Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 

Incalzire in pardoseala, avantaje si dezavantaje

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#127
Munteanu-C

Munteanu-C

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.01.2016
Bun gasit tuturor.
Intentionez sa-mi construiesc o casa din lemn pe un singur nivel,si as vrea ca sistemul de incalzire sa fie unul in pardoseala;pe aceasta cale rog persoanele care cunosc sistemul sa-mi dea mai multe informatii in acest sens(proiectare,executie).
Va multumesc anticipat.

PS.Eu sunt ing.horticol,daca pot fi de folos cuiva cu informatii din domeniul meu o fac cu mare drag.

#128
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View Postbenis, on 09 ianuarie 2016 - 13:01, said:

Dar încălzirea în pardoseală nu se poate face pe întreg nivelul cu un singur termostat, fără a fi necesare circuite pe fiecare cameră? Dacă eu lucrez cu pereți neportanți, de umplutură, aș face încălzirea să îmi mențină 19 grade și, individual cu mici ventiloconvectoare în camere pe circuit separat să mai încălzesc în plus.
Eu am intrebat ce temperatura aveti pe tur nu ce temperatura sa mentin in locuinta. Pot sa mentin 22 de grade in camera si cu 30 si cu 60 de grade pe tur...Eu am un termostat pe nivel dar nu asta era intrebarea

#129
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011

View Postalexpet, on 09 ianuarie 2016 - 18:06, said:

Eu am intrebat ce temperatura aveti pe tur nu ce temperatura sa mentin in locuinta. Pot sa mentin 22 de grade in camera si cu 30 si cu 60 de grade pe tur...Eu am un termostat pe nivel dar nu asta era intrebarea

Mii de scuze, eu am adresat o întrebare generală. În cazul meu, probabil voi opta pentru puffer, deci temperatura va ajunge uneori chiar la limita inferioară.
Temperatura pe tur este ideal a fi mică, pentru că astfel și cazanul are pierderi mai mici. Însă dacă se încălzește și apă caldă, temperatura va trebui oricum să fie mai mare.

De fapt, întrebarea mea pentru cei avizați era dacă nu pot executa o instalatie pe tot nivelul, și să fac ulterior pereții care sunt oricum de umplere, deoarece mai multe serpentine ar presupune un cost mai ridicat.

#130
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Pai???
Iti pui un isngur termostat.....dar unde il pui la etaj???
In camera copiilor? In camera ta??? In baie???
Cred ca te complici....pui in fiecare camera si ai terminat bâlciu

View Postbenis, on 09 ianuarie 2016 - 13:01, said:

Dar încălzirea în pardoseală nu se poate face pe întreg nivelul cu un singur termostat, fără a fi necesare circuite pe fiecare cameră? Dacă eu lucrez cu pereți neportanți, de umplutură, aș face încălzirea să îmi mențină 19 grade și, individual cu mici ventiloconvectoare în camere pe circuit separat să mai încălzesc în plus.

....

View Postbenis, on 09 ianuarie 2016 - 20:12, said:


De fapt, întrebarea mea pentru cei avizați era dacă nu pot executa o instalatie pe tot nivelul, și să fac ulterior pereții care sunt oricum de umplere, deoarece mai multe serpentine ar presupune un cost mai ridicat.

Presupune ca se poate....insa eu consider ca te complici un pic...
Daca nu esti extrem de atent, unde ai sa pui viitori perei, riști sa iti perforezi IPAT-ul, si acolo e chiar delicata situatia!
Oricum, din ce stiu eu, nu poti pune 600ml de t"eava pe un etaj, dintr-un capat pana la celalat....nu ar face fata...

#131
KenayRott

KenayRott

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.11.2007
Buna ziua!
De anul trecut din aprilie m-am mutat in noua casa, incalzire prin pardoseala in toata casa, automatizata pe fiecare camera si etaj. Aceasta este prima iarna cu incalzire prin pardoseala. Pana in decembrie, inainte de revelion, nu am avut nici o problema dar, in ultimile trei zile ale anului nu s-a mai incalzit etajul 2, nimic, nu baie, nu hol si niciuna dintre cele 2 camere. Imediat dupa revelion am golit centrala si am curatat filtrul, am aerisir cele 3 prosopare din bai si s-a incalzit peste tot. Dupa inca vreo 3 zile de functionare normala, livingul s-a racit, este rece toata pardoseala la parter mai putin in bucatarie si prosoparul din baie. Nu inteleg cum functioneaza incalzirea, ce se intampla, de ce nu incalzeste intreaga casa asa cum a facut pana acum. Poate ma ajuta cineva.
Atasez poza cu cutia  de la parter. La parter am un living de 25mp, bucataria de 8mp si baia de 5mp, toate cu incalzire prin pardoseala, mentionez ca la baie in afara de pardoseala am si un prosopar.
O astfel de cutie exista pe fiecare eraj si fiecare camera este automatizata mai putin holurile, si baile.

#132
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Unde e poza???

Si poate pui poze si cu cainele!

#133
EsTeTicu

EsTeTicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 02.04.2008
Salutare,

Pentru o CT Viessmann Vitopend 100 ce incazeste un apartament cu calorifere, marea dorinta ar fi, ca in bai, unde gresia este foarte rece, sa trec cu returul caloriferului prin pardoseala.

Stiu ca nu e solutia ideala, dar as vrea totusi sa stiu ce materiale imi recomandati, si ce anume ar trebui sa am in vedere. M-am gandit deja sa pun robineti pe aceste circuite, pentru orice eventualitate.

Multumesc anticipat!

#134
10day

10day

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.02.2015

View PostAndreiul1982, on 20 noiembrie 2015 - 20:45, said:

   Baietii au descoperit ca in momentul in care extremitatile primesc suficienta caldura inima nu mai pompeaza cu aceeasi putere sange catre aceste extremitati si s-au trezit cu o groaza de probleme de circulatie la populatia batrana.... Concluzia este sa aveti grija sa nu exagerati cu temperatura din IP daca vreti sa aveti o batranete fara si aceasta chestie medicala bifata Posted Image.


aia care traiesc la tropice mor mai devreme??

Edited by 10day, 01 February 2016 - 02:39.


#135
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,177
  • Înscris: 05.09.2007
am vazut si eu studii medicale referitoare la IP dar problema era din cauza ca pardoselile aveau 35-40 gr C prin anii 80'.

#136
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postcsi1, on 01 februarie 2016 - 10:42, said:

am vazut si eu studii medicale referitoare la IP dar problema era din cauza ca pardoselile aveau 35-40 gr C prin anii 80'.


Asa e ....
Am cineva care mi-a confirmat asta....imi zicea ca in ani `80, multi au făcut varicela din cauza IPAT-ului prea cald, la picioare!

#137
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostBodCasa, on 01 februarie 2016 - 15:06, said:

multi au făcut varicela din cauza IPAT-ului prea cald, la picioare!
Varicela: https://ro.wikipedia.../wiki/Varicelă

#138
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Cred ca Bod vrea sa zica de varice Posted Image

#139
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postkolfleading, on 01 februarie 2016 - 15:12, said:



Varice...... fiimea a facut varicela, acum 2 luni!
Sorry.....Kolf

#140
fabian7ro

fabian7ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 13.01.2011

View Postcsi1, on 01 februarie 2016 - 10:42, said:

am vazut si eu studii medicale referitoare la IP dar problema era din cauza ca pardoselile aveau 35-40 gr C prin anii 80'.


Bun...da cât de slabă să fi fost izolația în anii 80....pt ca 35 la picioare înseamnă 30 de grade ambient.....
Aveau nevoie să stea la 30 grade?
Ceva nu se leagă ....

Dacă e să aparã probleme de la temp pardoselii...atunci problemele apar și de la 27-28 în sus..doar e vorba de umblat desculț pe pardoseli încălzite ani și ani de zile.

Ori eu tot în slapi umblu... ca abia e călduță (și asta doar în vârful de maxim când are cred vreo 24 grade).
Ideea e ca 24 jos înseamnă 21 la 1,5m înălțime....
De ce să fi ținut aia pardoselile la 40 grade.....numa dacă stăteau și cu geamurile deschise să iese flower power pe geam...

#141
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,177
  • Înscris: 05.09.2007
probleme medicale  apar dupa 35 de grade, mai jos e un extras dintr-un standart European unde scrie ca in bai se poate incalzi pardoseala chiar pana la 33-35 grade. cine isi permite IP trece de preconceptii de genul celor din trecut , "tv-ul color strica ochii" sau "telefonul mobil dauneaza creierului".


""The temperature limit of 55˚C is a limit imposed by the European Standard for UFH (underfloor heating) [BS EN 1264]. This limit is necessary as it provides a safe point over which the aforementioned damage can begin to occur to screeded floors, possibly leading to screed failure. The Domestic Building Services Compliance Guide 2010 for the Building Regulations also recommend that for any floor type, whether screeded, joisted, or other, the underfloor heating (UFH) system should be fitted with controls limiting the maximum temperature to 60˚C whether using a dry (electric) or wet (water) underfloor heating system.
However, a few temperature guidelines to follow include:
  • Wet rooms not exceeding 33˚C and the perimeter zone of up to 1 metre 35˚C;
  • Vinyl and Linoleum flooring not exceeding a temperature of 27˚C;
  • High Duty Plastic sheeting flooring not exceeding 29˚C;
  • Carpets and carpet tiles accepting any temperature within the range ""
sursa : http://thegreenhome....rfloor-heating/

Attached File  2016-02-02 08_45_25-Manual Incalzire in pardoseala - Internet Explorer.jpg   116.83K   18 downloads

#142
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postfabian7ro, on 01 februarie 2016 - 21:31, said:

Bun...da cât de slabă să fi fost izolația în anii 80....pt ca 35 la picioare înseamnă 30 de grade ambient.....
Aveau nevoie să stea la 30 grade?
Ceva nu se leagă ....

Dacă e să aparã probleme de la temp pardoselii...atunci problemele apar și de la 27-28 în sus..doar e vorba de umblat desculț pe pardoseli încălzite ani și ani de zile.

Ori eu tot în slapi umblu... ca abia e călduță (și asta doar în vârful de maxim când are cred vreo 24 grade).
Ideea e ca 24 jos înseamnă 21 la 1,5m înălțime....
De ce să fi ținut aia pardoselile la 40 grade.....numa dacă stăteau și cu geamurile deschise să iese flower power pe geam...

Daca iti faci casa la cum recomanda Andrei, da.....ai sanse sa fie asa....daca nu nu stiu ce zic!

#143
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postfabian7ro, on 01 februarie 2016 - 21:31, said:

Bun...da cât de slabă să fi fost izolația în anii 80...

De minim 2,5 ori mai slaba Posted Image

Gindestete ca pina nu demult se vorbea de un necesar de 65W/mc (metru cub de aer). Chiar si acum exista case si blocuri unde se calculeaza dupa necesarul asta de 65W/mc.
Ori tu vi acum cu o casa facuta recent, care are o izolatie ce-ti permite sa-ti calculezi necesarul cu 65W/mp (metri patrati de pardoseala) si intrebi de ce la alti ar trebui sa fie sapa la 40grd si nu la maxim 30grd.
Cu citeva pagini in urma sa tot calculat si sa tras concluzia ca daca ai o sapa de 28grd nu ai cum sa scoti peste 100W/mp. Ori daca tu ai o casa cu 65W/mc trebuie sa urci pardoseala undeva la peste 160W/mp ca sa nu ingheti de frig. Ori asta nu se poate fara sa treci de acei 28-30grd la nivelul talpilor. Si uite asa ajungem la ~40grd Posted Image

Edited by Daco_Get, 27 January 2017 - 13:35.


#144
omulbunlatoate

omulbunlatoate

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 01.10.2016
Eu am citit de pe site-ul asta de stiri ca incalzirea electrica prin pardoseala scad costurile de intretinere in timp.. acum nu stiu ce sa zic, dar avantajele care le are acolo in grafic ma fac sa cred ca fata de metoda traditionala de incalzire (pentru apartamente, cu calorifer) e mult mai buna

Edited by omulbunlatoate, 27 January 2017 - 12:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate