Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Transfer bani din cont romanesc in alt cont din strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
Am nevoie de o lamurire privind transferul unei sume de bani dintr-un cont aprtinand unei banci din romania de exemplu BT pe un cont facut in strainate la o banca din alta tara se poate face acest lucru? care ar fi comisioanele deoarece pe western union pica din start ideea sau sa ii trimit la respectiva persoana cardul lui cu cont in Romania(si la lasat acasa deoarece credea ca nu are nevoie de el)  si apoi sa ii transfer banii cand ii ajunge cardu in siguranta la el. Astept orice opinie sau o alta solutie mi-ar putea fii de folos. Va multumesc :OK:

#2
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Eu primesc din alta tara in Romania destul de des, prin metoda asta.
Transferul dureaza intre 3 si 10 zile lucratoare, iar banii tai, se " plimba " prin mai multe banci pana ajung cui i-ai trimis, asta in cazul in care banca de la care trimiti nu are un acord incheiat cu banca la care trimiti.

Comisioanele sunt minime ... la un 2000 de euro, se ajunge la maxim 20 de euro, de ambele parti, trimitere si retragere.

#3
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008

 mviorel, on 18th September 2010, 21:18, said:

Am nevoie de o lamurire privind transferul unei sume de bani dintr-un cont aprtinand unei banci din romania de exemplu BT pe un cont facut in strainate la o banca din alta tara se poate face acest lucru? care ar fi comisioanele deoarece pe western union pica din start ideea sau sa ii trimit la respectiva persoana cardul lui cu cont in Romania(si la lasat acasa deoarece credea ca nu are nevoie de el)  si apoi sa ii transfer banii cand ii ajunge cardu in siguranta la el. Astept orice opinie sau o alta solutie mi-ar putea fii de folos. Va multumesc :OK:

-la un transfer bancar se conpleteaza o declaratie de plati externe si trebuie sa fie atasata o copie a unei facturi ( factura proforma)
comisionul este in general de 0,2% din valoare plus 10(eur sau usd) si dureaza 3-7zile decontarea ,
-la un transfer prin serviciu de trimitere bani la 1000 euro este de aprox 39-41euro  si pot fi ridicati in 15 minute maximul (daca e sistemul incarcat)

#4
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009

 focuscsv, on 18th September 2010, 21:38, said:

-la un transfer bancar se conpleteaza o declaratie de plati externe si trebuie sa fie atasata o copie a unei facturi ( factura proforma)
comisionul este in general de 0,2% din valoare plus 10(eur sau usd) si dureaza 3-7zile decontarea ,
-la un transfer prin serviciu de trimitere bani la 1000 euro este de aprox 39-41euro  si pot fi ridicati in 15 minute maximul (daca e sistemul incarcat)


Va multumesc pentru raspunsuri, factura proforma pentru ce trebuie? motivul transferarii banilor? respectiva persoana are nevoie de banii aia deoarece sta mai mult acolo. Mai astept lamurii oricum e bine ca am aflat ca se poate.

#5
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
nu trebuie nicio factura. Recomand plata prin internet banking, comisioanele sunt mai mici. Banii ajung in T+2 sau T+ 3 zile maxim.

Edited by arp, 21 September 2010 - 19:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate