Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14141 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#7885
MID1975

MID1975

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.08.2017

View Postshymano, on 11 septembrie 2017 - 17:12, said:

Pe traseul nr.2 am traversat Bulgaria in 4.5 ore, cu plecare din Bucuresti la ora 22.00, pe 19 iulie.
Drum intins pana la Mersin ...
Multumesc

#7886
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Tot am citit pe aici ca cei ce merg in Istanbul sunt îndrumați pe autostrada. Eu am fost de trei ori in acest an, de doua ori pe national si o data pe autostrada. Consider ca decat sa te mai complici cu hgs, strict pentru Istanbul, merita drumul national. Mai vezi o casa,mai vezi un om, o cadana.

#7887
ivanya

ivanya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.01.2012
A fost cineva anul asta pe traseul Edirne-Gelibolu-Lapseki-Bandirma-Manisa-Izmir? Ma intereseaza care este starea drumului.

#7888
ty_ty

ty_ty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.08.2006

View Postivanya, on 15 septembrie 2017 - 16:47, said:

A fost cineva anul asta pe traseul Edirne-Gelibolu-Lapseki-Bandirma-Manisa-Izmir? Ma intereseaza care este starea drumului.
Da. Impecabil... Cu excepția drumului de serpentine între Ayvacık și Küçükkuyu.... Unde s au apucat de făcut tuneluri..... ☺️

#7889
ivanya

ivanya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.01.2012

View Postty_ty, on 15 septembrie 2017 - 19:49, said:

Da. Impecabil... Cu excepția drumului de serpentine între Ayvacık și Küçükkuyu.... Unde s au apucat de făcut tuneluri..... ☺️

Stiu drumul, l-am parcurs mai multi ani la rand. Pentru a scapa de serpentine si jdemi de stopuri voi incerca varianta Gelibolu - Lapseki -Bandirma - Balikeshir- Manisa - Izmir. Se pare ca in anii trecuti drumul a fost rapid si f.bun.

#7890
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
numai ca e ceva mai lung.drumul pe coasta e super ca peisaje iar la kuccukuyu poti face o pauza de noapte.

#7891
ivanya

ivanya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.01.2012

View PostRamboX, on 16 septembrie 2017 - 07:31, said:

numai ca e ceva mai lung.drumul pe coasta e super ca peisaje iar la kuccukuyu poti face o pauza de noapte.

Stiu, dar nu ma grabesc. Merg catre Marmaris, cu doua cazari intermediare, la Edirne si Manisa.

#7892
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Ivanya, arunca un ochi si aici:
http://www.turismcul...is-paradis.html

#7893
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008
Foarte interesante articolele, nu ma mai satur citind 👍👍...In legatura cu harta rutiera de la editura Niculescu pe care mi-o recomandai, pe net gasesc doar "Litoralul Turciei, harta turistica si rutiera", despre asta e vorba?

#7894
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Da! Chiar daca n-o s-o folosesti niciodata, sunt momente cand o harta tiparita iti clarifica traseul. Sau chiar te determina sa iei o alta decizie privind ruta de urmat. Sau poti sa i-o arati unui turc care te poate scoate din incurcatura.

Edited by florinbad, 17 September 2017 - 01:04.


#7895
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Si o harta, eventual online pe o tableta ajuta la fel de mult.
Poate chiar mai lult.
Harta tiparita este limitata la detalii pe cand una electronica... are mult mai multe detalii..

#7896
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Man, harta online sau offline la zi este de baza in orice calatorie. Ma refeream la faptul ca si o harta tiparita este de ajutor in anumite conditii. In Turcia, harta tiparita m-a scos din incurcatura de vreo 5-6 ori.

#7897
ivanya

ivanya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.01.2012

View Postflorinbad, on 16 septembrie 2017 - 22:26, said:

Ivanya, arunca un ochi si aici:
http://www.turismcul...is-paradis.html

Multumesc pentru link!

#7898
ioanaandreea0784

ioanaandreea0784

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.08.2017
Buna seara.
Am ajuns astazi in Antalya, pe varianta: ruse-veliko tarnovo-gurkovo-yambol, iesire hamzabeyli.  Drumul in bulgaria a fost bun, putine portiuni mai valurite, dar liber, am parcurs traseul in fix 4 ore. In vama am trecut in 10 minute. Am urmat istanbul pe autostrada, cu trecere pe podul din mijloc. Am urmat iesirea spre adapazary,apoi kutahya, afyon, unde am si oprit pentru cumparaturi si am urmat varianta prin burdur. Drumul a fost ok, 2-3 benzi pe sens, asfalt foarte bun. Antalya deloc aglomerat, turcii construiesc poduri pt fluidizarea traficului.
Am avut gps-ul cu harta incarcata de acasa, insa in turcia consider ca se poate si fara, doar urmand indicatoarele si notand din tara numele drumurilor.
O seara frumoasa !

Edited by ioanaandreea0784, 21 September 2017 - 19:34.


#7899
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Buna ziua.
Nu stiu daca am nimerit topicul dar ma intereseaza daca are cineva cunostinta de hoteluri care se vor deschide in 2018 in Turcia

#7900
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View PostBOGDANLIVIU1980, on 25 septembrie 2017 - 13:01, said:

Buna ziua.
Nu stiu daca am nimerit topicul dar ma intereseaza daca are cineva cunostinta de hoteluri care se vor deschide in 2018 in Turcia
nu ai nimeriti bine ....  aica disculta  drumul spre turcia....

#7901
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 10.07.2007

View PostMID1975, on 10 septembrie 2017 - 14:16, said:

Buna ziua,

Citesc informatiile dumneavoastra de multi ani pe acest forum.
Timp de 20 de ani imi petrec o saptamana din concediul anual la Istanbul.
In urma cu 4 ani am renuntat sa mai merg cu autocarul si am decis sa merg cu masina firmei.
Chiar daca sunt multe formalitati (acord firma romana si engleza, traducere in limba turca) si cheltuieli care difera de pretul final la autocar(combustibil, rovinieta Bulgaria, HGS-Turcia, asigurare auto Casco si impozit pe km personali) insa este o mare diferenta de comportament a vamesilor turci cu turisme si alta este atitudinea cand esti cu firme de transport.
Acum 2 ani am gasit geamul lateral dreapta fata (pasager) spart si luat tot ce era in torpedo (GPS si alte lucruri personale) in parcarea din Carrefour Haramidere.
Am fost marcat de acest incident neplacut dar faptul ca am prieteni aici (parintii mei au locuit 10 ani in Istanbul) si faptul ca respect foarte mult comunitatea turca si nu in ultimul rand ma simt extraordinar in Istanbul revin cu placere in fiecare an.
Anul trecut am urmarit traseul prin Bulgaria in format video postat de Oztan si adaptat in format pdf (printat) unde am trecut prin Bulgaria conform indicatiilor sale.
Anul acesta am inteles ca zona Razgrad-Targovishte este inchisa.
Am rugamintea -daca aveti timp si rabdare- sa-mi recomandati un traseu prin Bulgaria deoarece pentru plecarea din 20 Octombrie si intoarcere in data de 27 Octombrie (29 octombrie este ziua Republicii-1923-Cumhuriyet Bayrami) o sa fiu insotit de sotia mea si parintii mei iar distanta va fi parcursa fara cazare (aproximativ 1200 km).

Google Maps imi recomanda 3 variante:  

1.Russe-Razgrad-Shumen-Lozarevo-Okop-Elhovo-Hamzabeyli : 315 km (4 h 8 min)
2.Russe-Veliko Tarnovo-Gurkovo-Yambol-Elhovo-Hamzabeyli : 308 km (4 h 6 min)
3.Russe-Razgrad-Targovishte-Omurtag-Kotel-Elhovo-Hamzabeyli: 296 km (4 h 5 min)-zona cu inchidere temporara

Astept recomandarile dumneavoastra si daca aveti informatii despre tronsonul inchis pentru reabilitare (asfaltare) si cand va fi reluata circulatia.
Cu consideratie,
Iulian
Uite acesta este traseul folosit de mine de ani de zile. https://www.google.r...3c22da8!1m0!3e0

Edited by sarojna, 27 September 2017 - 07:51.


#7902
MID1975

MID1975

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.08.2017

View Postsarojna, on 27 septembrie 2017 - 07:51, said:

Uite acesta este traseul folosit de mine de ani de zile. https://www.google.r...3c22da8!1m0!3e0

Multumesc pentru raspuns....au mai ramas 19 zile :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate