Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

cosuri

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Cosm1n2

Cosm1n2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.08.2010
Salut. Am 15 ani, si de 3 ani am acnee pe fata. As spune ca am un fel de acnee chistica, dar si rozacee. In decursul acestor ani, am incercat o gramada de metode:
- creme: Zynerit, Skynoren, Calendula si mai multe solutii de la Avon. 0 EFECTE!!
- M-am dat cu zeama de portocala, lamaie, rosii, castraveti. 0 EFECTE!!
- Am luat antibitotice, m-am dat cu antibiotic pe fata. 0 EFECTE!!
Din punct de vedere al igienei, ma spal pe fata foarte des, cu apa calduta, de 4-5 ori pe zi, si nu folosesc sapun obisnuit (stiu ca nu e bun pentru acnee), folosesc sapun cu sulf. TOTUL 0 EFECTE!!
Din punct de vedere al alimentatie, n-am mai baut o cola, un energizant, o cafea de o gramada de timp. Ciocolata nici nu stiu ce gust mai are. Beau apa plata, dar din cand in cand mai beau si carbogazoase, exceptand cola (totusi, sunt om).

Stie cineva vreo metoda de scapa inafara de toate astea?!

Si inca o intrebare: Sunt si eu ca voi: Are masturbarea vreo legatura cu acneea?

Multumesc mult pentru raspunsuri!!!!

#2
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007
Ai incercat sa te duci pe la dermatolog ? (dar la fete?)

#3
Cosm1n2

Cosm1n2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.08.2010
Oricum, stau intr-un orasel micut, si aici n-avem dermatolog. Am prieteni care au fost, si n-au facut nimic, zic ei ca toti zic "Varsta.." sau iti dau o crema.

Faza cu fetele, la 14 ani nu vor sa se apuce de sex :( Asta e, mai astept.

Si tot nu mi s-a raspuns la faza cu masturbarea.

#4
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007
N-are nici o legatura .
Ai putea incerca sa te duci intr-un oras mai mare (din apropiere) sa cauti un dermatolog

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,509
  • Înscris: 19.04.2009
vorbeste cu parintii sa te duca ei la dermato, desi,daca e oras si nu comuna, exista un cabinert ascuns pe undeva.

#6
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
toate tratamentele ălea le-ai făcut fără să te vadă vreun medic, după capul tău?
mergi cel puțin la medicul de familie. Și să nu te pună naiba să-ți mai spargi coșurile, nu reușești decât să împrăștii stafilococii pe față.

#7
Cosm1n2

Cosm1n2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.08.2010
Vreau sa zic ca nu prea mai am acnee rozacee, dar am acele chisturi, zeci de chisturi mici, care se vad foarte urat la soare, iar cand coc, trebuie sa le sparg pentru ca nu vreau sa ma duc pe undeva si sa le fie oamenilor sila sa vorbeasca cu mine si acel chist devin rozacee :)).

Am consultatul medicul de familie, mi-a zis acum o luna sa incep sa iau antibioticele (atunci mi se agravasera), si sa-mi dau cu praf de antibiotice pe fata. Vreau sa zic ca a dat rezultate, dar nu m-a scapat de cosuri, fata de cat de grave erau atunci, acum dupa aceste antibiotice s-au mai potolit, in sensul ca nu mai am rozacee, doar foarte putin, dar cosuri chistate continua sa apara, orice-as face. :(

Problema e ca acum un an mi s-a schimbat acneea, daca pot spune asa. In primii 2 ani, aveam acnee rozacee, si DOAR pe frunte. Acum pe frunte apar rar, dar am zeci de chisturi pe obrazi, in partea din spate a lor am si rozacee :(.

#8
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 20.04.2008

 Cosm1n2, on 20th August 2010, 02:32, said:

Din punct de vedere al igienei, ma spal pe fata foarte des, cu apa calduta, de 4-5 ori pe zi, si nu folosesc sapun obisnuit (stiu ca nu e bun pentru acnee), folosesc sapun cu sulf. TOTUL 0 EFECTE!!
ti-a spus medicul sa te speli atat de des pe fata?

#9
Cosm1n2

Cosm1n2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.08.2010

 pouf, on 20th August 2010, 13:35, said:

ti-a spus medicul sa te speli atat de des pe fata?
Sa inteleg ca e mai bine sa-mi las sebuumul si microbii pe fata, nu?!

Edited by Cosm1n2, 20 August 2010 - 14:18.


#10
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Ar trebui să mergi la un medic să îți recolteze din pustulele acelea. Poate că este vorba despre un stafilococ. Însă ar trebui să mergi la o clinică serioasă. Spun asta pentru că și mie mi-au recoltat la spital și nu a ieșit nimic deosebit, apoi pe când am mers la un laborator privat și mi-au recoltat din pustule, mi-a ieșit că am o infecție cu Staphylococcus epidermidis (asta a ieșit atât din proba luată din pustule, cât și din nas). Mi-au mai luat probe și din gât și de pe limbă, dar acolo nu a ieșit nimic.

Într-o altă ordine de idei, să te speli de 4-5 ori pe zi cu săpun cu sulf mi se pare o crimă pentru tenul tău. Săpunul acela uscă groaznic tenul și automat pielea ta va avea tendința să secrete și mai mult sebum. Deci nu rezolvi nimic. Există produse profesionale (anumite măști) care, în timp (între 6 luni și 1 an), îți reglează secreția de sebum. Dar înainte de asta trebuie de asemenea făcut și un examen endocrinologic, pentru a elimina alte cauze.

Și nu îți mai sparge coșurile alea. Te vei da cu capul de pereți peste câțiva ani, când vei vedea cu ce semne ai rămas pe față. Îți spun asta din experiență.

#11
little_devil

little_devil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.08.2009
Intr-adevar, ar fi bine sa mergi la un dermatolog. Am avut si eu acnee nodulo-chstica si am facut un tratament cu sotret(roaccutane). Bineinteles ca trebuie sa iti prescrie medicul medicamentele.. In cazuri din astea cremele nu ajuta. Stiu pentru ca mi s-a spus. Cand am fost la dermatologie mi-a zis ca daca mai stateam mult, nu mai aveau efect nici medicamentele, asa ca ar fi bine sa te grabesti sa mergi. Pana nu e prea tarziu. :)

#12
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 20.04.2008

 Cosm1n2, on 20th August 2010, 15:14, said:

Sa inteleg ca e mai bine sa-mi las sebuumul si microbii pe fata, nu?!

daca tu prin ce am zis mai devreme intelegi sa nu te speli deloc pe fata, atunci continua tratamentul asta ca o sa iti faca tare bine. eventual mai cauta pe alte forumuri remedii pentru acnee si nici sa nu te gandesti sa te duci la un medic sa iti faca analize.  :nonobad:

#13
Cosm1n2

Cosm1n2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.08.2010
Problema e ca nu ma inteleg cu parintii, nu vor sa ma duca la un dermatolog. Ei zic ca n-are ce sa-mi faca dermatologul, asa e varsta. Ca si ei au avut, etc X(
Asta e, viata e nedreapta pentru fiecare intr-un fel!

#14
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,779
  • Înscris: 25.11.2009
Mai nu mai sta pe ganduri si du-te chiar singur la un dermatolog pentru ca acneea chistica e devastatoare o sa-ti lase cratere mai ales daca nu-ti mainile dracului acasa si umbli cu ele pe fata. Pari a fi un candidat pentru Roacutane vorbeste cu medicul despre optiuni.
In nici un caz sa nu te mai speli cu sapun cu sulf pe fata ci doar cu apa sau sapun de bebe, glanda sebacee va pompa mai tare dupa aceea daca ii iei asadrastic obiectul muncii. . De unde esti sigur ca era rozacee ? Tine-ne la curent

#15
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
in tineretile mele am avut si eu si am asteptat sa-mi treaca pana sa intru in viata, bairamuri etc, dar mi-a trecut prea tarziu si mi-au distrus viata. Eu sunt sigur ca apar pe fond nervos, la tinerii mai emotivi, deci mai bine ai grija de psihic decat de piele
Mie imi trecea numai cand bagam capul la mare in apa.. dar desigur revenea

#16
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
a, eu nu prea am avut cosuri, ci o roseata penibila pe obraji... de fapt toate sunt acelasi drac si ce ziceam e valabil pt toate zic eu.
Nu-i asa ca esti mai emotiv, ceva de genul cand erai mic roseai cand erai la tabla etc?...

Edited by bubu™, 21 September 2010 - 22:19.


#17
ioana_ok

ioana_ok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 07.12.2008
Am descoperit la farmacie o crema minune.Se numeste Brevoxyl, si initial am luat o pt niste pete pe barbie capatate de la soare,apoi am recomandat o mai departe la un barbat cu niste cosuri groaznic de incapatanate. Fiind crema minune, dimineata dupa ce si a dat un strat de Brevoxyl s a trezit fara cosuri.Nu e scumpa...pe undeva pe la 10 euro ...incearca..

#18
vasile1001

vasile1001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 24.09.2010
EU iti recomand sa te duci urgent la un dermatolog si cu siguranta iti va prescrie tratamentul destul de laborios dar totusi destul de bun ce consta in ROACCUTANE + AZITROX si o mixtura antiacneica pe care o aplici de 2 ori pe fata! Dupa 2-3 luni de zile maximum,NU VEI MAI AVEA UN COS PUSTULENT!
Vor ramane in schimb acele pete rosii,destul de urate:(!
Acum cine ma poate ajuta si pe mine??
Urmez de 3 luni cu Roaccutane ,pe data de 19-09 am facut 3 luni si se vad efecte in sensul ca bubele nu mai colecteaza sebum,pur si simplu a ramas piele neteda insa foarte rosie!

IN CAT TIMP DISPARE ACEASTA ROSEATA???VA MAI DISPARE VREODATA???VA MULTUMESC ANTICIPAT!SUNT DISPERAT!
As dori daca se poate ca persoanele in cauza ce s-au "curatat" cu ROACCUTANE sa-mi etaleze si mie SCHEMA EVOLUTIEI MEDICAMENTULUI!MUltumesc frumos!
GOd save us all!

Edited by adadoi, 24 September 2010 - 08:28.
scrisul colorat este rezervat moderatorilor.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate