Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Omul Însemnat?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
271 replies to this topic

#73
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 kruger, on 21st September 2010, 11:11, said:

1)Cine il descopera? pai raspunsul e in versetul 4...el va iesi in evidenta, se va instala in Templu si se va autointitula dumnezeu.




2)Ce il opreste? Raspunsul e simplu: Duhul Sfant, care inca locuieste pe acest pamant, in oamenii credinciosi. Nu pot acum sa argumentez cu Scriptura, sunt la servici si nu am timp, poate te gandesti tu si verifici in Biblie. Dar Antihristul va incepe acea perioada de 3 ani si 6 luni numai dupa ce Biserica va fi luata de pe Pamant.





3)Cine permite ce? Ca Antihristul sa se manifeste?
1)Mare carismă și putere trebuie să aibă un om, anonim totuși, să preia puterea într-o țară, de unul singur, darminte pe glob.
2)Da. Ce îl oprește? Și cine ia Biserica dacă condiția reveniri lui Iisus este apariția acelui om?
3) Exact. Cine va permite ca anticristul să se manifeste?

Edited by dulgherul, 21 September 2010 - 14:24.


#74
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 dulgherul, on 21st September 2010, 15:24, said:

1)Mare carismă și putere trebuie să aibă un om, anonim totuși, să preia puterea într-o țară, de unul singur, darminte pe glob.
2)Da. Ce îl oprește? Și cine ia Biserica dacă condiția reveniri lui Iisus este apariția acelui om?
3) Exact. Cine va permite ca anticristul să se manifeste?


1) Antihristul va lucra cu puterea Satanei si Biblia spuie ca "i se va da putere" . Crede-ma, va fi cel mai popular om de pe planeta si toti oamenii il vor venera.  Ma bucur ca nu o sa fiu pe aici in vremea aia...
2) Venirea Domnului Isus nu e conditionata de aparitia acelui om...sa nu intelegi pe dos. Aparitia acelui om e conditionata de prima venire a Domnului, pentru ca numai dupa acel eveniment se va putea el manifesta.
3)Dumnezeu va permite asta, dupa cum e scris in Biblie. Daca ai vreo problema cu asta (nerecomandat), ar trebui sa il intrebi pe El. Dar iti doresc sa fii printre aceia pe care acele vremuri nu ii vor afecta...

#75
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 kruger, on 21st September 2010, 13:09, said:

1) Antihristul va lucra cu puterea Satanei si Biblia spuie ca "i se va da putere" . Crede-ma, va fi cel mai popular om de pe planeta si toti oamenii il vor venera.  Ma bucur ca nu o sa fiu pe aici in vremea aia...
2) Venirea Domnului Isus nu e conditionata de aparitia acelui om...sa nu intelegi pe dos. Aparitia acelui om e conditionata de prima venire a Domnului, pentru ca numai dupa acel eveniment se va putea el manifesta.
3)Dumnezeu va permite asta, dupa cum e scris in Biblie. Daca ai vreo problema cu asta (nerecomandat), ar trebui sa il intrebi pe El. Dar iti doresc sa fii printre aceia pe care acele vremuri nu ii vor afecta...
Frumos scris, dar ce facem cu spusele lui Pavel:
2 Tesal. 2:1. Cât privește venirea Domnului nostru Isus Hristos și strângerea noastră laolaltă cu El, vă rugăm, fraților,

Deci ce vroia să zică Pavel?

2 Tesal. 2:3. Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credință, și de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării

Nu oare condiția reveniri?

#76
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 dulgherul, on 21st September 2010, 12:23, said:

De unde știi că nu are Duhul. Poi Duhul a pogorît la Cinci zecime. Ce crezi ? A urcat înapoi? După trimiterea Duhului în lume , tîrziu, a apărut cartea Revelației. Ce crezi că a însemnat mesajul acesta pentru Duh, care era deja pe...pămînt?
Sau nu?
Don Dulhero, por favor, cum sa aiba omul lui satan Duhul lui Dumnezeu, sau satan Duhul lui Dumnezeu?

#77
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 zexelica, on 21st September 2010, 16:08, said:

Don Dulhero, por favor, cum sa aiba omul lui satan Duhul lui Dumnezeu, sau satan Duhul lui Dumnezeu?
Mă Zexe. O iei prin miriște?
Omul ăla prfețit de Pavel este Adevăr  sau minciună, fizic vorbind?

Edited by dulgherul, 21 September 2010 - 21:13.


#78
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 dulgherul, on 21st September 2010, 16:21, said:

Deci ce vroia să zică Pavel?

2 Tesal. 2:3. Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credință, și de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării


Este o lucrare de subminare a autoritati lui Dumnezeu (taina faradelegii) in cer si pe pamint.

Apocalipsa 12:4  Cu coada trăgea după el a treia parte din stelele cerului, ...

Ioan 14:30  Nu voi mai vorbi mult cu voi; căci vine stăpînitorul lumii acesteia. El n-are nimic în Mine;


Lucreaza prin fiara in lume (stapinirea ei) dar in biserica il vedem prin potrivnicul care se inalta mai presus

Nu confundati lucrurile.

Nu are stapinirea in Biserica dar cauta acolo sa insele, ceea ce si reuseste.

2 Petru 2:2  Mulți îi vor urma în destrăbălările lor. Și, din pricina lor, calea adevărului va fi vorbită de rău.


Amplitudinea maxima a stapiniri diabolice asupra lumii este fiara.

Face razboi cu sfintii, pogoarea foc din cer, reuseste pacea si linistea in crize...suprematie absoluta. Dar nu poate dainui:

Psalmi 34:16  Domnul Își întoarce Fața împotriva celor răi,ca să le șteargă pomenirea de pe pămînt.  

Omul faradelegi cu semne si minuni in templul lui Dumnezeu este o suma de oameni:

Isaia 33:14  Păcătoșii sînt îngroziți, în Sion, un tremur a apucat pe cei nelegiuiți, cari zic: Cine din noi va putea să rămînă lîngă un foc mistuitor?

intarit aici:

3:16   ca și în toate epistolele lui, cînd vorbește despre lucrurile acestea. În ele sînt unele lucruri grele de înțeles, pe cari cei neștiutori și nestatornici le răstîlmăcesc ca și pe celelalte Scripturi, spre pierzarea lor.
    
3:17   Voi deci, prea iubiților, știind mai dinainte aceste lucuri, păziți-vă ca nu cumva să vă lăsați tîrîți de rătăcirea acestor nelegiuiți, și să vă pierdeți tăria

Taria noastra-i DUMNEZEU

Dar un om al faradelegi va fi  asezat in Israel in templul lui Dumnezeu.

Daca cei de aici vad vorbirea duhovniceasca si ignora pe Israelul  de drept se inseala.

Luca 22:53  În toate zilele eram cu voi în Templu, și n-ați pus mîna pe Mine. Dar acesta este ceasul vostru și puterea întunerecului.

Hristos vorbeste catre Israel in templul din Ierusalim  iar spre noi in templul Duhului Sfant

Edited by husand, 21 September 2010 - 23:01.


#79
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 ' post='8822756, on 20th September 2010, 23:36, said:

7Cînd se vor împlini cei o mie de ani, Satana va fi deslegat;

Satan a fost legat la cruce, pana atunci fiind liber sa ia cuvantul din inima oamenilor. Odata cu era bisericilor, satan a fost "legat" pt perioada evanghelizarii prin institutia bisericilor.


Numai ca nu e vorba de legat:

Col 2:15

dezbrăcând* stăpânirile și autoritățile**, le-a făcut de rușine în public, triumfând asupra lor prin1 cruce2.

1Sau "în" 2Lit. "ea"; sau "El", referindu-se la Hristos



]ΠΡΟΣ ΚΟΛΟΣΣΑΕΙΣ 2:15 Greek NTἀπεκδυσάμενος τὰς ἀρχὰς καὶ τὰς ἐξουσίας ἐδειγμάτισεν ἐν παρρησίᾳ θριαμβεύσας αὐτοὺς ἐν αὐτῷ.

ἐδειγμάτισεν =dezarmat,dezbracat

Nici vorba de a fi legat,lucru confirmat de Scriptura 1 Petru 5:8  Fiți treji, și vegheați! Pentrucă protivnicul vostru, diavolul, dă tîrcoale ca un leu care răcnește, și caută pe cine să înghită.  


Cea ce face legatura cu altceva:

Coloseni 2:15  A desbrăcat domniile și stăpînirile, și le-a făcut de ocară înaintea lumii, după ce a ieșit biruitor asupra lor prin cruce.  

Cat despre mia de ani ea este impreuna cu Hristos:dupa venirea lui pe muntele sionului nu inainte.

Edited by husand, 21 September 2010 - 23:52.


#80
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 dulgherul, on 21st September 2010, 16:21, said:

Frumos scris, dar ce facem cu spusele lui Pavel:
2 Tesal. 2:1. Cât privește venirea Domnului nostru Isus Hristos și strângerea noastră laolaltă cu El, vă rugăm, fraților,

Deci ce vroia să zică Pavel?

2 Tesal. 2:3. Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credință, și de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării

Nu oare condi?ia reveniri?

Vezi ca aici e vorba de ce-a de-a doua venire a Domnului Isus (Ziua Domnului), care va fi dupa Necazul cel Mare, deci dupa acea perioada a Antihristului. Nu e conditionata de nimic, e stabilita dinainte ...Eu mai sus am specificat ca vorbeam de prima venire a Domnului Isus, cea din 1 Tesaloniceni 4:

1 Tesaloniceni 4:15
Iată, în adevăr, ce vă spunem, prin Cuvântul Domnului: noi cei vii, care vom rămâne până la venirea Domnului, nu vom lua-o înaintea celor adormiți.
1 Tesaloniceni 4:16
Căci însuși Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel și cu trâmbița lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, și întâi vor învia cei morți în Hristos.
1 Tesaloniceni 4:17
Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiți toți împreună cu ei, în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; și astfel vom fi totdeauna cu Domnul.

Asta va fi prima venire a Lui si daca esti atent, observi ca Domnul Isus nici nu va cobora pe Pamant, ci ii va striga pe cei credinciosi, care vor "fi răpiți toți împreună cu ei, în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh"  
Deci il vor intampina in vazduh...El nu coboara pe Pamant decat la ce-a de-a doua venire, impreuna cu sfintii Sai, pe muntele Sionului


Bineinteles, nu pot sa nu adaug si motivul pentru care Ap. Pavel le spunea tesalonicenilor chestiile astea:
"Mângâiați-vă dar unii pe alții cu aceste cuvinte."   :thumbup:

Edited by kruger, 22 September 2010 - 09:12.


#81
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 kruger, on 22nd September 2010, 06:57, said:

Vezi ca aici e vorba de ce-a de-a doua venire a Domnului Isus (Ziua Domnului), care va fi dupa Necazul cel Mare, deci dupa acea perioada a Antihristului. Nu e conditionata de nimic, e stabilita dinainte ...
Domnule dragă, eu nu știu cum și ce va fi. Eu, indiferent de părerea dumitale, fie bună fie rea, văd ce zice Pavel:
2 Tesal.2:1. Cât privește venirea Domnului nostru Isus Hristos și strângerea noastră laolaltă cu El, vă rugăm, fraților,
2. să nu vă lăsați clătinați așa de repede în mintea voastră, și să nu vă tulburați de vreun duh, nici de vreo vorbă, nici de vreo epistolă, ca venind de la noi, ca și cum ziua Domnului ar fi și venit chiar.
3. Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credință, și de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării
Zice clar Pavel:CĂCI NU VA VENI ÎNAINTE...
Acuma eu pe cine să cred?

Întrebarea iera: Cum priviți lucrurile din perspectiva acelui om?

Edited by dulgherul, 22 September 2010 - 13:36.


#82
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 dulgherul, on 21st September 2010, 22:12, said:

Mă Zexe. O iei prin miriște?
Omul ăla prfețit de Pavel este Adevăr  sau minciună, fizic vorbind?
Fiul pierzarii este sigur satan, nu vreun om. vand in vedere ca el conduce pe toti cei nesalvati, omul poate este multimea "toti oamenii aflati sub autoritatea lui satan".

#83
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 zexelica, on 22nd September 2010, 19:48, said:

Fiul pierzarii este sigur satan, nu vreun om. vand in vedere ca el conduce pe toti cei nesalvati, omul poate este multimea "toti oamenii aflati sub autoritatea lui satan".
Rezultă ca Pavel este bătut în cap dacă îi zice om lui satan! Sau nu? A zis bine?

Și unde-i logica lui Pavel, aici:
2TIM.3:16. Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos ca să învețe, să mustre, să îndrepte, să dea înțelepciune în neprihănire,
17. pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit și cu totul destoinic pentru orice lucrare bună.

Sau aici:
2Tesal.2:3. Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credință, și de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării,

Nu este vorba tot de om?
Ei acum să nu te apuci să-mi spui că sînt oamenii lui Dumnezeu și oameni lui satan.
Că pavel zice OMUL fărădelegi, care:
2 Tesal.2:9. Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne și puteri mincinoase,
Deci arătarea LUI, nu a lor!!!!!

Edited by dulgherul, 23 September 2010 - 07:09.


#84
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 dulgherul, on 22nd September 2010, 14:35, said:

Domnule dragă, eu nu ?tiu cum ?i ce va fi. Eu, indiferent de părerea dumitale, fie bună fie rea, văd ce zice Pavel:
2 Tesal.2:1. Cât privește venirea Domnului nostru Isus Hristos și strângerea noastră laolaltă cu El, vă rugăm, fraților,
2. să nu vă lăsați clătinați așa de repede în mintea voastră, și să nu vă tulburați de vreun duh, nici de vreo vorbă, nici de vreo epistolă, ca venind de la noi, ca și cum ziua Domnului ar fi și venit chiar.
3. Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credință, și de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării
Zice clar Pavel:CĂCI NU VA VENI ÎNAINTE...
Acuma eu pe cine să cred?

Întrebarea iera: Cum privi?i lucrurile din perspectiva acelui om?

Din nou, textul vorbeste de "ziua Domnului", va fi cand Domnul va veni impreuna cu ai Sai. Uite, cand se vorbeste in Apocalipsa de manifestarea Antihristului, zice asa (Cap. 13):

v.2...Și balaurul i-a dat ei puterea lui și scaunul lui și stăpânire mare.
v.3. Și unul din capetele fiarei era ca înjunghiat de moarte, dar rana ei cea de moarte fu vindecată și tot pământul s-a minunat mergând după fiară.
v.4. Și s-au închinat balaurului, fiindcă i-a dat fiarei stăpânirea; și s-au închinat fiarei, zicând: Cine este asemenea fiarei și cine poate să se lupte cu ea?
v.5. Și i s-a dat ei gură să grăiască semeții și hule și i s-a dat putere să lucreze timp de patruzeci și două de luni.
v.6. Și și-a deschis gura sa spre hula lui Dumnezeu, ca să hulească numele Lui și cortul Lui și pe cei ce locuiesc în cer.
v.7. Și i s-a dat să facă război cu sfinții și să-i biruiască și i s-a dat ei stăpânire peste toată seminția și poporul și limba și neamul.
v.8. Și i se vor închina ei toți cei ce locuiesc pe pământ, ale căror nume nu sunt scrise, de la întemeierea lumii, în cartea vieții Mielului celui înjunghiat.


Observi aici cele 42 luni (3 ani jumatate) in care Antihristul va corupe lumea intreaga...iar din text intelegi si ca sfintii nu vor fi pe Pamant in acea perioada, ci vor fi plecat mai devreme (prima venire a Domnului Isus)

 zexelica, on 22nd September 2010, 22:48, said:

Fiul pierzarii este sigur satan, nu vreun om. vand in vedere ca el conduce pe toti cei nesalvati, omul poate este multimea "toti oamenii aflati sub autoritatea lui satan".

Nu cred ca va fi chiar Satan, Biblia spune ca Satan ii va da puterea lui... dar nici om normal nu imi pare ca va fi...sincer, nici nu ma intereseaza, duca-se

Edited by kruger, 23 September 2010 - 08:59.


#85
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Mai, templul lui Dumnezeu=biserica nu este numai una, deci cum se aseaza UN OM in tote bisericile?

#86
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 zexelica, on 23rd September 2010, 11:29, said:

Mai, templul lui Dumnezeu=biserica nu este numai una, deci cum se aseaza UN OM in tote bisericile?

Biserica nu va mai fi pe Pamant in momentul ala. Despre Antihrist se spune ca se va aseza in templul de la Ierusalim

#87
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote

Biserica nu va mai fi pe Pamant in momentul ala.

?????

Matei 10:22  Veți fi urîți de toți, din pricina Numelui Meu; dar cine va răbda pînă la sfîrșit, va fi mîntuit.  

24:15   De aceea, cînd veți vedea urîciunea pustiirii, despre care a vorbit proorocul Daniel, așezată în locul sfînt - cine citește să înțeleagă! -
    
24:16   atunci, cei ce vor fi în Iudea, să fugă la munți;
    
...
    
24:21   Pentrucă atunci va fi un necaz așa de mare, cum n-a fost niciodată dela începutul lumii pînă acum, și nici nu va mai fi.

Apocalipsa 7:14  Doamne, i-am răspuns eu, Tu știi. Și el mi-a zis: Aceștia vin din necazul cel mare; ei și-au spălat hainele, și le-au albit în sîngele Mielului.  


Deci ?

Sigur este deja asezat in biserica  (taina faradelegii) dar nu este inca facut decunoscut.  (la vremea lui )


Cat despre uraciunea pustiiri ,da.  La Ierusalim.    UN OM

Trebuie sa urmaresti maslinul si toti copacii

Edited by husand, 23 September 2010 - 12:41.


#88
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 husand, on 23rd September 2010, 13:13, said:

?????

Matei 10:22  Veți fi urîți de toți, din pricina Numelui Meu; dar cine va răbda pînă la sfîrșit, va fi mîntuit.  

24:15   De aceea, cînd veți vedea urîciunea pustiirii, despre care a vorbit proorocul Daniel, așezată în locul sfînt - cine citește să înțeleagă! -
    
24:16   atunci, cei ce vor fi în Iudea, să fugă la munți;
    
...
    
24:21   Pentrucă atunci va fi un necaz așa de mare, cum n-a fost niciodată dela începutul lumii pînă acum, și nici nu va mai fi.

Apocalipsa 7:14  Doamne, i-am răspuns eu, Tu știi. Și el mi-a zis: Aceștia vin din necazul cel mare; ei și-au spălat hainele, și le-au albit în sîngele Mielului.  


Deci ?

Sigur este deja asezat in biserica  (taina faradelegii) dar nu este inca facut decunoscut.  (la vremea lui )


Cat despre uraciunea pustiiri ,da.  La Ierusalim.    UN OM

Trebuie sa urmaresti maslinul si toti copacii


Primul verset, din Matei 10,  vorbeste despre persecutiile pe care urma sa la sufere crestinii (asa inteleg eu).

Cu privire la urmatoarele, din Matei 24, trebuie sa stii ca Dumnezeu are un plan special pentru poporul evreu...de fapt, Necazul cel Mare este "dedicat" evreilor ( " iata, trimit un mare necaz peste Iacov..." ) si eu inteleg ca versetele astea le sund adresate lor  ( "..cei care sunt in Iudeea sa fuga in munti...").

Ai citat Apocalipsa 7:14...
In timpul acelui necaz vor mai fi oameni care vor putea fi salvati, din cate am inteles eu sunt cei care nu au auzit despre jertfa de la cruce pana atunci si li se va predica o noua Evanghelie (vezi ingerul din Apocalipsa care zbura si predica Evanghelia asta). Ei vor putea fi salvati si, repet,  "Dumnezeu isi va intinde cortul peste ei" (clar nu o imagine a Bisericii, care este Mireasa Mielului...)

#89
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 kruger, on 23rd September 2010, 12:16, said:

Biserica nu va mai fi pe Pamant in momentul ala. Despre Antihrist se spune ca se va aseza in templul de la Ierusalim
Stiu teoria asta falsa, care contrazice 1 Tesaloniceni 4, unde scrie ca invierea si rapirea sunt SIMULTANE. Greseala iese din interpretarea 1000 DE ANI din Apocalipsa 20, unde, de fapt, este PLURAL sunt MIILE DE ANI.

1 Tesaloniceni 4

    13Nu voim, fraților, să fiți în necunoștință despre cei ce au adormit, ca să nu vă întristați ca ceilalți, cari n'au nădejde.

    14Căci dacă credem că Isus a murit și a înviat, credem și că Dumnezeu va aduce înapoi împreună cu Isus pe cei ce au adormit în El.

    15Iată, în adevăr, ce vă spunem, prin Cuvîntul Domnului: noi cei vii, cari vom rămînea pînă la venirea Domnului, nu vom lua -o înaintea celor adormiți.

    16Căci însuș Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel și cu trîmbița lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, și întîi vor învia cei morți în Hristos.

    17Apoi, noi cei vii, cari vom fi rămas, vom fi răpiți toți împreună cu ei, în nori, ca să întîmpinăm pe Domnul în văzduh; și astfel vom fi totdeauna cu Domnul.

Deci, ia sa vedem daca tu te deosebesti de ceilalti din alte confesiuni: Scriptura zice una, iar biserica ta alta. Te corectezi sau nu?

#90
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

 zexelica, on 23rd September 2010, 16:36, said:

Stiu teoria asta falsa, care contrazice 1 Tesaloniceni 4, unde scrie ca invierea si rapirea sunt SIMULTANE. Greseala iese din interpretarea 1000 DE ANI din Apocalipsa 20, unde, de fapt, este PLURAL sunt MIILE DE ANI.

1 Tesaloniceni 4

    13Nu voim, fraților, să fiți în necunoștință despre cei ce au adormit, ca să nu vă întristați ca ceilalți, cari n'au nădejde.

    14Căci dacă credem că Isus a murit și a înviat, credem și că Dumnezeu va aduce înapoi împreună cu Isus pe cei ce au adormit în El.

    15Iată, în adevăr, ce vă spunem, prin Cuvîntul Domnului: noi cei vii, cari vom rămînea pînă la venirea Domnului, nu vom lua -o înaintea celor adormiți.

    16Căci însuș Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel și cu trîmbița lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, și întîi vor învia cei morți în Hristos.

    17Apoi, noi cei vii, cari vom fi rămas, vom fi răpiți toți împreună cu ei, în nori, ca să întîmpinăm pe Domnul în văzduh; și astfel vom fi totdeauna cu Domnul.

Deci, ia sa vedem daca tu te deosebesti de ceilalti din alte confesiuni: Scriptura zice una, iar biserica ta alta. Te corectezi sau nu?
Zexe tu pe unde o sa fii, ca nu te incadrezi deloc in tiparul versetelor amintite... Ori tu esti mai pilos, si o sa te intampinam pe tine.... :naughty: :naughty:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate