Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

BNR-ul isi face datoria?

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

Poll: OUG 99/2006 (11 member(s) have cast votes)

BNR-ul isi face datoria?

  1. Am credit si cred ca BNR isi face datoria (2 votes [18.18%])

    Percentage of vote: 18.18%

  2. Am credit si sunt convins ca BNR lasa o prea mare libertate bancilor comerciale (5 votes [45.45%])

    Percentage of vote: 45.45%

  3. Nu am credit si cred ca BNR isi face datoria (2 votes [18.18%])

    Percentage of vote: 18.18%

  4. Nu am credit si sunt convins ca BNR lasa o libertate prea mare bancilor comerciale (1 votes [9.09%])

    Percentage of vote: 9.09%

  5. Nu stiu (1 votes [9.09%])

    Percentage of vote: 9.09%

Vote Guests cannot vote

#1
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007
avand in vedere
- prevederile OUG 99/2006 privind institutiile de credit si adecvarea capitalului
- mai precis a prevederilor din TITLUL III: SUPRAVEGHEREA SI CERINTE DE PUBLICARE PENTRU BANCA NATIONALA A ROMANIEI din care citez doar primul articol
Art. 164
in scopul protejarii intereselor deponentilor si al asigurarii stabilitatii si viabilitatii intregului sistem bancar, Banca Nationala a Romaniei asigura supravegherea prudentiala a institutiilor de credit persoane juridice romane, inclusiv a sucursalelor acestora infiintate in alte state membre ori in state terte, prin stabilirea unor norme si indicatori de prudenta bancara si urmarirea respectarii acestora si a altor cerinte prevazute de lege si de reglementarile aplicabile, atat la nivel individual, cat si la nivel consolidat sau sub-consolidat, dupa caz, in vederea prevenirii si limitarii riscurilor specifice activitatii bancare
- si a faptului ca este de notorietate ca BNR-ul a permis bancilor comerciale o atitudine discretionara in contractele de credit acordate populatiei
Prin atitudine discretionara mentionez (lista este deschisa)
   - acordarea de credite "cu buletinul", fara nici cea mai mica verificare a bonitatii financiare a celui imprumutat
   - marirea discretionara a dobanzii la creditele aflate in derulare cand la acelasi tip de credit aflat la vanzare banca percepea o alta dobanda, evident mai mica, doar in scopul comercial de a cadea si alti clienti in plasa
   - neraportarea nivelelor de dobanda la indici internationali sau locali, verificabili de ambele parti
   - neprecizarea in contracte a formulei prin care este determinata suma lunara datorata ca dobanda si neprecizarea formulei prin care este determinata suma lunara a principalului (in cazurile in care acesta variaza)
   - folosirea unor contracte de credit (de tip contract de adeziune) cu clauze impotriva legislatiei in vigoare si a unora vadit abuzive (contractele abunda de exprimari "banca isi rezerva dreptul", "daca banca considera", "la latitudinea bancii")
   - va rog adaugati alte exemple de atitudine discretionara


Avand in vedere cele de mai sus,
credeti ca nerespectarea de catre BNR a OUG 99/2006 prin lipsa de reglementare specifica si a lipsei de supraveghere a bancilor in legatura cu resprectarea legislatiei din domeniul creditarii persoanelor fizice a dus la situatia complet exploziva in domeniul creditelor si a relatiei banci-clienti punand in pericol atat interesele deponentilor cat si stabilitatea intregului sistem financiar?

#2
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Mai lipsesc doua variante...

Am sau nu am credit, dar cine naiba mai crede ca BNR, adica tot un fel de banca, a lucrat vreodata in interesul nostru ? :)

Sau poti opta pentru varianta: BNR isi face datoria... de a apara bancile si sistemul bazat pe ele... ;)

Materiale complementare:

Ce le-a făcut Statul banilor noștri ? - Lectura obligatorie

Azi la CEC un leu depui, maine ia-l de unde nu-i !

Inflatia bat-o vina. Cand doar unul imprima bani, iar ceilalti trebuie sa munceasca pentru ei... ce sa-i faci... Citez: "e caraghios ce s-a intamplat, dar inflatia i-a topit suma de la CEC..."

E intr-adevar caraghios, nu-i asa ?

Grupul celor nemultumiti de activitatea BNR

Edited by flaviand, 08 September 2010 - 22:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate