Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!
 La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...
 Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 

Sfat achizitie bicicleta 1500-2000 RON - nu neaparat limita superioara de pret

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#73
sowhatsowhat27

sowhatsowhat27

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 124
  • Înscris: 27.08.2010

 Mosotti, on 19th September 2010, 14:58, said:

trebuie sa ma pricep la biciclete, trebuie sa fiu EXPERT in biciclete ca sa inteleg ce-ai zis acolo? sau poate tie, ca EXPERT, ti se pare ca prima tura cu bicicleta de 27 de milioane a fost un SUCCES? :lol:
:nonobad:  Hai "bai mosoti " ,las-o-n cacat de treaba...
DOAR E DEMOCRATIE, NU?!  sau cica ASA AR FI...
Doar fiecare isi cheltuie banii pe care-i are si pentru care a muncit  (sau nu , asta e irelevant) , pe ceea ce doreste...
DACA a facut o investitie buna sau nu , asta-i altceva si este problema lui /il priveste direct , ca doar, SUNT BANII LUI NU?!
Nu ti-a flituit tie 27 milioane , corect?  :naughty:
Si ca fapt divers : KATZ-BIKE-UL costa minim 3000 euro si maxim vreo 5400 (varianta de top si cu suspensie fata/spate) , dar asta nu impiedica pe nimeni sa cumpere asa ceva...
Ceea ce faci tu e ca si cum i-ai zice lu' p**a fripta asta de  Mohammed "DE CE  AI "ARUNCAT" COAIE vreo 10 milioane de $ pe niste conserve, pardon ,masini?! "
Nu trebuia sa o faca nu-i asa?  :naughty:
Real truth about dubai 5 (United Arab Emirates)UAE/ world richest country
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oOdaCpkEqWE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Personal te inteleg , si stiu ca-ti place "sa te bagi" in ORICE TOPIC  si sa arunci cu  "materii ciudate"  in useri , dar unii s-ar putea sa se uite socati la atitudinea UNUI MODERATOR FATA DE USERII ACESTUI FORUM...
Si on-topic : Nu trebuie sa fie NEAPARAT din aluminiu aliat 6061 sau 7005 (asta-i folosit mult si in aviatie) , ci un cadru de bicicleta (si nu numai , ex. : KTM realizeaza cadrele motocicletelor sale din aliaj Crom-Molibden si ... SUNT SI USOARE MOTOCICLETELE SUNT SI USOR DE SUDAT IN CAZ DE CADRU FISURAT...abuz din partea motociclistului...), poate fi realizat si din otel aliat gen Crom-Molibden ce are niste proprietati REMARCABILE!
Personal , n-am mers decat o data pe o bicicleta cu un cadru de tipul asta , era bicicleta mountain-bike ORIGINALA cu tot ce tine de asta(de la jenti MAVIC pana la sa ) , si mi s-a parut foarte usoara , foarte manevrabila si mai ales parca nu se simteau gropile si bolovanii la fel de "CLAR" precum pe bicicleta mea Kawasaki MX26 cu un cadru de tip "monococa" din nush ce aliaj de aluminiu...  (cand am luat cadrul nu prea m-a interesat din ce aliaj este , imi placea doar forma!) .
Si o data pe un KTM SX 125 , racheta pe 2 roti ... si usor si puternic!
Un cadru tip Crom-Molibden e mai usor de sudat (cu orice aparat de sudura in curent continuu si cu electrod invelit tip MMA) spre deosebire de cel din alia de aluminiu pe care daca l-ai crapat la vreo saritura STUPIDA , cu greu il mai aduci la "linie" , asta in cazul in care ai un sudor in TIG bun , si aparat de sudura FOARTE BUN tot TIG in curent ALTERNATIV (ca altfel nu merge  reparat/sudat) ...
Ca fapt divers : ORICINE poate fi incepator in "ceva" , si astfel sa greseasca...
Eu am uitat sa strang roata fata la o bicicleta ruseasca "3 sferturi" pe cand aveam 12 ani si  si am ajuns sa "ram cu furca in asfalt" pe la 25 km/h...
Se mai intampla , mai ales ca nu a avut sute de biciclete pana acum , si  la asa pret a considerat ca SUNT TOATE STRANSE IN PIXDA MAMII EI DE BICICLETA!
DAR, niciodata nu trebuie sa te bazezi pe altii , CI DOAR PE TINE!
P.S. : cel din poza nu sunt eu , e doar un amic pe care l-am "prins" cu bicicleta in mana si i-am facut o poza (cred ca-i singura poza pe care o am cu bicicleta asta ; am vandut-o din cauza pozitiei ce nu-mi facea prea bine la spate... si mi-am luat o bicicleta de oras CA-I "LIMUZINA" PE LANGA MTB-URILE ASTEA  STUPIDE...)
AS vrea un BROMPTON ca-i si pliabila iar cu un butuc ROHLOFF chiar ca ar deveni bicicleta IDEALA! ( nu ti-o fura nimeni ca o ai cu tine mai mereu , iar pe tine CATEVA ARME SA LE TAI CHEFUL UNORA DE FURAT!   B)  )
CIAO!

Attached Files


Edited by sowhatsowhat27, 19 September 2010 - 17:50.


#74
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

 Mosotti, on 19th September 2010, 14:58, said:

trebuie sa ma pricep la biciclete, trebuie sa fiu EXPERT in biciclete ca sa inteleg ce-ai zis acolo? sau poate tie, ca EXPERT, ti se pare ca prima tura cu bicicleta de 27 de milioane a fost un SUCCES? :lol:
Da !

(stimati forumisti, oare "Mosotti" o fi avand habar de "anvergura" problematicii intamplate bicicletei mele ?  :rolleyes: sa fie atat de deposedat financiar de nu concepe ca o bicicleta trebuie sa fie mai scumpa ca sa fie mai buna, care pana la urma nu este decat un amarat de mid-level ? sau cine nu se incadreaza in minim de buget nu este "cumparator istet" ? sau de maine producatorii n-ar mai trebui sa gaseasca decat solutii economice la biciclete ?)

 Leon_bogdan, on 19th September 2010, 13:26, said:

Ce pacat de micul incident. Am uitat sa te avertizez sa verifici toate suruburile daca sunt bine stranse(desi n-ar trebui sa fie probleme la gama asta de pret.Eu la orbea n-am strans nimic pt.ca toate au venit "STAS" din fabrica...cred ca depinde si de noroc).
Un incident banal, necesita doar o sufa noua de 40 cm. Viteza evenimentelor mi-au inchis ochii la detalii, oricat le-am verificat eu.

Edited by Popybo, 19 September 2010 - 21:50.


#75
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

 sowhatsowhat27, on 19th September 2010, 18:47, said:

...Nu ti-a flituit tie 27 milioane , corect?  :naughty:
In realitate sunt 2.500 RON, sa-i dam voie sa respire.

#76
drysna

drysna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 12.04.2007
Bicicletele nu sunt cutii negre la care sa nu intelegi pe ce principii functioneaza si sa zici doar ca crapa :D Mi se pare totusi un minus din partea celor de la magazinul respectiv ca nu au trimis bicicleta reglata bine.

Imi aduc aminte de o replica comica: " A dat 3500 lei si cand a fost in padure a facut doua pene, eu cu DHSul nu am facut nici una :D "

#77
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

 drysna, on 20th September 2010, 10:38, said:

Mi se pare totusi un minus din partea celor de la magazinul respectiv ca nu au trimis bicicleta reglata bine.
Corect !
Le-am transmis un e-mail cu aceasta poveste fara sa ma plang sau sa le cer ajutorul, nici macar un raspuns, de telefon nici vorba. Comert romanesc pentru romani.

#78
Leon_bogdan

Leon_bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.05.2007

 sowhatsowhat27, on 19th September 2010, 18:47, said:

... si mi-am luat o bicicleta de oras CA-I "LIMUZINA" PE LANGA MTB-URILE ASTEA  STUPIDE...)

Sunt perfect de acord cu tine. :coolspeak:
Am tot scris,ca un MTB este mai incomod ca o bicicleta de oras....unii n-au inteles sfatul meu(de altfel,dezinteresat)....si m-au "atacat" pe forum.
Nu vorbesc in necunostiinta de cauza,am cativa ani de experienta de mers pe MTB(dupa o luuuunga pauza).....dar,n-as mai merge pe asa ceva (sau poate DOAR la munte).
Pe MTB faceam intr-adevar fitness....acum....merg de placere.
Pana la urma, piata din Romania are particularitatile ei.
Prin Europa nu prea vezi MTB( cred ca procentul este de maxim.5-10 %, la noi este exact invers :thumbdown:  )

Edited by Leon_bogdan, 20 September 2010 - 16:56.


#79
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

 Popybo, on 20th September 2010, 10:42, said:

Corect !
Le-am transmis un e-mail cu aceasta poveste fara sa ma plang sau sa le cer ajutorul, nici macar un raspuns, de telefon nici vorba. Comert romanesc pentru romani.
Primit colet de la vanzator, schimbat sufa, rezolvat !

#80
Leon_bogdan

Leon_bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.05.2007

 Popybo, on 22nd September 2010, 09:03, said:

Primit colet de la vanzator, schimbat sufa, rezolvat !
Uite ca se intampla si lucruri bune in comertul autohton.
Jos palaria daca ti-au trimis coletul... (asa iti castigi clientii, nu tratandu-i cu indiferenta).

Tu ti-ai luat bicicleta sau inca esti in cautari ?

#81
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

 Leon_bogdan, on 22nd September 2010, 09:46, said:

Uite ca se intampla si lucruri bune in comertul autohton.
Jos palaria daca ti-au trimis coletul... (asa iti castigi clientii, nu tratandu-i cu indiferenta).

Tu ti-ai luat bicicleta sau inca esti in cautari ?
Nu mai caut, m-am oprit la asta: http://www.bicicleta...eloei4ouafdjdg5. Adusa in fata usii costul total este de 777 euro (103 euro transportul). Mai aveam varianta BH Silvertip XT 2010 dar second hand:
1. chiar daca-i noua nu-mi convine ca a fost calarita de altul, adica nu sunt adeptul SH;
2. pretul cerut destul de mare;
3. cadrul bicicletei este model vechi.

Astept reactia spaniolilor dupa care iau o decizie.

#82
Leon_bogdan

Leon_bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.05.2007
Aspectul....m-a dat pe spate. Arata intr-un mare fel !!!
De dotari, nici nu mai zic!  :thumbup:

#83
drysna

drysna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 12.04.2007
Dotari decente, nu cele mai bune la pretul asta insa nu asta conteaza.
Designul cadrului, care mai e intalnit des si la Specialized, e unul reusit si simpatic. Combinatia cu suntour swing shock mi se pare ok, insa nu stiu cat de buna e furca aia.

Edited by drysna, 24 September 2010 - 10:36.


#84
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005

 drysna, on 24th September 2010, 11:36, said:

Dotari decente, nu cele mai bune la pretul asta insa nu asta conteaza.
Designul cadrului, care mai e intalnit des si la Specialized, e unul reusit si simpatic. Combinatia cu suntour swing shock mi se pare ok, insa nu stiu cat de buna e furca aia.

mi se pare interesanta ideea asta de furca. Nu stiam ca exista. Nu mi-as fi pus in niciun caz furca cu amortizor pe bicicleta dar acum ca am vazut modelul asta mi-am spchimbat parerea... ca pret e 140 de euro dar nu cred ca se gaseste in romania.

#85
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

 drysna, on 24th September 2010, 11:36, said:

Dotari decente, nu cele mai bune la pretul asta insa nu asta conteaza.
Vanzatorul a mai scos 30 euro din pret. :naughty:

 drysna, on 24th September 2010, 11:36, said:

...Combinatia cu suntour swing shock mi se pare ok, insa nu stiu cat de buna e furca aia.
Sunt prietenos cu bicicletele, n-am sa-i dau furcii ocazia sa se supere pe mine.

Edited by Popybo, 24 September 2010 - 18:48.


#86
drysna

drysna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 12.04.2007
O bucata de ploaie, 2 kg praf de oras, 6 luni de stat degeaba, nu subestima calitatea Suntour. In prezent ma dau cu XCR, nu o menajez, sunt multumit de ea, insa stiu ca e pe duca ...jocul in bucse a aparut ;)
In locul tau as cumpara-o insa bicicleta :D

Edited by drysna, 24 September 2010 - 23:27.


#87
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

 drysna, on 25th September 2010, 00:26, said:

O bucata de ploaie, 2 kg praf de oras, 6 luni de stat degeaba, nu subestima calitatea Suntour. In prezent ma dau cu XCR, nu o menajez, sunt multumit de ea, insa stiu ca e pe duca ...jocul in bucse a aparut ;)
In locul tau as cumpara-o insa bicicleta :D
Asta am sa fac, deschis ochii si cu sfaturi bune aici mi s-au intamplat, datorita voua.
Merci !

#88
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009
BH Silvertip XT pot cumpara din doua surse, Romania sau Spania. Prin prima beneficiez de o echipare usor inferioara, prin a doua de cea prezentata in link-ul http://www.bicicleta...eloei4ouafdjdg5. Din Spania insa mi-e teama sa cumpar, obisnuiesc sa cumpar din Marea Britanie si Germania dar nu platesc sume mai mari de 1.000 RON. Plata ramburs spaniolii o elimina, de avut pe cineva in Spania, exclus. Sa platesc un avans si restul la receptie deasemenea este exclus. Ce ma sfatuiti sa fac, platesc in avans bicicleta sau imi vad de treaba ? Intreb pentru ca am citit despre cazuri cand s-a ratacit marfa cumparata prin Europa.

Edited by Popybo, 03 October 2010 - 06:55.


#89
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009
Rock Machine Tsunami se incadreaza la hardtail sau trekking ? (http://www.clickbox....nami_p1535.html)
Merci !

#90
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009
Cred ca ma cert singur pe-aici.  :rolleyes:

Daca tot nu prind o bicicleta cu cadru atipic pentru ca mai mult de 3.500 RON eu nu dau pe o bicicleta, m-am indreptat catre doua variante mai modeste:

Univega Terreno 400 vs. Focus Lost Lagoon
Cadru: Univega Cross, Hydroforming Tubes, aluminiu vs. Cross, aluminiu, Zero Stack
Furca: SR Suntour NEX 4610, Lockout, 63 mm vs. SR Suntour NEX-4610 V2 MLO, ajustabila, mecanic
Pedalier: FSA Dyna Drive, 48/36/26 vs. Shimano Deore, 48/36/26
Pinioane: 11-34 vs. 11-32
Schimbator spate: Shimano SLX, Shadow vs. Shimano SLX
Manete schimbator: Shimano Deore RapidFire vs. Shimano Deore
Frana fata: frana hidraulica pe disc, Avid Juicy Three, disc 185 mm vs. frana hidraulica pe disc, Tektro Auriga Comp
Frana spate: frana hidraulica pe disc, Avid Juicy Three, disc 160 mm vs. frana hidraulica pe disc, Tektro Auriga Comp
Jante: Rodi Freeway, Disc, 622-19, aluminiu vs. Rodi VR 17

Ce recomandati, Avid Juicy Three sau Tektro Auriga Comp ?

Edited by Popybo, 04 October 2010 - 14:43.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate