Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14141 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#7921
licurici_licurici

licurici_licurici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.06.2015

 oztan, on 23 octombrie 2017 - 22:03, said:

trb sa mergi unde ai cumparat hgs , ptt
cumpar unul nou ,  si ei face  transfer  dc  mai  ai bani din hgs ul vechi


multumesc frumos!

#7922
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
update :    drumul intre razgrad - targovista sa deschis

#7923
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017

 licurici_licurici, on 23 octombrie 2017 - 11:44, said:

Bun gasit dragilor,

Am si eu o problema!Posted Image
Am schimbat parbriziul unde aveam lipit stick-ul HGS, pe care evident am incercat sa-l scot frumos si  nu am reusit!Posted Image
Intrebarea este, la anu' cum procedez sa ma pot folosi de banitii aceia...unde trebuie sa merg?
Daca ma poate ajuta cineva...va rog sa-mi scrieti!Posted Image
Multumesc frumos, anticipat si va doresc tuturor vacante de vis!Posted Image
Nu trebuie sa cumperi nimic. Banii sunt luati in functie de numarul masinii. Merg de 3 ani fara nimic in parbriz. Toate trecerile si alimentarile cu bani apar in cont.
Sa fii sigur creaza un cont pe https://hgsmusteri.ptt.

#7924
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Buna ziua.
M-am intors din Istambul pe varianta: ruse-veliko tarnovo-gurkovo-yambol, iesire hamzabeyli.  30.10.2017
Drumul in Bulgaria a fost bun. Destul de intortocheat si distrus drumul de ocolire a orasului Gurcovo in rest fara probleme.
Din cate am inteles s-a deschis Razgard - Targhoviste asa ca prima optiune pentru anul viitor ramane Ruse - Razgard - Targovishte - Omurtag - Kotel - Yambol - Hamzabeyli.
Daca termina si tranzitarea orasului Gurcovo ramane o varianta destul de buna si Veliko tarnovo-Gurkovo.

#7925
licurici_licurici

licurici_licurici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.06.2015

 BOGDANLIVIU1980, on 02 noiembrie 2017 - 12:57, said:

Nu trebuie sa cumperi nimic. Banii sunt luati in functie de numarul masinii. Merg de 3 ani fara nimic in parbriz. Toate trecerile si alimentarile cu bani apar in cont.
Sa fii sigur creaza un cont pe https://hgsmusteri.ptt.

Multumesc foarte frumos pentru toate informatiile!!!

#7926
Antihero

Antihero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 23.03.2016
Oztan, in afara de clasicul bairam ce alte sarbatori mai sunt la voi din categoria "se umplu drumurile", "vin oamenii buluc acasa sa petreaca alaturi de rude" etc? E bine de stiut.

Vad ca pe-aici pe topic s-a cam lasat linistea, desi in ultima vreme a fost destul de liniste in Turcia, n-au mai fost atentate samd.

#7927
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Selamlar,

Pentru o chestiede genul, ati merge cu masina personala sau zboruri+ busuri? Dpdv al costurilor RO-TR 2 pax, in interiorul turciei 3
Ok, vara viitoare trebuie sa vin acasa asa ca nu puteam sta departe de Turcia prea mult


Vor si ai mei sa vina in perioada cand voi fi eu, dar va intreb pe cei care aveti experienta in legatura cu condusul prin turcia si costurile aferente (HGS)
ar fi 280EUR avion dus intors 2pax pana in istanbul vs. approx 1000km de condus doar dus.

Traseul la care ma gandeam ar fi

Istanbul-Bursa-Izmir-Marmaris-Antalya*-Cappadokya-Mardin - poate Rize , approx 800 TL pentru 3pax (inclusiv eu :)) ), plus zbor inapoi spre Istanbul (2 pax, eu o sa ma descurc :lol: plus ca eu dupa plec in Liban si abia apoi spre Romania)
* Olimpos, whatever, vad..
Avantajele masinii proprii: flexi
Avantajele fara maxina: flexi, oboseala mai putina, turcia e imensa... si cred ca costuri ceva mai reduse.

Busurile in Turcia sunt comfortabile, unele zboruri sunt ieftine (exceptand cele spre Trabzon, Antep si altele din far east)

Cu masina personala s-ar face usurel 4000+km

#7928
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
- Pai aveti masina? Ca doar ai tai n-or veni cu ea tocmai din Japonia...
- Cardul HGS nu este scump, raportat la costul benzinei (care este mare) si este valabil doar pe autostrazi si pe unele poduri din Istanbul.
- Din experienta proprie, pentru 3000-3400 de km am dat pe benzina intre 250-300 euro dus-intors, in functie de destinatie (Marmaris, Antalya, Goreme, Fethiye). Bine, eu nu am masina, Spark-ul nu poate fi numita masina.Posted Image

- Am fost 3 persoane, deci costurile ar fi cam aceleasi
- Daca parintii tai sunt in varsta va fi obositor pentru sofer/soferi sa conduca atatia kilometri. Au insa avantajul drumurilor excelente turcesti.
- Rize merge, este o statiune frumoasa dar Mardin? Ce puii mei faceti la Mardin?Posted Image Parintii tai urmaresc serialele turcesti, de vor sa mearga la Mardin sau este ideea ta?
- In Cappadocia merita sa ai masina pentru flexibilitate. Sunt foarte multe obiective turistice si nu le poti atinge pe toate, oricat v-ati stradui. Daca luati mai multe excursii cu autocarul de la agentiile locale (Nevsehir, Goreme) poate atingeti mai multe obiective, scazand timpul pierdut obligatoriu la vreo fabrica de ceramica, pielarie, blanarie sau aurarie (ce aiurea suna). Daca luati excursii organizate, in mod obligatoriu va vor duce si la asemenea fabrici (timp pierdut, bani aruncati aiurea pe produse scumpe, pe care le gasiti mai ieftine in localitati).

Deci? Aeroplanul+autobuzul sau masina de familie?

Edited by florinbad, 04 December 2017 - 12:35.


#7929
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Ba, mardin merita. Mardin, Diyarbakir, Midiyat. Orase vechi, frumoase. Chiar mi-am trimis un prieten (speriat de bombe de fel) in toamna si surprinzator, i-a placut. Si mie, Mardin e unul din orasele favorite. Dupa Izmir. I-as duce si in Sulaymanieh dar ii complicat cu drumurile si google maps ii tare prost in zona. Desi eu am vazut o masinacu nr de Romania :lol:

Cat despre plaje, nu prea is ei atrasi. Mai bine ii trimit la munte (de asta as pune Rize Karadeniz, poate Ağrı, o fuga in Georgia). Dar cu masina ii misto de condus in zona akdeniz. Eu i-as duce peste tot numai sa aiba concediu destul :lol:

Is cam...6000 km in total. Fara sa calculez Karadeniz si alte escapade gen Georgia, Armenia (desi din Rize cred ca ar merita mers doar ca sa faci plinul la masina :lol:)
Taica-meu nu e in Japonia :) are experienta in condus pe distante lungi dar da, e obositor. Plus varsta.

Am calculat ar fi undeva sub 2000 TL transportul cu masina, si norocul ca o ajuns lira 1:1 cu leul nostru cel puternic :lol:

Ma gandesc ca la masina e flexibilitate, unpunct foarte bun. Si eu cand fusesem (inainte sa plec de tot in TR) in concediu in cappadocia inchiriasem masina in3 si am salvat 100EUR/ pax pe tururi...

Din ce am discutat cu ei putin, par a alege masina :))

#7930
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Eu am fost cu masina pana in Mersin ...
Frumos, elegant ... gazul (GPL) ieftin ... cu avionul ieseam mai scump.

#7931
Tatal-lui-Lex404

Tatal-lui-Lex404

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.01.2017
Plimbarea va fi cu masina, ca timp pot fi sigur pe 16 zile dar speram sa fie 21, pana la Instambul stim programul, dupa cu siguranta va fi totul random deci nu batem nimic in cuie, doar punctam cateva zone Posted Image

#7932
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006

 Tatal-lui-Lex404, on 05 decembrie 2017 - 08:06, said:

Plimbarea va fi cu masina, ca timp pot fi sigur pe 16 zile dar speram sa fie 21, pana la Instambul stim programul, dupa cu siguranta va fi totul random deci nu batem nimic in cuie, doar punctam cateva zone Posted Image

Nu stiu ce obiective v-ati pus in plan, istorice sau turistice, nu stiu daca va place sa vizitati-admirati-leneviti.

Eu am acoperit cam tot ce v-ati propus, mai putin Mardin, care este foarte departe de orice zona turistica a Turciei. Plus ca este aproape de Siria. Daca doriti sa vizitati Gobleki Tepe, Muntele Ararat si Nemrut Dagi atunci da, merita sa strabateti atâta drum pâna la Mardin. De aceea am întrebat daca este musai Mardin.

Daca as fi in locul dumneavoastra as face asa:
1. Istanbul - Ankara - Kirsehir - Kayseri - vizitarea Cappadociei
2. Kayseri - Malatya - Diyarbakir - Mardin.
3. Mardin - Gaziantep - Adana (de aici o varianta ar fi sa urc la Konya pentru a vedea Mausoleul lui Mevlana) - Alanya - Antalya
4. Antalya - Demre (Biserica Sf.Nicolae) - Oludeniz - Fethiye - Delta Dalyan - Marmaris - Denizli (Pamukkale)
5. Denizli - Bergama (Pergam) - Troia - Canakkale - Edirne

Este o idee de traseu, nu trebuie sa faceti ca mine. Am scos din calcul Bodrum, Kusadasi si iubirea cea mare a lui Lex, Izmirul.

Obiective turistice sunt nenumarate, am inceput sa scriu un serial despre Turcia si nu stiu cand Dumnezeului o sa-l termin, deoarece mai am o groaza de articole de scris (mai am vreo 15 in plan), articole care, sper eu, sa ajute cati mai multi turisti români.

Aveti un punct de plecare aici:
http://www.turismcul...-canakkale.html

#7933
viovi

viovi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.07.2008
Buna.
Avem de gand sa ne facem Revelionul in Istanbul cu un Opel Corsa. Iesirea ar fi prin Vama Veche apoi Varna, Burgas, Malko Tarnova, Kirklareli si continuam pe D100 pana in Istanbul. Presupun ca astfel evitam necesitatea acelui HGS. E corect?
Cazarea va fi prin centru vechi cred.
1. A fost cineva pe drumul asta recent? Sunt bune soselele?
2. Intre Burgas si vama turca Google arata zona muntoasa. Pe timp de iarna ar fi probleme? Oricum urmarim timpul probabil. Cea mai mica atentionare de polei sau ninsoare cred ca ne va face sa stam acasa.
3. A fost cineva recent in croaziera scurta noaptea pe Bosfor|? Se mai fac iarna? Cam la asta ne-am gandit de Revelion.
Daca poate cineva raspunde la intrebarile astea as fi recunoscator.

#7934
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
cu hgs nu-ti bate capul.mergi pe autostrada ca nu te intreaba nimeni de sanatate.chiar turcii lor trec lipiti de cate un tir sau autocar cu tupeu maxim.eu il am in geam dar bani nu cred ca mai are.vara asta am trecut lipit de un autocar pe la ogs.

#7935
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017

 RamboX, on 09 decembrie 2017 - 20:28, said:

cu hgs nu-ti bate capul.mergi pe autostrada ca nu te intreaba nimeni de sanatate.chiar turcii lor trec lipiti de cate un tir sau autocar cu tupeu maxim.eu il am in geam dar bani nu cred ca mai are.vara asta am trecut lipit de un autocar pe la ogs.
Aferin sana... 😂

#7936
viovi

viovi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.07.2008

 RamboX, on 09 decembrie 2017 - 20:28, said:

cu hgs nu-ti bate capul.mergi pe autostrada ca nu te intreaba nimeni de sanatate.chiar turcii lor trec lipiti de cate un tir sau autocar cu tupeu maxim.eu il am in geam dar bani nu cred ca mai are.vara asta am trecut lipit de un autocar pe la ogs.
Nu ar fi problema platii cat a drumului aglomerat. Am zis eu ca daca as intra in Instanbul de pe D100 ar fi mai liber. Ajung in jur de ora 6-7 dimineata in vama la M.T. si cred in jur de 10-11 in Istanbul. Ora de varf. Aveti vreun sfat privind orele? As vrea sa plec din Braila pe la ora 20,00. Cu vami, opriri zic eu ca la 11,00 as fi in Istanbul.

Edited by viovi, 09 December 2017 - 20:57.


#7937
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
^^
Din Braila?
Pai si de ce prin Vama Veche? Poti foarte bine sa apelezi la Calarasi Silistra. (nu cred ca o sa inghete dunarea astfel incat sa nu mearga bacul)
Apoi ai de ales drumul spre Varna (in toamna erau lucrari de asfaltare, destul de inaintate) sau mergi spre Shumen - Yambol, cu intrare in Turcia pe la Hamzabely (este la ses, si nu ai riscuri iarna)

#7938
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009
Și eu recomand varianta Călărași - Silistra.
Scapi de Varna și Burg as iar drumul este super ok din punct de vedere calitativ

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

dia32

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate