Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

xvid

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
sigma

sigma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2005
Nici la bitrate 8000 nu se pastreaza calitatea! Am encodat un filmulet capturat de mine dintr-un joc (cu Fraps) si chiar la bitrate maxim se pierde din calitate! mentionez ca folosesc XviD-1.0.3-20122004.exe
Daca e cineva care se pricepe as dori si eu matricile optime (intra si inter) pt a obtine calitatea maxima posibila.....Mai exact daca folosesc un program de editare video(vegas sau premiere) cum sa salvez avi-ul ca sa nu pierd DELOC din calitate? Mai exact ce codec si cu ce setari imi recomandati? xvid se pare ca nu e alegerea corecta. caut un codec mpeg4 pt ca totusi uncompressed RGB ocupa fisierul ENORM....:(
Multumesc anticipat!

Edited by sigma, 01 August 2005 - 01:59.


#2
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Cu DiVX 6.0 n-ai incercat?

#3
sigma

sigma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2005

nexland, on Aug 1 2005, 09:05, said:

Cu DiVX 6.0 n-ai incercat?

<{POST_SNAPBACK}>


Ba da, am incercat cum ai spus tu, este extrem de rapid comparativ cu xvid.
Am gasit si pt xvid niste setari optime ca sa zic asa, dar fiind codec lossless oricum pierde din calitate orice ai face...divX 6 nu accepta bitrate maxim decat 4000 dar face treaba mai buna decat xvid ultima versiune.
Cred ca vom vedea iar filme codate cu divX, versiunea asta 6 depaseste xvid-ul zic eu ...
Multumesc nexland !

#4
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003

sigma, on Aug 1 2005, 13:53, said:

Ba da, am incercat cum ai spus tu, este extrem de rapid comparativ cu xvid.
Am gasit si pt xvid niste setari optime ca sa zic asa, dar fiind codec lossless oricum pierde din calitate orice ai face...divX 6 nu accepta bitrate maxim decat 4000 dar face treaba mai buna decat xvid ultima versiune.
Cred ca vom vedea iar filme codate cu divX, versiunea asta 6 depaseste xvid-ul zic eu ...
Multumesc nexland !

<{POST_SNAPBACK}>


Xvid și DivX NU sunt codecuri lossless. În această categorie intră Huffyuv sau MJPEG, de ex. Deși foarte în detaliu nici ele nu sunt complet lossless.

#5
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
cred ca a vrut sa zica lossy, judecand dupa sensul restului frazei.

dar ai perfecta dreptate, nu prea exista 'lossless encoding' :)

#6
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004

glumetu, on Aug 1 2005, 22:23, said:

cred ca a vrut sa zica lossy, judecand dupa sensul restului frazei.

dar ai perfecta dreptate, nu prea exista 'lossless encoding' :)

<{POST_SNAPBACK}>

ai perfecta dreptate cand zici ca nu "prea" exista lossless encoding. de fapt exista dar probabil ca sunt impracticabile inca ptr video. stiu sigur ca exista codare lossless ptr imagini statice (poze), si cum streamul video e o insiruire de imagini... go figure. nu se reduce prea mult prin codarea asta lossless si in plus nu se justifica puterea de procesare crescuta cand rezultatele compresiilor folosite e acceptabila. astea de la urma e doar presupunerea mea.

#7
sigma

sigma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2005
Deci in afara de xvid si divX mai exista vreun codec mpeg4 bun?   Nu ma intereseaza cat ocupa fisierul, dar nici Uncompressed RGB....
Repet, am constata cu stupoare ca noul divX6 pe linga faptul ca face o imagine mai clara, more sharpness ca sa zic asa, dureaza si mai putin decat ultim versiune XviD-1.1.0-Beta2-04042005.exe

#8
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

sigma, on Aug 4 2005, 18:52, said:

Deci in afara de xvid si divX mai exista vreun codec mpeg4 bun?   Nu ma intereseaza cat ocupa fisierul, dar nici Uncompressed RGB....
Repet, am constata cu stupoare ca noul divX6 pe linga faptul ca face o imagine mai clara, more sharpness ca sa zic asa, dureaza si mai putin decat ultim versiune XviD-1.1.0-Beta2-04042005.exe

<{POST_SNAPBACK}>

Intr-adevar, DiVX 6 este un codec reusit... sigma, trebuie neaparat sa-ti faci fisierul mpeg-4? De un mpeg-2 ce zici?

#9
sigma

sigma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2005
Pai ideea mea e cam asa:
Am un material capturat dupa caseta miniDV...format avi DV o ora...11 giga....
din lungimea de o ora tai niste secvente cu virtual dub mp3 sa nu-mi plimbe sunetul si le prelucrez apoi cu sony vegas 6 (o fi mai bun adobe premiere, mie nu mi se pare......ma rog). Aici bag si eu niste still pictures, niste tranzitii, niste efecte cat de cat si cam asta e. Eu vreau sa fac toata treaba la sfarsit DVD, dar sony vegas daca stie sa faca, nu face cum vreau eu. Eu cu vegasul vreau sa salvez tot avi care  ulterior in encodez mpeg2 cu avi2dvd folosind cinema craft....si apoi mpeg2-ul ala il pun in dvdlab pro si acolo pun chapters, meniuni etc si gata dvd-ul.

Daca stie vegasul sa faca direct mpeg2 folosind cinema craft atunci sunt f multumit pt ca fac treaba intr-un singur pas dar ma tem ca nu se poate.

Edited by sigma, 06 August 2005 - 23:08.


#10
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

sigma, on Aug 6 2005, 23:02, said:

Daca stie vegasul sa faca direct mpeg2 folosind cinema craft atunci sunt f multumit pt ca fac treaba intr-un singur pas dar ma tem ca nu se poate.

<{POST_SNAPBACK}>

:)   Normal ca se poate! Vegas are incorporat encoder-ul MPEG celor de la MainConcept... Foloseste-l cu incredere, ai la dispozitie toate setarile necesare.

#11
Sinclairzx

Sinclairzx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.07.2005

 sigma, on Aug 1 2005, 01:55, said:

Nici la bitrate 8000 nu se pastreaza calitatea! Am encodat un filmulet capturat de mine dintr-un joc (cu Fraps) si chiar la bitrate maxim se pierde din calitate! mentionez ca folosesc XviD-1.0.3-20122004.exe
Daca e cineva care se pricepe as dori si eu matricile optime (intra si inter) pt a obtine calitatea maxima posibila.....Mai exact daca folosesc un program de editare video(vegas sau premiere) cum sa salvez avi-ul ca sa nu pierd DELOC din calitate? Mai exact ce codec si cu ce setari imi recomandati? xvid se pare ca nu e alegerea corecta. caut un codec mpeg4 pt ca totusi uncompressed RGB ocupa fisierul ENORM....:(
Multumesc anticipat!

Sal,

Si eu am Fraps, si daca nu ai stiut iti zic eu, problema e ca Fraps salveaza captura cu Interlanced!.
Si trebuie sa o Deintercalezi !

#12
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 Sinclairzx, on Dec 15 2005, 11:48, said:

Fraps salveaza captura cu Interlanced!.
Si trebuie sa o Deintercalezi !

:huh: Cam dubioasă exprimarea. "Interlaced", întrețesut, pe românește, știu că apare captura făcută cu un tuner TV, dacă nu se folosește un filtru DEINTERLACE.

#13
Aditz

Aditz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 15.06.2005
Nu am folosit niciodată FRAPS, î-mi cer scuze dacă dau cu bâta în baltă, dar capturile din jocuri parcă au framerate variabil ceea ce nu e pe placul encoderelor.
Despre matrice pentru XviD, eu am folosit matricele EQM V3 ale lui Sharktooth, le găseşti aici, cred că EQM V3UHR (ultra high bitrate) şi EQM V3EHR (extremely high bitrate) î-ţi vor fi pe  plac.  Altora le place 6of9 a lui Didee, dar eu prefer EQM-urile. EQM V3EHR este doar pentru encodări cu quantizer constant! La bitrate aşa de mare cred că indicat să dezactivezi Adaptive Quantizer, la fel şi b-frame-urile. Cred că şi Trellis poate fi dezactivat. Dacă encodezi în 2 paşi şi îi dai ca ţintă bitrate-ul de 8000 kbs e posibil ca encoderul să se satureze şi se ajunge la degradarea calităţii, î-ţi recomand să encodezi într-un singur pas şi să pui target quantizer la 2. Dacă vrei calitate maximă pune 1 dar cred că e o exagerare deoarece creşte inutil bitrate-ul fără diferenţe vizibile faţă de quantizer 2.
Pentru encodări la bitrate aşa de mare parcă am citit pe undeva că encoderul de la Microsoft e foarte bun (nu ştiu exact numele şi nici nu mă interesează).

Edited by Aditz, 19 December 2005 - 20:11.


#14
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 Aditz, on Dec 19 2005, 19:57, said:

î-mi cer scuze dacă dau cu bâta în baltă

Ai cam dat!
ÎMI este dativul neaccentuat al pronumelui personal EU. Nu se desparte! Vezi aici. Fără supărare.  :kisstogether:
La fel, ÎȚI. Aici.

Edited by ursamajor, 20 December 2005 - 08:58.


#15
Aditz

Aditz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 15.06.2005
:worthy:
Îmi cer scuze pentru greșeli, am să încerc să fiu mai atent.

#16
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Nu-i nevoie să-ți ceri scuze. Este MARE LUCRU să accepți că ai greșit, corectându-te!  :kisstogether:

On topic: vedeți aici că se discută despre divX 6.1, care este un codec foarte bun.  :naughty: Doar dacă nu sunteți "fani" Xvid...

#17
Aditz

Aditz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 15.06.2005
Mulțumesc, dar sunt fan x264.

#18
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Da, e interesant codecul (e WMF, nu?), dar... nu mă ajută cu nimic. Nu merge să faci captură "live", să zic așa. DivX, în schimb, da și ies capturi reușite. Chiar și cu WMV8 fac captură live și ies destul de acceptabile. Xvid a ieșit de mult timp dintre preferințele mele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate