Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 

Omul Însemnat?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
271 replies to this topic

#91
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postzexelica, on 23rd September 2010, 17:36, said:

Stiu teoria asta falsa, care contrazice 1 Tesaloniceni 4, unde scrie ca invierea si rapirea sunt SIMULTANE. Greseala iese din interpretarea 1000 DE ANI din Apocalipsa 20, unde, de fapt, este PLURAL sunt MIILE DE ANI.

1 Tesaloniceni 4

    13Nu voim, fraților, să fiți în necunoștință despre cei ce au adormit, ca să nu vă întristați ca ceilalți, cari n'au nădejde.

    14Căci dacă credem că Isus a murit și a înviat, credem și că Dumnezeu va aduce înapoi împreună cu Isus pe cei ce au adormit în El.

    15Iată, în adevăr, ce vă spunem, prin Cuvîntul Domnului: noi cei vii, cari vom rămînea pînă la venirea Domnului, nu vom lua -o înaintea celor adormiți.

    16Căci însuș Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel și cu trîmbița lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, și întîi vor învia cei morți în Hristos.

    17Apoi, noi cei vii, cari vom fi rămas, vom fi răpiți toți împreună cu ei, în nori, ca să întîmpinăm pe Domnul în văzduh; și astfel vom fi totdeauna cu Domnul.

Deci, ia sa vedem daca tu te deosebesti de ceilalti din alte confesiuni: Scriptura zice una, iar biserica ta alta. Te corectezi sau nu?

"biserica mea"? ... nu ma incadrez in vreo confesiune si imi bazez convingerile numai pe Biblie (ma straduiesc), daca tu ma crezi potrivit unei confesiuni, zi-mi si mie please :P

Serios acum, in textul din Tesaloniceni pe care l-ai citat vorbeste de prima inviere (de care trebuie sa stii), care va fi simultana cu prima venire a Domnului, foarte corect. Nu inteleg, sincer, care e problema...nu esti de acord ca vor fi 2 invieri sau nu crezi ca Domnul Isus va veni de 2 ori?

#92
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkruger, on 23rd September 2010, 18:29, said:

"biserica mea"? ... nu ma incadrez in vreo confesiune si imi bazez convingerile numai pe Biblie (ma straduiesc), daca tu ma crezi potrivit unei confesiuni, zi-mi si mie please :P

Serios acum, in textul din Tesaloniceni pe care l-ai citat vorbeste de prima inviere (de care trebuie sa stii), care va fi simultana cu prima venire a Domnului, foarte corect. Nu inteleg, sincer, care e problema...nu esti de acord ca vor fi 2 invieri sau nu crezi ca Domnul Isus va veni de 2 ori?
Stimabile, prima inviere este salvarea:

Efeseni 2
1Voi erați morți în greșelile și în păcatele voastre,

    2în cari trăiați odinioară, după mersul lumii acesteia, după domnul puterii văzduhului, a duhului care lucrează acum în fiii neascultării.

    3Între ei eram și noi toți odinioară, cînd trăiam în poftele firii noastre pămîntești, cînd făceam voile firii pămîntești și ale gîndurilor noastre, și eram din fire copii ai mîniei, ca și ceilalți.

    4Dar Dumnezeu, care este bogat în îndurare, pentru dragostea cea mare cu care ne -a iubit,

    5măcar că eram morți în greșelile noastre, ne -a adus la viață împreună cu Hristos (prin har sînteți mîntuiți).

    6El ne -a înviat împreună, și ne -a pus să ședem împreună în locurile cerești, în Hristos Isus,

   8Căci prin har ați fost mîntuiți, prin credință. Și aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu.

Invierea "a doua" e, pt cei "morti in Hristos" si pt cei care nu au murit fizic va fi o schimbare

1 Corinteni 15

    29Altfel, ce ar face cei ce se botează pentru cei morți? Dacă nu înviază morții nicidecum, de ce se mai botează ei pentru cei morți?

    35Dar va zice cineva: ,,Cum înviază morții? Și cu ce trup se vor întoarce?``

    42Așa este și învierea morților. Trupul este sămănat în putrezire, și înviază în neputrezire;

    43este sămănat în ocară, și înviază în slavă; este sămănat în neputință, și înviază în putere.

    44Este sămănat trup firesc, și înviază trup duhovnicesc. Dacă este un trup firesc, este și un trup duhovnicesc.  

si pt cei care nu au murit fizic va fi o schimbare

   51Iată, vă spun o taină: nu vom adormi toți, dar toți vom fi schimbați,

    52într'o clipă, într'o clipeală din ochi, la cea din urmă trîmbiță. Trîmbița va suna, morții vor învia nesupuși putrezirii, și noi vom fi schimbați.

    53Căci trebuie ca trupul acesta, supus putrezirii, să se îmbrace în neputrezire, și trupul acesta muritor să se îmbrace în nemurire.

    54Cînd trupul acesta supus putrezirii, se va îmbrăca în neputrezire, și trupul acesta muritor se va îmbrăca în nemurire, atunci se va împlini cuvîntul care este scris: ,,Moartea a fost înghițită de biruință.

Sunt doua morti: una in Adam, cu toata omenirea (care se termina cu iadul etern)

1 Corinteni 15

22Și după cum toți mor în Adam, tot așa, toți vor învia în Hristos;

Romani 7

9Odinioară, fiindcă eram fără Lege, trăiam; dar cînd a venit porunca, păcatul a înviat, șieu am murit.

si a doua care este fizica.

Hristos vine o singura data, ca sa-si ridice poporul.

#93
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postzexelica, on 23rd September 2010, 18:13, said:

..........................
Hristos vine o singura data, ca sa-si ridice poporul.
Nu înainte de a veni omul ăla de care zice Pavel. Sau minte?

#94
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote

"biserica mea"?.


Scriptura zice ca sant firesti cei ce traiesc in diviziune (separeuri)

1 Corinteni 1:12  Vreau să spun că fiecare din voi zice: Eu sînt al lui pavel! - Și eu, al lui Apolo

! - Și eu, al lui Chifa!
- Și eu, al lui Hristos!

   Galateni  5:19   Și faptele firii pămîntești sînt cunoscute, și sînt acestea: preacurvia, curvia, necurăția, desfrînarea,

Galateni 5:20  închinarea la idoli, vrăjitoria, vrăjbile, certurile, zavistiile, mîniile, neînțelegerile, desbinările,(διχοστασιαι = divizare)  certurile de partide,                                                                                                            


Asa ca cei duhovnicesti sant UNA

2 Corinteni 5:14  Căci dragostea lui Hristos ne strînge; fiindcă socotim că, dacă Unul singur a murit pentru toți, toți deci au murit.

Ioan 17:22  Eu le-am dat slava, pe care Mi-ai dat-o Tu, pentruca ei să fie una, cum și noi sîntem una, -  


Aici este si biserica. Divizarea nu este roada a duhului ci a oamenilor firesti .

Cei nascuti din Dumnezeu  formeaza unitatea. Din acelasi material trecuti prin acelasi proces. Moartea si invierea.

să fie una,  este proorocie iar prorocia se implineste numai cu cine este in Hristos.

Teoria cu divizarea biserici este falsa. Deasemenea cea cu separarea de ea.  Invataturi fireasti data de invatatori falsi.

Edited by husand, 23 September 2010 - 21:09.


#95
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postzexelica, on 23rd September 2010, 20:13, said:

Stimabile, prima inviere este salvarea:

Efeseni 2
1Voi erați morți în greșelile și în păcatele voastre,

    2în cari trăiați odinioară, după mersul lumii acesteia, după domnul puterii văzduhului, a duhului care lucrează acum în fiii neascultării.

    3Între ei eram și noi toți odinioară, cînd trăiam în poftele firii noastre pămîntești, cînd făceam voile firii pămîntești și ale gîndurilor noastre, și eram din fire copii ai mîniei, ca și ceilalți.

    4Dar Dumnezeu, care este bogat în îndurare, pentru dragostea cea mare cu care ne -a iubit,

    5măcar că eram morți în greșelile noastre, ne -a adus la viață împreună cu Hristos (prin har sînteți mîntuiți).

    6El ne -a înviat împreună, și ne -a pus să ședem împreună în locurile cerești, în Hristos Isus,

   8Căci prin har ați fost mîntuiți, prin credință. Și aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu.

Invierea "a doua" e, pt cei "morti in Hristos" si pt cei care nu au murit fizic va fi o schimbare

1 Corinteni 15

    29Altfel, ce ar face cei ce se botează pentru cei morți? Dacă nu înviază morții nicidecum, de ce se mai botează ei pentru cei morți?

    35Dar va zice cineva: ,,Cum înviază morții? Și cu ce trup se vor întoarce?``

    42Așa este și învierea morților. Trupul este sămănat în putrezire, și înviază în neputrezire;

    43este sămănat în ocară, și înviază în slavă; este sămănat în neputință, și înviază în putere.

    44Este sămănat trup firesc, și înviază trup duhovnicesc. Dacă este un trup firesc, este și un trup duhovnicesc.  

si pt cei care nu au murit fizic va fi o schimbare

   51Iată, vă spun o taină: nu vom adormi toți, dar toți vom fi schimbați,

    52într'o clipă, într'o clipeală din ochi, la cea din urmă trîmbiță. Trîmbița va suna, morții vor învia nesupuși putrezirii, și noi vom fi schimbați.

    53Căci trebuie ca trupul acesta, supus putrezirii, să se îmbrace în neputrezire, și trupul acesta muritor să se îmbrace în nemurire.

    54Cînd trupul acesta supus putrezirii, se va îmbrăca în neputrezire, și trupul acesta muritor se va îmbrăca în nemurire, atunci se va împlini cuvîntul care este scris: ,,Moartea a fost înghițită de biruință.

Sunt doua morti: una in Adam, cu toata omenirea (care se termina cu iadul etern)

1 Corinteni 15

22Și după cum toți mor în Adam, tot așa, toți vor învia în Hristos;

Romani 7

9Odinioară, fiindcă eram fără Lege, trăiam; dar cînd a venit porunca, păcatul a înviat, șieu am murit.

si a doua care este fizica.

Hristos vine o singura data, ca sa-si ridice poporul.

De fapt...moartea a doua este iazul de foc ( Apoc. 20:14 , 21:8)
Iar Biblia vorbeste de 2 invieri (chiar le numeste: prima si cea de-a doua inviere), dar care se intampla dupa rapirea credinciosilor. Prima este redata in Apoc. 20: 5,6  iar ce-a de-a doua este la Judecata, in fata scaunului de domnie mare si alb.

View Postzexelica, on 23rd September 2010, 20:13, said:

Hristos vine o singura data, ca sa-si ridice poporul.

In sensul ca atunci cand va rapi Biserica, El nu va veni pe Pamant...cum am spus mai sus, cei credinciosi il vor intampina in vazduh.
Domnul Isus va veni pe Pamant la sfarsitul Necazului cel Mare...deci da, o singura data.

#96
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postkruger, on 23rd September 2010, 22:40, said:

De fapt...moartea a doua este iazul de foc ( Apoc. 20:14 , 21:8)
Iar Biblia vorbeste de 2 invieri (chiar le numeste: prima si cea de-a doua inviere), dar care se intampla dupa rapirea credinciosilor. Prima este redata in Apoc. 20: 5,6  iar ce-a de-a doua este la Judecata, in fata scaunului de domnie mare si alb.



In sensul ca atunci cand va rapi Biserica, El nu va veni pe Pamant...cum am spus mai sus, cei credinciosi il vor intampina in vazduh.
Domnul Isus va veni pe Pamant la sfarsitul Necazului cel Mare...deci da, o singura data.

Da in timp sant doua invieri dar duhovniceste este una si adevarata :

Ioan 5:25  Adevărat, adevărat vă spun, că vine ceasul, și acum a și venit, cînd cei morți vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu, și ceice-l vor asculta, vor învia.  


Romani 6:11  Tot așa și voi înșivă, socotiți-vă morți față de păcat, și vii pentru Dumnezeu, în Isus Hristos, Domnul nostru.

Deci inviat o data pentru totdeauna . Moartea nu mai are putere (efect) asupra lor.

Trecut prin moarte dar nu retinut de ea.

1 Corinteni 15:55  Unde îți este biruința, moarte? Unde îți este boldul, moarte

View Postkruger, on 23rd September 2010, 22:40, said:

El nu va veni pe Pamant...cum am spus mai sus, cei credinciosi il vor intampina in vazduh. .

Zaharia 14

14:3   Ci Domnul Se va arăta, și va lupta împotriva acestor neamuri, cum S-a luptat în ziua bătăliei.
    

14:4   Picioarele Lui vor sta în ziua aceea pe muntele Măslinilor, care este în fața Ierusalimului, spre răsărit; muntele Măslinilor se va despica la mijloc, spre răsărit și spre apus, și se va face o vale foarte mare: jumătate din munte se va trage înapoi spre miază noapte, iar jumătate spre miazăzi.


in urmatoarea imagine.

1 Timotei 6:16  singurul care are nemurirea, care locuiește într-o lumină, de care nu poți să te apropii, pe care niciun om nu L-a văzut, nici nu-L poate vedea, și care are cinstea și puterea vecinică! Amin.

Edited by husand, 23 September 2010 - 22:06.


#97
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdulgherul, on 23rd September 2010, 21:35, said:

Nu înainte de a veni omul ăla de care zice Pavel. Sau minte?
Nu inainte, desigur.
Insa, stiind ca biserica este binecuvantata de Dumnezeu, locul lui Dumnezeu acolo nu poate fi luat decat atunci cand Dumnezeu IL LASA, deci cand nu mai este in biserica sa binecuvanteze propovaduirea, EXACT ca la sinagoga astazi, unde Dumnezue nu mai este.
Fizic nu se vede nicio diferenta, oamenii sunt morali, etc. Numai in DOCTRINA realizam ca ei inca neaga Scriptura, deci nu este CORECTIA data de prezenta Duhului.

View Postkruger, on 23rd September 2010, 22:40, said:

De fapt...moartea a doua este iazul de foc ( Apoc. 20:14 , 21:8)
Este, insa pt cine nu are pacatele platite ea a inceput odata cu pacatul lui Adam. Nu sunt doua judecati. Cine n-are pacatele platite merge direct la dilibau.

Romani 9

22Și ce putem spune, dacă Dumnezeu, fiindcă voia să-Și arate mînia și să-Și descopere puterea, a suferit cu multă răbdare niște vase ale mîniei, făcute pentru peire;

23și să-Și arate bogăția slavei Lui față de niște vase ale îndurării, pe cari le -a pregătit mai dinainte pentru slavă (despre noi vorbesc)?

Quote

Iar Biblia vorbeste de 2 invieri (chiar le numeste: prima si cea de-a doua inviere)
Corect.

Quote

dar care se intampla dupa rapirea credinciosilor
Corect.

Quote

Prima este redata in Apoc. 20: 5,6  iar ce-a de-a doua este la Judecata, in fata scaunului de domnie mare si alb.
Gresit scenariul si clasic bisericesc.
"MIILE de ani" descrise sunt toata perioada existentei umanitatii si este impartita in trei perioade, prezente de altfel in VT sub forma sarbatorilor (Paste, Pentecost si Sucot), a fructelor (salvatii) care iarasi sunt de trei tipuri (reshith bikkurim, bikkurim si tebuah) si a ploilor (Deuteronom 32:2)care tot de trei tipuri sunt: malcosh, geshem si yoreh.

Alegoria este clara: ploaia=doctrina aduce fructe, care, cf VT sunt adunate.

In cadrul acestei alegorii, este prezentata evolutia lui satan, care in primele MII DE ANI-pana la momentul crucii era liber sa ia Cuvantul din inima oamenilor, ia a doua parte-era bisericilor a fost "legat" sa mai faca asta, dovada fiind la Cinzecime cati oameni au putut fi salvati dintr-odata si era bisericilor, iar, in a treia parte reprezentata de sabatoarea Sucot este deslegat "pentru putin timp".
Aceasta expresie daca o studiezi in koine, vei vedea ca este folosita numai in contextul temporal al "necazului mare". O vedem si in versul prezentat de Dulgherul aici: satan este deslegat si lasat sa atace in voie bisericile.
Trebuie sa mentionez ca satan are deja lumea data lui de Dumnezeu in mimentul pacatului lui Adam, deci singura legare este vis-à-vis de reprezentarea fizica a imparatiei lui Dumnezeu pe pamant. In niciun caz nu a disparut satan din lumea drogurilor, prostitutiei sau altele asemanatoare. Nicio secunda nu a lipsit.

Stiind acestea, poate mai studiezi.



Quote

In sensul ca atunci cand va rapi Biserica, El nu va veni pe Pamant...cum am spus mai sus, cei credinciosi il vor intampina in vazduh.
Rapirea aia este la sfarsitul lumii, cand este si judecata. Pt ca rapirea este SIMULTANA cu invierea mortilor, iar atunci este JUDECATA.
Voilà proba biblica:

Ioan 5

28Nu vă mirați de lucrul acesta; pentrucă vine ceasul cînd toți cei din morminte vor auzi glasul Lui,

29și vor ieși afară din ele. Ceice au făcut binele, vor învia pentru viață; iar ceice au făcut răul, vor învia pentru judecată.

Comparand cu informatia din 1 Tesaloniceni 4........terbuie sa-ti revizui doctrina, stimabile. Tu expui o closca veche, doctrina postmileniala, care este gresita, intelegerea sfarsitului nefiind deschisa la vremea cand a fost conceputa doctrina asta.

Edited by zexelica, 23 September 2010 - 23:52.


#98
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postzexelica, on 24th September 2010, 00:50, said:

Rapirea aia este la sfarsitul lumii, cand este si judecata. Pt ca rapirea este SIMULTANA cu invierea mortilor, iar atunci este JUDECATA.
Voilà proba biblica:

Ioan 5

28Nu vă mirați de lucrul acesta; pentrucă vine ceasul cînd toți cei din morminte vor auzi glasul Lui,

29și vor ieși afară din ele. Ceice au făcut binele, vor învia pentru viață; iar ceice au făcut răul, vor învia pentru judecată.

Comparand cu informatia din 1 Tesaloniceni 4........terbuie sa-ti revizui doctrina, stimabile. Tu expui o closca veche, doctrina postmileniala, care este gresita, intelegerea sfarsitului nefiind deschisa la vremea cand a fost conceputa doctrina asta.

Din nou, Biblia vorbeste de doua invieri, ambele petrecandu-se dupa rapirea Bisericii si, deci, nu au de a face cu acei care fac parte din Biserica...In Apocalipsa 20:

v.4. Și am văzut tronuri și celor ce ședeau pe ele li s-a dat să facă judecată. Și am văzut sufletele celor tăiați pentru mărturia lui Iisus și pentru cuvântul lui Dumnezeu, care nu s-au închinat fiarei, nici chipului ei, și nu au primit semnul ei pe fruntea și pe mâna lor. Și ei au înviat și au împărățit cu Hristos mii de ani.
v.5. Iar ceilalți morți nu înviază până ce nu se vor sfârși miile de ani. Aceasta este învierea cea dintâi.
v.6. Fericit și sfânt este cel ce are parte de învierea cea dintâi. Peste aceștia moartea cea de a doua nu are putere, ci vor fi preoți ai lui Dumnezeu și ai lui Hristos și vor împărăți cu El mii de ani.


Deci prima data vor invia aceia care vor fi salvati in timpul Necazului cel Mare (si care au platit platit cu viata pentru asta).

iar "...ceilalți morți nu înviază până ce nu se vor sfârși miile de ani.." , ei vor invia pentru Judecata.

#99
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postzexelica, on 24th September 2010, 00:50, said:

Rapirea aia este la sfarsitul lumii, cand este si judecata. Pt ca rapirea este SIMULTANA cu invierea mortilor, iar atunci este JUDECATA.
ste gresita, intelegerea sfarsitului nefiind deschisa la vremea cand a fost conceputa doctrina asta.

Despre ce rapire la sfarsitul lumii vorbesti? Cea din 1Tesaloniceni 4 ? (Rapirea Bisericii?) Aceea va fi simultana cu o "inviere" si am folosit ghilimelele pentru ca, de fapt, cei care au "adormit in Domnul" nu sunt considerati "morti" , deci nu ne referim la acel eveniment ca la o inviere, cum le consideram pe cele doua din Apocalipsa. Din cate inteleg eu, despre acel eveniment  vorbeste Ap. Pavel in Romani 8:23: "Și nu numai atât, ci și noi, care avem pârga Duhului, și noi înșine suspinăm în noi, așteptând înfierea, răscumpărarea trupului nostru.  "

Edited by kruger, 24 September 2010 - 09:58.


#100
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkruger, on 24th September 2010, 10:13, said:

Din nou, Biblia vorbeste de doua invieri, ambele petrecandu-se dupa rapirea Bisericii
OK, UNDE? Versul care spune ca invierea este DUPA RAPIREA BISERICII.
In 1 Tesaloniceni 4 scrie clar ca cei adormiti in Hristos vor invia, da? iar Ioan 5 spune ca invierea celor morti in Hristos este SIMULTANA cu invierea celor pacatosi pt judecata, care este la sfarsitul lumii.

Ioan 5

28Nu vă mirați de lucrul acesta; pentrucă vine ceasul cînd toți cei din morminte vor auzi glasul Lui,

29și vor ieși afară din ele. Ceice au făcut binele, vor învia pentru viață; iar ceice au făcut răul, vor învia pentru judecată.

OK? Acum poti sa intrebi frumos "ce este cu miile de ani"? E altceva.

#101
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postzexelica, on 24th September 2010, 13:48, said:

OK, UNDE? Versul care spune ca invierea este DUPA RAPIREA BISERICII.
In 1 Tesaloniceni 4 scrie clar ca cei adormiti in Hristos vor invia, da? iar Ioan 5 spune ca invierea celor morti in Hristos este SIMULTANA cu invierea celor pacatosi pt judecata, care este la sfarsitul lumii.

Ioan 5

28Nu vă mirați de lucrul acesta; pentrucă vine ceasul cînd toți cei din morminte vor auzi glasul Lui,

29și vor ieși afară din ele. Ceice au făcut binele, vor învia pentru viață; iar ceice au făcut răul, vor învia pentru judecată.

OK? Acum poti sa intrebi frumos "ce este cu miile de ani"? E altceva.

In Ioan 5 nu spune ca toti vor invia in acelasi moment.

Din nou, in Apocalipsa 20 se spune de ambele invieri, prima data in v.4, invierea celor salvati si martirizati in Necazul cel Mare si apoi in v.5 : Iar ceilalți morți nu înviază până ce nu se vor sfârși miile de ani.

Tu spui ca "invierea" din 1 Tesaloniceni 4 lva fi la Judecata de Apoi? Pai acela va fi ultimul eveniment din "istorie", vrei sa spui ca Biserica va ramane pe Pamant pana atunci ?!

P.S. scuza-ma, te rog, daca am inteles ceva gresit, sunt la servici si recunosc ca nu pot fi 100% atent...

#102
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkruger, on 24th September 2010, 15:44, said:

In Ioan 5 nu spune ca toti vor invia in acelasi moment.

Din nou, in Apocalipsa 20 se spune de ambele invieri, prima data in v.4, invierea celor salvati si martirizati in Necazul cel Mare si apoi in v.5 : Iar ceilalți morți nu înviază până ce nu se vor sfârși miile de ani.

Tu spui ca "invierea" din 1 Tesaloniceni 4 lva fi la Judecata de Apoi? Pai acela va fi ultimul eveniment din "istorie", vrei sa spui ca Biserica va ramane pe Pamant pana atunci ?!

P.S. scuza-ma, te rog, daca am inteles ceva gresit, sunt la servici si recunosc ca nu pot fi 100% atent...
Stimabile, ti-am spus de la inceput ca esti adeptul doctrinei postmilenale, coroborata cu liberul arbitru si mantuirea printr-o fapta a omului. Se vede din avion.
Tot te legi de Apocalipsa 20, bazata pe neintelegerea MIILOR DE ANI, care, in mintea teologilor care au avortat aceasta doctrina, inseamna LITERAL 1000 de ani.

In Ioan scrie exact si dpdv TEMPORAL, iar faptul ca ai dat reject din principiu arata ca, ori e serviciul de vina, ori esti dedicat mental unei doctrine care nu ai studiat-o.

Ioan 5

28Nu vă mirați de lucrul acesta; pentrucăvine ceasul cînd toți cei din morminte vor auzi glasul Lui,

29și vor ieși afară din ele. Ceice au făcut binele, vor învia pentru viață; iar ceice au făcut răul, vor învia pentru judecată.

Deci, in CEASUL acela vor invia. Iar, Scriptura foloseste cuvantul ωρα in contextul temporal al "necazului mare". Restul Scripturii ne arata ca invierea va fi la judecata, care este la sfarsitul ultimei sarbatori, SUCOT.

#103
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on 24th September 2010, 17:53, said:

Stimabile, ti-am spus de la inceput ca esti adeptul doctrinei postmilenale, coroborata cu liberul arbitru si mantuirea printr-o fapta a omului. Se vede din avion.
Tot te legi de Apocalipsa 20, bazata pe neintelegerea MIILOR DE ANI, care, in mintea teologilor care au avortat aceasta doctrina, inseamna LITERAL 1000 de ani.

In Ioan scrie exact si dpdv TEMPORAL, iar faptul ca ai dat reject din principiu arata ca, ori e serviciul de vina, ori esti dedicat mental unei doctrine care nu ai studiat-o.

Ioan 5

28Nu vă mirați de lucrul acesta; pentrucăvine ceasul cînd toți cei din morminte vor auzi glasul Lui,

29și vor ieși afară din ele. Ceice au făcut binele, vor învia pentru viață; iar ceice au făcut răul, vor învia pentru judecată.

Deci, in CEASUL acela vor invia. Iar, Scriptura foloseste cuvantul ωρα in contextul temporal al "necazului mare". Restul Scripturii ne arata ca invierea va fi la judecata, care este la sfarsitul ultimei sarbatori, SUCOT.

fals....in acest verset se afirma despre viitor ce se va intampla....ca va veni momentul-ceasul cand unii vor invia pt. viata
vesnica.....respectiv...va veni momentul-ceasul cand unii vor invia pt. osanda.....exista alte versete clare in scriptura care
arata faptul ca  intre cele 2 invieri va fi o perioada de timp in care fiecare va vedea de ce anumite persoane nu au fost ,,admise,,...

4.   Și am văzut tronuri și celor ce ședeau pe ele li s-a dat să facă judecată. Și am văzut sufletele celor tăiați pentru
mărturia lui Iisus și pentru cuvântul lui Dumnezeu, care nu s-au închinat fiarei, nici chipului ei, și nu au primit semnul ei pe
fruntea și pe mâna lor. Și ei au înviat și au împărățit cu Hristos o mie de ani.
5. Iar ceilalți morți nu înviază până ce nu se va sfârși mia de ani. Aceasta este învierea cea dintâi.
6. Fericit și sfânt este cel ce are parte de învierea cea dintâi. Peste aceștia moartea cea de a doua nu
are putere, ci vor fi preoți ai lui Dumnezeu și ai lui Hristos și vor împărăți cu El o mie de ani.
7. Și către sfârșitul miei de ani, satana va fi dezlegat din închisoarea lui,  

....de fapt nici nu prea are importanta durata dintre cele 2 invieri....relativ la viata vesnica..... :coolspeak:

#104
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Un lucru este clar . Va fi o inviere sigur in ziua de apoi:


Ioan 6:44  Nimeni nu poate veni la Mine, dacă nu-l atrage Tatăl, care M-a trimes; și Eu îl voi învia în ziua de apoi.  

Intarit aici:

Daniel 12:13  Iar tu, du-te, pînă va veni sfîrșitul; tu te vei odihni, și te vei scula iarăș odată în partea ta de moștenire, la sfîrșitul zilelor.

Zi care mai presupune si altceva:

Ioan 12:48  Pe cine Mă nesocotește și nu primește cuvintele Mele, are cine-l osîndi: Cuvîntul, pe care l-am vestit Eu, acela îl va osîndi în ziua de apoi.  

Judecata.

Pina una alta toti  sant priviti ca vi in fata lui Dumnezeu

Luca 20:38  Dar Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morți, ci al celor vii, căci pentru El toți sînt vii.

Moartea urmeaza dupa alta procedura


Matei 7:19 Orice pom, care nu face roade bune, este tăiat și aruncat în foc.  


Foc = moartea definitiva (a doua)= judecata si separare de Dumnezeu

Totusi cand cineva nu are in el pe Dumnezeu este mort chiar fiind inca viu:

Coloseni 2:13  Pe voi, cari erați morți în greșelile voastre și în firea voastră pămîntească netăiată împrejur, Dumnezeu v-a adus la viață împreună cu El,

Edited by husand, 24 September 2010 - 22:32.


#105
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postzexelica, on 24th September 2010, 17:53, said:

Stimabile, ti-am spus de la inceput ca esti adeptul doctrinei postmilenale, coroborata cu liberul arbitru si mantuirea printr-o fapta a omului. Se vede din avion.

Habar n-am de ce tot cauti sa ma integrezi in vreo confesiune sau sa ma etichetezi cumva...devine obositor


View Postzexelica, on 24th September 2010, 17:53, said:

28Nu vă mirați de lucrul acesta; pentrucăvine ceasul cînd toți cei din morminte vor auzi glasul Lui,
29și vor ieși afară din ele. Ceice au făcut binele, vor învia pentru viață; iar ceice au făcut răul, vor învia pentru judecată.

Deci, in CEASUL acela vor invia. Iar, Scriptura foloseste cuvantul ωρα in contextul temporal al "necazului mare". Restul Scripturii ne arata ca invierea va fi la judecata, care este la sfarsitul ultimei sarbatori, SUCOT.

Sa ne mai gandim odata si sa mergem "step-by-step"...in versetul din Apocalipsa 20:4 se vorbeste de invierea celor care au fost martirizati in Necazul cel Mare. Esti de acord cu mine?

#106
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on 24th September 2010, 19:57, said:

....de fapt nici nu prea are importanta durata dintre cele 2 invieri....relativ la viata vesnica..... :coolspeak:
Prima inviere este salvarea, a doua este primirea noului corp.

#107
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postzexelica, on 23rd September 2010, 22:50, said:

Nu inainte, desigur.
..............................
Deci asta-i condiția reveniri. Cînd v-om vedea pe acela, dacă o să ne dăm seama cine este, v-om ști că revine Iisus, dacă o să înțelegem asta.
Ei, acum problema este, cum vede ăla problemele lumii?

Edited by dulgherul, 25 September 2010 - 19:05.


#108
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postzexelica, on 25th September 2010, 19:13, said:

Prima inviere este salvarea, a doua este primirea noului corp.

Raspunde la intrebare, te rog, ca sa putem continua:

In versetul din Apocalipsa 20:4 se vorbeste de invierea celor care au fost martirizati in Necazul cel Mare. Esti de acord cu mine?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate