Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14152 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#7903
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

 sarojna, on 27 septembrie 2017 - 07:51, said:

Uite acesta este traseul folosit de mine de ani de zile. https://www.google.r...3c22da8!1m0!3e0
Dupa Razgrad, pâna în Shumen, vad ca faci o bucla de 20km, în loc sa continui pe DN2. De ce?

#7904
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 17.01.2008
Nu face el ci este traseu alternativ  dat de map

#7905
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 10.07.2007

 florinbad, on 01 octombrie 2017 - 19:04, said:

Dupa Razgrad, pâna în Shumen, vad ca faci o bucla de 20km, în loc sa continui pe DN2. De ce?
stati asa ca era gresit link-ul, acesta este traseul nu сel din postarea anterioara https://www.google.r...3c22da8!1m0!3e0

Edited by sarojna, 03 October 2017 - 07:41.


#7906
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 sarojna, on 03 octombrie 2017 - 07:41, said:

stati asa ca era gresit link-ul, acesta este traseul nu сel din postarea anterioara https://www.google.r...3c22da8!1m0!3e0
Confirm treseul de mai  sus . Dupa  parerea mea cel mai bun treseu

#7907
doruletz75

doruletz75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 15.07.2007

 oztan, on 03 octombrie 2017 - 22:02, said:

Confirm treseul de mai  sus . Dupa  parerea mea cel mai bun treseu

Nu vreau sa intru in polemici  cunosc foarte bine acest traseu pe care si eu am crezut ca este cel mai indicat in traversarea Bulgariei catre Turcia dar ar ma fii unul recomandat de un sofer de tir si care intra-devar dupa parerea mea este si mai bun si mai rapid . https://www.google.r...d41.9578259!3e0

Edited by doruletz75, 08 October 2017 - 07:33.


#7908
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 10.07.2007

 doruletz75, on 08 octombrie 2017 - 07:24, said:



Nu vreau sa intru in polemici  cunosc foarte bine acest traseu pe care si eu am crezut ca este cel mai indicat in traversarea Bulgariei catre Turcia dar ar ma fii unul recomandat de un sofer de tir si care intra-devar dupa parerea mea este si mai bun si mai rapid . https://www.google.r...d41.9578259!3e0
Cred ca cel mai bun si cel mai scurt traseu este acela pe care ai mai fost si îl cunosti.
Fiecare are dreptul sa aleagă.
De regula, omul are o temere pentru ceva nou si cred ca si eu sunt genul acesta.

#7909
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005

 sarojna, on 08 octombrie 2017 - 08:24, said:

Cred ca cel mai bun si cel mai scurt traseu este acela pe care ai mai fost si îl cunosti.
Fiecare are dreptul sa aleagă.
De regula, omul are o temere pentru ceva nou si cred ca si eu sunt genul acesta.
penibila scuza. stai 4 ore la Makaza in pentur ca " o cunosti" sau treci pe la alta vama pentru ca ai fost informat de comunitatea asta ca sunt probleme si ai si solutia?
Off topic - dpdv politic suntem unde suntem din cauza asta  :)

#7910
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

 doruletz75, on 08 octombrie 2017 - 07:24, said:

Nu vreau sa intru in polemici  cunosc foarte bine acest traseu pe care si eu am crezut ca este cel mai indicat in traversarea Bulgariei catre Turcia dar ar ma fii unul recomandat de un sofer de tir si care intra-devar dupa parerea mea este si mai bun si mai rapid . https://www.google.r...d41.9578259!3e0
Te-ai uitat pe traseul recomandat de tine? Ia mareste putin la Veliko Tarnovo, Kozarevo si Hamzabeyli (mai ales aici!). Vei avea cateva surprize...

#7911
teo68

teo68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 30.05.2010
Ce fel de surprize , am facut traseul asta de doua ori anul acesta , in MAI si SEPTEMBRIE , doar ca am circulat prin Yambol

#7912
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

 teo68, on 09 octombrie 2017 - 09:06, said:

Ce fel de surprize , am facut traseul asta de doua ori anul acesta , in MAI si SEPTEMBRIE , doar ca am circulat prin Yambol
Uite surprizele:

Attached Files



#7913
teo68

teo68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 30.05.2010
Sunt calde surprizel , pana la vara se racesc

#7914
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005

 florinbad, on 09 octombrie 2017 - 09:24, said:

Uite surprizele:
care este buba ca eu n o vad.
pozele arata ca s-a dat punct intermediar localitatea. e normal

#7915
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
In prima fotografie, in loc sa continue spre Edirne pe D535, ruta se duce in satul Hamzabeyli apoi se intoarce la granita...
In a doua fotografie in loc sa continue pe DN7, ruta o ia la dreapta spre Kozarevo, se rataceste pe acolo, înainte si înapoi, se intoarce din ratacire apoi o ia tot la dreapta, ocolind, spre DN7.
In a treia fotografie in loc sa merga inainte inca o amarâta de suta (100) de metri, se abate spre Veliko Tarnovo si nu stiu ce naiba face pe acolo cale de 4 km, caci incurcate sunt caile rutei, ca sa nu spun altceva...

La aceste surprize m-am referit. Dati click pe linkul pus de doruletz75 si mariti in dreptul celor trei locatii precizate de mine.

#7916
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005

 florinbad, on 09 octombrie 2017 - 19:16, said:

In prima fotografie, in loc sa continue spre Edirne pe D535, ruta se duce in satul Hamzabeyli apoi se intoarce la granita...
In a doua fotografie in loc sa continue pe DN7, ruta o ia la dreapta spre Kozarevo, se rataceste pe acolo, înainte si înapoi, se intoarce din ratacire apoi o ia tot la dreapta, ocolind, spre DN7.
In a treia fotografie in loc sa merga inainte inca o amarâta de suta (100) de metri, se abate spre Veliko Tarnovo si nu stiu ce naiba face pe acolo cale de 4 km, caci incurcate sunt caile rutei, ca sa nu spun altceva...

La aceste surprize m-am referit. Dati click pe linkul pus de doruletz75 si mariti in dreptul celor trei locatii precizate de mine.
e f simplu. ruta a fost data prin locatii. asa ca te duce in punctul in care i-ai spus.
prespun ca nu intri in Veliko daca nu ai treaba in centru, de ex:))

#7917
licurici_licurici

licurici_licurici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.06.2015
Bun gasit dragilor,

Am si eu o problema!Posted Image
Am schimbat parbriziul unde aveam lipit stick-ul HGS, pe care evident am incercat sa-l scot frumos si  nu am reusit!Posted Image
Intrebarea este, la anu' cum procedez sa ma pot folosi de banitii aceia...unde trebuie sa merg?
Daca ma poate ajuta cineva...va rog sa-mi scrieti!Posted Image
Multumesc frumos, anticipat si va doresc tuturor vacante de vis!Posted Image

#7918
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 licurici_licurici, on 23 octombrie 2017 - 11:44, said:

Bun gasit dragilor,

Am si eu o problema!Posted Image
Am schimbat parbriziul unde aveam lipit stick-ul HGS, pe care evident am incercat sa-l scot frumos si  nu am reusit!Posted Image
Intrebarea este, la anu' cum procedez sa ma pot folosi de banitii aceia...unde trebuie sa merg?
Daca ma poate ajuta cineva...va rog sa-mi scrieti!Posted Image
Multumesc frumos, anticipat si va doresc tuturor vacante de vis!Posted Image
trb sa mergi unde ai cumparat hgs , ptt
cumpar unul nou ,  si ei face  transfer  dc  mai  ai bani din hgs ul vechi

#7919
MID1975

MID1975

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.08.2017

 oztan, on 23 octombrie 2017 - 22:03, said:

trb sa mergi unde ai cumparat hgs , ptt
cumpar unul nou ,  si ei face  transfer  dc  mai  ai bani din hgs ul vechi
  Am ajuns in Turcia vineri seara.Anul acesta am schimbat si eu parbrizul.Am alimentat cu 40 lire la ghiseul de pe partea stanga (sensul de mers spre Edirne) fara a avea acel stick HGS. Softul lor scaneaza numarul masinii.Ghinionul meu este ca prima zi de concediu aici am inceput cu un accident auto.A intrat un taximetrist in spatele masinii aproape de pasarela de la Haramidere.A fost compromisa toata ziua.Politia a venit si cand a vazut ca nu e nimeni ranit au plecat, soferul a vrut sa fuga de la locul accidentului, parintii mei s-au opus, mama a fost lovita de sofer cu palma...si de aici au sarit trecatorii turcii in favoarea noastra.Am sunat la Consulatul roman de la Istanbul si am oferit informatii despre incident, numarul masinii si numarul de telefon al soferului.Dupa ce a fost sunat de reprezentantii consulatului si a fost informat ca depunem plangere pentru lovire si dupa sosirea prietenilor nostri turci la locul accidentului, acesta a acceptat sa mergem la politia rutiera.Politia nu incheie proces verbal de constatare in astfel de cazuri. Acestia au recomandat sa facem copie la asigurare (sigorta), buletin si incheierea unei intelegeri amiabila, formular asemanator ca in Romania.Este foarte greu sa revii la starea in care ti-ai propus atunci cand ai plecat spre Istanbul....cu gandul la un concediu frumos alaturi de sotie si parinti.Concluzia este ca unii turci sunt ,,murdari" iar Oztan cunoaste bine insemnatatea acestui cuvant....dar avem si noi acasa valori sub acelasi format.Vineri plecam spre casa si sper sa-mi revin din aceasta stare care nu este confortabila.Ieri a fost o vreme superba aici...acum -in timp ce scriu aceste randuri la ora 6:20- a inceput sa ploua marunt si se aude slujba de dimineata.

#7920
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 MID1975, on 24 octombrie 2017 - 05:24, said:

Am ajuns in Turcia vineri seara.Anul acesta am schimbat si eu parbrizul.Am alimentat cu 40 lire la ghiseul de pe partea stanga (sensul de mers spre Edirne) fara a avea acel stick HGS. Softul lor scaneaza numarul masinii.Ghinionul meu este ca prima zi de concediu aici am inceput cu un accident auto.A intrat un taximetrist in spatele masinii aproape de pasarela de la Haramidere.A fost compromisa toata ziua.Politia a venit si cand a vazut ca nu e nimeni ranit au plecat, soferul a vrut sa fuga de la locul accidentului, parintii mei s-au opus, mama a fost lovita de sofer cu palma...si de aici au sarit trecatorii turcii in favoarea noastra.Am sunat la Consulatul roman de la Istanbul si am oferit informatii despre incident, numarul masinii si numarul de telefon al soferului.Dupa ce a fost sunat de reprezentantii consulatului si a fost informat ca depunem plangere pentru lovire si dupa sosirea prietenilor nostri turci la locul accidentului, acesta a acceptat sa mergem la politia rutiera.Politia nu incheie proces verbal de constatare in astfel de cazuri. Acestia au recomandat sa facem copie la asigurare (sigorta), buletin si incheierea unei intelegeri amiabila, formular asemanator ca in Romania.Este foarte greu sa revii la starea in care ti-ai propus atunci cand ai plecat spre Istanbul....cu gandul la un concediu frumos alaturi de sotie si parinti.Concluzia este ca unii turci sunt ,,murdari" iar Oztan cunoaste bine insemnatatea acestui cuvant....dar avem si noi acasa valori sub acelasi format.Vineri plecam spre casa si sper sa-mi revin din aceasta stare care nu este confortabila.Ieri a fost o vreme superba aici...acum -in timp ce scriu aceste randuri la ora 6:20- a inceput sa ploua marunt si se aude slujba de dimineata.

ai avut ghinion ... im pare  rau  ...

Dupa  cum vezi poze de  mai  jos  gasesti  respunsul ....

Ps: " Murdari  "  sunt % 100 de acord  cu tine

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate