Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...
 

Bancile dau statul in judecata!

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
88 răspunsuri în acest subiect

#73
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.813
  • Înscris: 21.03.2004

View Postflaviand, on 22nd September 2010, 14:49, said:

Gresit.

Facilitatile sunt oferite de oameni si realizate prin munca.

Statul e parazitul care impiedica realizarea unor facilitati si mai bune.

Vrei cel mai bun exemplu ? Saptamana viitoare ne pregatim sa nastem la o clinica privata.
Statul=reprezinta poporul,oamenii?!
Gresesti:Sunt realizate dar PROST administrate.
Tare as vrea sa te vad cum iei tu o roaba si asfaltezi un metru in fata blocului,cum dai tu cu sapa si bagi conducte,etc..serios deja discutia devine penibila


@Raduceanu:Sa fie BCR...?!

Editat de Havoc, 22 septembrie 2010 - 13:59.


#74
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostRaduceanu, on 22nd September 2010, 14:48, said:

ma intreb si eu, de ce banca in cauza (sau bancile) nu a avut tupeul sa anunte direct acest lucru si l-au trimis pe nenea Cinteza de la BNR. era putin pericol de pierdere masiva de imagine?
dar cand o sa se deschida procesul, tot BeNeRe-u o sa fie trimis in fata sau domnii bancheri comerciali vor fi nevoiti sa isi scoata capul la lumina?
Deci.

Gurile (zvonuri) vorbesc că banca care ar vrea să dea statul în judecată este Raifaizân Benc, una din cele mai serioase instituții de credit, dacă nu chiar cea mai serioasă.

Vor ieși cu siguranță în presă atunci când își vor putea dovedi spusele. Între "o să pierdem" și "am pierdut" o sumă de bani este o diferență. Avocații lor știu mai bine și da, este și un deficit de imagine deci răbdarea se impune. După ce se vor liniști apele, astfel de demersuri vor aduce un prejudiciu mai mic de imagine.

Băncile sunt instituții de profit, deci nu vor face declarații directe care să le prejudicieze profitul. Ar fi neproductiv.

Editat de paradigmatic, 22 septembrie 2010 - 14:06.


#75
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

iei tu o roaba si asfaltezi un metru in fata blocului
Vad ca n-ai priceput nimic... :)

Crezi ca la clinica aia particulara am asfaltat vreun metru ?

Sau a contribuit statul la ceva ? Eventual la bagatul betelor in roate cu aprobari sau hartogaraie. Ah, si impozite. Ca trebuie sa jumuleasca si el ceva doara... clientela politica trebe sa traiasca si ea... :)

Maternitatea de stat ? E o gluma tot mai sinistra. Desi contributii la fondul de sanatate platesc cat toata familia la un loc. Inca. O folosesc in schimb aia colorati care fac cate sapte copii ca sa traiasca apoi din alocatiile muncite tot de mine. Deh, asa considera statul, in mare mila lui... in timp ce alor mei le taie pensiile desi i-a jumulit si pe ei o viata...

Editat de flaviand, 22 septembrie 2010 - 14:19.


#76
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.559
  • Înscris: 02.11.2007

View PostHavoc, on 22nd September 2010, 14:58, said:

@Raduceanu:Sa fie BCR...?!
daca ar fi de pariuri, eu as merge pe Volksbank. am auzit de la lume cat % din rata reprezinta comisionul de risc.

View Postparadigmatic, on 22nd September 2010, 15:04, said:

Băncile sunt instituții de profit, deci nu vor face declarații directe care să le prejudicieze profitul. Ar fi neproductiv.
asa ca pentru declaratiile murdare trimit in fata o institutie publica, recte BNR.
BeNeRistii astia nu sunt platiti tot de contribuabil?

Editat de Raduceanu, 22 septembrie 2010 - 14:13.


#77
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.813
  • Înscris: 21.03.2004

View Postflaviand, on 22nd September 2010, 15:06, said:

Vad ca n-ai priceput nimic... :)

Crezi ca la clinica aia particulara am asfaltat vreun metru ?

Sau a contribuit statul la ceva ? Eventual la bagatul betelor in roate cu aprobari sau hartogaraie. Ah, si impozite. Ca trebuie sa jumuleasca si el ceva doara... clientela politica trebe sa traiasca si ea... :)

Maternitatea de stat ? E o gluma tot mai sinistra. Desi contributii la fondul de sanatate platesc cat toata familia la un loc. Inca. O folosesc in schimb aia colorati care fac cate sapte copii ca sa traiasca apoi din alocatiile muncite tot de mine. Deh, asa ii incurajeaza statul.. in mare mila lui... ;)

Da,draga flaviand..statul a contribuit:a asfaltat(ca sa nu simta sotia ta gropile si toate zdruncinaturile cand o duci acolo),a bagat utilitati(apa potabila,gaz,electricitate)...chestii d-astea mici.


@Raduceanu:BNR-ul se autofinanteaza iar 80% din profit merge la bugetul statului..asa ca nu sunt platiti de contribuabil.
Anul trecut mi se pare ca impozitul varsat la stat a fost mai mare decat profitul intregului sistem bancar.

Editat de Havoc, 22 septembrie 2010 - 14:22.


#78
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostRaduceanu, on 22nd September 2010, 15:09, said:

asa ca pentru declaratiile murdare trimit in fata o institutie publica, recte BNR.
BeNeRistii astia nu sunt platiti tot de contribuabil?
Declarațiile nu au fost murdare.
Cinteză s-a prezentat în media cu declarații civilizate prin care supunea atenției publice faptul că BNR-ul a fost înștiințat că o bancă intenționează să dea statul în judecată.

Din câte știu, BNR-ul este o instituție aservită Parlamentului României.

flaviand și havoc. chill. Sunteți în OT și discuția voastră nu va avea finalitate.

Editat de paradigmatic, 22 septembrie 2010 - 14:29.


#79
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

statul a contribuit:a asfaltat...
Vrei sa zici ca a luat de fapt comisioane de intermediere la toate lucrarile alea. Care au fost facute tot de noi, astia care mai muncim cate ceva...

Quote

BNR-ul se autofinanteaza
Vrei sa zici BNR-ul imprima bani pe care altii au prostul obicei de a-i obtine prin munca... :)

Editat de flaviand, 22 septembrie 2010 - 14:27.


#80
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.559
  • Înscris: 02.11.2007

View PostHavoc, on 22nd September 2010, 15:19, said:

@Raduceanu:BNR-ul se autofinanteaza iar 80% din profit merge la bugetul statului..asa ca nu sunt platiti de contribuabil.
Anul trecut mi se pare ca impozitul varsat la stat a fost mai mare decat profitul intregului sistem bancar.
am inteles. BNR-ul este FED-ul romanesc. si s-au nascut cu dreptul inalienabil de a tipari bancnote, era scris chiar pe scutecul lui Isarescu.
alti d-astia autofinantati au dreptul de a produce curent si a-l vinde cu cat vor ei tugulanilor. altii sunt cu gazul. etc

Editat de Raduceanu, 22 septembrie 2010 - 14:28.


#81
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.813
  • Înscris: 21.03.2004

View Postflaviand, on 22nd September 2010, 15:25, said:

Vrei sa zici ca a luat de fapt comisioane de intermediere la toate lucrarile alea. Care au fost facute tot de noi, astia care mai muncim cate ceva...


Vrei sa zici BNR-ul imprima bani pe care altii au prostul obicei de a-i obtine prin munca... :)

Esti bun la rastalmacit vorbe dar nu inseamna ca ai si dreptate...

#82
Nightwishh

Nightwishh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.456
  • Înscris: 13.01.2009

View PostHavoc, on 22nd September 2010, 13:58, said:

Raduceanu:Sa fie BCR...?!
Da, din cate stiu eu.

View PostRaduceanu, on 22nd September 2010, 14:09, said:

daca ar fi de pariuri, eu as merge pe Volksbank. am auzit de la lume cat % din rata reprezinta comisionul de risc.
Nu e Volksbank...

View Postparadigmatic, on 20th September 2010, 11:50, said:

Din cate stiu, pe timpul procesului nu trebuie sa-ti platesti rata la banca.
Stii prost.

View Postlmk, on 20th September 2010, 12:32, said:

Din fericire (pentru populatie) nicio institutie de credit nu va castiga un astfel de proces.

Hai sa-ti zic de ce n-o sa castige, pentru ca, presupunand o marja de 2-3% la un Euribor de 5% (cazul anului 2007) => marja ofera un profit de 40-60%, la un Euribor de maxim 1,5% (cazul anului 2010) aceeasi marja ofera un profit de 133-200%.
Asta e ca si cum i-ai imprumuta lui Nelutu 10 milioane, el iti da inapoi doar 5 iar tu nu ai avea cum sa castigi in justitie in fata lui pentru ca el ar argumenta ca 5 milioane iti sunt de ajuns pentru un kil de parizer si o sticla de votca :D
Am o parere diferita: cred ca toate bancile care vor fi nevoite sa reduca costurile creditelor aflate in sold datorita OUG 50 vor castiga... Daca nu la noi, atunci in instantele europene.

Editat de Nightwishh, 24 septembrie 2010 - 23:01.


#83
rebelhawk

rebelhawk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 92
  • Înscris: 15.11.2003

Quote

Am o parere diferita: cred ca toate bancile care vor fi nevoite sa reduca costurile creditelor aflate in sold datorita OUG 50 vor castiga... Daca nu la noi, atunci in instantele europene.

eu sper sa nu. pentru ca, in relatia lor cu clientii, bancile au avut un comportament similar hotilor de buzunare ca sa nu avansam ideea de inselatorie

#84
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.961
  • Înscris: 01.04.2010

View PostNightwishh, on 24th September 2010, 23:54, said:

Asta e ca si cum i-ai imprumuta lui Nelutu 10 milioane, el iti da inapoi doar 5 iar tu nu ai avea cum sa castigi in justitie in fata lui pentru ca el ar argumenta ca 5 milioane iti sunt de ajuns pentru un kil de parizer si o sticla de votca :D
Am o parere diferita: cred ca toate bancile care vor fi nevoite sa reduca costurile creditelor aflate in sold datorita OUG 50 vor castiga... Daca nu la noi, atunci in instantele europene.
Nu este corecta paralela deoarece se dau inapoi toti banii bancii impreuna cu costurile lor la nivelul normal si initial al contractului de credit.
Ca sa castige la o curte europeana trebuie sa se bazeze pe niste prevederi europene, ne poti da un exemplu?

#85
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.993
  • Înscris: 21.08.2008

View Postparadigmatic, on 20th September 2010, 14:07, said:

sistemul bancar romanesc in ansamblul lui este pe pierdere. Nu toate bancile sunt pe pierdere, doar o parte din ele, dar per ansamblu, tot sistemul este pe minus.
Cei 900 mil euro vin ca si povara suplimentara, adica contribuie la "accelerarea" caderii in gol. Opinia este dedusa din insasi comentariile lui Cinteza eu nefiind posesorul unui glob de cristal.

Daca cele 900 de milioane sunt puse tot in carca clientilor au toate sansele sa transforme niste clienti buni platnici in restantieri si sa agraveze inutil situatia.
Cu sau fara acesti 900 de milioane sistemul bancar va fi pe pierdere si sunt gata sa pariez ca vor pierde mai mult de un miliard de lei daca vor creste costurile creditelor curente.

View Postparadigmatic, on 20th September 2010, 14:12, said:

Doar in RO, legea a fost rescrisa astfel incat sa forteze bancile sa scada costurile prin neputinta de a schimba marja bancii si toate astea intr-o perioada in care oricum sunt in rahat.

Mi se pare de bun simt sa pastrezi dobanzile unor credite in derulare la acelasi nivel cu cel de pana acum, mai ales ca dobanzile nu vor mai fi fixe ci vor varia functia de un indice de tip ROBOR/EURIBOR/LIBOR, actualizandu-se functie de nivelul la care bancile se imprumuta intre ele in piata.

View Postmcbos, on 20th September 2010, 14:21, said:

Zilele astea  a venit la Bucuresti un reprezentant al bancilor austriece  care au filiale pe la noi .Dupa intalnirea asta  cu elementele de santaj de rigoare  sigur statul roman prin reprezentantii sai  va face niste  de/reglementari  cu OG 50/2010  . Camataria va continua ca pina acum in Romanica  .Nu va faceti iluzii.

Ar fi pacat ca statul roman sa cedeze unui santaj ordinar.


View Postparadigmatic, on 20th September 2010, 14:35, said:

Asa este. Corect ar fi fost sa exista un consens impus de bunul simt. Un astfel de consens s-ar fi dezvoltat si singur prin migrarea clientilor la alte banci care ofera produse mai ieftine. Disparitia comisionului de rambursare anticipata este o "mina de aur" pt. piata libera.

Partea "naspa" este ca bancile se aseaza pe pozitii privilegiate in structura noastra sociala si distrugandu-le sau contribuind la distrugerea lor, ne facem noi rau. Orice "pierdere" nu dispare. Tot noi o platim si daca sandramaua se duce dracului, vom plati mai scump...mult mai scump.

Asta nu justifica abuzurile bancilor de pana acum...sa fie clar.

In sfarsit o observatie corecte, cel putin comisionul de rambursare anticipata dispare si stimuleaza refinantarile insa o alta piedica in calea refinantarii este comisionul de acordare pe care ti-l percepe banca ce iti face noua oferta (unele au renuntat si la acest comision).

Bancile nu vor sa ia in calcul si alte optiuni decat jupuirea clientului.
Eu in acest moment folosesc produsele a nu mai putin de 6 banci si voi sanctiona orice tentativa de jupuire din partea unei banci cu renuntarea la produsele acelei banci, nu am de gand sa platesc prostia si lipsa lor de eficienta.
In loc sa jupoaie clientul ar putea:
- sa inchida agentiile neprofitabile (daca au mai multe agentii in acelasi oras, altfel vor pune clientii pe drumuri).
- sa optimizeze costurile utilitatilor,
- sa reduca bonusurile unor manageri (cine merita bonusuri daca banca e in pierdere?)
- sa ia in calcul fuziunea cu alte institutii financiare cu profil asemanator si sa optimizeze reteaua de sucursale/agentii dupa fuziune.

Genul acesta de solutii ar insanatosi sistemul, nu transferarea costurilor pe umerii clientilor.

#86
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.360
  • Înscris: 09.03.2009
In sfarsit o observatie corecte, cel putin comisionul de rambursare anticipata dispare si stimuleaza refinantarile insa o alta piedica in calea refinantarii este comisionul de acordare pe care ti-l percepe banca ce iti face noua oferta (unele au renuntat si la acest comision).


Stai linistit, au renuntat la comisionul de acordare si l-au ascuns in alte costuri, toti o apa si un pamant, nu vad coada in strada la refinantare in fata niciunui sediu de banca.
Marota asta a refinantarilor, cel putin in momentul de fata, incepe sa plictiseasca. Cine pune toate ofertele de refinantare pe hartie se convinge ca am dreptate.

#87
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.297
  • Înscris: 30.10.2005
O problemă tehnică la care nu ne-am gândit până acum.

Quote

Băncile vor fi obligate să provizioneze toate împrumuturile pentru populației aflate acum în derulare dacă pierd un singur proces privind modul de aplicare a OUG 50/2010, care reglementează dobânzile la creditele consumatorilor, a declarat președintele Asociației Române a Băncilor (ARB), Radu Ghețea.

"Vreau să vă atrag atenția că, începând cu 2012, România va aplica în totalitatea sistemului bancar standardele internaționale de contabilitate, IFRS. Conform IFRS, când se face revizuirea rezultatelor financiare, firma care face auditul se uită să vadă ce litigii există și mai ales care au fost pierdute", a spus Ghețea, la seminarul Mediafax Talks about Competition Law.

Ghețea, care ocupă și funcția de președinte al CEC Bank, a exemplificat că în cazul în care un client CEC Bank câștigă un proces, prin care i se reduce dobânda de la 10% la 4% prin înlocuirea ratei de bază cu Euribor, atunci auditorul arată că există un precedent și se provizionează întregul portofoliu de împrumuturi.

"În acest caz, din punct de vedere al acordului de la Basel, cu privire la adecvarea capitalului, banca este falimentară dacă nu cumva a acționat din timp și a adus capital   să suplinească această pierdere", a continuat Ghețea.

Oficialul ARB a lăsat de înțeles că băncile vor proviziona creditele în totalitate, dar provizioanele vor acoperi doar pierderea potențială din reducerea de dobândă care ar interveni în urma unui proces.

Astfel, băncile ar fi obligate să acopere sumele primite în plus față de ce va considera instanța că trebuia încasat prin aplicarea OUG 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori.

Ordonanța, aflată în dezbatere la Camera Deputațiilor, după ce a primit votul Senatului, are ca principală prevedere de impact obligația băncilor de a calcula dobânzile variabile exclusiv în funcție de un indice de referință transparent (EURIBOR/ROBOR/LIBOR), la care adaugă o marjă   fixă, care nu poate fi modificată pe parcursul derulării contractului.

Băncile susțin că actul normativ le permite să păstreze actualele costuri, prin majorarea marjei fixe aferente ratelor variabile, arătând că în caz contract pierderile sistemului vor fi de sute de milioane de euro.

OUG 50/2010 precizează că în cazul clienților care nu se prezintă să semneze actele adiționale la contract se consideră acceptare tacită, ceea ce nu înseamnă că documentele nu pot fi respinse de către clienți sau atacate în instanță.

Mai mult, actul normativ stipulează că toate prevederile care exced cadrul legal sunt nule de drept.
sursa
Ghețea abereză ?

#88
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.033
  • Înscris: 02.04.2008

View Postmcbos, on 20th September 2010, 12:21, said:

Zilele astea  a venit la Bucuresti un reprezentant al bancilor austriece  care au filiale pe la noi .Dupa intalnirea asta  cu elementele de santaj de rigoare  sigur statul roman prin reprezentantii sai  va face niste  de/reglementari  cu OG 50/2010  . Camataria va continua ca pina acum in Romanica  .Nu va faceti iluzii.

O posibila dovada :

http://www.gandul.in...tionale-7430198

#89
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.961
  • Înscris: 01.04.2010

View Postparadigmatic, on 27th September 2010, 12:15, said:

Ghețea abereză ?
:roflmaofast: provizioanele sunt niste instrumente contabile (nu sunt bani) care permit sa nu se distribuie actionarilor parti din profit, adica acesta ramane in disponibilitatile banesti ale bancii.
Ghetea este presedintele CEC - banca de stat - ceea ce inseamna ca este "ingrijorat" de faptul ca statul nu va mai primi partea lui din profit?! Hai sa fim seriosi.
edit: vezi ca bancile pun doar probleme legate de scaderea profitului si nu de pierdere.

Editat de lmk, 29 septembrie 2010 - 10:05.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate