Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Omul Însemnat?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
271 replies to this topic

#1
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
2 Tesaloniceni :1. Cât privește venirea Domnului nostru Isus Hristos și strângerea noastră laolaltă cu El, vă rugăm, fraților,
2. să nu vă lăsați clătinați așa de repede în mintea voastră, și să nu vă tulburați de vreun duh, nici de vreo vorbă, nici de vreo epistolă, ca venind de la noi, ca și cum ziua Domnului ar fi și venit chiar.
3. Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credință, și de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării,
4. potrivnicul, care se înalță mai presus de tot ce se numește "Dumnezeu", sau de ce este vrednic de închinare. Așa că se va așeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu.
5. Nu vă aduceți aminte cum vă spuneam lucrurile acestea, când eram încă la voi?
6. Și acum știți bine ce-l oprește ca să nu se descopere decât la vremea lui.
7. Căci taina fărădelegii a și început să lucreze; trebuie numai ca cel ce o oprește acum, să fie luat din drumul ei.
8. Și atunci se va arăta acel Nelegiuit, pe care Domnul Isus îl va nimici cu suflarea gurii Sale, și-l va prăpădi cu arătarea venirii Sale.
9. Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne și puteri mincinoase,
10. și cu toate amăgirile nelegiuirii pentru cei ce sunt pe calea pierzării, pentru că n-au primit dragostea adevărului ca să fie mântuiți.
11. Din această pricină, Dumnezeu le trimite o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună:
12. pentru ca toți cei ce n-au crezut adevărul, ci au găsit plăcere în nelegiuire, să fie osândiți.
13. Noi însă, frați preaiubiți de Domnul, trebuie să mulțumim totdeauna lui Dumnezeu pentru voi, căci de la început Dumnezeu v-a ales pentru mântuire, în sfințirea Duhului și credința adevărului.
14. Iată la ce v-a chemat El, prin Evanghelia noastră, ca să căpătați slava Domnului nostru Isus Hristos.
15. Așadar, fraților, rămâneți tari, și țineți învățăturile, pe care le-ați primit fie prin viu grai, fie prin epistola noastră.
16. Și însuși Domnul nostru Isus Hristos, și Dumnezeu, Tatăl nostru, care ne-a iubit și ne-a dat, prin harul Său, o mângâiere veșnică și o bună nădejde,
17. să vă mângâie inimile, și să vă întărească în orice lucru și cuvânt bun.

Din profeția lui Pavel se desprinde ideia că Fiul pierzări este un Om.
Cum omenirea nu sa confruntat cu un asemenea evenimet rezultă că Omul urmează să apară.

Cum priviți lucrurile din perspectiva acestui Om?
Ce șanse are?

Vă mulțumesc.

Edited by dulgherul, 06 September 2010 - 07:57.


#2
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu am inteles nimic!
Dar, care este intrebarea, pana la urma???

#3
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
17:22   Și a zis ucenicilor: Vor veni zile cînd veți dori să vedeți una din zilele Fiului omului, și n-o veți vedea.
  
17:23   Vi se va zice: Iată-L aici, iată-L acolo! Să nu vă duceți, nici să nu-i urmați.
  
17:24   Căci, cum iese fulgerul și luminează dela o margine a cerului pînă la cealaltă, așa va fi și Fiul omului în ziua Sa.


Uite-l aici sau acolo este legata de profil:

9. Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne și puteri mincinoase,
4. potrivnicul, care se înalță mai presus de tot ce se numește "Dumnezeu", sau de ce este vrednic de închinare. Așa că se va așeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu.
Mai ales ca scrie:


Vor veni zile cînd veți dori să vedeți una din zilele Fiului omului

Imprejurari descrise:

17:26   Ce s-a întîmplat în zilele lui Noe, se va întîmpla la fel și în zilele Fiului omului:

17:27   mîncau, beau, se însurau și se măritau pînă în ziua cînd a intrat Noe în corabie; și a venit potopul și i-a prăpădit pe toți.

17:28   Ce s-a întîmplat în zilele lui Lot, se va întîmpla aidoma: oamenii mîncau, beau, cumpărau, vindeau, sădeau, zideau;

17:29   dar, în ziua cînd a ieșit Lot din Sodoma, a plouat foc și pucioasă din cer, și i-a pierdut pe toți.

Si dupa cum sti Lot a iesit din Sodoma cand a venit porunca:

19:13   Căci avem să nimicim locul acesta, pentru că a ajuns mare plîngere înaintea Domnului împotriva locuitorilor lui. De aceea ne-a trimes Domnul, ca să-l nimicim.


Din cauza nelegiuirii:  vă rog, nu faceți o asemenea răutate!

Asemanare cu locuitori Canaanului.

Geneza 15:16  În al patrulea neam, ea se va întoarce aici; căci nelegiuirea Amoriților nu și-a atins încă vîrful.
Geneza 19:15  Cînd s-a crăpat de ziuă, îngerii au stăruit de Lot, zicînd: Scoală-te, ia-ți nevasta și cele două fete, cari se află aici, ca să nu pieri și tu în nelegiuirea cetății.  


Caracteristica NR.1 NELEGIUIREA

Edited by husand, 06 September 2010 - 10:04.


#4
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postcopjob2000, on 6th September 2010, 10:01, said:

Nu am inteles nimic!
Dar, care este intrebarea, pana la urma???
Noi nu intrebam. Noi raspundem.

View Posthusand, on 6th September 2010, 10:38, said:

se însurau și se măritau
Daca scriai ca se casatoreau, intelegeam una. Asa inteleg ca se insurau barbati cu barbati si se maritau femei cu femei, in loc sa invete a inota.

#5
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdulgherul, on 6th September 2010, 08:56, said:

Din profeția lui Pavel se desprinde ideia că Fiul pierzări este un Om.
Cum omenirea nu sa confruntat cu un asemenea evenimet rezultă că Omul urmează să apară.

Cum priviți lucrurile din perspectiva acestui Om?
Ce șanse are?

Vă mulțumesc.
Ma bag la studiu.

#6
roderttam

roderttam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 22.07.2008

View PostBen_Gal_1, on 6th September 2010, 12:08, said:

Daca scriai ca se casatoreau, intelegeam una. Asa inteleg ca se insurau barbati cu barbati si se maritau femei cu femei, in loc sa invete a inota.

In Sodoma asa sa intamplat se poate ca si in timpul lui Noe sa fi fost si mai grav altfel nu venea pedeapsa asa mare

In legatura cu intrebarea din primul post -nici sa privesc lucrurile  din perspectiva acelui om nu vreau.Chiar nu credeti ca va lucra impreuna Fiara si Antichristul in zilele de pe urma? Saptamana apocaliptica va spune ceva?

Edited by roderttam, 07 September 2010 - 23:52.


#7
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postzexelica, on 7th September 2010, 21:16, said:

Ma bag la studiu.
Te astept cu interes la dezbaterea ideilor . Dar la modul serios ca de mistocari mi-e plin podul ca de multam fain.


View Postroderttam, on 7th September 2010, 21:41, said:

In legatura cu intrebarea din primul post -nici sa privesc lucrurile  din perspectiva acelui om nu vreau.
Si daca esti dumneata "alesul"?
Nu-i posibil?
Inseamna ca nu-l crezi pe Iisus. Nu el a zis ca la Dumnezeu este posibil orice? Chiar sa faca din pietre fii a lui Avraam, daraminte din dumneata un trufas fata de un semen de al tau. Adica fie ce o fi numai sa nu fiu eu, dar sa fie contemporan cu mine sa stiu si eu. Daca nu esti capabil sa privesti lucrurile din toate unghiurile e de rau fratie.

#8
roderttam

roderttam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 22.07.2008
Si daca esti dumneata "alesul"?
Nu-i posibil?
Inseamna ca nu-l crezi pe Iisus. Nu el a zis ca la Dumnezeu este posibil orice? Chiar sa faca din pietre fii a lui Avraam, daraminte din dumneata un trufas fata de un semen de al tau. Adica fie ce o fi numai sa nu fiu eu, dar sa fie contemporan cu mine sa stiu si eu. Daca nu esti capabil sa privesti lucrurile din toate unghiurile e de rau fratie.
[/quote]
Credinta frate.Eu cred ca sangele lui Isus sa varsat si pentru mine.
Apocalipsa 13;11-12 ,,Apoi am vazut ridicandu-se din pamant o alta fiara,care avea doua coarne ca ale unui miel,si vorbea ca un balaur.  Ea lucra cu toata puterea fiarei dintii inaintea ei;si facea ca pamantul si locuitorii lui sa se inchine fiarei dintii,a carei rana de moarte fusese vindecata. ,,Aici vedem cine e acel om.

#9
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postroderttam, on 9th September 2010, 00:12, said:

Apocalipsa 13;11-12 ,,Apoi am vazut ridicandu-se din pamant o alta fiara,care avea doua coarne ca ale unui miel,si vorbea ca un balaur.  Ea lucra cu toata puterea fiarei dintii inaintea ei;si facea ca pamantul si locuitorii lui sa se inchine fiarei dintii,a carei rana de moarte fusese vindecata. ,,Aici vedem cine e acel om.

Fiara este o putere din puterile cu care stapineste lumea cel rau. Omul este cel prin care castiga fiara teren. Face semne si minuni cu puteri mincinoase.


2:6   Și acum știți bine ce-l oprește ca să nu se descopere decît la vremea lui.

Cuvantul acesta inseamna mult.

#10
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Posthusand, on 9th September 2010, 11:45, said:

Fiara este o putere din puterile cu care stapineste lumea cel rau. Omul este cel prin care castiga fiara teren. Face semne si minuni cu puteri mincinoase.


2:6   Și acum știți bine ce-l oprește ca să nu se descopere decît la vremea lui.

Cuvantul acesta inseamna mult.
Tocmai că nu știm. Ce-l oprește? Cine?

#11
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdulgherul, on 9th September 2010, 17:13, said:

Tocmai că nu știm. Ce-l oprește? Cine?
Dumnezeu ingradeste pacatul.

Geneza 20

6Dumnezeu i -a zis în vis: ,,Știu și Eu că ai lucrat cu inimă curată: deaceea te-am și ferit să păcătuiești împotriva Mea. Iată de ce n'am îngăduit să te atingi de ea.

#12
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Posthusand, on 9th September 2010, 14:45, said:

Fiara este o putere din puterile cu care stapineste lumea cel rau. Omul este cel prin care castiga fiara teren. Face semne si minuni cu puteri mincinoase.


2:6   Și acum știți bine ce-l oprește ca să nu se descopere decît la vremea lui.


Concluzie  El deja exista (exista) Descoperirea vine doar la urma.

3:8   După cum Iane și Iambre s-au împotrivit lui Moise, tot așa și oamenii aceștia se împotrivesc adevărului, ca unii cari sînt stricați la minte și osîndiți în ce privește credința.

3:9   Dar nu vor mai înainta; căci nebunia lor va fi arătată tuturor, cum a fost arătată și a celor doi oameni.

Edited by husand, 09 September 2010 - 23:01.


#13
roderttam

roderttam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 22.07.2008

View Postdulgherul, on 9th September 2010, 16:13, said:

Tocmai că nu ?tim. Ce-l opre?te? Cine?
Timpul.  2:6 ,,Și acum știți bine ce-l oprește ca să nu se descopere decît la vremea lui.,
Pai vrema nu e timp?
Si da e conducatorul acelei puteri

Edited by roderttam, 09 September 2010 - 23:21.


#14
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
Nu cred că este timpul. El oricum se ...scurge. Nici cum zice Zexe nu-i. Ia uită ce zice versetul:

2 Tesaloniceni 2:7. Căci taina fărădelegii a și început să lucreze; trebuie numai ca cel ce o oprește acum, să fie luat din drumul ei

Deci cine este...CEL?

Ești de părere că este Cel ce îngrădește păcatul, Zexe?

#15
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postdulgherul, on 9th September 2010, 17:13, said:

Tocmai că nu știm. Ce-l oprește? Cine?

Trebuie urmarit in scrierile lui Pavel . El si Tesaloniceni stiau.

2 Tesaloniceni 2:6  Și acum știți bine ce-l oprește .

Nu cine , este ce ?

#16
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdulgherul, on 10th September 2010, 13:40, said:

2 Tesaloniceni 2:7. Căci taina fărădelegii a și început să lucreze; trebuie numai ca cel ce o oprește acum, să fie luat din drumul ei

Deci cine este...CEL?

Ești de părere că este Cel ce îngrădește păcatul, Zexe?
Deocamdata eu am adus proba biblica directa ce nu contrazice nimic altceva din Scriptura.
Iar, cu luarea din MESOS, din MIJOC, am mai scris.

#17
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postzexelica, on 11th September 2010, 09:24, said:

Deocamdata eu am adus proba biblica directa ce nu contrazice nimic altceva din Scriptura.
Iar, cu luarea din MESOS, din MIJOC, am mai scris.
Ce mijloc mai Zexe? Ce ai scris?
Chestiunea este clară. Acel om lucreaza, sau va lucra, prin puterea satanei. Deci satana nu sta impotriva lui. Atunci cine il opreste?


View Posthusand, on 10th September 2010, 20:05, said:

Trebuie urmarit in scrierile lui Pavel . El si Tesaloniceni stiau.

2 Tesaloniceni 2:6  Și acum știți bine ce-l oprește .

Nu cine , este ce ?
Exact.
Ce este? Ce puteau sti tesaloniceni si Pavel si noi nu putem sti? E o Taina?

#18
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postroderttam, on 9th September 2010, 00:12, said:

Si daca esti dumneata "alesul"?
Nu-i posibil?
Inseamna ca nu-l crezi pe Iisus. Nu el a zis ca la Dumnezeu este posibil orice? Chiar sa faca din pietre fii a lui Avraam, daraminte din dumneata un trufas fata de un semen de al tau. Adica fie ce o fi numai sa nu fiu eu, dar sa fie contemporan cu mine sa stiu si eu. Daca nu esti capabil sa privesti lucrurile din toate unghiurile e de rau fratie.

Credinta frate.Eu cred ca sangele lui Isus sa varsat si pentru mine.
Apocalipsa 13;11-12 ,,Apoi am vazut ridicandu-se din pamant o alta fiara,care avea doua coarne ca ale unui miel,si vorbea ca un balaur.  Ea lucra cu toata puterea fiarei dintii inaintea ei;si facea ca pamantul si locuitorii lui sa se inchine fiarei dintii,a carei rana de moarte fusese vindecata. ,,Aici vedem cine e acel om.

"Minunile" la care suntem martori se desfasoara dupa legile firii si naturii. Daca Dumnezeul este creatorul acestor legi, nu este logic sa le incalce. Daca vedem un idol-icoana plingind, sa cautem robinetul acuns in creatia aceea.
Aceasta este adevarata credinta. Restul sunt superstitii neplacute Domnului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate