Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Soft monitorizare centrale telefonice Panasonic !!! SI FREE !!!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Alcatelu`

Alcatelu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 31.07.2002
Ziceti unde se poate gasi un soft de monitorizare a centralelor telefonice Panasonic sau un site care sa iti spuna cum poti sa conectezi direct imprimanta la Centrala (ca direct nu merge am incercat eu ).

Am vazut niste soft-uri romanesti Agenda 2002, TaxTel, MoniC dar sunt scumpe ale dracu si sunt copiate (daca putem spune asa, mai bine zis sunt traduse dupa soft-uri straine care se mai distribuie si free la firmele care instaleaza asa ceva).

V-as fi recunoscatori pentru niste sugestii !!!

#2
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Explica, te rog ... Vrei soft pentru configurarea centralelor, sau pentru taxare apeluri ? Dii mai explicit, pentru ca sint doua categorii diferite de software, si ... vezi ca nu prea sint free !!! (cel putin pentru Panasonic ...)

#3
Alcatelu`

Alcatelu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 31.07.2002
Ce ma bucur ca in sfarsit a raspuns un om care se stie.Omule eu vreau un soft pentru taxarea apelurilor Ex: Agenda 2002 de la Intersol www.intersol.ro .

Si mai ales sa fie free. Daca stii vreaunul romanesc.

La configurare nu ma prea intereseaza am vazut cateva utilitare PBX Configurator etc.

Mersi mult si astept raspunsuri si sugestii !

#4
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
Pai omule,softul de obicei vine odata cu centrala.Si de obicei este facut de producatorul acesteia.Nu ti-as recomanda sa fololosesti alt fel de soft ca s-ar putea sa ai surprize.

#5
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Antaris >> software-ul de contorizare facut de "firma mama" probabil ca doar RTc il foloseste ... Exista o serie intreaga de programe care fac taxarea, facute de diverse persoane / firmulitze, dat fiind faptul ca informatiile referitoare la apeluri sint disponibile pe portul serial al centralei ... totul este sa stii sa interpretezi informatiile respective, iar programul sa fie flexibil sa poti aplica tarifare diferentiata, in functie de destinatia apelului ...
Nuci macar software-ul de configurare nu este gratuit pentru PBX-uri, pentru ca acest softare activeaza diverse functii (regim hotelier, multicompanie, etc, etc ...).
Mda ... ma refer la centrale telefonice si la canale oficiale ... cine stie ... poate vreun SRL obscur da software-ul gratuit, doar pentru a atrage clientii, pentru ca nici el nu l-a cumparat ... Sintem in RO, totusi ...

#6
Alcatelu`

Alcatelu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 31.07.2002
LIVIU are foarte mare dreptate si vad ca este singurul care a inteles intr-adevar cum sta treaba.

SMDR - este un serviciu oferit de orice centrala digitala (analogica mai rar) care s-ar traduce mai simplu in felul urmator conform definitiei oficiale internationale:

Station Message Detailed Recording (SMDR)
By connecting a serial printer to the system, or by attaching a call accounting system, you can obtain a record of calls, Know who called where, when, and for how long. Account codes may be asigned to keep track of costs to be billed to clients, employees, projects or departments.

Bun pana aici toate bune si frumoase. Centrala telefonica este foarte desteapta si trimite un set foarte mare de informatii prin portul serial. Producatorii apoi au scos imprimante speciale (frectzii tot imprimante dar data comanda unor firme obscure si ei si-au pus numele si o vand ca accesoriu pentru sute de $, si alte prostii numite ACCESORII OFICIALE ...).

Prin portul serial se poate si configura centrala si o alta gramada de functii. Atunci unii s-au gandit sa faca soft pentru chestia asta si sa prezinte informatia data de centrala intr-un mod cat mai atragator. Asta s-a intamplat in vest de foarte mult timp. Acum romanii si nu-i condamn s-au apucat si au tradus programelele facute de diverse firmulitze sau unii pe care ii mai apreciez si mai mult s-au apucat si au studiat documentatia oferita de fabricant si chiar au facut de la zero aceste programe (BRAVO LOR). Dar cei mai multi sunt lameri care au tradus alte programele originale straine si le vand pe sume >400$.

Eu caut programele atat straine sau romanesti dar care sa fie free sau cel putin sa nu te usuce de bani.

Mersi

#7
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Revin cu un link spre un astfel de software ... sa-l "asez" intii pe un FTP si-l vei putea lua ... si e free ...

#8
Alcatelu`

Alcatelu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 31.07.2002
Multumesc mult omule iti raman dator , te astept cu link-ul eventual prin mail ca sa fie mai confidential.

[email protected]

Am putea coresponda si continua discutia pe privat prin mail, astept raspunsul tau .

Bafta !

#9
Alcatelu`

Alcatelu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 31.07.2002
Vad ca lLIVIU nu a mai dat nici un semn de viata. Astept in contiunuare raspunsul tau !!!

#10
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Sorry, Alcatel ... am fost o perioada f. ocupat ... ai link spre ftp-ul de care-ti vorbeam, pe PM.

#11
Alcatelu`

Alcatelu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 31.07.2002

Quote

Originally posted by lLIVIU
Sorry, Alcatel ... am fost o perioada f. ocupat ... ai link spre ftp-ul de care-ti vorbeam, pe PM.

Private Messages
Alcatelu` - You have 0 new message(s) since your last visit.
(You have 0 unread messages and 0 total messages in all your folders.)

Mai bine mi-l trimiti mail link-ul pentru ca nu prea am incredere in PM-uri, dupa cum vezi nu prea a ajuns. Iti repet adresa mea de mail: [email protected]

Astept raspunsul tau.

Bafta!

#12
pbxx

pbxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 11.06.2007
La centrale telefonice Siemens HiPath softul de contorizare este gratuit, se poate adapta si pentru centrale telefonice Panasonic:

http://forum.softped...howtopic=251274
http://www.dect.ro/n...amp;language=ro

View PostAlcatelu`, on Aug 28 2002, 14:56, said:

Ziceti unde se poate gasi un soft de monitorizare a centralelor telefonice Panasonic sau un site care sa iti spuna cum poti sa conectezi direct imprimanta la Centrala (ca direct nu merge am incercat eu ).

Am vazut niste soft-uri romanesti Agenda 2002, TaxTel, MoniC dar sunt scumpe ale dracu si sunt copiate (daca putem spune asa, mai bine zis sunt traduse dupa soft-uri straine care se mai distribuie si free la firmele care instaleaza asa ceva).

V-as fi recunoscatori pentru niste sugestii !!!


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate