multe riscuri, parerea mea. Daca nimereste sa lucreze la un tomograf si numai acolo, bafta ei. Dar avand in vedere ca asemenea aparatura nu prea este la noi sau sta pe post de bibelou in camionul cu care a venit... tot la radiografii se ajunge.

Nu as putea avea deschidere spre strainatate?

View Postmost_wanted_racer_alive, on 5th December 2010, 18:32, said:

Normal ca nu are de-a face cu doze letale. Dar vorba romanului: oleaca azi, oleaca maine... se aduna. Mai ales cand vorbim de chestii din astea ce implica radiatiile. Sunt destul de multe riscuri, parerea mea. Daca nimereste sa lucreze la un tomograf si numai acolo, bafta ei. Dar avand in vedere ca asemenea aparatura nu prea este la noi sau sta pe post de bibelou in camionul cu care a venit... tot la radiografii se ajunge.

  ralukuttza: zici ca ai intrat cu 10? Admiterea cum se da la voi? Se da cartea de grile inainte? Ai invatat grilele pe de rost? Altfel nu vad dificultatea. Facultatea e o treapta superioara scolii unde fiecare primea mura in gura. Trebuie de invatat pe bune. Macar ai incercat sa inveti cu atlas in fata? Incearca sa iti faci scheme! De ce sa renunti la facultatea asta din cauza unui singur obiect? Macar la restul te descurci?

Am facut pregatire 2 ani la biologie..la restul ma descurc cat de cat..insa mi'am dat seama ca nu ma atrage deloc..da..e ok povestea cu "voi ajuta omul care sufera..voi fi mare..voi fi tare si etc" insa pur si simplu mi'e scarba de facultatea asta..
BTW la anatomie avem un "profesor" care la cursuri se lauda cu cartile pe care le'a scris..sau cu pozele pe care le face la cadavre..am invatat pentru partial 5-6 ore pe zi..si nu mi'a dat partialul..chestia asta m-a demoralizat foarte mult..e prima lovitura din cele 8646354164 care vor urma

View Postlex404, on 5th December 2010, 17:13, said:

primul an la medicina e foarte greu..dar apoi ai sa vezi ca se mai lasa din  "greutate" . ia contactul cu Antigen :)
Antigen fiind?Scuze,dar nu am mai auzit expresia :D

#48
most_wanted_racer_alive

most_wanted_racer_alive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.04.2009
Antigen o fi un alt om de aici de pe forum.

Si la radiologie si din astea o sa ai destule urate de invatat. Suturi in fund se iau peste tot. Macar de ce nu te-ai interesat inainte sa dai la medicina? Sa vezi si tu ce si cum anume.

#49
ralukuttza

ralukuttza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.12.2010

View Postmost_wanted_racer_alive, on 5th December 2010, 18:50, said:

Antigen o fi un alt om de aici de pe forum.

Si la radiologie si din astea o sa ai destule urate de invatat. Suturi in fund se iau peste tot. Macar de ce nu te-ai interesat inainte sa dai la medicina? Sa vezi si tu ce si cum anume.

Pai mi s'au mai zis chestii..dar eu m'am incapatanat..oricum regretam toata viata daca nu incercam..mama mi'a zis sa nu dau la medicina ca e greu..dar eu batman :((

#50
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
da-i unde vrei, dar fa macar ce-ti place. Doar la vara mi se pare ca te poti transfera, cel putin eu m-am transferat in anul 2, in vacanta de vara, am dat diferente in toamna anului 2 si aia a fost tot. Personal consider facultatile astea tocatoare de bani, timp, nervi si o insatisfatie din punct de vedere al locurilor de munca actuale = 0. Si era sa  uit, vreo 4 ani mancati din viata degeaba. In fine... vom vedea ce va mai fi. Ai fost incapatanata rau nu? Macar stiu ce sa-i zic prietenei acum, sa renunte la idee:D O vreau vie in continuare, nu robot :thumbup:

#51
ralukuttza

ralukuttza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.12.2010

View Postxkos, on 5th December 2010, 19:19, said:

da-i unde vrei, dar fa macar ce-ti place. Doar la vara mi se pare ca te poti transfera, cel putin eu m-am transferat in anul 2, in vacanta de vara, am dat diferente in toamna anului 2 si aia a fost tot. Personal consider facultatile astea tocatoare de bani, timp, nervi si o insatisfatie din punct de vedere al locurilor de munca actuale = 0. Si era sa  uit, vreo 4 ani mancati din viata degeaba. In fine... vom vedea ce va mai fi. Ai fost incapatanata rau nu? Macar stiu ce sa-i zic prietenei acum, sa renunte la idee:D O vreau vie in continuare, nu robot :thumbup:

Si tu te-ai transferat de la medicina?:D
Daca da..ce ai ales?
Multumesc tuturor pentru sfaturi :D

#52
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
nop. contabilitate si informatica de gestiune. Pe atunci credeam ca e vb doar de informatica insa cand am vazut cum stau lucrurile la aia mai mari (anul 3..am intrat din greseala la un curs de-al lor) m-am luat cu mainile de cap cat de imputita putea fi materia (contabilitatea) si am ales altceva. In acelasi timp era si un prieten de-al meu cu mine, l-am convins si pe ala sa se mute cu mine si asa am ales noul profil. Ca sfat, daca vrei sa nu regreti deloc, fa si tu vreo 2-3 greseli de-ale mele la colegii din anii mai mari. Vezi atunci exact cum vor sta treburile. Oricum, in Timisoara a-ti pus-o cu medicina, trebuie sa fii doxa de carte sa-ti iei examenele. Si parca nu ar fi de ajuns, in primii 2 ani inveti lucruri marunte si inutile (asta cam la orice facultate)

#53
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
in cazul asta alegerea iti apartine :OK:  Tine cont f mult de ceea ce vrei tu. Peste 9 ani cand termini nu stii exact ce vremuri vor fi, mai bune sau mai rele. Cea mai buna solutie in privinta facultatii e aia din care scoti bani, adica sa ai un job si daca jobul merita sa-ti faci si o facultate pe profil. Cam asa trebuia sa procedez eu... Ma rog, e opinia mea, dar se aplica astazi mai bine ca oricand.

#54
ralukuttza

ralukuttza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.12.2010
multumesc de sfaturi..am sa merg sa intreb ce si cum pe la secretariat..si mai vad eu..in principal..ma mut :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate