Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Cati ani trebuie sa munceasca un roman, un bulgar si un ungur pentru o casă

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Câți ani trebuie să muncească un român, un bulgar și un ungur pentru o casă

[ http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/186/3936/7011449/2/tabel.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

Analiștii imobiliari spun că prețurile la apartamentele din România vor scădea cu 5-15%, pentru că puterea de cumpărare s-a diminuat

Românii au nevoie de 222 de luni (18,5 ani) pentru a cumpăra un apartament de 60 mp, presupunând că și-ar putea pune deoparte tot salariul mediu lunar. Pe de altă parte, pentru a achiziționa același apartament, bulgarii ar avea nevoie, în medie, de 285 de luni (23,7 ani), iar ungurii, de aproape două ori mai puțin.

Analiștii imobiliari sunt de părere că tot mai puțini români vor putea economisi pentru a-și cumpăra o locuință, iar băncile vor da tot mai greu credite pentru cumpărarea de apartamente. Majorarea TVA, înce-pând din luna iulie, va avea ca efect o reducere a puterii de cumpărare, iar ca urmare prețurile cerute pentru apartamente vor continua să se reducă pe termen mediu și lung, spun analiștii. "Cele mai mari scăderi se vor înregistra la prețurile apartamentelor vechi. Este greu de dat o cifră, dar reducerile de preț nu vor fi de doar 2-3%, ci probabil vor fi de 5-10-15%.
publicitate

La București și în orașele mari, unde sunt investiții și locuri de muncă, ieftinirile vor fi de anvergură mai mică, iar în orașele mai mici, unde piața locurilor de muncă este redusă, reducerile de prețuri la locuințe vor fi mai mari", consideră Adrian Crivii, managing partner în cadrul companiei de evaluare Darian. Potrivit numbeo.com, cea mai mare bază de date online, prețul pe mp pentru un apartament situat în centrul Bucureștiului este de 1.300 euro, în timp ce pentru unul din centrul Sofiei costul ajunge la circa 1.400 euro.

La rândul lor, consultanții imobiliari de la Jones Lang LaSalle susțin că, chiar și fără o legătură directă cu piața spațiilor rezidențiale, creșterea incertitudinii la nivel macroeconomic și măsurile de austeritate luate de Guvernul de la București marcate prin scăderea nivelului de salarizare în sectorul public vor influența în următoarele luni deciziile potențialilor cumpărători. Aceștia mai preconizează că în București, în următoarele luni, puterea de cumpărare va fi "cel mai probabil în scădere", dacă prețul de vânzare va rămâne neschimbat.

Tranzacții puține

Ca urmare, pentru a doua parte a anului analiștii de la compania de consultanță imobiliară menționată previzionează o activitate redusă de tranzacționare, iar unii dezvoltatori se vor vedea nevoiți să își "revizuiască strategia", în vederea asigurării lichi-dităților financiare.

Zonele din București unde pot fi găsite cele mai ieftine apartamente sunt Rahova, Giurgiului, Gara de Nord și Piața Sudului, potrivit portalului imopedia.ro. Aici cei interesați pot găsi apartamente cu prețuri cuprin-se între 30.000 și 75.000 euro, nive-lurile acestora ajungând la minime istorice.

Clasamentul arată că în cartiere precum Tineretului și Apărătorii Patriei prețurile apartamentelor variază în-tre 75.000 euro și 100.000 euro, în timp ce în Plevnei și Cotroceni exis-tă apartamente care sunt scoase la vânzare pentru 150.000 și 250.000 euro, conform anunțurilor postate de proprietari pe portalul imobiliar citat.

Sursa

Attached Files



#2
ovidiu23mar

ovidiu23mar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.08.2010
Salut...!pentru o casa in tara la noi nu e suficient sa ai un servici ci mai multe servicii pt.k a-ti face o casa e ceva enorm cu banii din tara cu salariile de mizerie!unde mai pui ca acum sunt la moda taierile din salar si toate acestea...?pana si in strainatate romanii nu o duc prea bine...nu se mai gaseste de lucru ca in vremurile bune...si iarasi ajung la aceeasi idee:
...A-TI FACE O CASA IN ROMANIA E CEVA ENORM...!guvernantii astia si-au tras doar pentru ei si atat...iar de restu nici nu ii mai intereseaza ba chiar ii intereseaza doar la alegeri cand iarasi isi aduc aminte de noi si iar o ard cu vrajeli...
AVETI GRIJA PE CINE VOTATI...cu bine asta am avut de spus...!!!!

#3
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

View Postovidiu23mar, on 23rd August 2010, 09:50, said:

AVETI GRIJA PE CINE VOTATI...cu bine asta am avut de spus...!!!!
Nu avem cu cine vota.
Ca sa fim la subiect, ai observat ca la bulgari este mai rau ca la noi?

#4
Chedburn

Chedburn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 21.01.2009

View Postsandel_u, on 23rd August 2010, 09:53, said:

Ca sa fim la subiect, ai observat ca la bulgari este mai rau ca la noi?

Da, se pare ca salariul lor e mic, si pretul pe mp e mare... Oricum, pentru a lua o casa, iti trebuie cativa ani buni nu gluma. Trebuie sa muncesti zi si noapte cu salariul care e aici pentru a detine si tu o casa.

#5
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

View Postsandel_u, on 23rd August 2010, 10:53, said:

Nu avem cu cine vota.
Ca sa fim la subiect, ai observat ca la bulgari este mai rau ca la noi?

La ce e mai rau?
Pana la mare, inclusiv ca o iei pe coasta marii sau prin Varna, drumurile  sunt mai bune si mai libere decat la noi.

Vedeam oferta de garsoniera la noi la Eforie Nord cu 25.000 de euro si oferta de garsoniera la Sunny Beach cu 9000 euro ( aproape de 3 ori mai ieftin)
Inutil de amintit ca la ei colcaie de turisti straini , nordici ,rusi si englezi in majoritate, au aeroport la Varna sau la Burgas.

Pariu ca la Sunny Beach imi recuperez investitia mult mai repede decat la Eforie Nord, din inchiriere?

Edited by allyn1985, 23 August 2010 - 16:29.


#6
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
OFF TOPIC: Trei vamesi, unul ungur, unul bulgar si unul roman stau la palavre. Intreaba cel ungur:
- Mei fratilor, voua cat timp va trebuie sa va luati BMW ?? Mie cam 2 luni.
Cel bulgar:
- La tine merge treaba mai bine... esti catre vest... mie cam 5 luni
La care romanul raspunde:
- Mie imi trebuie un an juma` - doi.
- Cum ba asa de mult ??? sarira cu gura ceilalti vamesi
La care romanul raspunse:
- Pai da mei ca BMW-ul e companie mare....

Sa radem putin.

OT: Cam greu in ziua de astazi. Trebuie sa lucrezi zi si noapte si pana la urma pe cand ii gata casa esti si tu gata cu sanatatea si nu mai te bucuri de ea. Trist dar adevarat.

#7
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009
Citind titlul topicului, dar si mesajul anterior, ma intreb si eu:
Câți ani trebuie să muncească un român, un bulgar și un ungur pentru o masină ?

#8
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Raspuns corect este: Pana crapa.
Romanul plateste la masina pe o perioada mai lunga decat viata ei fizica si la casa pe o perioada mai mare decat viata lui. :)

#9
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
daca nu reusesti sa iti depasesti conditia ca individ atunci faci 1 copil si ii dai casa, in felul asta nu mai injumatatesti averea si el va avea un start mai bun. Asa vad eu viata in romania.

#10
sh_ake

sh_ake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 05.08.2008
Eventual il faci pe la 65-70 de ani ca sa nu mai ai mult de stat in aceeasi casa pana dai coltul.

#11
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
eu vorbeam de realitatea actuala , nu de cum viseaza fiecare sa fie. la 67 de ani s-a reusit parca sa nasca babuta aia  :rolleyes:

#12
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

View Postallyn1985, on 23rd August 2010, 17:28, said:

La ce e mai rau?
Inca unul care posteaza de dragul de a posta...
Uitate in primul post. Acolo din cifre reiese clar cum ca la bulgari salariile sunt mai mici, iar preturile la locuinte sunt si mai mari.
La ei balanta este si mai dezechilibrata decat la noi. Iar pentru cei care au fost la bulgari (nu doar pe plaja) sau macar au stat de vorba cu cei care au fost pe la bulgari, stiu cat de rau este la ei.

#13
danny

danny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 27.03.2002
Daca intrati pe site-ul citat in articol (numbeo.com), este o statistica mai detaliata.
http://www.numbeo.co...ngs_current.jsp
Din "house price to income ratio" rezulta ca Sofia sta mult mai bine decat Bucurestiul, daca e sa comparam capitala cu capitala (bulgarii isi cumpara un apartament in 13.86 ani, romanii in 19.99 ani).
Mai rau decat Bucuresti, in Europa sunt Monaco,Moscova,Minsk,Vilnius,Zaragoza,Sankt Petersburg,Kiev, Timisoara si Cluj :). Cu cateva exceptii, sunt numai orase din fostul bloc sovietic - ceea ce mie personal imi arata faptul ca preturile apartamentelor au legatura mai mult cu coruptia din aceea zona, decat cu dezirabilitatea ei.

#14
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Stăm mult mai bine față de 2008 totuși. :) Salariul mediu nu cred că a scăzut prea mult (văd că acum este 360 de euro, l-am avut vreodată peste 400?), în timp ce prețul caselor/terenurilor da.

#15
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
poate, dar cu salariul m-am intors in 2006

#16
teaCup_

teaCup_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 19.11.2008

View Postinside_spy, on 26th August 2010, 15:38, said:

Salariul mediu nu cred că a scăzut prea mult [..]
Dar tot mai putina lume mai primeste un salariu, somajul s-a dublat. Probabil de prea mult bine.

#17
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002

View Postinside_spy, on 26th August 2010, 16:38, said:

Stăm mult mai bine față de 2008 totuși. :) Salariul mediu nu cred că a scăzut prea mult (văd că acum este 360 de euro, l-am avut vreodată peste 400?), în timp ce prețul caselor/terenurilor da.

si crezi ca asta inseamna ca ne e mai facil sa cumparam case ? pe naiba. Posibilitatile de a contracta un credit sunt in stransa legatura cu preturile caselor, sau invers. Eu de 5 ani in coace nu reusesc sa ma incadrez la un credit pentru un apartament decent, sunt mereu cu un pas inapoi, la o mica diferenta, aceeasi mereu, chiar daca in 5 ani sau modificat si preturle si salariile si conditiile de creditare. O fi acum acel apartament 50 de mii dar nu pot lua acel credit la fel cum nu puteam lua acum 2 ani acei 65  de mii. Cand va ajunge la 25 de mii evident ca nu imi va da banca decat 20.

#18
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

View PostXAN, on 5th September 2010, 07:42, said:

si crezi ca asta inseamna ca ne e mai facil sa cumparam case ? pe naiba. Posibilitatile de a contracta un credit sunt in stransa legatura cu preturile caselor, sau invers. Eu de 5 ani in coace nu reusesc sa ma incadrez la un credit pentru un apartament decent, sunt mereu cu un pas inapoi, la o mica diferenta, aceeasi mereu, chiar daca in 5 ani sau modificat si preturle si salariile si conditiile de creditare. O fi acum acel apartament 50 de mii dar nu pot lua acel credit la fel cum nu puteam lua acum 2 ani acei 65  de mii. Cand va ajunge la 25 de mii evident ca nu imi va da banca decat 20.

Daca in 5 ani n-ai putut pune deoparte 25.000 euro, e mai bine ca nu ai putut lua credit la 65.000 euro.
Inseamna totusi ca sistemul bancar nu a dat credit chiar aiurea...
Vezi tu, imobiliarele au luat-o razna nu pentru ca valoarea lor a crescut, ci pentru ca bancile au pus la dispozitie bani unor oameni care nu au reprezentarea valorii banilor, si care s-au repezit la credite pe 30 de ani cu 75% grad de indatorare.
Eu sunt de parere ca este mai bine ca nu ai acum acces la credit, ca ai timp sa pui bani deoparte, alaturi de multi alti romani, pentru ca vei putea observa valoarea reala a banilor, si ca in viitor te vei orienta catre preturi reale, bazate pe puterea ta de cumparare, si nu pe dorinta bancii de a face profit. Bancii nu-i pasa daca tu pierzi casa si banii, si o sa ajungi pe drumuri dator vandut, pentru ca banca va vinde apartamentul tau unui alt scalv, care va prelua plata dobanzilor....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate