Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Omul Însemnat?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
271 replies to this topic

#37
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postzexelica, on 13th September 2010, 18:10, said:

Stimabile, anihristul nu este om.

1 Ioan 4

3și orice duh, care nu mărturisește pe Isus, nu este dela Dumnezeu, ci este duhul lui Antihrist, de a cărui venire ați auzit. El chiar este în lume acum.

Deci, este in lume duhul de peste 1980 de ani. Face sens sa fie satan, deoarece el si ingerii lui au fost aruncati pe pamant.

Apocalipsa 12

9Și balaurul cel mare, șarpele cel vechi, numit Diavolul și Satana, acela care înșeală întreaga lume, a fost aruncat pe pămînt; șiîmpreună cu el au fost aruncați și îngerii lui.




Gresita opinie. Satan a avut VT la dispozitie si nu a inteles ca la cruce va fi judecat si aruncat din cer, caci oamenii lui l-au impins, deci, cumva, si-a taiat craca de sub picioare singur.

1 Corinteni 2

7Noi propovăduim înțelepciunea lui Dumnezeu, cea tainică și ținută ascunsă, pe care o rînduise Dumnezeu, spre slava noastră, mai înainte de veci,

8și pe care n'a cunoscut -o niciunul din fruntașii veacului acestuia; căci, dacă ar fi cunoscut -o, n-ar fi răstignit pe Domnul slavei.

Deci, sunt sigur ca satan si oamenii sai, daca se uita la Daniel 12:11 sau versuri asemanatoare nu inteleg nimic. Se uita si comenteaza ca prostii, eventual.
Măi Zexe tu ești mai deștept ca satan. Ăla-i prost și nu ști citi Scriptura. Bine că știi tu.
Iar Pavel spune în profeție de un OM. Sau ai orbu găini? 2 Tes. 2:3. Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credință, și de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării,
4. potrivnicul, care se înalță mai presus de tot ce se numește "Dumnezeu", sau de ce este vrednic de închinare. Așa că se va așeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu.

#38
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postdulgherul, on 13th September 2010, 21:41, said:

Măi Zexe tu ești mai deștept ca satan. Ăla-i prost și nu ști citi Scriptura. Bine că știi tu.
Iar Pavel spune în profeție de un OM. Sau ai orbu găini? 2 Tes. 2:3. Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credință, și de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării,
4. potrivnicul, care se înalță mai presus de tot ce se numește "Dumnezeu", sau de ce este vrednic de închinare. Așa că se va așeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu.




Efeseni 6:12  Căci noi n-avem de luptat împotriva cărnii și sîngelui, ci împotriva căpeteniilor, împotriva domniilor, împotriva stăpînitorilor întunerecului acestui veac, împotriva duhurilor răutății cari sînt în locurile cerești.  

Situatie actuala .



Duhurile rautati intotdeauna se manifesta prin oameni si lucreaza in lumea noastra prin ei fiindca sant mai tari decat omul:

L11:19   Și dacă eu scot dracii cu Beelzebul, fiii voștri cu cine îi scot? De aceea ei înșiși vor fi judecătorii voștri.
    11:20   Dar, dacă Eu scot dracii cu degetul lui Dumnezeu, Împărăția lui Dumnezeu a ajuns pînă la voi.

Luca 11:21  Cînd omul cel tare și bine înarmat își păzește casa, averile îi sînt la adăpost.
11:22   Dar dacă vine peste el unul mai tare decît el și-l biruiește, atunci îi ia cu sila toate armele în care se încredea, și împarte prăzile luate de la el.

Deci va fi un om in frunte cu puterea ,semne si minuni diavolesti. Ziceti cum vreti . Diavolul in persoana.

Exista, s-a asezat in locul lui Dumnezeu dar nu are inca puterea minunilor:

Vrăjmașul a pustiit totul în locașul Tău cel sfînt.
Psalmi 74:4 Protivnicii Tăi au mugit în mijlocul Templului Tău;și-au pus semnele lor drept semne.

Cel care-l opreste este Hristos prin Cuvant.

Ezechiel 21:29  În mijlocul vedeniilor cu cari te înșală ei și în mijlocul proorociilor mincinoase pe cari ți le fac ei, te vor face să cazi între trupurile moarte ale celor răi, a căror zi vine tocmai cînd nelegiuirea lor este la culme .  


Maximum de nelegiuire admis trebuie sa fie atins.

se va așeza în Templul lui Dumnezeu, dîndu-se drept Dumnezeu.

Prin semne si minuni

Edited by husand, 13 September 2010 - 22:06.


#39
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdulgherul, on 13th September 2010, 21:41, said:

Măi Zexe tu ești mai deștept ca satan. Ăla-i prost și nu ști citi Scriptura. Bine că știi tu.
Iar Pavel spune în profeție de un OM. Sau ai orbu găini? 2 Tes. 2:3. Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credință, și de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării,
4. potrivnicul, care se înalță mai presus de tot ce se numește "Dumnezeu", sau de ce este vrednic de închinare. Așa că se va așeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu.
Don dulhero, io nu zic nimic, deocamdata, ca nu am terminat studiul si fac idolatrie. Insa, varianta ta cu omul pe care nu-l convinge Dumnezeu, cade. Deoarece ala nu mai e dumnezeu, ci un panglicar. Dumnezeu este atotputernic si nimeni nu-i poate sta impotriva.
Insa, cum i-a dat specific regelui Babilonului Ierusalimul si-l numeste "ROBUL MEU" pe cel care-l reprezinta spiritual pe satan (Isaia 14), trebuie inteles ca Dumnezeu nu este un decor pe care-l bagi in seama daca ai chef.
Iar satan e prost, da. Daca intelegea ca la cruce isi ia bye-bye de la cer, nu-l mai trimitea pe Isus sa fie crucificat. Iar versul cin Corinteni iti spune chiar asta. Acum, de ce ii dai tu mai mult credit prostului de satan?

#40
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postzexelica, on 13th September 2010, 21:37, said:

Acum, de ce ii dai tu mai mult credit prostului de satan?
Măi Zexe,
Eu nu dau credit lui satan. Mă gîdesc la OM. Acel om va fi înștiințat cine este cu mult timp înainte de a-și începe...misiunea. Cine îl va înștiința? Care va fi starea lui psihică , aflînduse între Dumnezeu și satan?

#41
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postdulgherul, on 14th September 2010, 22:16, said:

Măi Zexe,
Eu nu dau credit lui satan. Mă gîdesc la OM. Acel om va fi în?tiin?at cine este cu mult timp înainte de a-?i începe...misiunea. Cine îl va în?tiin?a? Care va fi starea lui psihică , aflînduse între Dumnezeu ?i satan?

Nu. Nu aude nu vede. este mort in pacatele lui (despartit de dumnezeu) Nu poate intelege mesajul.

Are o stare excelenta si optimista.
2 Tesaloniceni 2:11  ..., ca să creadă o minciună:  

Deci este convins total ca face  bine

Romani 1:25  căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, și au slujit și s-au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci! Amin.

Ferm convins ,sigur ca minciuna proprie este adevar.

Edited by husand, 14 September 2010 - 21:50.


#42
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdulgherul, on 14th September 2010, 22:16, said:

Măi Zexe,
Eu nu dau credit lui satan. Mă gîdesc la OM. Acel om va fi înștiințat cine este cu mult timp înainte de a-și începe...misiunea. Cine îl va înștiința? Care va fi starea lui psihică , aflînduse între Dumnezeu și satan?
Mai, eu nu sunt convins ca e om, ca antihristul e un duh.

#43
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postzexelica, on 14th September 2010, 21:58, said:

Mai, eu nu sunt convins ca e om, ca antihristul e un duh.
Bine mai Zexe, dar ia uită cum scrie Pavel:
2 Tes. 2:3. Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credință, și de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării,

Deci scrie clar, omul fărădelegii.
Sau compară cu:
2 Timotei 3:17. pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit și cu totul destoinic pentru orice lucrare bună.

sau cu:Judecători 13
6. Femeia s-a dus și a spus bărbatului ei: "Un om al lui Dumnezeu a venit la mine, și avea înfățișarea unui înger al lui Dumnezeu, o înfățișare înfricoșată. Nu l-am întrebat de unde este, și nici nu mi-a spus care-i este numele.
7. Dar mi-a zis: "Tu vei rămâne însărcinată, și vei naște un fiu; și acum să nu bei nici vin nici băutură tare, și să nu mănânci nimic necurat, pentru că acest copil va fi închinat lui Dumnezeu din pântecele maicii lui, până în ziua morții lui".
8. Manoah a făcut Domnului următoarea rugăciune: "Doamne, Te rog, să mai vină odată la noi omul lui Dumnezeu pe care l-ai trimis, și să ne învețe ce să facem pentru copilul care se va naște!"
9. Dumnezeu a ascultat rugăciunea lui Manoah, și Îngerul lui Dumnezeu a venit iarăși la femeie. Ea ședea într-un ogor, și Manoah, bărbatul ei, nu era cu ea.
10. Ea a alergat repede să dea de veste bărbatului ei, și i-a zis: "Iată că omul care venise în cealaltă zi la mine, mi s-a arătat iarăși".
11. Manoah s-a sculat, a mers după nevasta sa, s-a dus la omul acela, și i-a zis: "Tu ai vorbit femeii acesteia?" El a răspuns: "Eu".

Să fie vorba numai de vreo buimăceală de a lui Pavel?
Observi că îl numește și Fiul pierzări. Al cui fiu, în acest caz?

Edited by dulgherul, 15 September 2010 - 15:56.


#44
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Ma, nu ma fa sa comentez inainte sa termin studiul.

#45
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postzexelica, on 15th September 2010, 20:53, said:

Ma, nu ma fa sa comentez inainte sa termin studiul.
OK, aștept.

#46
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postdulgherul, on 15th September 2010, 16:55, said:

Să fie vorba numai de vreo buimăceală de a lui Pavel?
Obs


Stim ca Hristos este Dumnezeu si totusi despre El asa scrie:

Filipeni 2:8  La înfățișare a fost găsit ca un om,

Ioan 14:9  Isus i-a zis: De atîta vreme sînt cu voi, și nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a văzut pe Mine, a văzut pe Tatăl.

Hristos este taina lui Dumnezeu  care a vorbit lumii prin El

2 Tesaloniceni 2:3  Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credință, și de a se descoperi omul fărădelegii (Sau: omul păcatului), fiul pierzării,   

Exemplul detaliat anterior:

Ioan 17:12  Cînd eram cu ei în lume, îi păzeam Eu în Numele Tău. Eu am păzit pe aceia, pe cari Mi i-ai dat; și niciunul din ei n-a perit, afară de fiul pierzării, ( iuda)ca să se împlinească Scriptura.  

Situatie descrisa aici:

Luca 22:3  Dar Satana a intrat în Iuda, zis și Iscarioteanul, care era din numărul celor doisprezece.


Fiul pierzari sau omul faradelegi este posedat de diavolul. Lucreaza prin el faradelegea.

Edited by husand, 16 September 2010 - 21:45.


#47
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
potrivnicul care se inalta la nivel cu Dumnezeu este diavolul.

Isaia 14

14:13   Tu ziceai în inima ta: Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai pe sus de stelele lui Dumnezeu; voi ședea pe muntele adunării dumnezeilor, la capătul miază-noaptei;
    
14:14   mă voi sui pe vîrful norilor, voi fi ca Cel Prea Înalt. (diavolul)

Are echiValent pe pamint pe cei biruiti de el tu, biruitorul neamurilor!

Așa că se va așeza în Templul lui Dumnezeu, dîndu-se drept Dumnezeu. (omul, faradelegii)

Aceiasi manifestare.

Edited by husand, 16 September 2010 - 21:56.


#48
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Diavolul este fiul pierzarii.

#49
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
Care este concluzia? Este vorba de un OM sau NU?
Zexe zice că este diavol, prin urmare duh. La Husand potrivnicul este diavolul.
Si totuși Pavel scrie de un om.

#50
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Si Hristos isi spunea "fiul omului" desi era chiar Dumnezeu. Trebuie privit ca "un adjectiv" treaba cu "omul" .....insa trebuie gasita proba biblica aferenta. altfel, facem idolatrie.

#51
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postzexelica, on 17th September 2010, 17:38, said:

Si Hristos isi spunea "fiul omului" desi era chiar Dumnezeu. Trebuie privit ca "un adjectiv" treaba cu "omul" .....insa trebuie gasita proba biblica aferenta. altfel, facem idolatrie.
Măi Zexe,

Dacă este să comparăm Scriptura cu Scriptura atunci la versetele:
2 Tesal. 2:
6. Și acum știți bine ce-l oprește ca să nu se descopere decât la vremea lui.
7. Căci taina fărădelegii a și început să lucreze; trebuie numai ca cel ce o oprește acum, să fie luat din drumul ei.

Nu merge cu:

Iov 1:
6. Fiii lui Dumnezeu au venit într-o zi de s-au înfățișat înaintea Domnului. Și a venit și Satana în mijlocul lor.
7. Domnul a zis Satanei: "De unde vii?" Și Satana a răspuns Domnului: "De la cutreierarea pământului și de la plimbarea pe care am făcut-o pe el."
8. Domnul a zis Satanei: "Ai văzut pe robul Meu Iov? Nu este nimeni ca el pe pământ. Este un om fără prihană și curat la suflet, care se teme de Dumnezeu și se abate de la rău."
9. Și Satana a răspuns Domnului: "Oare degeaba se teme Iov de Dumnezeu?
10. Nu l-ai ocrotit Tu pe el, casa lui și tot ce este al lui? Ai binecuvântat lucrul mâinilor lui, și turmele lui acoperă țara.
11. Dar ia întinde-Ți mâna, și atinge-te de tot ce are, și sunt încredințat că Te va blestema în față."
12. Domnul a zis Satanei: "Iată, îți dau pe mână tot ce are, numai asupra lui să nu întinzi mâna." Și Satana a plecat dinaintea Domnului.

Sau comparația este ...idolatrie?

#52
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Tu scrii niste versuri fara sa precizezi cuvantul in vedere. Nu merge sa compari mai mult de un cuvant. Care e cuvantul si ce versuri paralele ai? Adica versul din NT care citeaza cuvantul in aramaica, a.i. sa poti aduce proba biblica si din VT?

#53
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postzexelica, on 18th September 2010, 10:40, said:

Tu scrii niste versuri fara sa precizezi cuvantul in vedere. Nu merge sa compari mai mult de un cuvant. Care e cuvantul si ce versuri paralele ai? Adica versul din NT care citeaza cuvantul in aramaica, a.i. sa poti aduce proba biblica si din VT?
Poi le tot sucești.
Fă și tu legătura. Ai cui sînt TOȚI fiii?

#54
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdulgherul, on 18th September 2010, 13:58, said:

Poi le tot sucești.
Fă și tu legătura. Ai cui sînt TOȚI fiii?
Luca 22

3Dar Satana a intrat în Iuda, zis și Iscarioteanul, care era din numărul celor doisprezece.



Ioan 17

12Cînd eram cu ei în lume, îi păzeam Eu în Numele Tău. Eu am păzit pe aceia, pe cari Mi i-ai dat; și niciunul din ei n'a perit, afară de fiul pierzării, ca să se împlinească Scriptura.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate